Letní olympiáda chlapců

Ve dnech od 3. do 6. července se naši hoši účastnili Letní olympiády dětských domovů, která se konala v Moravském Krumlově. Kluci se velmi úspěšně představili ve všech pořádaných soutěžích a jejich snažení bylo korunováno i četnými medailovými úspěchy. A konkurence byla ohromná, neboť klání ze zúčastnilo na devadesát dětí z patnácti různých škol. Na několika sportovištích probíhaly soutěže v atletice, netradičním biatlonu, fotbalu, nohejbalu, stolním tenise, floorbalu a plavání.

Naši sportovci získali čtyři medaile, z nichž stříbrná byla kolektivním výkonem v malé kopané, bronzová ve floorbale. V individuálních atletických soutěžích, vrh koulí, získali naši kluci zlato a v disciplíně netradiční biatlon bronz. Naši chlapci zanechali na sportovištích výraznou stopu a odváželi si nejen hodnotné ceny, ale také mnoho skvělých zážitků, které jsou již předzvěstí blížících se prázdnin, které budou jistě plné pohybu a sportu.

Mgr. David Valter (učitel)

Bc. Radek Sigmund (vychovatel)


Dětský den v DDŠ

V rámci oslavy "Mezinárodního dne dětí" jsme pro chlapce našeho dětského domova připravili v areálu našeho DDŠ společně s ostatními pedagogy naučnou stezku, kterou tvořilo 20 různých stanovišť, na kterých byly připraveny úkoly, které žáci museli splnit nebo zodpovědět. Byly to hlavně otázky z dějepisu, matematiky, přírodopisu, zeměpisu a dalších předmětů.

Počasí nám tento den naštěstí také přálo, tak už nic nebránilo tomu, aby se program zdařil a chlapci si odpolední program náležitě užili. V cíli každý účastník obdržel sladkou odměnu. Děkuji všem pedagogům za ochotu a spolupráci.

Vladimír Vinklárek (vedoucí vychovatel)


Zlínský filmový festival

V pátek 31. 5. 2024 se 6 chlapců našeho doma v doprovodu učitele a asistenta učitele zúčastnilo 64. ročníku Zlínského filmového festivalu. Festival byl opravdu nabitý zajímavým programem, ať už to byly filmy (přes 280 snímků z více jak 5o-ti zemí z celého světa), tak výstavami, workshopy, vernisážemi i hudebními vystoupeními slavných hudebníků.

Navštívili jsme výstavy v zámku i kongresovém sále. Pomyslnou třešničkou na dortu však byl film Dakar Sistaz, který se promítal v sále Golden Apple Cinema. Tento film pojednával o osudu dvou sester, které se více jak 3 roky připravovaly na start jednoho z nejtěžších automobilových závodů - Rallye Dakar. Snímek nás velmi zaujal a dokázal opravdu barvitě nastínit atmosféru i zákulisí této skvělé rallye. O to víc nám bylo překvapením, že jsme se osobně setkali i s hlavními aktérkami filmu, režisérem a dalšími tvůrci. Mohli jsme se jich na cokoliv zeptat, ochotně odpovídali na všechny dotazy. Byl to pro nás opravdu skvělý zážitek a těšíme se, že se třeba někdy zase zúčastníme.

Mgr. Jindřich Pánek (učitel) ZÁVODY V LEHKÉ ATLETICE

Dne 17. 5. 2024 se naši chlapci zúčastnili závodů dětských domovů v lehké atletice, pořádaných dětským domovem v Uherském Hradišti. Závody se konaly za deštivého počasí na atletickém stadionu v Uherském Hradišti. Naši školu reprezentovali tři sportovci, kteří si hravě poradili nejen s nástrahami počasí, ale i se všemi disciplínami. Hoši si vedli velice dobře, v první disciplíně běhu na šedesát metrů obsadili naši kluci první tři místa a ve skoku dalekém taky. Následoval vrh koulí, ve kterém zvítězil rovněž náš chlapec. Disciplína ve skoku vysokém byla kvůli nepříznivému počasí zrušena. Celkem jsme tedy získali 7 cenných kovů. Chlapci odjížděli spokojeni nejen se svými výkony, ale i s dobrým pocitem ze setkání s novými kamarády z jiných dětských domovů.

Mgr. David Valter (učitel)


SVÁTEK HOKEJE ANEB LEDOVĚ OSTŘÍ

Čas letí jako splašený kůň a po 9ti letech se do ČR vrátila jedna z největších sportovních akcí – MS V LEDNÍM HOKEJI. V těchto 17ti dnech se celá země zahalí do národních barev a na malou chvíli se ve všech projeví národní hrdost a vlastenectví.

My, kluci z dětského domova z Bystřice pod Hostýnem jsme to chtěli zažít na vlastní kůži, proto jsme se vydali na dlouhou cestu z Moravy do Čech, abychom navštívili největší svatostánek ledního hokeje – O2 ARÉNU.

Nemyslete si, že to byla jen tak nějaká nahodilá akce. Předcházelo jí mnoho let příprav a tvrdých tréninků na suchu i na ledě, abychom v případě potřeby mohli naskočit na led a pomoci hokejistům v akci.

Rozkaz zněl jasně…..ZLIKVIDOVAT SOUPEŘE….a na to jsme se 9 let připravovali.

Vstup do haly byl velkolepý – světla, decibely a bouřlivý potlesk. Všem naskakovala husí kůže.

Do utkání jsme se nakonec nezapojili, ale borce na ledové ploše jsme hnali mohutným povzbuzováním…..

BYL TO ZÁŽITEK….DĚKUJEME ČESKÉMU HOKEJOVÉMU SVAZU ZA TAKOVOU PŘÍLEŽITOST.

Za tým DDŠ…..Bystřičtí hráči a fanoušci


Našim horám rádi podáme pomocnou ruku

Úklid v hostýnských vrších je tradiční akcí naší školy. I tentokrát jsme se po roce vrátili s cílem pomoci udržet pořádek v místech, kde nejezdíme na výlety jen my, ale spousty dalších lidí, kteří vyhledávají krásnou přírodu, klid a relaxaci.

Ráno jsme vyjeli na Tesák, kde pan učitel Valter chlapcům v rámci bezpečnosti vysvětlil, jak se mají pohybovat v členitém terénu (i s ohledem na lesní práce, které zde probíhaly) a především, jak se mají zachovat v případě nálezu nebezpečného odpadu. Následně jsme již vyrazili. Mladí ochránci přírody se od počátku snažili a bylo možné pozorovat, že snad i v zápalu "boje" soutěží, kdo toho více posbírá. Nebyl to však závod, naší snahou bylo strávit den v jarní přírodě prospěšnou činností. Když jsme se postupně dostávali dále po turistické trase, pan učitel Valter stále vysvětloval dětem podstatu lesního hospodářství. V tomto oboru má bohaté zkušenosti, což bylo jasně patrné z jeho výkladu. Chlapci ho tak zahrnovali dotazy, na které se jim vždy dostalo odborné, ale přitom srozumitelné odpovědi. Stejně tak byli doslova okouzleni jeho znalostmi rostlin, ptáků i savců.

Postupně jsme si dělali přestávky na Kyčeře, Třech kamenech, Holém vrchu a Klapinově, na kterém jsme zanechali pytle s odpadky pro následný odvoz, až jsme se dostali k Jelením loukám, kde se všem dostalo velmi chutné odměny v podobě opékání špekáčků. Podotýkám zasloužené odměny. Posezení u trampského ohniště má až posvátný charakter a tak se i zde chlapci chovali velmi slušně. V přátelském kruhu jsme zhodnotili probíhající den, ale vyjádřili také potěšení, že můžeme být v nádherné přírodě. Moc si toho všichni vážili.

Na závěr jsme sešli k bývalému Arnoštovu mostu (pojmenovaném podle oblíbeného Loudona z bystřického zámku) a po Vilemínině stezce jsme pokračovali na Kozlůvky, k Revíru a kolem Jaroslavovy studánky na Chvalčov, kde se Slunce (na rozdíl od chladného rána) již krásně opíralo a zahřálo nás natolik, že si chlapci již mohli vysvléct bundy se slovy: "To je vedro jako v létě. Už aby byly prázdniny." Prázdniny… řekl bych, že i po dnešku jsme k nim směle vykročili.

Mgr. David Valter (učitel)

Bc. Karel Bednařík (asistent pedagoga)


Pobyt v Jeseníkách, květen 2024

Ve dnech 1.až 4. května 2024 šest dětí z DDŠ Bystřice pod Hostýnem absolvovalo terapeuticko-poznávací pobyt na horské chatě na svahu nejvyšší moravské hory Praděd. Spolu s doprovázejícími pedagogy měli bohatý program. První den cestou k horám se zastavili v arboretu Bílá Lhota. Všichni si tam užili jarní zeleně a kvetoucích rostlin na břehu rybníka a zahráli si dámu na velké venkovní šachovnici. Následovala procházka po Karlově Studánce až k vodopádu Bílé Opavy, kde ochutnali lázeňské oplatky. Druhý den po snídani v hotelové restauraci se vydali na horskou túru kolem Petrových kamenů až k Jelení studánce a zpět.

Třetí den navštívili jeskyni Na Špičáku, ve které viděli krápníky, zachovalé středověké nápisy a spící netopýry. Odpoledne vyšli na vyhlídkové místo s obřími židlemi na kopci poblíž Žulové a dali si zmrzlinu na relaxačních lehátkách v centru města. Po zbytek dne se zabavili na hřišti v lázních Jeseník. Nejzajímavější byl poslední den pobytu. Zajeli jsme na hrad Sovinec, kde se konala akce s divadelními představeními a řemeslnými trhy. Chlapci si vyběhli po schodech na hradní věž, shlédli několik představení kejklířů, rytířů a mušketýrů. Nebyli ale všichni pouhými diváky, jeden z chlapců si také jako ochotník z publika zahrál na pódiu roli prince. Výlet se moc vydařil. Všichni byli moc spokojení.

Vít Kravec (asistent pedagoga)


Psí kamarádky

Navštívily nás psí kamarádky Anička a Beylinka společně s jejich trenérkou Andreou. Canisterapeutka si pro naše chlapce připravila bohatý program, který se konal tentokrát v tělocvičně pro nepřízeň počasí. Kluky čekalo přetahování s pejsky, slalom, běh na rychlost s pejskem, prolézání tunelem, skákání… Na závěr programu nesmělo chybět dlouhé mazlení a tulení se čtyřnohými chlupáči. Čas setkání uběhl strašně rychle, už teď se těšíme na další návštěvu!

Krásné fotografie ze setkání nafotil žák DDŠ

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele)


KDYŽ VELKÝ PÁTEK, TAK VELKÝ VÝLET

Pro chlapce, kteří letos zůstali na velikonoční prázdniny v našem domově, jsme připravili s kolegou panem asistentem malé překvapení na Velký pátek. Předpověď počasí konečně hlásila lepší počasí bez vichru a i s trochou sluníčka. Velký pátek vyšel na 29.březen 2024. Po obědě jsme si trochu odpočinuli a vyrazili autem s pěti chlapci vstříc dobrodružství a novým zážitkům. První zastávka vedla do obce Těšánky nedaleko Kroměříže. Zde jsme prošli farmou koní na nedalekou rozhlednu. Odtud jsme měli nádherný výhled do širokého okolí. Na travnaté ploše vedle rozhledny jsme si začutali s fotbalovým míčem a zaházeli frisbee. Posvačili jsme na krásné vyhlídce. Cestou zpět k našemu autu jsme prošli kolem studánky pod kopcem a pozorovali pasoucí se koně v poli. Chlapci si všimli ještěrky, jak se vyhřívala na větvi stromu pod prameny jarního sluníčka.

