DOFE

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu

(anglickým názvem The Duke of Edinburgh´s International Award, zkráceně DofE), je prestižní celosvětově rozšířený vzdělávací program pro mladé lidi ve věku od 14 do dovršení 25 let.

Program založil v roce 1956 princ Philip, manžel britské královny Alžběty, vévoda z Edinburghu společně s německým pedagogem a významným propagátorem zážitkové pedagogiky Kurtem Hahnem a vedoucím první úspěšné expedice na vrchol Mout Everestu lordem Huntem. Od založení programu se do DofE zapojilo po celém světě přes osm miliónů mladých lidí a další miliony lidí těží z pozitivních přínosů tohoto programu.

Program podporuje mladé lidi v samostatnosti a zodpovědnosti. Každý účastník programu si zcela dobrovolně stanovuje v rámci klíčových oblastí své vlastní cíle, k nimž pak směřuje. Jde o osobní výzvu, a ne o naplňování cílů stanovených někým jiným. Mladí lidé si sestavují vlastní program DofE a volí si aktivity, které je zajímají. Dlouhodobě a pravidelně se věnují aktivitám ve čtyřech klíčových oblastech: rozvoj talentu, dobrovolnictví, sport a dobrodružná expedice. Na cestě ke splnění vlastních cílů zaznamenávají své pokroky a na konci cesty jsou vždy oceněni.

Účastníci programu si mohou vybrat, zda se zapojí do bronzové, stříbrné nebo nejobtížnější zlaté úrovně. Každý účastník pak soutěží jen sám se sebou a všechny nesnáze, které v průběhu programu překoná, mu pomáhají lépe poznat sebe sama, získat nové dovednosti a sebevědomí. K cíli je dovede hlavně odhodlání a vytrvalost.

Náš domov se do programu zapojil v dubnu 2022. Práci v programu považujeme za prestižní záležitost a skvělou příležitost osobního růstu i smysluplného trávení volného času pro všechny, kdo se do programu zapojí. V programu pracujeme s nadšením a velkým nasazením, jsme hrdí, že jsme jeho součástí. 

Dobrovolnictví

Celý život dáváme a dostáváme. Dobrovolnictví je jedním ze způsobů, jak dávat a dostávat zároveň. Seznámíme se při něm s lidmi, které bychom jinak nepotkali a naučíme se empatii, toleranci, zodpovědnosti a trpělivosti. Zažijeme také, jaké to je být užitečným.

Rozvoj talentu

Každý v sobě skrýváme nějaký talent. V našem programu se proto mladí lidé sami rozhodují, co chtějí zlepšit nebo se věnují tomu, co je baví. Možností je hodně, např. hudba, jazyky, výtvarné aktivity, příroda, sportovní dovednosti... 

Sportovní aktivita

Sportem ku zdraví a pohodě. V této oblasti programu zlepšujeme svůj sportovní výkon, fyzickou kondici, poznáváme radost z pohybu a naučíme se dbát na zásady zdravého životního stylu. Můžeme se věnovat týmovému sportu, a přitom získat nové kamarády či si zvolit sport individuálně. 

Expedice

Za hranice všedních zážitků. Expedice je výzvou k překonání obav z neznámého a příležitost vyrazit s partou na několik dní a objevovat zajímavá místa. Může pršet, může sněžit, ale dobře připravenou skupinu nic takového nepřekvapí.