XIV. Střelecké závody – o pohár ředitele

Úterní dopoledne se konala střelecká soutěž o putovní pohár ředitele Dětského domova Bystřice pod Hostýnem. Díky nepřízni počasí se všechna kola soutěže odstřílela v naší tělocvičně, za velkého povzbuzování všech týmů, které dorazily i z jiných zařízení. Soutěžilo se ve třech disciplínách a to v jednotlivcích, družstvech a střeleckém souboji. Naši borci se výborně připravili a ovládli stupně vítězů. V jednotlivcích jsme obsadili 1. a 2. místo, třetí místo obsadil závodník z Nového Jičína. Ve střeleckém souboji rovněž zvítězili naši borci a třešinkou na dortu byl nejlepší součet bodu za tým. Tým Střílky obsadil 2. místo a Nový Jičín 3. místo. Tímto jsme obhájili loňské prvenství družstev a pohár zůstává domácímu týmu i pro další rok. Závodníci byli odměněni věcnými cenami. Děkuji závodníkům za výbornou atmosféru a skvělé výsledky, hlavnímu rozhodčímu a realizačnímu týmu za perfektní průběh.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Úklid parku – Ukliďme Česko, Ukliďme svět

Celosvětový úklidový den se přiblížil a my jsme nemohli chybět. Páteční den jsme vyhradili úklidu parku v okolí naší školy, počasí nám přálo a kluci se již nemohli dočkat. Po ranním příchodu do školy jsme se převlékli, povídali si o naší planetě a životním prostředí. Patřičně vybavené skupinky dětí se svými učiteli vyrazily do městského parku. Na první pohled byl park uklizen a nevypadalo to, že by jsme něco našli, ale stačilo prolézat keře a zákoutí parku. To byla nadílka. Pytle se rychle plnily nejrůznějším odpadem. Tradiční PET láhve rozličných tvarů a velikostí, papírky a pytlíky od dobrot. Nejvíce nasbíraného odpadu bylo z kategorie plastů a nejvíce znečištěná místa byla v okolí říčky Bystřičky na březích. Děkuji pořadatelům za dodaný materiál k úklidu a všem dětem a kolegům za zkrášlení našeho okolí.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Relaxačně turistický výlet

První týden v září jsme se se skupinou šesti dětí vypravili na relaxačně turistický pobyt do krásného prostředí v Jeseníkách.

Ubytováni jsme byli v romantické horské chatě Barborka, kde nám pozorný personál poskytl veškeré zázemí potřebné k našim výpravám po krásách okolí.

První naše turistická výprava nás zavedla na nejvyšší horu Praděd. Navštívili jsme rozhlednu, která je na vysílači a zároveň je nejvyšším bodem v ČR. Nádherné počasí nám připravilo překrásné výhledy po okolí.

Druhý den ráno po vydatné a chutné snídani jsme vyrazili na celodenní tůru, která vedla překrásným vysokohorským terénem přes Ovčárnu, Petrovy kameny, Vysoké hole a Jelení studánku a končila na Alfrédce, kde nás čekalo auto a odvoz zpět na Barborku.

Třetí den jsme pojali jako relaxačně poznávací návštěvu města Jeseník, kde jsme prošli zejména jeho lázeňskou část. Chlapci navštívili dětský sportovní park, kde se všichni dosyta vyřádili. Odpoledne jsme se přesunuli do Lázní Lipová, kde jsme navštívili místní ZOO. V nádherném prostředí se zvířátky jsme strávili celé odpoledne.

Při zpáteční cestě jsme se zastavili na Červenohorském sedle a plní dojmů jsme se vrátili zpět do domova.

Bc. Petr Logaj (vychovatel)


Prázdniny v DDŠ

Prázdniny jsou u konce, proto mi dovolte se za nimi ohlédnout a připomenout, co jsme s našimi dětmi letos zažili. Někteří kluci trávili prázdniny nebo jejich část u svých rodin. Pro ty ostatní, co neměli štěstí být s rodinou, naplánovali bohatý program vychovatelé. Stejně jako v předchozích letech se chlapci nenudili a užili si léta se vším, co k němu patří – voda, sluníčko, výlety, hry, sport, ale i pracovní aktivity v našem dětském domově.

Chlapci měli dva týdenní pobyty s výlety do okolí. V červenci prožili týden v Krkonoších, kde navštívili známá místa nejvyšších českých hor – Výrovku, Labskou boudu, Luční boudu, Pančavský vodopád, Medvědín, Špindlerův Mlýn, Harrachov a zdolali Sněžku. V srpnu kluci trávili čas tábořením, při kterém se převážně věnovali cykloturistice. Navštívili řadu turistických míst v podhůří Kelčského Javorníka – Šamburk, Marušku, Tesák, Troják, koupaliště Osíčko. Volné dny v dětském domově byly plné her, koupání, zábavných aktivit. V areálu dětského domova pečovali o krásnou zahradu a pomáhali s úklidem a údržbou svých bytů.

Nyní opět začíná škola a s ní mnoho povinností a radostí. Proto přeji všem úspěšný nový školní rok.

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele)


Sportovní den

Stejně jako minulý rok i letos proběhl sportovní den až na závěr školního roku. Den, kdy se od samého rána věnujeme sportu. Na letošní byl připraven turnaj v kopané a v nohejbale. Vytvořili jsme tři družstva, herní systém a šli na to. Nevadilo nám, že zaměstnanci mají převahu a byli jsme rádi, když se nám povedlo dospělé připravit o míč nebo obehrát pěknou kličkou. K vidění byly velmi pěkné akce, které často končily gólem.

Po několika hodinách intenzivního sportu ve velmi horkém a parném dnu se všichni znaveni odebrali zpět do školy. Stejně jako loni, tak i letos nakonec vyhráli zaměstnanci, ale jednoho dne sem přijdou kluci, kteří je porazí…...

Celá akce proběhla v přátelském duchu a všichni se těšíme na další podobnou akci, kdy si to zase zopakujeme.

David


Školní výlety aneb prázdniny se blíží

Předposlední červnový týden je vždy vyhrazen školním výletům do blízkých, ale i vzdálenějších koutů naší republiky. Chlapci už dlouho dopředu vymýšlejí a plánují, kam by se chtěli podívat.

V pondělí se jedna skupinka vydala na pěší výlet po známé Hostýnské magistrále – cíl byl jasný – Svatý Hostýn. Cestou se zastavili v trampské osadě Jelení louky, kde se občerstvili dozlatova opečenými špekáčky a pokračovali k cíli.

V dalších dnech se skupinka našich nejmenších dětí vydala do ZOO Lešná a skupinka starších chlapců do Punkevních jeskyní, kde se podívali na samotné dno propasti Macocha a projeli část jeskyní na lodičce.

Všechny výlety proběhly v předprázdninové pohodě a velké poděkování patří všem pedagogickým pracovníkům, kteří tyto akce připravili.

Mgr. Jan Beran (učitel)


Slavata Triatlon Tour

"Slavata Triatlon Tour" je výjimečným sportovním projektem pořádaným napříč celou republikou, který umožnuje poměřit síly dětem z dětských domovů spolu s dětmi z běžných rodin. Ve čtvrtek 15.6. byl uspořádán jeden z těchto triatlonových závodů v Otrokovicích na Štěrkovišti. Dva z našich borců se postavili na start tohoto závodu a poměřili své síly s ostatními vrstevníky. Ve své kategorii obsadili krásné 2. a 4. místo. Našim borcům gratulujeme za krásný sportovní výkon a umístění… a pořadatelům: "Hromové partě SLAVATA TRIATLON TOUR" děkujeme za pozvání na tento netradiční závod, skvělou organizaci a sportovní atmosféru!!!

Bc. Lukáš Rapčan (zástupce ředitele pro výchovu)


Letní olympiáda chlapců 2023

Ve dnech od 4. do 8. července se naši hoši účastnili Letní olympiády chlapců z dětských domovů, která se konala v Liběchově. Kluci se velmi úspěšně představili ve všech pořádaných soutěžích a jejich snažení bylo korunováno i četnými medailovými úspěchy. A konkurence byla ohromná, neboť klání ze zúčastnilo na šedesát dětí z devíti různých zařízení. Na několika sportovištích probíhaly soutěže v atletice, krosovém běhu, fotbale, nohejbale, stolním tenise, plavání a také náročném univerzálním šestiboji.