Další zastávka směřovala do hanáckých Athén a to města Kroměříže. Zavítali jsme s chlapci do Podzámecké zahrady. Pozorovali jsme opičky a paviány, pokochali se krásou místních pávů, rozkvétajících stromů a upravených zahrad. Při cestě zpět do domova jsme udělali ještě malou přestávku v obci Rymice nedaleko Holešova. Prohlédli jsme si lidovou architekturu a zavítali k větrnému mlýnu. Pomalu se začalo stmívat a my přijeli do domova za tmy a úplně unavení. Dáme si příště zase výlet??? Samozřejmě přeci…

Jitka Vlasta Konečná – vychovatelka

Vít Kravec – asistent pedagoga   


JIHLAVSKÝ STŘÍBRNÝ MÍČ

Jako každoročně i letos se naši chlapci dětského domova z Bystřici pod Hostýnem zúčastnili 27. ročníku turnaje v sálové kopané o Jihlavský Stříbrný míč. Na turnaj dorazily různé týmy z dětských domovů a dva týmy ze ZŠ Jihlavy a Puklic. Hrálo se systémem každý s každým a mužstvo s nejvíce body vyhrálo. Naši chlapci první zápas vyhráli 3 : 2. Poté jsme prohráli s pozdějším vítězem celého turnaje mužstvem z Jihlavy- Demlové 1 : 4. Třetí zápas jsme remizovali 3 : 3. Ve čtvrtém utkání jsme vedli 2 : 0, ale neproměněním šancí a zbytečně inkasovanými góly jsme nakonec prohráli 3 : 2. Páté utkání jsme opět remizovali. V předposledním zápase se chlapci vytáhli a porazili chlapce z Moravského Krumlova vysoko 9 : 0. V posledním utkání jsme narazili na domácí mužstvo DDŠ Jihlava. Museli jsme vyhrát, abychom byli celkově třetí. Po řadě šancí na jedné i druhé straně utkání skončilo nerozhodně 0 : 0. To nás celkově odsunulo na 5. Místo.

Celý turnaj se nesl ve velice slušném a sportovním duchu. Našim klukům děkuji za maximální sportovní výkony a vzorné chování v průběhu celého turnaje. Nás může těšit, že nejlepším hráčem celého turnaje byl vyhlášen hráč z našeho dětského domova. Budeme se těšit na další ročník tohoto skvělého turnaje.

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)

Mgr. Jiří Maťa (vychovatel)


Úklid parku – "Ukliďme Česko"

Jako každé jaro, i letos jsme se zúčastnili akce "Ukliďme Česko". Ráno kluci došli do školy dobře naladěni, počasí nám přálo, tak jsme mohli vyrazit do místního parku. Rozdělené úseky se rychle zaplnily hledači a sběrači odpadků, pytle s odpadem přibývaly a i když to z počátku nevypadalo, našlo se toho opravdu hodně. Tentokrát se nekonal žádný velkoobjemový nález, ale papírky a PET láhve nezklamaly. Kolem cestiček bylo uklizeno, ale ve křoví a podél říčky Bystřičky, to byla jiná písnička. Stejně jako minule, ubývá nedopalků cigaret, zato jejich nikotinové náhražky jsou všude. Celkem jsme nasbírali 8 pytlů, z toho jeden pytel téměř zaplnily PET láhve, další pytle byly převážně s plastovými obaly od cukrovinek a jiných pochutin.

Jsme moc rádi, že je náš park ještě krásnější. Děkuji všem zúčastněným za výbornou práci a péči o naši přírodu a také pořadatelům za poskytnutý materiál k úklidu.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


 Plavecké závody

První dubnový čtvrtek jsme se zúčastnili plaveckých závodů v plavecké škole Zlín. I navzdory brzkému vstávání našich reprezentantů byla akce velmi úspěšná. Po příjezdu na bazén se kluci rozplavali, jako motivaci od pořadatele dostali dárečky a moc se těšili na první soutěž. Přihlásili jsme se do dvou kategorií podle věku a v každé do dvou závodů a štafety. Nejmladší plavali 25 metrů prsa a volný způsob, starší na 50m. Všem kluků se velmi dařilo a získali jsme 1. místo prsa, 3. místo volný způsob mladší kluci, 3. místo VZ starší kluci a cenné druhé místo jsme získali ve štafetě. Kluci byli odměněni medailemi, diplomy a cenami. Všichni šťastní jsme se vrátili pochlubit do školy s našimi výsledky. Moc děkuji pořadatelům za vydařenou akci a klukům za výbornou reprezentaci na závodech.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Projektový den

Středeční ráno ve škole vypadalo na první pohled jako každé jiné, ale po příchodu žáků do tříd bylo něco jinak. Uspořádání lavic, spousta věcí, které zde běžné nebývají – takto začal náš projektový den ve škole. První jarní den oslavili žáci jarní tematikou, stěhovavými ptáky a probouzející se přírodou. Po seznámení se s ptáky, jejich vzhledem a zpěvem přešli k jarním bylinám a aby jen neseděli, odešli je s učiteli do přírody pozorovat. Pracovní listy se brzy zaplnily a přibyly i nějaké exempláře do herbáře. Další skupinka se věnovala poskytování první pomoci. Zprvu to vypadalo jako nuda, ale jakmile se přidaly aktivity s tvorbou "mumie", hned bylo veseleji. Ani pan učitel netušil, jak moc byla figurína zraněná a kolik času zabere ji vybalit. Těžkou dřinu ve vysoké peci si představila skupinka s tématem "kovy". Za rachotu kladívek si vyzkoušeli vlastnosti různých kovů a došlo i na tavení cínu, nebo otěrové vlastnosti měkkých kovů. Cyklovýlet zažili naši nejmenší. Po nezbytné přípravě s pravidly silničního provozu se vydali do tělocvičny, kde je čekaly překážky, kruhový objezd i slalom. Důležité dopravní značky i píšťalka policisty řídily bezpečnost, jako na silnicích. Kreativní činnosti si nejvíce užila poslední skupinka a na lavicích a zdech jsou doteď stopy barev. Obyčejný strom a tolik informací a zábavy, od semínka po využití papíru a dřeva – vyráběli strom života z ruliček. Postupně od kořenů po listy s detailním popisem a prstíky od barvy… a paní uklízečka bude také moc ráda.

Dnešní den jsme si pěkně užili a děkuji učitelům a asistentům za výbornou přípravu projektového dne.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Výlet

V pátek 1.března vyrazila skupina šesti dětí a dva pedagogičtí pracovníci na terapeutický pobyt. Náš výlet jsme zahájili v Domě přírody Litovelského Pomoraví ve Sluňákově. Chlapci prožili krásné dopoledne při hraní pátrací hry "Sedm bran k přírodě Litovelského Pomoraví". Po obědě jsme se přesunuli na Plumlovskou přehradu, kterou jsme prozkoumali v rámci nádherné procházky. Cestou na ubytování, které jsme měli v Běleckém mlýně jsme se stavili v překrásném kostele ve Křtinách. Ráno po bohaté snídani jsme druhý den vyrazili směr Adamov na Drahanskou vrchovinu. V Josefovském údolí jsme navštívili Vysokou pec Františka, odtud jsme pokračovali směrem k Býčí skále. Po cestě jsme prozkoumali jeskyni Jáchymovka. Nádherný den jsme ukončili návštěvou ZOO ve Vyškově. Bohatý program všechny nadchl a obohatil o spoustu zážitků a všichni se těšíme na další výlety!

Bc. Petr Logaj (vychovatel)


Ceremonie DofE

Dne 14. února 2024 v horním patře Baťova mrakodrapu ve Zlíne, v jednací místnosti krajského zastupitelstva, proběhla ceremonie ocenění za úspěšné dokončení stříbrné a bronzové úrovně programu - Mezinárodní ceny vévody Edinburghu - DofE. Moc rádi jsme blahopřáli třem chlapcům z našeho dětského domova k jejích bronzovému vyznamenání. Na letošní ceremonii pro Zlínský kraj byli jedinými zástupci dětských domovů mezi žáky z běžných škol. Vážíme si snahy našich chlapců, kteří dávají příklad, že se sebezdokonalení, učení novým věcem a dobrodružstvím expedicí mohou věnovat i mladí lidé, kterým život nedopřál bezpečné pohodlí v rodině. Průběh ceremonie zkrášlilo hudební vystoupení jednoho z našich dofáků. Zazpíval a zahrál na kytaru píseň Modlitba od Vojtěcha Dyka.

Vít Kravec (asistent pedagoga, vedoucí DofE)


Bodlinka je zachráněna

V pondělí nás ve škole čekalo velké překvapení. Paní učitelka přinesla velkou krabici a v ní byl malinký ježek. Našla ho na cestě u kolejí. Všichni jsme si jej hladili a začali mu říkat Bodlinka. " Ale kam půjde?" Venku je zima a ve třídě zůstat nemůže. A tak paní etopedka Marešová zavolala do záchranné stanice pro zvířata do Bartošovic. Vzali jsme Bodlinku a vydali se hledat její nový domov. Ve stanici ježka prohlédli, zvážili a umístili. Pak jsme si ještě chvilku povídali a prohlíželi stanici. "Tady se jí bude líbit." Domů jsme odjížděli spokojeni. Bodlinka je zachráněna!

Lorenzo (žák)


Hroší Hry 2023

Ve dnech 6. a 7. prosince jsme se již tradičně vydali do Chrudimi na Hroší Hry. Opět se účastnilo družstvo složené ze tří chlapců a jednoho vychovatele. Po příjezdu a ubytování jsme si užili her v bazénu a večer desetiboje v tělocvičně. Den byl završen besedou s Tomášem Slavatou. Druhý den ráno jsme absolvovali hry na ledě a poté bowling. Pak už jsme jen netrpělivě očekávali vyhlášení výsledků. A byli jsme velmi mile překvapeni, naše úsilí bylo korunováno druhým místem ve hrách na ledě a čtvrtým místem celkově . Vzhledem k tomu, že se účastnilo dvanáct týmů ,bylo to výborné umístnění. Chlapci byli spokojení a my vychovatelé také. Všichni se těší až se za rok opět setkáme s ostatními.

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


Střílecký horský turnaj v malé kopané

Dne 29. listopadu 2023 proběhl ve sportovní hale v Koryčanech 15. ročník Stříleckého horského turnaje v malé kopané výchovných ústavů. V turnaji se utkaly celky z pěti zařízení, a to ze Střílek, Olešnice, Moravského Krumlova, Višňové a Bystřice pod Hostýnem. Turnaj byl organizátory perfektně připraven a hoši tak mohli v plném nasazení ukázat co v nich je. Některé zápasy byly doslova dramatické, hráči podávali výkony vysoké úrovně a to vše v duchu fair play.

Po dohrání všech zápasů (každý s každým) byly sečteny výsledky a mužstvům, které se umístily na prvních třech místech, byly předány poháry, diplomy a věcné ceny. Na první místě se umístilo družstvo ze Střílek, druhé místo obsadili chlapci z Moravského Krumlova, na třetí příčku dosáhlo Olešnice a naši fotbalisté skončili čtvrtí. Celá akce probíhala v přátelském duchu, chlapci si fotbal užili a domů odjížděli plni dojmů a zážitků.

Mgr. David Valter (učitel)


Hokejový kroužek DDŠ na zápase v Ostravě


V neděli 26. 11. 2023 využili čtyři vybraní žáci našeho zařízení v doprovodu vychovatelů možnosti shlédnout extraligového utkání v ledním hokeji HC Vítkovice Ridera – HC Škoda Plzeň

Tento zápas byl dalším utkáním letošního probíhajícího ročníku extraligy 2023/2024.

Možnost navštívit toto utkání se našemu zařízení dostalo díky firmě AUTOBOND GROUP, která nám darovala vstupenky na utkání.

Ještě dříve než extraligové utkání začalo, tak si naši kluci mohli prohlédnout moderní hokejový stadion Ostravar Arenu, sledovat rozcvičení a rozbruslení hráčů před zápasem.

Před úvodním buly zápasu došlo ke slavnostnímu ocenění bývalého domácího hráče Aleše Tomáška, který oslavil 60 narozeniny. Děti i dospělí byli z průběhu utkání velmi nadšení.
Na závěr bych chtěl za všechny kluky hokejového kroužku i za celou naši DDŠ, ZŠ a ŠJ poděkovat za pozvání firmě AUTOBOND GROUP a popřát celému mužstvu HC Vítkovice Ridera a jejím věrným fanouškům co nejlepší výsledky. Těšíme se na další návštěvu..

Vinklárek Vladimír (vychovatel)


Ostrava se baví

Dne 18. 11. 2023 jsme přijali pozvání na již osmnáctý ročník charitativní akce "Ostrava se baví" konající se v kulturním centru K TRIO v Ostravě – Hrabůvce. Bohatý program, který byl pro všechny zúčastněné přichystaný, sliboval nezapomenutelné zážitky. Jako první vystupoval profesionální kouzelník a iluzionista Jiří Hadaš, který svým připraveným vtipným vystoupením zapojil děti v sále a okamžitě  vyčaroval úsměvy na jejich tvářích. Hned po něm přišla na scénu velmi populární skupina "Verona" ve složení Peter Fider a Veronika Stýblová. Po prvních tónech se přidaly ve zpěvu i děti v sále a za pár minut už většina z nich tancovala s vystupující skupinou na pódiu. Jako poslední z účinkujících přišla se svým programem youtuberka a tiktoterka "Terysa", která okamžitě vytvořila nepředstavitelnou atmosféru díky své popularitě mezi náctiletými. Celá akce vyvrcholila závěrečnou tombolou, ve které jsme získali od sponzorů vstupenky na hokejové utkání mezi tými HC Vítkovice RIDERA a HC Škodou Plzní. Děti byly z celé akce nadšené a moc se těší na následující ročník.

Jaroslav Frélich a Bc. Dagmar Rudelová (vychovatelé)


Projektový den ve škole

Krásný listopadový den lákal k něčemu neobvyklému… Ve škole jsme měli projektový den s vůní skořice, kluci si poskládali kostlivce s krevním oběhem, další skupinka se věnovala ochraně vodních zdrojů, dopravě, nebo budovali demokracii 17. listopadu. Voňavé téma s jablky měla skupinka nejmenších dětí, které se věnovaly podzimní přírodě, ovoci a jako odměnu si vlastnoručně vyrobily štrůdl. Upečená dobrota se dostala na stůl i kamarádům s dalších tříd. Bezpečnost v dopravě pak bylo téma pro šesťáky, aby mohli v cyklistickém kroužku bezpečně cestovat po krásách Hostýnských vrchů. Spojením témat životního prostředí a chemie se kluci dostali také k filtraci vody a úpravě povrchových vod. Barevným tématem byl model člověka a jeho krevní soustavy, jako pomůcky pro výuku anatomie, takže vedle kostlivce z větviček a kaštanů nám na chodbě přibyla i oběhová soustava z různých materiálů, které kluci museli správně vybrat a sestavit. Posledním tématem byl 17. listopad a přerod společnosti v demokratickou a to všemi úskalími svobodného života v naší zemi. Záměrem této části však nebyl dějepis, ale hodnotový systém společnosti a jeho ochrana. Celý den byl pro všechny velkým zážitkem a těšíme se na další společný projekt. Děkuji učitelům a asistentům za perfektně připravená témata a dětem za příkladné zapojení do činností.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Naši chlapci začali pomáhat dětem s autismem

Pomáhat sobě tím, že pomáháme druhým. Tak by se dala zjednodušeně popsat činnost, kterou naši chlapci z DDŠ v Bystřici pod Hostýnem začali uplatňovat vůči dětem postiženým autismem. Pomoc probíhá při sportovních aktivitách dětí s autismem v tělocvičně ZŠ v Ostravě Hrabůvce. Naši chlapci připraví sportovní náčiní a rozmístí je po tělocvičně. Poté začnou pomáhat dětem při jednotlivých cvicích a dbají na to, aby každý cvik byl pokud možno správně a bezpečně proveden. Do cvičení jsou zapojeni i rodiče a dobrovolníci, kteří mají velkou chuť pomáhat. Děti s autismem jsou zařazené do čtyř skupin s maximálním počtem osmi dětí na skupině. Sportovní činnost každé skupiny trvá stejně jako ve škole 45. minut.

Byl jsem hodně překvapený, jak naši chlapci výborně spolupracovali. Pomáhali dětem s rozcvičkou i při jednotlivých cvicích. Také komunikovali s rodiči dětí a atmosféra byla skvělá. Naši chlapci pochopili, že jsou na tom mnohé děti hůř, jak oni. Mohou sportovat, studovat a pracovat na své budoucnosti. Mají jen výchovné problémy, které se dají usměrnit, redukovat, odstranit. Je, to hlavně na nich samotných.

Po čtyřech lekcích byli kluci tak unavení a vyčerpaní, že si museli občas sednout. Vžili se tak do pozice rodičů, kteří se o děti s autismem starají nepřetržitě 24 hodin den co den. Za jejich pomoc jim moc děkuji, stejně jako našemu panu řediteli, který nám tuto činnost umožnil.

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)


Hokejový kroužek DDŠ opět na Kometě

V pátek 20.10.2023 se 5 žáků našeho DDŠ opět vydalo na zápas hokejové extraligy do Brna. Na utkání týmů HC Kometa Brno – HC Bílý Tygři Liberec jsme byli pozváni prostřednictvím paní Markéty Hofírkové (koordinátorky sportovního, charitativního a integračního projektu ,,BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC").

Tento zápas byl dalším utkáním letošního probíhajícího ročníku extraligy 2023/2024.

Ještě dříve než extraligové utkání začalo, tak si naši kluci mohli prohlédnout hokejový stadion, sledovat rozcvičení a rozbruslení hráčů před zápasem.

Ještě než samotné utkání začalo, došlo k slavnostnímu ocenění domácího kapitána Martina Zaťoviče, který nastoupil k 800 utkání v extralize.
Děti i dospělí byli z průběhu utkání velmi nadšení, protože tento hokejový tým má jedny z nejlepších fanoušků v celé soutěži. To dokázali i v tomto utkání a od začátku vyprodaný stadion svým hlasitým povzbuzováním hnal své mužstvo za vítězstvím. Celá choreografie při zápase byla naprosto úžasná.
Na závěr bych chtěl za všechny kluky hokejového kroužku i za celou naší DDŠ, ZŠ a ŠJ poděkovat p. M. Hofírkové za pozvání a popřát celému mužstvu HC Komety Brno a jejím věrným fanouškům co nejlepší výsledky. Těšíme se na další návštěvu.

Vinklárek Vladimír (vychovatel)


Střílkyman 2023

V úterý 17. 10. 2023 uspořádal VÚ, SVP Help, ZŠ a SŠ Střílky již XXIII. ročník velmi oblíbeného branného závodu Střílkyman 2023.

Jedná se o branný závod tříčlenných družstev, které běží celkem 5 km trať v terénu a na dvou stanovištích musí splnit úkoly. A to jak hod granátem na cíl tak i střelbu ze vzduchovek na terče.

Naše družstvo se v silné konkurenci starších kluků z výchovných ústavů neztratilo a skončilo na pěkném 5.místě.

Na závěr bych chtěl poděkovat žákům za reprezentaci našeho zařízení, pořadatelům ze velmi dobrou organizaci závodu a jeho bezproblémový průběh. Těšíme se na další ročník tohoto závodu.

Vinklárek Vladimír (vychovatel)Konečně na ledě

Na jaře příštího roku se v Praze a v Ostravě uskuteční mistrovství světa v ledním hokeji. My v Dětském domově se školou Bystřice pod Hostýnem jsme v plné přípravě. Ve svých řadách jsme objevili brankářskou hvězdu Marka D. Marek je tak mohutný, že se puk za jeho záda nemá kudy dostat. I mezi útočníky máme několik hvězd. Mezi největší patří Daniel T. Jeho bruslení je úžasné. Bruslí na tři doby jako by tančil valčík. Takže soupeře utančí. Neméně důležitým článkem celého týmů je náš kustod Dominik C. Tak jak on umí otevírat dvířka od střídačky, tak to nikdo jiný neumí.

Čekáme, až si nás někdo z reprezentace všimne. Náš generální manažer, vrchní trenér a hlavní rozhodčí v jedné osobě David V. již pracuje na našem novém angažmá za tvrdou měnu v RHL (rybníková hokejová liga).

Mgr. Jiří Vodák (ředitel)


Cena "Ď"

Dne 16.10.2023 se konalo celostátní finále předávávání Ceny Ď na Nové scéně Národního divadla v Praze. Měl jsem možnost se tohoto ceremoniálu zúčastnit a zároveň se osobně setkat s panem Tomášem Slavatou, který byl za náš dětský domov na udělení této ceny nominován. Ještě před samotným udílením cen jsme se setkali v předsálí. Osobně jsem mu p. Slavatovi poděkoval jménem našeho pana ředitele a předal mu malou pozornost za náš dětský domov. Setkání bylo velmi příjemné, pan Slavata je vstřícný, otevřený a velice sympatický mladý muž. Atmosféra udílení cen byla také velmi příjemná, měl jsem možnost si otevřít obzory a zjistit, kolik dobrodinců, kteří jsou ochotní nezištně pomoci ve svém volném čase a často i na své náklady, žije v našem okolí. Celá ceremonie trvala téměř 3 hodiny a na samotný závěr získal námi nominovaný Tomáš Slavata tu nejvyšší možnou cenu Grand Prix ze všech nominovaných.

Jaroslav Frélich (vychovatel)


Turnaj v minikopané v kraji pod Hostýnem

Dne 10. října 2023 proběhl na hřišti TJ v Bystřici pod Hostýnem turnaj v minikopané dětských domovů a výchovných ústavů. Do turnaje se přihlásily s naší školou 4 týmy a to z Moravského Krumlova, Veselíčka a Střílek. I přesto, že po ránu bylo chladné počasí, se chlapci od začátku plně zapojili a předváděli úctyhodné výkony. Zápasy byly občas emotivnější, ale to k těmto akcím patří.

Po odehrání všech zápasů (každý s každým) byly vyhodnoceny výsledky a předány medaile, diplomy a věcné ceny. Na první místě se umístilo družstvo ze Střílek, druhé místo obsadili chlapci z Moravského Krumlova, na třetí příčku dosáhlo Veselíčko a naši fotbalisté skončili čtvrtí. Celá akce probíhala v přátelském duchu, chlapci si fotbal užili a odjížděli plní dojmů a zážitků.

Chtěli bychom tímto poděkovat TJ a FK Bystřice pod Hostýnem za možnost pořádání tohoto turnaje v krásně připraveném areálu. Stejně tak děkujeme hlavnímu rozhodčímu panu Vinklárkovi za profesionální řízení všech zápasů.

Mgr. David Valter (učitel)


Návštěva hokejových utkání HC Kometa Brno

V pátek 15. 9. 2023 se 6 žáků našeho DDŠ vydalo na zápas hokejové extraligy HC Kometa Brno – HC Mountfield Hradec Králové, na který jsme byli pozváni prostřednictvím paní Markéty Hofírkové (koordinátorky sportovního, charitativního a integračního projektu ,,BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC").
Tento zápas byl zahajovacím utkáním letošního ročníku extraligy 2023/2024.

Ještě dříve než extraligové utkání začalo, tak si naši kluci mohli prohlédnout hokejový stadion Wining group Arenu, sledovat rozcvičení a rozbruslení hráčů před zápasem a také navštívit fanzonu v okolí stadionu a vyzkoušet si různé dovednostní soutěže. Děti i dospělí byli velmi nadšení, protože tento hokejový tým má jedny z nejlepších fanoušků v celé soutěži. To dokázali i v tomto utkání a od začátku utkání téměř vyprodaný stadion svým hlasitým povzbuzováním hnal své mužstvo za vítězstvím. Po velmi dramatickém průběhu celého utkání se nakonec nepodařilo domácím zvítězit. Na další extraligové utkání jsme se vydali 22. 9. 2023 a soupeřem byl tým HC Verva Litvínov. Velmi dramatické utkání nakonec skončilo těsnou prohrou domácího týmu. Do třetice jsme se vydali na hokejový zápas 27. 9. 2023 a soupeřem byl tým HC České Budějovice. Pevně jsme věřili, že už konečně budou domácí úspěšní. A podařilo se. Ve skvělé atmosféře se domácím podařilo zvítězit a oslavné chorály nebraly konce. Shlédnout všechny hokejové utkání byly pro všechny velmi emotivním zážitkem. Celá choreografie při zápasech byla naprosto úžasná.