Naši svěřenci získali čtyři medaile, z nichž stříbrná byla kolektivním výkonem v malé kopané, a v individuálních atletických soutěžích se na krku našeho nejúspěšnějšího sportovce zaleskly tři zlaté. Naši chlapci zanechali na sportovištích výraznou stopu a odváželi si nejen hodnotné ceny, ale také mnoho skvělých zážitků, které jsou již předzvěstí blížících se prázdnin, které budou jistě plné pohybu a sportu.

Mgr. David Valter (učitel)

Bc. Radek Sigmund (asistent pedagoga)


Jižní Morava

Poslední víkendové putování zavedlo skupinu pěti chlapců na jižní Moravu. První den výletu navštívili Lednici. Cesta kluky zavedla na únikovou hru – KLATBA ZEDNÁŘOVA. Ve hře kluky jako poutníky postihla těžká rána. Biskup Arnošt na ně uvrhl klatbu, stali se lovnou zvěří a kdokoli je mohl beztrestně věznit, či dokonce zabít. Proradný zlosyn opustil své komnaty a kluci dostali možnost úniku. Cílem hry bylo najít klíče od čtyř místností a uniknout. To se jim jen o fous podařilo. Odpoledne navštívili zámecký park a světoznámý minaret.

Druhý den ráno protáhli své tělo na sportovním hřišti u hostelu Tereza, kde nocovali. Kluci využili možnosti kopané, fitness koutku, prolézaček a malého lanového centra. Pak vyšlapali na rozhlednu Maják, kde byl nádherný výhled na Nové mlýny, Pálavu, lednicko-valtický areál, Bílé Karpaty a do Rakouska. Další kratší zastávka byla u Nových mlýnů, kde pozorovali rybáře a zvířata žijící u vody. Zajímavě prožitý den končil. Cesta do domova utekla rychle. Teď přijde prázdninové putování, na které se všichni moc těší.

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele) 


Chřibskými lesy

V pátek 2. června jsme se vydali se skupinou šesti chlapců do pohoří Chřiby. Naším cílem bylo vidět jednak krásnou přírodu, ale zároveň se zaměřit i na historii vybraného regionu. Měli jsme štěstí, neboť krásné počasí předurčovalo, že si tento den vskutku užijeme.

Již během příjezdu na Bunč jsme mohli vidět nádherný bukový les, který nás doprovázel až k parkovišti, nedaleko kterého je pomník partyzánské skupiny Olga. Tato skupina byla pojmenována podle Olgy Františákové, která počátkem srpna 1944 překročila státní hranici a přešla k partyzánům před začátkem Slovenského povstání. Dále jsme již pokračovali po turistické trase k rozhledně Brdo. Cestou jsme se zastavili v místech, kde se nachází nedokončený most Baťovy dálnice z dob první republiky. Přes velkolepé plány však bylo i vlivem politických událostí od další výstavby upuštěno a dnes tak můžeme v lesním porostu vidět tuto technickou "památku". Postupně jsme došli až k rozhledně Brdo stojící na stejnojmenném a nejvyšším vrcholu Chřibů (587 m n. m.), která je však v červnu během pracovních dní pro veřejnost uzavřena. Tato skutečnost nám však nebránila k tomu, abychom prozkoumali okolí. Rozhledna je však poměrně mladá, ostatně byla otevřena v roce 2004. Odměnou nám byla taktéž návštěva altánku s ohništěm, kde jsme si mohli opéct špekáčky a společně diskutovat, případně odpovídat na dotazy chlapců, přičemž nás potěšila jejich zvídavost.

Zpět do Bystřice pod Hostýnem byla již patrná jistá únava, ale zároveň dobrý pocit z tohoto poznávacího výletu. Chtěli bychom žákům poděkovat za vzorné chování a za projevenou aktivitu. Na tento den budeme rádi, i s nabytými vědomostmi, vzpomínat.

Mgr. Ondřej Hynčica (učitel) 

Bc. Karel Bednařík (asistent pedagoga)


 Spidermani na Včelíně

Den dětí si naši chlapci užili již v úterý 30. 5. s Železným Zekonem. A dnes 1. 6. čekalo na žáky 1. stupně další překvapení. Vydali se do Včelína vyzkoušet lanové centrum. Na atraktivních lanových překážkách tak mohli otestovat svoji odvahu, obratnost i kondici. Zpočátku se všem podlamovala kolena, třásly ruce a někteří po pár metrech i padali. Po chvíli však začali překážky zvládat a zdolali celý okruh. Nejvíce se chlapcům líbila lanová houpačka a pavučina. Počasí bylo nádherné a s teplotou vzduchu stoupal i adrenalin v žilách. Moc jsme si to užili!

Děkujeme vedení Včelína za skvělé dopoledne v krásném areálu a těšíme se na další spolupráci.

Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka)


Dětský den s Železným Zekonem

Den dětí jsme v letošním školním roce oslavili vystoupením známého valašského profesionálního siláka a rekordmana Železného Zekona, kterého dodnes znali někteří chlapci jen z televize.

Držitel několika zápisů v Guinessově knize rekordů v úvodu zavzpomínal na svá vrcholná čísla a rekordy své kariéry (jako např.: tahání auta ušima, udržení dvou letadel startujících od sebe, tažení Tatry Karla Lopraise v zubech atd… a následně přešel ke svým oblíbeným odvážným kouskům, u kterých se mnohým chlapcům tajil dech.

Některé své neuvěřitelné kousky předváděl sám, jiné pak za asistence některých zájemců z řad chlapců i personálu. Nechyběly rovněž soutěže a čísla, které si vybraní chlapci mohli také vyzkoušet, porovnat síly a vzájemně si zasoutěžit.

Dle nadšených výrazů v obličejích publika se Zekonovi podařilo zaujmout a pobavit nejen chlapce ale i dospělé. Všichni obdivovali jeho sílu, odvahu, šikovnost ale i jeho smysl pro humor. Fotografie se Zekonem bude pro kluky krásnou památkou.

Dětský domov tímto děkuje Zekonovi i jeho asistentovi za ochotu a krásně prožité odpoledne!

Bc. Lukáš Rapčan (zástupce ředitele pro výchovu)


Atletické závody

Dne 19. 5. 2023 se naši chlapci zúčastnili závodů dětských domovů v lehké atletice, pořádaných dětským domovem v Uherském Hradišti. Závody se konaly za polojasného počasí na atletickém stadionu v Uherském Hradišti. Naši školu reprezentovali tři sportovci. Hoši si vedli velice dobře, jeden získal zlatou medaili ve skoku vysokém za výkon 145 cm a stříbrnou v běhu na 60 metrů. Neméně úspěšný byl i další, který zvítězil ve vrhu koulí s výkonem 8,06 metru a třetí završil naše úspěchy stříbrnou medailí v běhu na 60 metrů. Celkem jsme tedy získali 4 cenné kovy. Chlapci odjížděli spokojeni nejen se svými výkony, ale i s dobrým pocitem ze setkání s novými kamarády z jiných dětských domovů.

Mgr. David Valter (učitel)


Poznej strom

Příjemné jarní počasí nás vylákalo na školní akci s názvem "Poznej strom". Se skupinou pěti chlapců jsme se vydali do lesů kolem hradu Lukova, který je opředen mnoha pověstmi. Nejen o Bílé paní, ale i o ohnivém kočáru, který řídí kostlivec. V Lukovských lesích je rozeseto velké množství zajímavých skalních útvarů a dokonce skrývají i jeskyni, do níž jsme také zavítali. Kdo první bude moci vstoupit do tajemného temného prostoru? Kdo překoná bázeň jako první? Zájemců jsme měli v ten okamžik tolik, že nikdo nechtěl zůstat poslední. Uvnitř jeskyně jsme zahlédli pospávajícího netopýra a ve vlhkém koutě i mloka v černém fráčku se žlutými fleky. A teď již vzhůru ke staré parní pile do lesa poznávat dřeviny. Zpočátku jen jehličnaté (Jak vypadá smrk, borovice, jedle? Čím je zajímavý modřín? Jaké mají jehličí, šišky, kůru?) Od staré pily jsme pokračovali po lesní cestě k pasekářskému domku na samotě Písečné, s krásně rozkvetlým ovocným sadem, v němž rostou – jabloně, třešně a trnky. Hlouběji v lese, kde přibylo i listnatých stromů, jsme si ukázali jejich typické znaky, abychom je dobře poznali (dub, buk, javor, habr, olše). Naše další kroky vedly kolem dřevěné sochy krkavce až na vyhlídku s velkým ptačím krmítkem a informační tabulí s jednotlivými druhy ptáčků, kteří jsou na tomto krmítku pravidelnými hosty. V předhradí jsme si pak vyzkoušeli poznávání stromů podle šišek, listí a dřeva na velké malované naučné tabuli. Poznali jsme skoro všechny. A teď již hurá na hrad! Dřevěný most přes hradní příkop přímo lákal k procházce. A hradní studna? Ta zase k nahlédnutí a zavolání. Ta je ale hluboká. Cestou už nám řádně vyhládlo. Honem, honem z hradního kopce dolů k ohništi u svatého Jána odměnit své snažení, na lískovém prutu opečeným špekáčkem.