Na závěr bych chtěl za všechny kluky i za celou naší DDŠ, ZŠ a ŠJ poděkovat paní Markétě Hofírkové za pozvání a popřát do dalších let hodně úspěchů nejen jí a jejímu kolektivu spolupracovníků, ale také celému mužstvu HC Komety Brno a jejím fanouškům.

Vladimír Vinklárek (vychovatel)


Turnaj v malé kopané

Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna Hamr na Jezeře, uspořádal ve dnech 21. – 22. 9. 2023 dvacátý pátý ročník přeborů DD, DDŠ a VÚ v malé kopané a vybíjené. Jako každý rok, jsme do turnaje přihlásili i naše chlapce. Hrálo se jak na trávě, tak na hřišti s umělým povrchem. Celkem se do turnaje přihlásilo 11. mužstev a byly vytvořeny dvě skupiny, kde se týmy střetly systémem každý s každým. Počet hráčů na hřišti byl limitován velikostí obou hřišť a tak hráli čtyři hráči v poli plus brankář. Každý zápas trval 12. minut bez výměny stran. Naší chlapci po celou dobu turnaje odváděli dobré výkony a ve skupině neprohráli ani jedno utkání, pouze dvakrát remizovali. Druhý den se dohrávaly zápasy ve skupině a poté se hrálo o umístění a o postup do finále. Velkým úspěchem našich fotbalistů byla výhra nad Moravským Krumlovem 1 : 0 a tím jsme si zajistili postup mezi první 4. týmy. Nejdříve jsme narazili na pozdějšího vítěze celého turnaje, mužstvo z Buškovic, kterému jsme podlehli 2 : 6. Potom jsme nastoupili proti Žluticím v souboji o třetí místo. Díky dvěma zbytečným chybám v obraně, jsme se připravili o bronzové medaile. Zápas dopadl 0 : 2 v náš neprospěch. Přesto výsledek celého turnaje byl velmi pěkný a čtvrté místo odpovídalo kvalitě jednotlivých týmů. Musím pochválit naše chlapce za bojovnost a předvedené výkony, ale hlavně za sportovní a slušné chování v průběhu celého turnaje. Také bych chtěl vyzvednout vynikající výkon našeho chlapce, který za celý turnaj nastřílel 17. branek a stal se nejlepším střelcem turnaje.

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel) a Mgr. Jiří Maťa (vychovatel).


XIV. Střelecké závody – o pohár ředitele

Úterní dopoledne se konala střelecká soutěž o putovní pohár ředitele Dětského domova Bystřice pod Hostýnem. Díky nepřízni počasí se všechna kola soutěže odstřílela v naší tělocvičně, za velkého povzbuzování všech týmů, které dorazily i z jiných zařízení. Soutěžilo se ve třech disciplínách a to v jednotlivcích, družstvech a střeleckém souboji. Naši borci se výborně připravili a ovládli stupně vítězů. V jednotlivcích jsme obsadili 1. a 2. místo, třetí místo obsadil závodník z Nového Jičína. Ve střeleckém souboji rovněž zvítězili naši borci a třešinkou na dortu byl nejlepší součet bodu za tým. Tým Střílky obsadil 2. místo a Nový Jičín 3. místo. Tímto jsme obhájili loňské prvenství družstev a pohár zůstává domácímu týmu i pro další rok. Závodníci byli odměněni věcnými cenami. Děkuji závodníkům za výbornou atmosféru a skvělé výsledky, hlavnímu rozhodčímu a realizačnímu týmu za perfektní průběh.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Úklid parku – Ukliďme Česko, Ukliďme svět

Celosvětový úklidový den se přiblížil a my jsme nemohli chybět. Páteční den jsme vyhradili úklidu parku v okolí naší školy, počasí nám přálo a kluci se již nemohli dočkat. Po ranním příchodu do školy jsme se převlékli, povídali si o naší planetě a životním prostředí. Patřičně vybavené skupinky dětí se svými učiteli vyrazily do městského parku. Na první pohled byl park uklizen a nevypadalo to, že by jsme něco našli, ale stačilo prolézat keře a zákoutí parku. To byla nadílka. Pytle se rychle plnily nejrůznějším odpadem. Tradiční PET láhve rozličných tvarů a velikostí, papírky a pytlíky od dobrot. Nejvíce nasbíraného odpadu bylo z kategorie plastů a nejvíce znečištěná místa byla v okolí říčky Bystřičky na březích. Děkuji pořadatelům za dodaný materiál k úklidu a všem dětem a kolegům za zkrášlení našeho okolí.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Relaxačně turistický výlet

První týden v září jsme se se skupinou šesti dětí vypravili na relaxačně turistický pobyt do krásného prostředí v Jeseníkách.

Ubytováni jsme byli v romantické horské chatě Barborka, kde nám pozorný personál poskytl veškeré zázemí potřebné k našim výpravám po krásách okolí.

První naše turistická výprava nás zavedla na nejvyšší horu Praděd. Navštívili jsme rozhlednu, která je na vysílači a zároveň je nejvyšším bodem v ČR. Nádherné počasí nám připravilo překrásné výhledy po okolí.

Druhý den ráno po vydatné a chutné snídani jsme vyrazili na celodenní tůru, která vedla překrásným vysokohorským terénem přes Ovčárnu, Petrovy kameny, Vysoké hole a Jelení studánku a končila na Alfrédce, kde nás čekalo auto a odvoz zpět na Barborku.

Třetí den jsme pojali jako relaxačně poznávací návštěvu města Jeseník, kde jsme prošli zejména jeho lázeňskou část. Chlapci navštívili dětský sportovní park, kde se všichni dosyta vyřádili. Odpoledne jsme se přesunuli do Lázní Lipová, kde jsme navštívili místní ZOO. V nádherném prostředí se zvířátky jsme strávili celé odpoledne.

Při zpáteční cestě jsme se zastavili na Červenohorském sedle a plní dojmů jsme se vrátili zpět do domova.

Bc. Petr Logaj (vychovatel)


Prázdniny v DDŠ

Prázdniny jsou u konce, proto mi dovolte se za nimi ohlédnout a připomenout, co jsme s našimi dětmi letos zažili. Někteří kluci trávili prázdniny nebo jejich část u svých rodin. Pro ty ostatní, co neměli štěstí být s rodinou, naplánovali bohatý program vychovatelé. Stejně jako v předchozích letech se chlapci nenudili a užili si léta se vším, co k němu patří – voda, sluníčko, výlety, hry, sport, ale i pracovní aktivity v našem dětském domově.

Chlapci měli dva týdenní pobyty s výlety do okolí. V červenci prožili týden v Krkonoších, kde navštívili známá místa nejvyšších českých hor – Výrovku, Labskou boudu, Luční boudu, Pančavský vodopád, Medvědín, Špindlerův Mlýn, Harrachov a zdolali Sněžku. V srpnu kluci trávili čas tábořením, při kterém se převážně věnovali cykloturistice. Navštívili řadu turistických míst v podhůří Kelčského Javorníka – Šamburk, Marušku, Tesák, Troják, koupaliště Osíčko. Volné dny v dětském domově byly plné her, koupání, zábavných aktivit. V areálu dětského domova pečovali o krásnou zahradu a pomáhali s úklidem a údržbou svých bytů.

Nyní opět začíná škola a s ní mnoho povinností a radostí. Proto přeji všem úspěšný nový školní rok.

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele)


Sportovní den

Stejně jako minulý rok i letos proběhl sportovní den až na závěr školního roku. Den, kdy se od samého rána věnujeme sportu. Na letošní byl připraven turnaj v kopané a v nohejbale. Vytvořili jsme tři družstva, herní systém a šli na to. Nevadilo nám, že zaměstnanci mají převahu a byli jsme rádi, když se nám povedlo dospělé připravit o míč nebo obehrát pěknou kličkou. K vidění byly velmi pěkné akce, které často končily gólem.

Po několika hodinách intenzivního sportu ve velmi horkém a parném dnu se všichni znaveni odebrali zpět do školy. Stejně jako loni, tak i letos nakonec vyhráli zaměstnanci, ale jednoho dne sem přijdou kluci, kteří je porazí…...

Celá akce proběhla v přátelském duchu a všichni se těšíme na další podobnou akci, kdy si to zase zopakujeme.

David


Školní výlety aneb prázdniny se blíží

Předposlední červnový týden je vždy vyhrazen školním výletům do blízkých, ale i vzdálenějších koutů naší republiky. Chlapci už dlouho dopředu vymýšlejí a plánují, kam by se chtěli podívat.

V pondělí se jedna skupinka vydala na pěší výlet po známé Hostýnské magistrále – cíl byl jasný – Svatý Hostýn. Cestou se zastavili v trampské osadě Jelení louky, kde se občerstvili dozlatova opečenými špekáčky a pokračovali k cíli.

V dalších dnech se skupinka našich nejmenších dětí vydala do ZOO Lešná a skupinka starších chlapců do Punkevních jeskyní, kde se podívali na samotné dno propasti Macocha a projeli část jeskyní na lodičce.

Všechny výlety proběhly v předprázdninové pohodě a velké poděkování patří všem pedagogickým pracovníkům, kteří tyto akce připravili.

Mgr. Jan Beran (učitel)


Slavata Triatlon Tour

"Slavata Triatlon Tour" je výjimečným sportovním projektem pořádaným napříč celou republikou, který umožnuje poměřit síly dětem z dětských domovů spolu s dětmi z běžných rodin. Ve čtvrtek 15.6. byl uspořádán jeden z těchto triatlonových závodů v Otrokovicích na Štěrkovišti. Dva z našich borců se postavili na start tohoto závodu a poměřili své síly s ostatními vrstevníky. Ve své kategorii obsadili krásné 2. a 4. místo. Našim borcům gratulujeme za krásný sportovní výkon a umístění… a pořadatelům: "Hromové partě SLAVATA TRIATLON TOUR" děkujeme za pozvání na tento netradiční závod, skvělou organizaci a sportovní atmosféru!!!

Bc. Lukáš Rapčan (zástupce ředitele pro výchovu)


Letní olympiáda chlapců 2023

Ve dnech od 4. do 8. července se naši hoši účastnili Letní olympiády chlapců z dětských domovů, která se konala v Liběchově. Kluci se velmi úspěšně představili ve všech pořádaných soutěžích a jejich snažení bylo korunováno i četnými medailovými úspěchy. A konkurence byla ohromná, neboť klání ze zúčastnilo na šedesát dětí z devíti různých zařízení. Na několika sportovištích probíhaly soutěže v atletice, krosovém běhu, fotbale, nohejbale, stolním tenise, plavání a také náročném univerzálním šestiboji.

Naši svěřenci získali čtyři medaile, z nichž stříbrná byla kolektivním výkonem v malé kopané, a v individuálních atletických soutěžích se na krku našeho nejúspěšnějšího sportovce zaleskly tři zlaté. Naši chlapci zanechali na sportovištích výraznou stopu a odváželi si nejen hodnotné ceny, ale také mnoho skvělých zážitků, které jsou již předzvěstí blížících se prázdnin, které budou jistě plné pohybu a sportu.

Mgr. David Valter (učitel)

Bc. Radek Sigmund (asistent pedagoga)


Jižní Morava

Poslední víkendové putování zavedlo skupinu pěti chlapců na jižní Moravu. První den výletu navštívili Lednici. Cesta kluky zavedla na únikovou hru – KLATBA ZEDNÁŘOVA. Ve hře kluky jako poutníky postihla těžká rána. Biskup Arnošt na ně uvrhl klatbu, stali se lovnou zvěří a kdokoli je mohl beztrestně věznit, či dokonce zabít. Proradný zlosyn opustil své komnaty a kluci dostali možnost úniku. Cílem hry bylo najít klíče od čtyř místností a uniknout. To se jim jen o fous podařilo. Odpoledne navštívili zámecký park a světoznámý minaret.

Druhý den ráno protáhli své tělo na sportovním hřišti u hostelu Tereza, kde nocovali. Kluci využili možnosti kopané, fitness koutku, prolézaček a malého lanového centra. Pak vyšlapali na rozhlednu Maják, kde byl nádherný výhled na Nové mlýny, Pálavu, lednicko-valtický areál, Bílé Karpaty a do Rakouska. Další kratší zastávka byla u Nových mlýnů, kde pozorovali rybáře a zvířata žijící u vody. Zajímavě prožitý den končil. Cesta do domova utekla rychle. Teď přijde prázdninové putování, na které se všichni moc těší.

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele) 


Chřibskými lesy

V pátek 2. června jsme se vydali se skupinou šesti chlapců do pohoří Chřiby. Naším cílem bylo vidět jednak krásnou přírodu, ale zároveň se zaměřit i na historii vybraného regionu. Měli jsme štěstí, neboť krásné počasí předurčovalo, že si tento den vskutku užijeme.

Již během příjezdu na Bunč jsme mohli vidět nádherný bukový les, který nás doprovázel až k parkovišti, nedaleko kterého je pomník partyzánské skupiny Olga. Tato skupina byla pojmenována podle Olgy Františákové, která počátkem srpna 1944 překročila státní hranici a přešla k partyzánům před začátkem Slovenského povstání. Dále jsme již pokračovali po turistické trase k rozhledně Brdo. Cestou jsme se zastavili v místech, kde se nachází nedokončený most Baťovy dálnice z dob první republiky. Přes velkolepé plány však bylo i vlivem politických událostí od další výstavby upuštěno a dnes tak můžeme v lesním porostu vidět tuto technickou "památku". Postupně jsme došli až k rozhledně Brdo stojící na stejnojmenném a nejvyšším vrcholu Chřibů (587 m n. m.), která je však v červnu během pracovních dní pro veřejnost uzavřena. Tato skutečnost nám však nebránila k tomu, abychom prozkoumali okolí. Rozhledna je však poměrně mladá, ostatně byla otevřena v roce 2004. Odměnou nám byla taktéž návštěva altánku s ohništěm, kde jsme si mohli opéct špekáčky a společně diskutovat, případně odpovídat na dotazy chlapců, přičemž nás potěšila jejich zvídavost.

Zpět do Bystřice pod Hostýnem byla již patrná jistá únava, ale zároveň dobrý pocit z tohoto poznávacího výletu. Chtěli bychom žákům poděkovat za vzorné chování a za projevenou aktivitu. Na tento den budeme rádi, i s nabytými vědomostmi, vzpomínat.

Mgr. Ondřej Hynčica (učitel) 

Bc. Karel Bednařík (asistent pedagoga)


 Spidermani na Včelíně

Den dětí si naši chlapci užili již v úterý 30. 5. s Železným Zekonem. A dnes 1. 6. čekalo na žáky 1. stupně další překvapení. Vydali se do Včelína vyzkoušet lanové centrum. Na atraktivních lanových překážkách tak mohli otestovat svoji odvahu, obratnost i kondici. Zpočátku se všem podlamovala kolena, třásly ruce a někteří po pár metrech i padali. Po chvíli však začali překážky zvládat a zdolali celý okruh. Nejvíce se chlapcům líbila lanová houpačka a pavučina. Počasí bylo nádherné a s teplotou vzduchu stoupal i adrenalin v žilách. Moc jsme si to užili!

Děkujeme vedení Včelína za skvělé dopoledne v krásném areálu a těšíme se na další spolupráci.

Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka)


Dětský den s Železným Zekonem

Den dětí jsme v letošním školním roce oslavili vystoupením známého valašského profesionálního siláka a rekordmana Železného Zekona, kterého dodnes znali někteří chlapci jen z televize.

Držitel několika zápisů v Guinessově knize rekordů v úvodu zavzpomínal na svá vrcholná čísla a rekordy své kariéry (jako např.: tahání auta ušima, udržení dvou letadel startujících od sebe, tažení Tatry Karla Lopraise v zubech atd… a následně přešel ke svým oblíbeným odvážným kouskům, u kterých se mnohým chlapcům tajil dech.

Některé své neuvěřitelné kousky předváděl sám, jiné pak za asistence některých zájemců z řad chlapců i personálu. Nechyběly rovněž soutěže a čísla, které si vybraní chlapci mohli také vyzkoušet, porovnat síly a vzájemně si zasoutěžit.

Dle nadšených výrazů v obličejích publika se Zekonovi podařilo zaujmout a pobavit nejen chlapce ale i dospělé. Všichni obdivovali jeho sílu, odvahu, šikovnost ale i jeho smysl pro humor. Fotografie se Zekonem bude pro kluky krásnou památkou.

Dětský domov tímto děkuje Zekonovi i jeho asistentovi za ochotu a krásně prožité odpoledne!

Bc. Lukáš Rapčan (zástupce ředitele pro výchovu)


Atletické závody

Dne 19. 5. 2023 se naši chlapci zúčastnili závodů dětských domovů v lehké atletice, pořádaných dětským domovem v Uherském Hradišti. Závody se konaly za polojasného počasí na atletickém stadionu v Uherském Hradišti. Naši školu reprezentovali tři sportovci. Hoši si vedli velice dobře, jeden získal zlatou medaili ve skoku vysokém za výkon 145 cm a stříbrnou v běhu na 60 metrů. Neméně úspěšný byl i další, který zvítězil ve vrhu koulí s výkonem 8,06 metru a třetí završil naše úspěchy stříbrnou medailí v běhu na 60 metrů. Celkem jsme tedy získali 4 cenné kovy. Chlapci odjížděli spokojeni nejen se svými výkony, ale i s dobrým pocitem ze setkání s novými kamarády z jiných dětských domovů.

Mgr. David Valter (učitel)


Poznej strom

Příjemné jarní počasí nás vylákalo na školní akci s názvem "Poznej strom". Se skupinou pěti chlapců jsme se vydali do lesů kolem hradu Lukova, který je opředen mnoha pověstmi. Nejen o Bílé paní, ale i o ohnivém kočáru, který řídí kostlivec. V Lukovských lesích je rozeseto velké množství zajímavých skalních útvarů a dokonce skrývají i jeskyni, do níž jsme také zavítali. Kdo první bude moci vstoupit do tajemného temného prostoru? Kdo překoná bázeň jako první? Zájemců jsme měli v ten okamžik tolik, že nikdo nechtěl zůstat poslední. Uvnitř jeskyně jsme zahlédli pospávajícího netopýra a ve vlhkém koutě i mloka v černém fráčku se žlutými fleky. A teď již vzhůru ke staré parní pile do lesa poznávat dřeviny. Zpočátku jen jehličnaté (Jak vypadá smrk, borovice, jedle? Čím je zajímavý modřín? Jaké mají jehličí, šišky, kůru?) Od staré pily jsme pokračovali po lesní cestě k pasekářskému domku na samotě Písečné, s krásně rozkvetlým ovocným sadem, v němž rostou – jabloně, třešně a trnky. Hlouběji v lese, kde přibylo i listnatých stromů, jsme si ukázali jejich typické znaky, abychom je dobře poznali (dub, buk, javor, habr, olše). Naše další kroky vedly kolem dřevěné sochy krkavce až na vyhlídku s velkým ptačím krmítkem a informační tabulí s jednotlivými druhy ptáčků, kteří jsou na tomto krmítku pravidelnými hosty. V předhradí jsme si pak vyzkoušeli poznávání stromů podle šišek, listí a dřeva na velké malované naučné tabuli. Poznali jsme skoro všechny. A teď již hurá na hrad! Dřevěný most přes hradní příkop přímo lákal k procházce. A hradní studna? Ta zase k nahlédnutí a zavolání. Ta je ale hluboká. Cestou už nám řádně vyhládlo. Honem, honem z hradního kopce dolů k ohništi u svatého Jána odměnit své snažení, na lískovém prutu opečeným špekáčkem.

Mgr. Ondřej Hynčica (učitel)


Pomohli jsme Hostýnkám

Počátkem května jsme vyrazili se šesti chlapci na Tesák s jasným cílem – uklidit v okolí Tesáku odpadky od nezodpovědných "turistů", kteří stále nepochopili význam odpadkových košů. Součástí dne však byla i následná poznávací vycházka, která měla žákům více přiblížit nádherná místa hostýnských vrchů, tím spíše na jaře, kdy se příroda probouzí po dlouhé zimě.

Na Tesáku bylo značné množství odpadků, které chlapci za použití ochranných pomůcek házeli do pytle. Někdo se občas pousmál a řekl: "Ne, že bych byl svatoušek, také občas hodím nějaký obal nebo petku na zem, ale je opravdu lepší, když je v přírodě čisto, než nepořádek." Sesbíraný odpad v pytlích jsme ponechali na domluveném místě a dále již pokračovali směrem ke Třem kamenům, kde ostatně začal i následný výklad pana učitele Davida Valtera, který pojednával o přírodě hostýnských vrchů a problematiky kůrovce. Ukázal chlapcům, jak fungují lapače a přímo na kmenech nachystaných k odvozu prakticky ukázal, co takový "brouček" dokáže.

Prošli jsme Klapinovem, odkud se otevřel úžasný výhled na rusavské Hořansko a zdejší oblíbenou horu Pardus (kam v brzké době jistě zavítáme také). Zde jsme chvíli nechali odpočinout unaveným nohám, ale chlapci už věděli, že se blížíme k Jelením loukám, kde přijde odměna za vykonanou práci – opékání špekáčků. A tak jsme se přesunuli do míst, kde zavoněl oheň a již se chystali špekáčky a nastoupila správná zálesácká nálada. A jak řekl Adam: "Tak tady chybí už jen kytara."

Po doplnění energie jsme se vydali dál nedaleko přírodní rezervace Psí hlavy. Cestou se nacházel pozůstatek bývalého "Arnoštova mostu", který vybudoval oblíbený Loudon z Bystřice pod Hostýnem a následně jsme pokračovali již po "Vilemínině stezce" na Kozlůvky a Chvalčov. Právě z této stezky se nám naskytl krásný pohled na horu Obřany, kde se nachází zřícenina stejnojmenného hradu, jehož výstavbu započal Boček z Kunštátu ve 14. století. Bohužel, historie nebyla milosrdná a tak z tohoto hradu zůstala jen část obvodové zdi.

Po příchodu do školy jsme s chlapci měli možnost ještě chvíli debatovat nad dnešní událostí a zhodnotit naši snahu. V diskuzi se tak měl možnost každý vyjádřit a sdělit svůj názor. Tak či tak, užili jsme si krásný a prosluněný jarní den v nádherné přírodě a zároveň si odnesli důležitou poučku, která zní: "Co si do lesa vezmeš, to si z lesa i odneseš." Pokud se tímto jednoduchým heslem budou řídit všichni, bude naše příroda vždy krásná a především čistá.

Mgr. David Valter (učitel)

Bc. Karel Bednařík (asistent pedagoga) 


Plavecké závody handicapovaných

Velký den pro zisk medailí byl opět tady. Plavecká škola Zlín nás pozvala na tradiční kolo plaveckých závodů handicapovaných, abychom poměřili síly s dalšími školami Zlínského kraje. Šest našich borců nastoupilo s nadšením ve všech věkových kategoriích, od nejmenších až po borce, který se již několikrát soutěže v minulosti účastnil. Mladší kluci byli dost nervózní, jestli to vůbec zvládnou, ale byli překvapením pro všechny. Překonali sami sebe a uplavali nejdelší vzdálenosti ve svém životě. Jejich radost byla nakažlivá i pro další spolužáky a tak se také snažili. Styl prsa na 25m nám přinesl jednu zlatou medaili a volným způsobem další. O všechny se zasloužil stejný reprezentant a obhájil tak loňské vítězství. Celý den jsme si pěkně užili, kluci dostali krásné ceny a naší největší odměnou byly šťastné děti. Děkuji pořadatelům za krásnou akci a dětem za úspěchy.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitel pro školu)


Návštěva hokejového utkání Česká republika - Finsko

Dne 4.5.2023 se díky společnostem BPA sport marketing a.s. a Českému svazu ledního hokeje naskytla hokejovému kroužku našeho dětského domova možnost navštívit jeden z posledních přípravných zápasů naší hokejové reprezentace před blížícím se MS v hokeji 2023, které se uskuteční v měsíci květnu v Lotyšsku a Finsku

Utkání se hrálo v rámci turnaje Českých hokejových her. Celý turnaj se hrál v brněnské Wining Group Areně a soupeřem naší reprezentace byl silný tým Finska. Mimo tyto týmy se turnaje zúčastnila ještě mužstva Švédska a Švýcarska.