Mgr. Ondřej Hynčica (učitel)


Pomohli jsme Hostýnkám

Počátkem května jsme vyrazili se šesti chlapci na Tesák s jasným cílem – uklidit v okolí Tesáku odpadky od nezodpovědných "turistů", kteří stále nepochopili význam odpadkových košů. Součástí dne však byla i následná poznávací vycházka, která měla žákům více přiblížit nádherná místa hostýnských vrchů, tím spíše na jaře, kdy se příroda probouzí po dlouhé zimě.

Na Tesáku bylo značné množství odpadků, které chlapci za použití ochranných pomůcek házeli do pytle. Někdo se občas pousmál a řekl: "Ne, že bych byl svatoušek, také občas hodím nějaký obal nebo petku na zem, ale je opravdu lepší, když je v přírodě čisto, než nepořádek." Sesbíraný odpad v pytlích jsme ponechali na domluveném místě a dále již pokračovali směrem ke Třem kamenům, kde ostatně začal i následný výklad pana učitele Davida Valtera, který pojednával o přírodě hostýnských vrchů a problematiky kůrovce. Ukázal chlapcům, jak fungují lapače a přímo na kmenech nachystaných k odvozu prakticky ukázal, co takový "brouček" dokáže.

Prošli jsme Klapinovem, odkud se otevřel úžasný výhled na rusavské Hořansko a zdejší oblíbenou horu Pardus (kam v brzké době jistě zavítáme také). Zde jsme chvíli nechali odpočinout unaveným nohám, ale chlapci už věděli, že se blížíme k Jelením loukám, kde přijde odměna za vykonanou práci – opékání špekáčků. A tak jsme se přesunuli do míst, kde zavoněl oheň a již se chystali špekáčky a nastoupila správná zálesácká nálada. A jak řekl Adam: "Tak tady chybí už jen kytara."

Po doplnění energie jsme se vydali dál nedaleko přírodní rezervace Psí hlavy. Cestou se nacházel pozůstatek bývalého "Arnoštova mostu", který vybudoval oblíbený Loudon z Bystřice pod Hostýnem a následně jsme pokračovali již po "Vilemínině stezce" na Kozlůvky a Chvalčov. Právě z této stezky se nám naskytl krásný pohled na horu Obřany, kde se nachází zřícenina stejnojmenného hradu, jehož výstavbu započal Boček z Kunštátu ve 14. století. Bohužel, historie nebyla milosrdná a tak z tohoto hradu zůstala jen část obvodové zdi.

Po příchodu do školy jsme s chlapci měli možnost ještě chvíli debatovat nad dnešní událostí a zhodnotit naši snahu. V diskuzi se tak měl možnost každý vyjádřit a sdělit svůj názor. Tak či tak, užili jsme si krásný a prosluněný jarní den v nádherné přírodě a zároveň si odnesli důležitou poučku, která zní: "Co si do lesa vezmeš, to si z lesa i odneseš." Pokud se tímto jednoduchým heslem budou řídit všichni, bude naše příroda vždy krásná a především čistá.

Mgr. David Valter (učitel)

Bc. Karel Bednařík (asistent pedagoga) 


Plavecké závody handicapovaných

Velký den pro zisk medailí byl opět tady. Plavecká škola Zlín nás pozvala na tradiční kolo plaveckých závodů handicapovaných, abychom poměřili síly s dalšími školami Zlínského kraje. Šest našich borců nastoupilo s nadšením ve všech věkových kategoriích, od nejmenších až po borce, který se již několikrát soutěže v minulosti účastnil. Mladší kluci byli dost nervózní, jestli to vůbec zvládnou, ale byli překvapením pro všechny. Překonali sami sebe a uplavali nejdelší vzdálenosti ve svém životě. Jejich radost byla nakažlivá i pro další spolužáky a tak se také snažili. Styl prsa na 25m nám přinesl jednu zlatou medaili a volným způsobem další. O všechny se zasloužil stejný reprezentant a obhájil tak loňské vítězství. Celý den jsme si pěkně užili, kluci dostali krásné ceny a naší největší odměnou byly šťastné děti. Děkuji pořadatelům za krásnou akci a dětem za úspěchy.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitel pro školu)


Návštěva hokejového utkání Česká republika - Finsko

Dne 4.5.2023 se díky společnostem BPA sport marketing a.s. a Českému svazu ledního hokeje naskytla hokejovému kroužku našeho dětského domova možnost navštívit jeden z posledních přípravných zápasů naší hokejové reprezentace před blížícím se MS v hokeji 2023, které se uskuteční v měsíci květnu v Lotyšsku a Finsku

Utkání se hrálo v rámci turnaje Českých hokejových her. Celý turnaj se hrál v brněnské Wining Group Areně a soupeřem naší reprezentace byl silný tým Finska. Mimo tyto týmy se turnaje zúčastnila ještě mužstva Švédska a Švýcarska.

Všichni jsme se na tento zápas těšili, protože vidět hrát na vlastní oči reprezentační družstvo České republiky se často nenaskytne. Navíc naše reprezentace byla doplněna o hvězdy NHL a hráče ze zahraničí. Vidět hrát hráče jako je R. Červenka, K. Vejmelka , M. Kempný , D. Kubalík a další je snem snad každého hokejového fanouška.

Před úvodním buly proběhl slavnostní ceremoniál, zazněly hymny obou mužstev. Od úvodního buly se hrál hokej ve vynikající atmosféře skoro vyprodané brněnské arény. Šance se střídaly na obou stranách, ale bohužel se našim hráčům nepodařilo udržet vedení a nakonec jsme prohráli 2:3 v prodloužení. I když jsme prohráli tak atmosféra v hale byla úžasná, strhla všechny do ohromného kotle plného bojovnosti, emocí a hrdosti. Bubeníci vybubnovávali jeden chorál za druhým a jedna mexická vlna střídala druhou.

Závěrem mi dovolte popřát a poděkovat. Děkujeme agentuře BPA sport marketing a. s., která nám zajistila vstupenky a umožnila navštívit zápas reprezentačního družstva v ledním hokeji. Naši hokejové reprezentaci přejeme mnoho vítězství v blížícím se turnaji Mistrovství světa 2023, medaile by jim určitě slušela. Děkuji všem, kteří nás podporují v naší práci, děkuji těm, kteří nám umožnili tento úžasný nezapomenutelný zážitek, který zřejmě dlouho nic nepřekoná. 