Všichni jsme se na tento zápas těšili, protože vidět hrát na vlastní oči reprezentační družstvo České republiky se často nenaskytne. Navíc naše reprezentace byla doplněna o hvězdy NHL a hráče ze zahraničí. Vidět hrát hráče jako je R. Červenka, K. Vejmelka , M. Kempný , D. Kubalík a další je snem snad každého hokejového fanouška.

Před úvodním buly proběhl slavnostní ceremoniál, zazněly hymny obou mužstev. Od úvodního buly se hrál hokej ve vynikající atmosféře skoro vyprodané brněnské arény. Šance se střídaly na obou stranách, ale bohužel se našim hráčům nepodařilo udržet vedení a nakonec jsme prohráli 2:3 v prodloužení. I když jsme prohráli tak atmosféra v hale byla úžasná, strhla všechny do ohromného kotle plného bojovnosti, emocí a hrdosti. Bubeníci vybubnovávali jeden chorál za druhým a jedna mexická vlna střídala druhou.

Závěrem mi dovolte popřát a poděkovat. Děkujeme agentuře BPA sport marketing a. s., která nám zajistila vstupenky a umožnila navštívit zápas reprezentačního družstva v ledním hokeji. Naši hokejové reprezentaci přejeme mnoho vítězství v blížícím se turnaji Mistrovství světa 2023, medaile by jim určitě slušela. Děkuji všem, kteří nás podporují v naší práci, děkuji těm, kteří nám umožnili tento úžasný nezapomenutelný zážitek, který zřejmě dlouho nic nepřekoná. 

Vladimír Vinklárek (vychovatel)


Projektový den ve škole

Chroupání a piliny překvapily žáky po příchodu do jedné z tříd. Na vině nebyl jen Kůrovec, ale i další nezvaní návštěvníci projektového dne ve škole, jako pilořitky, tesaříci a červotoči. Tématem v jedné skupině byla ochrana lesa a boj se škůdci, kteří nám v posledních letech řádí v okolí školy. Ve vedlejší třídě pro změnu zpracovávali dřevo a jiné materiály samotní kluci. Propojení přírodních materiálů a lidského těla byla skutečná výzva. Zjistit, jak dlouhá je stehenní kost, pak ji vybrat z hromady dostupných materiálů a patřičně upravit. "Bylo to, jako si hrát na Frankenštajna" říkali kluci. Dobrá věc se podařila, postavě chybělo jen obživnout. Okolím naší školy se zabývala další skupina dětí, navázali tak na probírané učivo občanské výchovy. Bystřice pod Hostýnem má dlouhou historii a bylo zajímavé se dovědět, jak to bylo před desetiletími a staletími. Žáci byli velmi překvapeni, že budova naší školy má tak dlouhou historii a čím si musela projít, že v místě vyráběný nábytek není výsadou posledních let a také, že místní část Lázně je zaužívaný název původně skutečných lázní. Nejmenší děti také pečovaly o naše životní prostředí. Mnozí netušili, jak důležitou práci mají, když třídí odpad. Znovu používali papír, plast i sklo a tím mohli ušetřit nejen peníze, ale i přírodu. Věřím, že si dnešní den všichni užili a budeme se těšit na další zpestření výuky.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Turnaj v malé kopané O jihlavský stříbrný míč 2023

V pátek 17.3.2023 od 8.00 hod. se ve sportovní hale v Jihlavě uskutečnil již XXVI. ročník velmi oblíbeného turnaje v malé kopané o Jihlavský stříbrný míč.

Pořádaný turnaj je unikátním proinkluzivním fotbalovým kláním zejména proto, že se v jeho rámci utkávají týmy chlapců z dětských domovů se školou společně s týmy chlapců ze základních škol v Jihlavě.

I letošního ročníku tohoto turnaje se zúčastnilo celkem 6 chlapeckých týmů - 4 z DDŠ a 2 z jihlavských ZŠ. Celý turnaj se nesl v duchu fair play a chlapci i jejich trenéři si z něho odnesli kvalitní sportovní zážitek.

Výsledky turnaje:

1. místo ZŠ Demlova Jihlava

2. místo DDŠ Jihlava

3. místo DDŠ, ZŠ a ŠJ Bystřice pod Hostýnem

4. místo ZŠ Puklice

5. místo DDŠ Chrudim

6. místo DDŠ Šindlovy Dvory

Vítězové turnaje si odvezli putovní pohár, celky na 1.-3. místě pak obdržely další poháry, medaile, plyšové míče a plno dalších věcných cen. Zkrátka nezůstali ani ti, jimž štěstí tolik nepřálo. Nejlepším hráčem celého turnaje byl vyhlášen hráč našeho mužstva David. Na závěr bych chtěl poděkovat pořadatelům za velmi dobrou organizaci a zdárný průběh celého turnaje. Děkujeme za pozvání a budeme se těšit na setkání při dalším ročníku tohoto sportovního klání.

Vinklárek Vladimír (vychovatel)


Jarní poznávací pobyt

V sobotu jsme se vydali na jarní pobyt na jižní Moravu. Naší první zastávkou bylo dětské hřiště u motorestu Samota, kde jsme vyzkoušeli houpačky, prolézačky a trampolínu. Pak jsme pokračovali do Hustopečí k rozhledně u mandloňových sadů. Mandloně kvetly, příjemně voněly, ochutnali jsme mandloňovou limonádu a prošli jsme celé mandloňové arboretum. Další zastávkou byla kolonáda na Reistně nad Valticemi a stezka Bosou nohou na hranicích naší země. Bavila nás cesta plná rozhledových míst, pozorování probouzející se přírody. Poslední zajímavostí dne byla rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic, kde jsme sledovali krásný západ slunce.

Druhý den jsme navštívili rozhlednu Podluží a viděli daleký rozhled na vinice, pole a lužní lesy. Pak jsme pokračovali cestou kolem vinných sklípků do Hodonína. Moc jsme se těšili do ZOO. Útěk šimpanzů nám znemožnil návštěvu. Zlobivé opice poškodili dvířka, utekly do zázemí pavilónu. Ředitel ZOO evakuoval všechny návštěvníky a ZOO uzavřel. Smutní jsme se rozhodli vidět zvířata jinde. Jeli jsme do Kroměříže do Podzámecké zahrady, tam jsme viděli pávy, opice, kozy, papoušky, slepice husy, krocany.

Dny prožité cestováním, v přírodě se nám moc líbily. Děkujeme za super zážitek!

Aleš


Úklid parku – Ukliďme Česko

Minulý týden jsme oslavili Den vody návštěvou akce, kterou pořádaly Vodovody a kanalizace Kroměříž a dnes byla akce v naší režii – zapojili jsme se do projektu "Ukliďme Česko". Po propršené noci se ráno udělalo hezky a mohli jsme vyrazit do místního parku. Kluci vybaveni rukavicemi a pytli na odpadky se vydali se svými učiteli do okolí školy, aby zde našli, co jiní nechali. Třídy si rozdělily úseky a začala soutěž o nejlepší úlovek. Břehy říčky Bystřičky, rybníček a tajuplná zákoutí v okolí restaurace a venkovní posilovny a okolí laviček byly tradičním nalezištěm "pokladů". Nejčastějšími odpadky byly obaly od cukrovinek, brambůrků a jiných pochutin, občas nějaká plechovka a PET láhev, nedopalky cigaret se proměnily v nikotinové sáčky (asi největší změna oproti minulým rokům). Objemem největší úlovek byl pytel oblečení s plyšáky u rybníku. Doufám, že nám místní vodník přežil zimu a oblečení mu nebude chybět. Děti čeká odměna a všichni se těšíme z krásného prostředí našeho města. Děkuji dětem i učitelům za hezky strávené dopoledne a organizátorům akce "Ukliďme Česko" za poskytnutý materiál.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Lyžařský kurz – Pustevny aneb " PANE UČITELI ONO TO HROZNĚ KLOUŽE!!!"

Tak jako každý rok jsme se i letos vydali na Pustevny s cílem naučit několik vybraných chlapců jezdit na běžkách. Někteří z nich byli na horách poprvé v životě a nikdy neviděli tolik sněhu. Většina chlapců již měla s běžkami nějakou zkušenost, ale někteří na těchto vratkých a kluzkých prkýnkách stáli poprvé v životě a byl to pro ně obrovský boj.

Po prvních minutách ukrutného zápolení, se všem podařilo zvládnout se na běžky vůbec postavit. Rozjet se směrem dopředu, to už bylo horší…..

Další výzvou bylo zvládnout jízdu z kopce dolů….Všichni se snažili, jak mohli, ale většinu z nich přemohla gravitace.

Všichni jsme si to moc užili a budeme doufat, že příští zimu si to znovu zopakujeme.

Mgr. Jan Beran (učitel)


Hroší hry

 Po dvouleté odmlce způsobené pandemií jsme se mohli opět zúčastnit milé sportovní akce pořádané DDŠ Chrudim – Hroší hry. Letošní 22 ročník byl opět velmi dobře organizován a naši chlapci i dospěláci si hry výborně užili. Soutěžilo se tradičně v bazénu, na ledě i v tělocvičně. Klukům se setkání moc líbilo a těší se na další ročník.

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


Podzimní fotbalový turnaj v Hamru na Jezeře 2022

Dětský domov se školou v Hamru na Jezeře, uspořádal tradiční každoroční podzimní turnaj v malé kopané. Pro velký počet účastníků se všechna družstva rozdělila do dvou skupin po šesti týmech. My jsme byli zařazeni do skupiny "A", která hrála na travnatém hřišti. První dva zápasy jsme vyhráli 2:0 a 1:0, třetí remizovali 1:1 a čtvrtý prohráli 0:1 vlastní brankou. Pátý zápas se hrál v pátek ráno a ten jsme i přes velkou snahu chlapců nakonec prohráli 0:1. Ze skupiny jsme postupovali jako třetí a narazili na druhý tým skupiny "B". To byl tým domácího Hamru na Jezeře. Ty jsme porazili poměrně hladce 3:0 a dostali se tak do nejlepší čtveřice. Další překážkou na cestě do finále bylo mužstvo z Liberce, které jsme porazili 2:0. Ve finále jsme se střetli s týmem z Hostouně. Byli jsme po celou dobu lepším týmem ale nedokázali jsme bohužel bezpočet vyložených šancí proměnit. Jeden nešťastný gól po autovém vhazování nás tedy nakonec odsunul na celkové druhé místo.

Chlapci hráli na hraně svých možností. Svojí bojovností a kolektivním výkonem dokázali vybojovat krásné druhé místo z dvanácti týmů. Musím také vyzvednou dobré chování našeho týmu v průběhu celého turnaje. Budeme se všichni těšit na další ročník tohoto Podzimního turnaje.

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)


Rozhovor s našimi sportovci

V listopadu 2022 se v kongresovém centru hotelu Hilton Prague uskutečnilo ICN Mistrovství světa 2022 v naturální kulturistice a fitness. Českou republiku reprezentovali naši asistenti pedagoga Jaromír Janečka a Jindřich Nesrsta z dětského domova se školou Bystřice pod Hostýnem. Jejich výsledek v soutěži J. Janečka 4.místo a J. Nesrsta 6.místo, mě vedl k napsání krátkého rozhovoru.

Jakému sportu se věnujete?

Naturální kulturistice.

Co je to naturální kulturistika?

Je kulturistika bez zakázaných steroidních látek, stojí na striktní stravě, dietě a pravidelném cvičení. Jíme pravidelně, ve stanovený čas. Nepoužíváme žádné návykové látky.

Jaký je váš největší úspěch?

p. Janečka: 3x mistr Evropy 2014,3017,2018. Vicemistr světa 2012,2022. Letos mistrovství světa 4. místo

p. Nesrsta. Mistr republiky opakovaně, letos mistrovství světa 6. místo.

Jak dlouho děláte kulturistiku?

p. Janečka: od 15 let.

p. Nesrsta: od 15 let. V 19. letech začal závodit.

Jak často trénujete?

p. Nesrsta: 5x až 6x týdně.

p. Janečka: 4x až 5x + cyklistika, tenis.

Jak ten trénink vypadá?

Tělo je rozdělené na různých partií, ty se posilují. Trénink trvá hodinu a půl. Zvedání činek, cvičení na strojích.

Co na to říká rodina?

Podporuje nás, manželkám se to líbí, věděli, že si berou sportovce.

Dělá někdo z rodiny ten samý sport?

p. Janečka: Dcery chodí pravidelně 1x až 2x týdně cvičit.

p. Nesrsta: Syn cvičí doma rekreačně a dcera sportuje taky.

Vadí vám jako kamarádům spolu závodit?

Ne, vůbec to nevadí, spíše nás to více motivuje.

Měli jste chuť s tím skončit?

Vůbec, nikdy! Zastaví nás jedině onemocnění, budeme cvičit až do hrobu a i závodit!

p. Janečka: Když byly zdravotní potíže snažil jsem se co nejrychleji vrátit zpátky do

do posilovny, kterou mám rád a mezi kamarády.

Pomáhá vám ten sport v DDŠ?

Ano, jsme klukům vzorem. Někdy kluci přijdou, co mají dělat za cviky. Diky sportu máme dobré charakterové vlastnosti, například – zodpovědnost, čestnost, zásadovost, pracovitost, atd.. Jsme zvyklí ze sportu na dodržování pravidel a pořádku, to nám pomáhá při práci v DDŠ.

Byl by to vhodný sport pro děti v DDŠ?

Určitě ano, kdyby měli trochu odborný vedení. Do 18 let se nesmí zvedat těžká břemena. Malý kulturista nesmí ponocovat, pít alkohol, musí přestat kouřit. Udělat si dobrý jídelníček.

David


Strašidelná stezka

V úterý večer jsme se vypravili za svitu měsíce na HRŮZOSTRAŠNOU STEZKU ODVAHY do SVČ Včelín. Zaplatili jsme vstupné a vydali jsme se na cestu odvahy po světýlkách. Našim úkolem bylo navštívit šest stanovišť, poblíž kterých se pohybovala strašidla: DĚSIVÝ KLAUN SE SEKEROU, ČERT KRAMPUS, VLKODLAK, ČARODĚJNICE, KOSTLIVEC, VODNÍK, SAMARA, JEPTIŠKA, ČERT SE SVÍTÍCÍMA OČIMA a další. S kamarády jsme si to moc užili! Děkujeme všem za super zážitek!

Aleš K.    


Mikulášská stezka odvahy


V letošním roce jsme pro naše chlapce uspořádali "Mikulášskou stezku odvahy" na nedalekém Hostýně. Chlapci se zde museli vydat zasněženou noční krajinou vstříc strachu a dobrodružství. Jeden po druhém šli po tajemné stezce lemované rozsvícenými lucernami, až došli k andělovi, kterému řekli básničku či zazpívali písničku. Poté se vydali dál za Mikulášem… ale tu a tam na ně z lesa vyskočil nějaký ten čert, kterého zajímalo, jaké mají v domově a ve škole chování. Chlapci si tajemnou atmosféru Hostýna užili a po návratu do domova na ně čekaly Mikulášské balíčky se sladkou odměnou.


Bc. Lukáš Rapčan (zástupce ředitele pro výchovu)SCHŮZKA S OSPODY 15.11.2022

Dne 15.listopadu 2022 proběhla v našem zařízení schůzka s pracovníky OSPOD. V úvodní části programu se kurátoři seznámili s novinkami v našem zařízení - vstupem a účastí starších dětí do programu DofE, zapojení do soutěže s nadací Albert a získání sponzorského daru. Hlavní část programu byla věnována problematice připravovaných změn ve školství. Kurátoři byli seznámeni s přípravou změn školského zákona, návrhem změn financování asistentů pedagoga v regionálním školství a procesem úpravy rámcových vzdělávacích programů. Závěrem schůzky proběhla bohatá diskuse, kde si kurátoři vyměňovali praktické zkušenosti z oblasti ústavní výchovy.

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele)


Pobyt v Ostravě

Dne 19. listopadu jsme se vydali na dvoudenní pobyt do Ostravy. V sobotu ráno jsme navštívili lázně Klimkovice a Lesní park pro děti. V Ostravě jsme navštívili rozhlednu Hošťálkovice, kde jsme pozorovali zapadající slunce nad Ostravou. Byla velká zima, fučel studený vítr. Proto byl pobyt na rozhledně velmi krátký. Spěchali jsme na hlavní program dne – akci Ostrava se baví, na kterou nás pozval KLUBsten Karviná! Akce se nám hodně líbila – sledovali jsme exhibici stolního tenisu, vystoupení imitátora M. Jacksona, zpěváka D. Mattioliho a youtuberku Terysu. V průběhu programu probíhala tombola, ve které jsme získali 1.cenu – rádio s mikrofonem, což je super!!! Přenocovali jsme v hotelu Zlatá éra. Po dobrém vyspání a skvělé snídani jsme vyrazili do ZOO Ostrava. Byla zima, zvířata byla aktivní, my jsme měli co prohlížet. Viděli jsme žirafy, šimpanze, klauny, lva, hrochy, žraloky, opice, velbloudy, slony a další zvířata. Po odchodu ze zahrady už jsme směřovali do domova. Zpáteční cestou jsme jeli zimní krajinou. Poslední zastávka výletu byla v Obůrce Bílá, kde jsme viděli jeleny, muflony, sovy. Výlet se moc podařil, všem se nám líbil. Děkujeme za pozvání na akci Ostrava se baví a výhru v tombole!!!

Aleš K.  


Projektový den ve škole

Podzimní nevlídné počasí přímo vybízelo k zahřátí nějakou teplou dobrotou. Učitelé připravili pro děti netradičně pojatý den ve škole – projektový den. Nejmenší žáci neměli tušení, co se chystá a hodně se divili, když namísto učebny zašli do jídelny. "Jablkobraní, co to jen může být?" a hurá do akce. Hromádka jablíček se zmenšovala, bříška potajnu plnila, ale hotové suroviny i tak přibývalo. Děti si rozmyslely postup práce a pod vedením paní učitelky dokázaly vyrobit úhledné jablkové záviny. To bylo pochutnáníčko. Další skupinka žáků lezla na nejvyšší vrcholky světa. Cepíny, mačky, lano i přilby, to vše měli kluci k dispozici a také vše vyzkoušeli. Třešinkou na dortu bylo cvičné slanění v tělocvičně. Adrenalinový zážitek měli i šesťáci. Dostali koloběžky a zkoušeli jízdu bez dopravních předpisů. Byl to ohromný zmatek a všichni se shodli, že takto by to nešlo. Dali tedy hlavy dohromady a zkusili si sepsat dopravní předpisy, namalovali značky. Další jízdy proběhly zcela hladce a kluci si to pěkně užili. Ani nechtěli odcházet a tak hezké hřiště uklidit. Poslední skupinka žáků se stala novináři. Pod vedením statného "pana Pisálka" publikovali svá díla různými komunikačními kanály. Velkou zábavou byl telegraf, ale jedno slovo jim zabralo stejně, jako A4 ve Wordu 😊

Projektový den byl skutečně vydařený. Děkuji všem učitelům za náročnou přípravu a také děti se ptají, kdy bude další.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Canisterapie – návštěva čtyřnohých kamarádek

Staré známé čtyřnohé kamarádky fenky Cien, Achly a Anička těsně před začátkem podzimních prázdnin 25 října 2022 opět navštívily náš DDŠ. Děti si mohly s nimi zaběhat, popřetahovat se, vyzkoušet některé společné cviky. Pejskové předvedli dětem, že i oni umí po ukončení hry uklidit svoje hračky na místo. Nejlepší nakonec bylo společné mazlení s odpočinkem na trávě.

Vít Kravec (asistent pedagoga)


Dny NATO v Ostravě + Dny Vzdušných sil AČR 2022

Dne 17. září 2022 jsme se s našimi chlapci zúčastnili přehlídky bojové techniky, pozemních a vzdušných sil. Byly tu k vidění vrtulníky, stíhačky, nákladní přepravní letouny, bezpilotní letadla, radarové systémy, tanky, obrněná vozidla BVP, hasičská technika.

Velmi zajímavá byla ukázka Protiteroristické jednotky, která předvedla zneškodnění a zadržení dvou teroristů. Zásah proběhl během jedné minuty a byla zde předvedena technika, která se používá při akcích jednotky. Švýcarská letka předvedla let stíhaček GRIPEN ve formaci s akrobatickými prvky. Zajímavá byla také prohlídka nejmodernějšího vrtulníku, kterým disponuje naše armáda. Chlapci si mohli vše osahat a vyslechli si odborný výklad od pilota tohoto vrtulníku. Obrovský zájem návštěvníků byl o nejmodernější stíhačku F35, která bude v následujícím roce součástí našich vzdušných sil. Závěr programu patřil společnému symbolickému průletu stíhaček Finska, Švédska, Česka, Maďarska a Polska. Finsko a Švédsko mají podanou žádost o přijetí do NATO. Tato akce naše chlapce velmi nadchla a vidět vše z blízka a osahat si tuto techniku, pro ně byl opravdový zážitek.

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)


Úklid parku


Střelecká soutěž o pohár ředitele Dětského domova

V úterý se uskutečnilo velké klání, konala se totiž střelecká soutěž o putovní pohár ředitele. Nepříznivé počasí nás netrápilo, všechna kola soutěže se odstřílela v naší tělocvičně za velkého povzbuzování všech týmů, které dorazily i z jiných zařízení. Soutěžilo se ve třech disciplínách a to v jednotlivcích, družstvech a střeleckém souboji. Naši borci se výborně připravili a ovládli stupně vítězů. V jednotlivcích jsme obsadili 1. a 2. místo, ve střeleckém souboji rovněž zvítězili a třešinkou na dortu byl nejlepší součet bodu za tým. Tým Střílky obsadil 2. místo a Dřevohostice 3. místo. Tímto jsme obhájili loňské prvenství a pohár zůstává domácímu týmu i pro další rok. Závodníci byli odměněni věcnými cenami. Děkuji závodníkům za výbornou atmosféru a skvělé výsledky, hlavnímu rozhodčímu a realizačnímu týmu za perfektní průběh.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Kdo si hraje nezlobí – svět pohádek

V sobotu 24. září uspořádal Spolek žen Rouské na fotbalovém stadionu Dukly Hranice 15. ročník zábavného odpoledne pro děti z dětských domovů. Tentokrát se do Hranic sjelo 18 domovů z celé Moravy. Tématem setkání byly pohádky a pohádkové postavy.

Soutěž dětských domovů začala pozvánkou, kde nás organizátoři vyzvali k výrobě pohádkové postavy. Malí chlapci z první skupiny vyrobili krásného Krakonoše. Po příjezdu na stadion se kluci ihned zapojili do soutěží. Velmi opatrně vystavili na určené místo našeho Krakonoše a vyrazili luštit připravenou křížovku. Museli najít zadání na lístcích v areálu hřiště, vyluštit pohádkové postavičky z Večerníčků. Rychlost luštění určitě přispěla k závěrečnému úspěchu týmu. Pak se chlapci věnovali prohlídce areálu, zapojili se do soutěží s Besipem, do zábavného kreslení, prohlédli si vystavenou vojenskou techniku, někteří si na obličej nechali nakreslit ornamenty. Po celé odpoledne k dobré náladě všech zúčastněných přispíval poslech písní ze známých pohádek. Kluky zaujalo nápadité vystoupení kouzelníka a tanečních skupin. Odpoledne uteklo jako voda, přiblížilo se závěrečné hodnocení soutěže dětských domovů. Malí kluci netrpělivě očekávali svůj výsledek. Přišlo obrovské překvapení a velká radost! Získali jsme pro náš dětský domov 1.místo! Pohár s diplomem a ceny předal dětem hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek. Velkou radost z úspěchu měl i náš pan ředitel Mgr. Jiří Vodák.