Vladimír Vinklárek (vychovatel)


Projektový den ve škole

Chroupání a piliny překvapily žáky po příchodu do jedné z tříd. Na vině nebyl jen Kůrovec, ale i další nezvaní návštěvníci projektového dne ve škole, jako pilořitky, tesaříci a červotoči. Tématem v jedné skupině byla ochrana lesa a boj se škůdci, kteří nám v posledních letech řádí v okolí školy. Ve vedlejší třídě pro změnu zpracovávali dřevo a jiné materiály samotní kluci. Propojení přírodních materiálů a lidského těla byla skutečná výzva. Zjistit, jak dlouhá je stehenní kost, pak ji vybrat z hromady dostupných materiálů a patřičně upravit. "Bylo to, jako si hrát na Frankenštajna" říkali kluci. Dobrá věc se podařila, postavě chybělo jen obživnout. Okolím naší školy se zabývala další skupina dětí, navázali tak na probírané učivo občanské výchovy. Bystřice pod Hostýnem má dlouhou historii a bylo zajímavé se dovědět, jak to bylo před desetiletími a staletími. Žáci byli velmi překvapeni, že budova naší školy má tak dlouhou historii a čím si musela projít, že v místě vyráběný nábytek není výsadou posledních let a také, že místní část Lázně je zaužívaný název původně skutečných lázní. Nejmenší děti také pečovaly o naše životní prostředí. Mnozí netušili, jak důležitou práci mají, když třídí odpad. Znovu používali papír, plast i sklo a tím mohli ušetřit nejen peníze, ale i přírodu. Věřím, že si dnešní den všichni užili a budeme se těšit na další zpestření výuky.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Turnaj v malé kopané O jihlavský stříbrný míč 2023

V pátek 17.3.2023 od 8.00 hod. se ve sportovní hale v Jihlavě uskutečnil již XXVI. ročník velmi oblíbeného turnaje v malé kopané o Jihlavský stříbrný míč.

Pořádaný turnaj je unikátním proinkluzivním fotbalovým kláním zejména proto, že se v jeho rámci utkávají týmy chlapců z dětských domovů se školou společně s týmy chlapců ze základních škol v Jihlavě.

I letošního ročníku tohoto turnaje se zúčastnilo celkem 6 chlapeckých týmů - 4 z DDŠ a 2 z jihlavských ZŠ. Celý turnaj se nesl v duchu fair play a chlapci i jejich trenéři si z něho odnesli kvalitní sportovní zážitek.

Výsledky turnaje:

1. místo ZŠ Demlova Jihlava

2. místo DDŠ Jihlava

3. místo DDŠ, ZŠ a ŠJ Bystřice pod Hostýnem

4. místo ZŠ Puklice

5. místo DDŠ Chrudim

6. místo DDŠ Šindlovy Dvory

Vítězové turnaje si odvezli putovní pohár, celky na 1.-3. místě pak obdržely další poháry, medaile, plyšové míče a plno dalších věcných cen. Zkrátka nezůstali ani ti, jimž štěstí tolik nepřálo. Nejlepším hráčem celého turnaje byl vyhlášen hráč našeho mužstva David. Na závěr bych chtěl poděkovat pořadatelům za velmi dobrou organizaci a zdárný průběh celého turnaje. Děkujeme za pozvání a budeme se těšit na setkání při dalším ročníku tohoto sportovního klání.

Vinklárek Vladimír (vychovatel)


Jarní poznávací pobyt

V sobotu jsme se vydali na jarní pobyt na jižní Moravu. Naší první zastávkou bylo dětské hřiště u motorestu Samota, kde jsme vyzkoušeli houpačky, prolézačky a trampolínu. Pak jsme pokračovali do Hustopečí k rozhledně u mandloňových sadů. Mandloně kvetly, příjemně voněly, ochutnali jsme mandloňovou limonádu a prošli jsme celé mandloňové arboretum. Další zastávkou byla kolonáda na Reistně nad Valticemi a stezka Bosou nohou na hranicích naší země. Bavila nás cesta plná rozhledových míst, pozorování probouzející se přírody. Poslední zajímavostí dne byla rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic, kde jsme sledovali krásný západ slunce.

Druhý den jsme navštívili rozhlednu Podluží a viděli daleký rozhled na vinice, pole a lužní lesy. Pak jsme pokračovali cestou kolem vinných sklípků do Hodonína. Moc jsme se těšili do ZOO. Útěk šimpanzů nám znemožnil návštěvu. Zlobivé opice poškodili dvířka, utekly do zázemí pavilónu. Ředitel ZOO evakuoval všechny návštěvníky a ZOO uzavřel. Smutní jsme se rozhodli vidět zvířata jinde. Jeli jsme do Kroměříže do Podzámecké zahrady, tam jsme viděli pávy, opice, kozy, papoušky, slepice husy, krocany.

Dny prožité cestováním, v přírodě se nám moc líbily. Děkujeme za super zážitek!

Aleš


Úklid parku – Ukliďme Česko

Minulý týden jsme oslavili Den vody návštěvou akce, kterou pořádaly Vodovody a kanalizace Kroměříž a dnes byla akce v naší režii – zapojili jsme se do projektu "Ukliďme Česko". Po propršené noci se ráno udělalo hezky a mohli jsme vyrazit do místního parku. Kluci vybaveni rukavicemi a pytli na odpadky se vydali se svými učiteli do okolí školy, aby zde našli, co jiní nechali. Třídy si rozdělily úseky a začala soutěž o nejlepší úlovek. Břehy říčky Bystřičky, rybníček a tajuplná zákoutí v okolí restaurace a venkovní posilovny a okolí laviček byly tradičním nalezištěm "pokladů". Nejčastějšími odpadky byly obaly od cukrovinek, brambůrků a jiných pochutin, občas nějaká plechovka a PET láhev, nedopalky cigaret se proměnily v nikotinové sáčky (asi největší změna oproti minulým rokům). Objemem největší úlovek byl pytel oblečení s plyšáky u rybníku. Doufám, že nám místní vodník přežil zimu a oblečení mu nebude chybět. Děti čeká odměna a všichni se těšíme z krásného prostředí našeho města. Děkuji dětem i učitelům za hezky strávené dopoledne a organizátorům akce "Ukliďme Česko" za poskytnutý materiál.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Lyžařský kurz – Pustevny aneb " PANE UČITELI ONO TO HROZNĚ KLOUŽE!!!"

Tak jako každý rok jsme se i letos vydali na Pustevny s cílem naučit několik vybraných chlapců jezdit na běžkách. Někteří z nich byli na horách poprvé v životě a nikdy neviděli tolik sněhu. Většina chlapců již měla s běžkami nějakou zkušenost, ale někteří na těchto vratkých a kluzkých prkýnkách stáli poprvé v životě a byl to pro ně obrovský boj.

Po prvních minutách ukrutného zápolení, se všem podařilo zvládnout se na běžky vůbec postavit. Rozjet se směrem dopředu, to už bylo horší…..

Další výzvou bylo zvládnout jízdu z kopce dolů….Všichni se snažili, jak mohli, ale většinu z nich přemohla gravitace.

Všichni jsme si to moc užili a budeme doufat, že příští zimu si to znovu zopakujeme.

Mgr. Jan Beran (učitel)


Hroší hry

 Po dvouleté odmlce způsobené pandemií jsme se mohli opět zúčastnit milé sportovní akce pořádané DDŠ Chrudim – Hroší hry. Letošní 22 ročník byl opět velmi dobře organizován a naši chlapci i dospěláci si hry výborně užili. Soutěžilo se tradičně v bazénu, na ledě i v tělocvičně. Klukům se setkání moc líbilo a těší se na další ročník.

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


Podzimní fotbalový turnaj v Hamru na Jezeře 2022

Dětský domov se školou v Hamru na Jezeře, uspořádal tradiční každoroční podzimní turnaj v malé kopané. Pro velký počet účastníků se všechna družstva rozdělila do dvou skupin po šesti týmech. My jsme byli zařazeni do skupiny "A", která hrála na travnatém hřišti. První dva zápasy jsme vyhráli 2:0 a 1:0, třetí remizovali 1:1 a čtvrtý prohráli 0:1 vlastní brankou. Pátý zápas se hrál v pátek ráno a ten jsme i přes velkou snahu chlapců nakonec prohráli 0:1. Ze skupiny jsme postupovali jako třetí a narazili na druhý tým skupiny "B". To byl tým domácího Hamru na Jezeře. Ty jsme porazili poměrně hladce 3:0 a dostali se tak do nejlepší čtveřice. Další překážkou na cestě do finále bylo mužstvo z Liberce, které jsme porazili 2:0. Ve finále jsme se střetli s týmem z Hostouně. Byli jsme po celou dobu lepším týmem ale nedokázali jsme bohužel bezpočet vyložených šancí proměnit. Jeden nešťastný gól po autovém vhazování nás tedy nakonec odsunul na celkové druhé místo.

Chlapci hráli na hraně svých možností. Svojí bojovností a kolektivním výkonem dokázali vybojovat krásné druhé místo z dvanácti týmů. Musím také vyzvednou dobré chování našeho týmu v průběhu celého turnaje. Budeme se všichni těšit na další ročník tohoto Podzimního turnaje.

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)


Rozhovor s našimi sportovci

V listopadu 2022 se v kongresovém centru hotelu Hilton Prague uskutečnilo ICN Mistrovství světa 2022 v naturální kulturistice a fitness. Českou republiku reprezentovali naši asistenti pedagoga Jaromír Janečka a Jindřich Nesrsta z dětského domova se školou Bystřice pod Hostýnem. Jejich výsledek v soutěži J. Janečka 4.místo a J. Nesrsta 6.místo, mě vedl k napsání krátkého rozhovoru.

Jakému sportu se věnujete?

Naturální kulturistice.

Co je to naturální kulturistika?

Je kulturistika bez zakázaných steroidních látek, stojí na striktní stravě, dietě a pravidelném cvičení. Jíme pravidelně, ve stanovený čas. Nepoužíváme žádné návykové látky.

Jaký je váš největší úspěch?

p. Janečka: 3x mistr Evropy 2014,3017,2018. Vicemistr světa 2012,2022. Letos mistrovství světa 4. místo

p. Nesrsta. Mistr republiky opakovaně, letos mistrovství světa 6. místo.

Jak dlouho děláte kulturistiku?

p. Janečka: od 15 let.

p. Nesrsta: od 15 let. V 19. letech začal závodit.

Jak často trénujete?

p. Nesrsta: 5x až 6x týdně.

p. Janečka: 4x až 5x + cyklistika, tenis.

Jak ten trénink vypadá?

Tělo je rozdělené na různých partií, ty se posilují. Trénink trvá hodinu a půl. Zvedání činek, cvičení na strojích.

Co na to říká rodina?

Podporuje nás, manželkám se to líbí, věděli, že si berou sportovce.

Dělá někdo z rodiny ten samý sport?

p. Janečka: Dcery chodí pravidelně 1x až 2x týdně cvičit.

p. Nesrsta: Syn cvičí doma rekreačně a dcera sportuje taky.

Vadí vám jako kamarádům spolu závodit?

Ne, vůbec to nevadí, spíše nás to více motivuje.

Měli jste chuť s tím skončit?

Vůbec, nikdy! Zastaví nás jedině onemocnění, budeme cvičit až do hrobu a i závodit!

p. Janečka: Když byly zdravotní potíže snažil jsem se co nejrychleji vrátit zpátky do

do posilovny, kterou mám rád a mezi kamarády.

Pomáhá vám ten sport v DDŠ?

Ano, jsme klukům vzorem. Někdy kluci přijdou, co mají dělat za cviky. Diky sportu máme dobré charakterové vlastnosti, například – zodpovědnost, čestnost, zásadovost, pracovitost, atd.. Jsme zvyklí ze sportu na dodržování pravidel a pořádku, to nám pomáhá při práci v DDŠ.

Byl by to vhodný sport pro děti v DDŠ?

Určitě ano, kdyby měli trochu odborný vedení. Do 18 let se nesmí zvedat těžká břemena. Malý kulturista nesmí ponocovat, pít alkohol, musí přestat kouřit. Udělat si dobrý jídelníček.

David


Strašidelná stezka

V úterý večer jsme se vypravili za svitu měsíce na HRŮZOSTRAŠNOU STEZKU ODVAHY do SVČ Včelín. Zaplatili jsme vstupné a vydali jsme se na cestu odvahy po světýlkách. Našim úkolem bylo navštívit šest stanovišť, poblíž kterých se pohybovala strašidla: DĚSIVÝ KLAUN SE SEKEROU, ČERT KRAMPUS, VLKODLAK, ČARODĚJNICE, KOSTLIVEC, VODNÍK, SAMARA, JEPTIŠKA, ČERT SE SVÍTÍCÍMA OČIMA a další. S kamarády jsme si to moc užili! Děkujeme všem za super zážitek!

Aleš K.    


Mikulášská stezka odvahy


V letošním roce jsme pro naše chlapce uspořádali "Mikulášskou stezku odvahy" na nedalekém Hostýně. Chlapci se zde museli vydat zasněženou noční krajinou vstříc strachu a dobrodružství. Jeden po druhém šli po tajemné stezce lemované rozsvícenými lucernami, až došli k andělovi, kterému řekli básničku či zazpívali písničku. Poté se vydali dál za Mikulášem… ale tu a tam na ně z lesa vyskočil nějaký ten čert, kterého zajímalo, jaké mají v domově a ve škole chování. Chlapci si tajemnou atmosféru Hostýna užili a po návratu do domova na ně čekaly Mikulášské balíčky se sladkou odměnou.


Bc. Lukáš Rapčan (zástupce ředitele pro výchovu)SCHŮZKA S OSPODY 15.11.2022

Dne 15.listopadu 2022 proběhla v našem zařízení schůzka s pracovníky OSPOD. V úvodní části programu se kurátoři seznámili s novinkami v našem zařízení - vstupem a účastí starších dětí do programu DofE, zapojení do soutěže s nadací Albert a získání sponzorského daru. Hlavní část programu byla věnována problematice připravovaných změn ve školství. Kurátoři byli seznámeni s přípravou změn školského zákona, návrhem změn financování asistentů pedagoga v regionálním školství a procesem úpravy rámcových vzdělávacích programů. Závěrem schůzky proběhla bohatá diskuse, kde si kurátoři vyměňovali praktické zkušenosti z oblasti ústavní výchovy.

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele)


Pobyt v Ostravě

Dne 19. listopadu jsme se vydali na dvoudenní pobyt do Ostravy. V sobotu ráno jsme navštívili lázně Klimkovice a Lesní park pro děti. V Ostravě jsme navštívili rozhlednu Hošťálkovice, kde jsme pozorovali zapadající slunce nad Ostravou. Byla velká zima, fučel studený vítr. Proto byl pobyt na rozhledně velmi krátký. Spěchali jsme na hlavní program dne – akci Ostrava se baví, na kterou nás pozval KLUBsten Karviná! Akce se nám hodně líbila – sledovali jsme exhibici stolního tenisu, vystoupení imitátora M. Jacksona, zpěváka D. Mattioliho a youtuberku Terysu. V průběhu programu probíhala tombola, ve které jsme získali 1.cenu – rádio s mikrofonem, což je super!!! Přenocovali jsme v hotelu Zlatá éra. Po dobrém vyspání a skvělé snídani jsme vyrazili do ZOO Ostrava. Byla zima, zvířata byla aktivní, my jsme měli co prohlížet. Viděli jsme žirafy, šimpanze, klauny, lva, hrochy, žraloky, opice, velbloudy, slony a další zvířata. Po odchodu ze zahrady už jsme směřovali do domova. Zpáteční cestou jsme jeli zimní krajinou. Poslední zastávka výletu byla v Obůrce Bílá, kde jsme viděli jeleny, muflony, sovy. Výlet se moc podařil, všem se nám líbil. Děkujeme za pozvání na akci Ostrava se baví a výhru v tombole!!!

Aleš K.  


Projektový den ve škole

Podzimní nevlídné počasí přímo vybízelo k zahřátí nějakou teplou dobrotou. Učitelé připravili pro děti netradičně pojatý den ve škole – projektový den. Nejmenší žáci neměli tušení, co se chystá a hodně se divili, když namísto učebny zašli do jídelny. "Jablkobraní, co to jen může být?" a hurá do akce. Hromádka jablíček se zmenšovala, bříška potajnu plnila, ale hotové suroviny i tak přibývalo. Děti si rozmyslely postup práce a pod vedením paní učitelky dokázaly vyrobit úhledné jablkové záviny. To bylo pochutnáníčko. Další skupinka žáků lezla na nejvyšší vrcholky světa. Cepíny, mačky, lano i přilby, to vše měli kluci k dispozici a také vše vyzkoušeli. Třešinkou na dortu bylo cvičné slanění v tělocvičně. Adrenalinový zážitek měli i šesťáci. Dostali koloběžky a zkoušeli jízdu bez dopravních předpisů. Byl to ohromný zmatek a všichni se shodli, že takto by to nešlo. Dali tedy hlavy dohromady a zkusili si sepsat dopravní předpisy, namalovali značky. Další jízdy proběhly zcela hladce a kluci si to pěkně užili. Ani nechtěli odcházet a tak hezké hřiště uklidit. Poslední skupinka žáků se stala novináři. Pod vedením statného "pana Pisálka" publikovali svá díla různými komunikačními kanály. Velkou zábavou byl telegraf, ale jedno slovo jim zabralo stejně, jako A4 ve Wordu 😊

Projektový den byl skutečně vydařený. Děkuji všem učitelům za náročnou přípravu a také děti se ptají, kdy bude další.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Canisterapie – návštěva čtyřnohých kamarádek

Staré známé čtyřnohé kamarádky fenky Cien, Achly a Anička těsně před začátkem podzimních prázdnin 25 října 2022 opět navštívily náš DDŠ. Děti si mohly s nimi zaběhat, popřetahovat se, vyzkoušet některé společné cviky. Pejskové předvedli dětem, že i oni umí po ukončení hry uklidit svoje hračky na místo. Nejlepší nakonec bylo společné mazlení s odpočinkem na trávě.