Děkujeme všem pořadatelkám ze Spolku žen Rouské za krásné soutěžní odpoledne! Těšíme se na další ročník – Kro si hraje nezlobí…?

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele)    


 Léto v dětském domově

Letní prázdniny jsou doba odpočinku, relaxace, výletů a hlavně nových zážitků a dobrodružství. Tohle všechno zažívají i děti v dětských domovech. Šikovní vychovatelé jim od jarních měsíců připravují na léto nápaditý program.

Naši kluci v létě prožili dva dnes již tradiční pobyty. První v Krkonoších, kde absolvují několik turistických a poznávacích výletů. Letos navštívili pevnost Stachelberg, Adršpašské skály, hrad Kost, Labskou boudu a pramen Labe. Nejlepší výlet byl do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, kde viděli opice, žirafy tučňáky, tygry…a projeli se safaribusem mezi volně žijícími divokými zvířaty.

V druhé půlce prázdnin starší kluci netrpělivě očekávali pobyt v přírodě, ve stanovém táboře TYMY Holešov, který na samém začátku léta s našimi pedagogy postavili. Stanování v Podhradní Lhotě přináší klukům velká dobrodružství. Zažijí stezku odvahy, olympiádu sportovních dovedností, naučí se základy přežití v přírodě, navštíví koupaliště v Osíčku, rozhledny v blízkém okolí a hlavně zdatní kluci podniknou řadu cyklovýletů.

Letní prázdniny má každý rád. Škoda, že končí, ale školní rok přinese jiné zážitky. Už se těšíme!!!

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele) 


Prázdninový výlet Krkonoše

Jako každý rok i tentokrát jsme začali prázdniny poznávacím pobytem v Krkonoších na Jičínské boudě.

Mnozí z chlapců byli v této krásné lokalitě poprvé a již od prvopočátku se jim velmi líbila.

Opět jsme absolvovali několik poznávacích a turistických výletů. Hned v pondělí se chlapci dozvěděli něco o historii při návštěvě pevnosti Stachelberg. Další den jsme se byli podívat ve Dvoře Králové do safari, kde se dětem velmi líbily nejen klasické výběhy se zvířaty, ale i projížďka safaribusem. Další den byla turistika v podobě návštěvy Adršpašských skal. Ve čtvrtek si chlapci odpočinuli, byli si zasportovat a prohlédnout Vrchlabí a v pátek opět zabrousili do historie, tentokrát návštěvou hradu Kost. Pobyt jsme zakončili sobotním výstupem k prameni Labe. Přesto že bal program nabitý, chlapcům se líbil a při odjezdu zpět se ptali zda se další rok opět vrátíme.

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


Školní výlety a konec školního roku

Výletem do ZOO Lešná započaly přípravy na prázdniny. Děti se moc těšily na konec školního roku a školní výlety s třídním učitelem plánovaly už od května. Sázkou na jistotu byl výlet na Lešnou, prohlídka zvířat a nově vybudované části prohlídky. Zmrzlina nesměla chybět ani na výletech dalších tříd, turistické vycházce a poznávání krás Zlínského kraje. Ke konci roku neodmyslitelně patří i turnaj v kopané mezi žáky a učiteli. Horké počasí přálo dobré fyzické kondici a tak po dopoledni na hřišti padlo celkem 16 gólů. Všechna 4 družstva si sportovní den náramně užily a nakonec se ještě všichni zchladili v bazénu a se zmrzlinou. Nejlepší bojovníci byli odměněni věcnou cenou. Poslední společnou akcí závěrečného týdne byla turistika, kde si žáci s učiteli rozdělili Hostýnské vrchy a společně hledali místní hrady, partyzánské bunkry a hned několik výškových značek místních vrcholů. Už nám zbývá jen předat vysvědčení, ceny za nejlepší prospěch a rozejít se prázdniny.

Přeji všem krásné prázdniny, sluníčko a odpočinek.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Atletické závody 

Dne 13. 5. 2022 se naši chlapci zúčastnili závodů dětských domovů v lehké atletice, pořádaných dětským domovem v Uherském Ostrohu. Závody se konaly za krásného počasí na atletickém stadionu v Uherském Hradišti. Naši školu reprezentovali tři sportovci, Tomáš Svačina, Santiago Mako a Daniel Tichý. Hoši si vedli velice dobře, Tomáš získal dvě zlaté medaile, ve skoku do výšky a do dálky a stříbrnou medaili v běhu na 60 metrů. Neméně úspěšný byl Santiago, který zvítězil ve skoku do dálky a třetí místo obsadil ve sprintu na 60 metrů. Daniel skončil dvakrát bronzový, a to ve skoku do dálky a hodu kriketovým míčkem. Celkem jsme tedy získali 7 cenných kovů. Chlapci odjížděli spokojeni se svými výkony i krásnými cenami, kterými byli odměněni.

Mgr. David Valter (učitel)


Divadelní představení Zlín


Dne 9.6. se skupinka 6 chlapců z našeho domova vydala v doprovodu paní etopedky a asistenta pedagoga na divadelní představení do nedalekého Zlína. Chlapci se velmi těšili a byli v očekávání, jaké zážitky jim dané představení přinese. Jednalo se o známou hru Doktor Faust, kterou v rámci projektu ,,Festival setkání stretnutie" nazkoušel soubor herců od našich sousedů z Nitry. V průběhu nás obklopilo tajemno, humor i životní ponaučení ,,Memento Mori", které jsme si jistě vzali k srdci.

Byli jsme velmi spokojeni a těšíme se na další divadelní zážitky.


Mgr. Jindřich Pánek (asistent pedagoga)


Prohlídka hasičské zbrojnice

PÁTEK 13.!? SMŮLA!? ANI NÁHODOU! "My jsme si dopoledne parádně užili," jásali chlapci.

Hned zrána se vydali žáci 1. stupně na prohlídku nové hasičské zbrojnice v Bystřici pod Hostýnem. Za doprovodu "houkaček a blikaček" nás přivítali usměvaví hasiči. Po odborném výkladu a vyčerpávajících odpovědí, na neustále se množící dotazy, se naši chlapci zapojili i aktivně. Vyzkoušeli si přilby, obleky, ochranné masky aj. Největším lákadlem bylo usednout a vyzkoušet si volant v opravdovém hasičském autě. Kluci si vše náramně užívali a do školy se jim moc nechtělo.

Hasičům děkujeme za trpělivost a vstřícnost a těšíme se na další zajímavou akci.

A na závěr ještě jedna dobrá zpráva. Po dnešním dni budou hasičské sbory posíleny. Všichni chtějí být hasiči!

Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka)


Planetárium Brno

Ve středu 25. 5. 2022 se vydala skupina chlapců z našeho zařízení v doprovodu dvou učitelů do Hvězdárny a planetária Brno. Počasí nám příliš nepřálo, sluníčko jsme si od rána neužili, celou cestu hustě pršelo. To nám ale nevadilo, neboť zanedlouho jsme se vydali na Cestu sluneční soustavou a hledali jsme odpovědi na spoustu otázek Co je to Slunce? Jakou má teplotu? Jak je staré? Jak vypadá aktuální noční obloha? Náš průvodce nám představil každou planetu. S údivem v očích a otevřenou pusou jsme prolétli i mléčnou dráhou. Chvílemi to vypadalo, že nám některá z planet, hvězda, meteorit nebo kometa spadnou z nebe na hlavu. A Venuše? Je Jitřenkou i Večernicí. To je jako v pohádce. Zajímavostí také bylo, jak asi vyhynuli dinosauři – při srážce Země s malou planetkou. Malou znamená průměr několika kilometrů. A bylo to už hodně dávno asi před 66 miliony let. Všem se nám výlet moc líbil. Cesty ke hvězdám jsou lákavé a čtení noční oblohy také.

Mgr. Ondřej Hynčica (učitel)


Plavecké závody Zlín

Krásné čtvrteční ráno jsme se vydali na plavecké závody do Zlína. Kluci byli sportovně naladěni, mírně nervózní z velké konkurence plavců, ale po první rozplavbě se obavy rozplynuly. Hned po prvním závodě bylo jasné, že náš reprezentant bude na bedně. S každým dalším závodem jsme se zlepšovali. Disciplína prsa na 25m byla našimi závodníky ve dvou kategoriích odměněna prvním, dvěma druhými a jedním třetím místem. Znak na 25m přinesla první a druhé místo, volný způsob 25m první a druhé místo, volný způsob 50m druhé místo. Jako třešinka na dortu byl štafetový závod. Nastoupili jsme v oslabení a tak jeden závodník v každé kategorii musel uplavat dvojnásobnou vzdálenost, i tak jsme vyhráli obě první místa 😊. Jedenáct medailí za jedno dopoledne jen tak někdo nepřekoná a kluci se těší na další podobnou soutěž. Děkuji pořadatelům Městské lázně Zlín – Plavecká škola za pozvání a našim klukům za výbornou reprezentaci naší školy.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Netradičně v divadle!

Výlet na Den otevřených dveří do Městského divadla Zlín byl velkým překvapením! Kluci mají divadlo rádi, ale teď ho poznali jinak. Průvodcem po zákulisí nám byl Gustav Řezníček, kterého všichni známe z několika představení. Bylo velmi zajímavé vidět velmi rozsáhlé zázemí divadla. Prohlídka začala pod jevištěm, ve strojovně a točně jeviště, pokračovala v šatnách herců, kostymérně, skladu kostýmů ženských a mužských. V nejvyšším patře budovy jsme navštívili režii a osvětlovače a přes malou scénu jsme prohlídku končili v dílnách stolařů, malířů, kde se vyrábějí kulisy. Všechny nás překvapilo, jak je zázemí divadla rozsáhlé. Taky jsme si uvědomili, kolik práce různých odborníků tvoří jedno představení, které nás pobaví. Děkujeme panu Řezníčkovi za milé provedení divadlem. Těšíme se na další setkání, kdy on bude na jevišti a my v hledišti.

Druhou část výletu jsme odpočívali v Luhačovicích. Krásné slunečné počasí dodalo tomuto lázeňskému městu tu pravou odpočinkovou atmosféru. Procházka kolonádou, rozkvetlým parkem, zpěv ptáků a následný pobyt na dětském hřišti se nám všem moc líbil. Výlet byl opět super! S dobrou náladou jsme se vrátili zpět do domova.

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


Hostýnské stezky

Jaro je obdobím, kdy se probouzí příroda a lidé o to intenzivněji vnímají krásy nejen kolem svých domovů, ale vyráží i do přírody, neboť jaro je také obdobím optimismu a radosti. Aby však byl tento zážitek co nejkrásnější, chtěli jsme i my přispět naší snahou a tak jsme s chlapci vyrazili na Tesák s cílem uklidit odpadky podél stezek. Měli jsme štěstí, neboť za doprovodu jarního sluníčka se šlo opravdu radostně a přitom jsme splnili slib, který jsme si dali.

Naše aktivita se však nesla i v duchu přírodopisném a zeměpisném, neboť kromě poznávání části hostýnských vrchů jsme se zabývali také otázkou rostlin a živočichů. Ostatně, pan učitel David Valter je také myslivec a tak mohl chlapcům předat znalosti o pobytových znacích zvěře a jejich zvycích. Součástí byla také přednáška o aktuální situaci kolem kůrovce s ohledem na budoucnost.

A jaká byla naše odměna? Kromě dobrého pocitu z dobře vykonané práce a pobytu v přírodě jsme si po návratu dopřáli výborné špekáčky s posezením u ohně v přátelské atmosféře. S chlapci jsme si zpětně pohovořili o všem, co se jim během dne líbilo a co by případně i sami navrhli pro příště. A tak jsme si dali další slib, který zcela jistě brzy opět naplníme. Ale o tom zase až příště…

Bc. Karel Bednařík (asistent pedagoga)