Vít Kravec (asistent pedagoga)


Dny NATO v Ostravě + Dny Vzdušných sil AČR 2022

Dne 17. září 2022 jsme se s našimi chlapci zúčastnili přehlídky bojové techniky, pozemních a vzdušných sil. Byly tu k vidění vrtulníky, stíhačky, nákladní přepravní letouny, bezpilotní letadla, radarové systémy, tanky, obrněná vozidla BVP, hasičská technika.

Velmi zajímavá byla ukázka Protiteroristické jednotky, která předvedla zneškodnění a zadržení dvou teroristů. Zásah proběhl během jedné minuty a byla zde předvedena technika, která se používá při akcích jednotky. Švýcarská letka předvedla let stíhaček GRIPEN ve formaci s akrobatickými prvky. Zajímavá byla také prohlídka nejmodernějšího vrtulníku, kterým disponuje naše armáda. Chlapci si mohli vše osahat a vyslechli si odborný výklad od pilota tohoto vrtulníku. Obrovský zájem návštěvníků byl o nejmodernější stíhačku F35, která bude v následujícím roce součástí našich vzdušných sil. Závěr programu patřil společnému symbolickému průletu stíhaček Finska, Švédska, Česka, Maďarska a Polska. Finsko a Švédsko mají podanou žádost o přijetí do NATO. Tato akce naše chlapce velmi nadchla a vidět vše z blízka a osahat si tuto techniku, pro ně byl opravdový zážitek.

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)


Úklid parku


Střelecká soutěž o pohár ředitele Dětského domova

V úterý se uskutečnilo velké klání, konala se totiž střelecká soutěž o putovní pohár ředitele. Nepříznivé počasí nás netrápilo, všechna kola soutěže se odstřílela v naší tělocvičně za velkého povzbuzování všech týmů, které dorazily i z jiných zařízení. Soutěžilo se ve třech disciplínách a to v jednotlivcích, družstvech a střeleckém souboji. Naši borci se výborně připravili a ovládli stupně vítězů. V jednotlivcích jsme obsadili 1. a 2. místo, ve střeleckém souboji rovněž zvítězili a třešinkou na dortu byl nejlepší součet bodu za tým. Tým Střílky obsadil 2. místo a Dřevohostice 3. místo. Tímto jsme obhájili loňské prvenství a pohár zůstává domácímu týmu i pro další rok. Závodníci byli odměněni věcnými cenami. Děkuji závodníkům za výbornou atmosféru a skvělé výsledky, hlavnímu rozhodčímu a realizačnímu týmu za perfektní průběh.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Kdo si hraje nezlobí – svět pohádek

V sobotu 24. září uspořádal Spolek žen Rouské na fotbalovém stadionu Dukly Hranice 15. ročník zábavného odpoledne pro děti z dětských domovů. Tentokrát se do Hranic sjelo 18 domovů z celé Moravy. Tématem setkání byly pohádky a pohádkové postavy.

Soutěž dětských domovů začala pozvánkou, kde nás organizátoři vyzvali k výrobě pohádkové postavy. Malí chlapci z první skupiny vyrobili krásného Krakonoše. Po příjezdu na stadion se kluci ihned zapojili do soutěží. Velmi opatrně vystavili na určené místo našeho Krakonoše a vyrazili luštit připravenou křížovku. Museli najít zadání na lístcích v areálu hřiště, vyluštit pohádkové postavičky z Večerníčků. Rychlost luštění určitě přispěla k závěrečnému úspěchu týmu. Pak se chlapci věnovali prohlídce areálu, zapojili se do soutěží s Besipem, do zábavného kreslení, prohlédli si vystavenou vojenskou techniku, někteří si na obličej nechali nakreslit ornamenty. Po celé odpoledne k dobré náladě všech zúčastněných přispíval poslech písní ze známých pohádek. Kluky zaujalo nápadité vystoupení kouzelníka a tanečních skupin. Odpoledne uteklo jako voda, přiblížilo se závěrečné hodnocení soutěže dětských domovů. Malí kluci netrpělivě očekávali svůj výsledek. Přišlo obrovské překvapení a velká radost! Získali jsme pro náš dětský domov 1.místo! Pohár s diplomem a ceny předal dětem hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek. Velkou radost z úspěchu měl i náš pan ředitel Mgr. Jiří Vodák.

Děkujeme všem pořadatelkám ze Spolku žen Rouské za krásné soutěžní odpoledne! Těšíme se na další ročník – Kro si hraje nezlobí…?

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele)    


 Léto v dětském domově

Letní prázdniny jsou doba odpočinku, relaxace, výletů a hlavně nových zážitků a dobrodružství. Tohle všechno zažívají i děti v dětských domovech. Šikovní vychovatelé jim od jarních měsíců připravují na léto nápaditý program.

Naši kluci v létě prožili dva dnes již tradiční pobyty. První v Krkonoších, kde absolvují několik turistických a poznávacích výletů. Letos navštívili pevnost Stachelberg, Adršpašské skály, hrad Kost, Labskou boudu a pramen Labe. Nejlepší výlet byl do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, kde viděli opice, žirafy tučňáky, tygry…a projeli se safaribusem mezi volně žijícími divokými zvířaty.

V druhé půlce prázdnin starší kluci netrpělivě očekávali pobyt v přírodě, ve stanovém táboře TYMY Holešov, který na samém začátku léta s našimi pedagogy postavili. Stanování v Podhradní Lhotě přináší klukům velká dobrodružství. Zažijí stezku odvahy, olympiádu sportovních dovedností, naučí se základy přežití v přírodě, navštíví koupaliště v Osíčku, rozhledny v blízkém okolí a hlavně zdatní kluci podniknou řadu cyklovýletů.

Letní prázdniny má každý rád. Škoda, že končí, ale školní rok přinese jiné zážitky. Už se těšíme!!!

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele) 


Prázdninový výlet Krkonoše

Jako každý rok i tentokrát jsme začali prázdniny poznávacím pobytem v Krkonoších na Jičínské boudě.

Mnozí z chlapců byli v této krásné lokalitě poprvé a již od prvopočátku se jim velmi líbila.

Opět jsme absolvovali několik poznávacích a turistických výletů. Hned v pondělí se chlapci dozvěděli něco o historii při návštěvě pevnosti Stachelberg. Další den jsme se byli podívat ve Dvoře Králové do safari, kde se dětem velmi líbily nejen klasické výběhy se zvířaty, ale i projížďka safaribusem. Další den byla turistika v podobě návštěvy Adršpašských skal. Ve čtvrtek si chlapci odpočinuli, byli si zasportovat a prohlédnout Vrchlabí a v pátek opět zabrousili do historie, tentokrát návštěvou hradu Kost. Pobyt jsme zakončili sobotním výstupem k prameni Labe. Přesto že bal program nabitý, chlapcům se líbil a při odjezdu zpět se ptali zda se další rok opět vrátíme.

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


Školní výlety a konec školního roku

Výletem do ZOO Lešná započaly přípravy na prázdniny. Děti se moc těšily na konec školního roku a školní výlety s třídním učitelem plánovaly už od května. Sázkou na jistotu byl výlet na Lešnou, prohlídka zvířat a nově vybudované části prohlídky. Zmrzlina nesměla chybět ani na výletech dalších tříd, turistické vycházce a poznávání krás Zlínského kraje. Ke konci roku neodmyslitelně patří i turnaj v kopané mezi žáky a učiteli. Horké počasí přálo dobré fyzické kondici a tak po dopoledni na hřišti padlo celkem 16 gólů. Všechna 4 družstva si sportovní den náramně užily a nakonec se ještě všichni zchladili v bazénu a se zmrzlinou. Nejlepší bojovníci byli odměněni věcnou cenou. Poslední společnou akcí závěrečného týdne byla turistika, kde si žáci s učiteli rozdělili Hostýnské vrchy a společně hledali místní hrady, partyzánské bunkry a hned několik výškových značek místních vrcholů. Už nám zbývá jen předat vysvědčení, ceny za nejlepší prospěch a rozejít se prázdniny.

Přeji všem krásné prázdniny, sluníčko a odpočinek.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Atletické závody 

Dne 13. 5. 2022 se naši chlapci zúčastnili závodů dětských domovů v lehké atletice, pořádaných dětským domovem v Uherském Ostrohu. Závody se konaly za krásného počasí na atletickém stadionu v Uherském Hradišti. Naši školu reprezentovali tři sportovci, Tomáš Svačina, Santiago Mako a Daniel Tichý. Hoši si vedli velice dobře, Tomáš získal dvě zlaté medaile, ve skoku do výšky a do dálky a stříbrnou medaili v běhu na 60 metrů. Neméně úspěšný byl Santiago, který zvítězil ve skoku do dálky a třetí místo obsadil ve sprintu na 60 metrů. Daniel skončil dvakrát bronzový, a to ve skoku do dálky a hodu kriketovým míčkem. Celkem jsme tedy získali 7 cenných kovů. Chlapci odjížděli spokojeni se svými výkony i krásnými cenami, kterými byli odměněni.

Mgr. David Valter (učitel)


Divadelní představení Zlín


Dne 9.6. se skupinka 6 chlapců z našeho domova vydala v doprovodu paní etopedky a asistenta pedagoga na divadelní představení do nedalekého Zlína. Chlapci se velmi těšili a byli v očekávání, jaké zážitky jim dané představení přinese. Jednalo se o známou hru Doktor Faust, kterou v rámci projektu ,,Festival setkání stretnutie" nazkoušel soubor herců od našich sousedů z Nitry. V průběhu nás obklopilo tajemno, humor i životní ponaučení ,,Memento Mori", které jsme si jistě vzali k srdci.

Byli jsme velmi spokojeni a těšíme se na další divadelní zážitky.


Mgr. Jindřich Pánek (asistent pedagoga)


Prohlídka hasičské zbrojnice

PÁTEK 13.!? SMŮLA!? ANI NÁHODOU! "My jsme si dopoledne parádně užili," jásali chlapci.

Hned zrána se vydali žáci 1. stupně na prohlídku nové hasičské zbrojnice v Bystřici pod Hostýnem. Za doprovodu "houkaček a blikaček" nás přivítali usměvaví hasiči. Po odborném výkladu a vyčerpávajících odpovědí, na neustále se množící dotazy, se naši chlapci zapojili i aktivně. Vyzkoušeli si přilby, obleky, ochranné masky aj. Největším lákadlem bylo usednout a vyzkoušet si volant v opravdovém hasičském autě. Kluci si vše náramně užívali a do školy se jim moc nechtělo.

Hasičům děkujeme za trpělivost a vstřícnost a těšíme se na další zajímavou akci.

A na závěr ještě jedna dobrá zpráva. Po dnešním dni budou hasičské sbory posíleny. Všichni chtějí být hasiči!

Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka)


Planetárium Brno

Ve středu 25. 5. 2022 se vydala skupina chlapců z našeho zařízení v doprovodu dvou učitelů do Hvězdárny a planetária Brno. Počasí nám příliš nepřálo, sluníčko jsme si od rána neužili, celou cestu hustě pršelo. To nám ale nevadilo, neboť zanedlouho jsme se vydali na Cestu sluneční soustavou a hledali jsme odpovědi na spoustu otázek Co je to Slunce? Jakou má teplotu? Jak je staré? Jak vypadá aktuální noční obloha? Náš průvodce nám představil každou planetu. S údivem v očích a otevřenou pusou jsme prolétli i mléčnou dráhou. Chvílemi to vypadalo, že nám některá z planet, hvězda, meteorit nebo kometa spadnou z nebe na hlavu. A Venuše? Je Jitřenkou i Večernicí. To je jako v pohádce. Zajímavostí také bylo, jak asi vyhynuli dinosauři – při srážce Země s malou planetkou. Malou znamená průměr několika kilometrů. A bylo to už hodně dávno asi před 66 miliony let. Všem se nám výlet moc líbil. Cesty ke hvězdám jsou lákavé a čtení noční oblohy také.

Mgr. Ondřej Hynčica (učitel)


Plavecké závody Zlín

Krásné čtvrteční ráno jsme se vydali na plavecké závody do Zlína. Kluci byli sportovně naladěni, mírně nervózní z velké konkurence plavců, ale po první rozplavbě se obavy rozplynuly. Hned po prvním závodě bylo jasné, že náš reprezentant bude na bedně. S každým dalším závodem jsme se zlepšovali. Disciplína prsa na 25m byla našimi závodníky ve dvou kategoriích odměněna prvním, dvěma druhými a jedním třetím místem. Znak na 25m přinesla první a druhé místo, volný způsob 25m první a druhé místo, volný způsob 50m druhé místo. Jako třešinka na dortu byl štafetový závod. Nastoupili jsme v oslabení a tak jeden závodník v každé kategorii musel uplavat dvojnásobnou vzdálenost, i tak jsme vyhráli obě první místa 😊. Jedenáct medailí za jedno dopoledne jen tak někdo nepřekoná a kluci se těší na další podobnou soutěž. Děkuji pořadatelům Městské lázně Zlín – Plavecká škola za pozvání a našim klukům za výbornou reprezentaci naší školy.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Netradičně v divadle!

Výlet na Den otevřených dveří do Městského divadla Zlín byl velkým překvapením! Kluci mají divadlo rádi, ale teď ho poznali jinak. Průvodcem po zákulisí nám byl Gustav Řezníček, kterého všichni známe z několika představení. Bylo velmi zajímavé vidět velmi rozsáhlé zázemí divadla. Prohlídka začala pod jevištěm, ve strojovně a točně jeviště, pokračovala v šatnách herců, kostymérně, skladu kostýmů ženských a mužských. V nejvyšším patře budovy jsme navštívili režii a osvětlovače a přes malou scénu jsme prohlídku končili v dílnách stolařů, malířů, kde se vyrábějí kulisy. Všechny nás překvapilo, jak je zázemí divadla rozsáhlé. Taky jsme si uvědomili, kolik práce různých odborníků tvoří jedno představení, které nás pobaví. Děkujeme panu Řezníčkovi za milé provedení divadlem. Těšíme se na další setkání, kdy on bude na jevišti a my v hledišti.

Druhou část výletu jsme odpočívali v Luhačovicích. Krásné slunečné počasí dodalo tomuto lázeňskému městu tu pravou odpočinkovou atmosféru. Procházka kolonádou, rozkvetlým parkem, zpěv ptáků a následný pobyt na dětském hřišti se nám všem moc líbil. Výlet byl opět super! S dobrou náladou jsme se vrátili zpět do domova.

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


Hostýnské stezky

Jaro je obdobím, kdy se probouzí příroda a lidé o to intenzivněji vnímají krásy nejen kolem svých domovů, ale vyráží i do přírody, neboť jaro je také obdobím optimismu a radosti. Aby však byl tento zážitek co nejkrásnější, chtěli jsme i my přispět naší snahou a tak jsme s chlapci vyrazili na Tesák s cílem uklidit odpadky podél stezek. Měli jsme štěstí, neboť za doprovodu jarního sluníčka se šlo opravdu radostně a přitom jsme splnili slib, který jsme si dali.

Naše aktivita se však nesla i v duchu přírodopisném a zeměpisném, neboť kromě poznávání části hostýnských vrchů jsme se zabývali také otázkou rostlin a živočichů. Ostatně, pan učitel David Valter je také myslivec a tak mohl chlapcům předat znalosti o pobytových znacích zvěře a jejich zvycích. Součástí byla také přednáška o aktuální situaci kolem kůrovce s ohledem na budoucnost.

A jaká byla naše odměna? Kromě dobrého pocitu z dobře vykonané práce a pobytu v přírodě jsme si po návratu dopřáli výborné špekáčky s posezením u ohně v přátelské atmosféře. S chlapci jsme si zpětně pohovořili o všem, co se jim během dne líbilo a co by případně i sami navrhli pro příště. A tak jsme si dali další slib, který zcela jistě brzy opět naplníme. Ale o tom zase až příště…

Bc. Karel Bednařík (asistent pedagoga)


Hokejový zápas české reprezentace

V sobotu 30. 4. 2022 se pětičlenná skupina chlapců z našeho zařízení zúčastnila zájezdu do Ostravy na hokejové utkání reprezentantů Švédska a České republiky. Zápas byl odehrán v rámci Českých hokejových her. Jednalo se o druhý zápas našeho týmu na tomto turnaji. Věděli, že na zápas našich reprezentantů se mohou podívat hlavně díky našemu panu řediteli, který zajistil vstupenky. Už příjezd k hale naznačoval, že zájem o zápas ze strany diváků, bude velký, protože u vstupů do Ostravar Arény se tvořily dlouhé řady čekajících. Vzduchem zněl pokřik: "Česko, Česko", doprovázený máváním šál s hokejovými motivy.

Po pár minutách od úvodního vhazování, padl první gól do branky švédského týmu. První třetina skončila 3:1 ve prospěch našich hráčů. Oslavy každé další branky našeho týmu byly hlasitější a bouřlivější. I naši kluci se osmělovali a u šesté a sedmé branky ve druhé třetině už skandovali naplno a atmosféra zápasu je úplně pohltila. Stadion burácel hesly: "Češi do toho!" a "Ještě jeden!". Vždy, když tento zápas bude vzpomínán, mohou si říct: "Tam jsem tehdy byl."


Tvořivá dílna

Když není venku hezké počasí, hrajeme si v dílně. Žáci se seznamují s různými materiály a pracovními postupy a přitom si ještě hrají. Starali se o naše broučky a berušky a vyráběli hmyzí domečky, ptáčci dostali budky a krmítka (i ten hmyz se jim bude jistě líbit). Jakmile se oteplí, vyzkoušíme novou flotilu závodních parníků. Kluci se vážně vyblbli, z původních nehoblovaných prken vykřesali luxusní jachty. Vyzkoušeli si práci s technickou dokumentací, navrhli pracovní postupy a vlastníma rukama vše dotáhli do konce. Devátý ročník měl práci o něco složitější, nejdříve načrtli, co chtějí vyrábět, následně narýsovali výkres a podle něj vyráběli srdíčka, jmenovky, prkýnka na maso a krabičky na hřebíky. Ty se budou náramně hodit při letní stavbě pergoly. Práce s kovem dopadla také na výbornou. Řezání i pilování kovu však bylo náročnější a práce neubíhala tak rychle. Malé zoubky se zakusovaly do materiálu jen pomalu, pilník si vesele pohvizdoval a po dvou hodinách byly i přívěsky hotové. Dřevěné polotovary domečků vyráběli starší kluci pro menší, ti je pak v hodině výtvarné výchovy pomalovali a věnovali oblíbeným vychovatelům. Děkuji dětem i učitelům (a asistentům) za krásné výrobky a všichni se těšíme na další pracovky.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Projektový den

Velká rána, to byl velký třesk v učebně, kde kluci rozmísťovali planety Sluneční soustavy. Projektový den začal tedy slibně a to byl teprve začátek. Planety byly jen bílé koule a navíc jsme si nebyli jistí, jestli zvítězí Ptolemaios nebo Koperník. Pan učitel byl Slunce a kluci pobíhali okolo něj: "a přece se točí". Bylo rozhodnuto, tak již stačilo jen podle obrázků namalovat věrné kopie planet a umístit je na připravené oběžné dráhy. Vedlejší učebna byla o dost vážnější. Počáteční úsměv se časem vytratil a kluci zvážněli. Tématem byl nikotin a další návykové látky, jejich důsledky na zdraví a peněženky. Úsměv se vrátil při svačině, jejíž součástí byla čokoláda (jedna z probíraných látek). Myslím si, že jednu kapitolu z knihy "My děti ze stanice ZOO" si kluci budou dlouho pamatovat – kluci si vyzkoušeli hrát hlavní postavy. V jiném patře školy zněla hudba, žánry na sebe navazovaly, ale nejzábavnější část byla s úryvkem filmu "Amadeus" a jeho srovnání s dnešními rockovými hvězdami v podání Simpsonových. Kluci tak prošli dějinami hudební tvorby od pravěku až po současnost. Nejmenší žáci vymýšleli nejlepší povolání, avšak kosmonauta nebo učitele nikdo z kluků dělat nechce. Velký úspěch měli kuchaři, ale třeba i zahradníci. Děkuji učitelům za krásně připravený den a dětem za jejich tvorbu a nové nápady do další výuky.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Zimní zážitkový pobyt v Krkonoších

Po vynucené pauze jsme opět zavítali na tradiční výlet spojený s běžkami. Cílem byly Krkonoše.

I když u nás už bylo téměř jaro, naše největší hory nás nezklamaly a my jsme si mohli s chlapci užít příjemné čtyři dny naplněné pohybem na běžkách a procházkami přírodou.

Kluci si užili parádně upravené tratě a i když mnozí stáli na běžkách poprvé, snažili se naučit alespoň něco z tohoto krásného sportu. Mimo to si užili i výlet do Špindlerova Mlýna, kde se nejenom kochali množstvím sněhu, ale i krásným výhledem na panorama Krkonoš a naše nejznámější sjezdovky.

Klukům se výlet líbil a i dospělí si jej díky sportovní snaze s dobrému chování chlapců užili.

Už teď se těšíme na další ročník.

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


Výlet na rozhledny

Jarní počasí, probouzející se příroda inspirovala pedagogy k dalšímu terapeutickému výletu. Cílem cesty byly rozhledny jižní Moravy. Které rozhledny a výhledová místa kluci navštívili? Byla to Slunečná u Pavlovic, Maják u Přítluk, Vyšicko u Mutěnic, Soudek u Šardice a vyhlídková lávka na Kobylím vrchu. Všechny tyto stavby odměnily výletníky rozhledem do širokého okolí. Kluci prohlíželi z ptačí perspektivy vesnice, města, kvetoucí stromy, ale i stáda srn či běžící zajíce. Do domova se vraceli v podvečer spokojení, s řadou nových vzpomínek. Už teď se kluci těší na další výlet!

Mgr.Ladislava Marešová (etopedka)


3D tiskárna

Díky programu "Průša do školy" si můžeme hrát na nové 3D tiskárně! Po měsících čekání a nejistoty k nám dorazila krabice od české firmy Prusa3D, která se zabývá výrobou a vývojem 3D tiskových technologií. Když se na stránkách objevila výzva pro školy, že mohou dostat k zapůjčení tuto oranžovou krasavici, neváhal jsem. Kluci se zájmem pozorovali krabici plnou součástek a na internetu sledovali videa, o co vlastně jde, jak to funguje a co všechno lze tisknout. Po třech dnech strávených s nářadím a gumovými medvídky byla tiskárna připravena na první spuštění. Již první hodinu informatiky jsme zkoušeli první výrobky – modely od výrobce. Zkušební kousky se povedly, kluci nadšení a doufám, že je to bude bavit i nadále. Čeká nás totiž modelování vlastních výrobků. Děkuji Prusa Resarch za zapůjčení a udělám vše proto, aby tiskárna zůstala i v naší škole.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)

Vedoucí učitel


Výlet na Pustevny

V závěru měsíce ledna se skupina dětí vydala na celodenní výlet do Moravskoslezských Beskyd na Pustevny. Cesta do Trojanovic k lanovce uběhla rychle. V Bystřici bylo místy bílo, teplota kolem nuly, na kopci to bylo jinak! Po vystoupení z auta bylo venku více sněhu a větší mráz, tak se kluci na radu pedagogů dooblékli a vyrazili. U lanovky krátce čekali, kluci hodnotili lanovku, že je pomalá, sedačky vysoko, že se jim na lanovku nechce. Byly to obavy, zda cestu nahoru zvládnou! Překonali se a celkem promrzlí vyjeli na hřeben. Na Pustevnách byla opravdová zima! Padal sníh, mrzlo, mlha, foukal silnější vítr. Prohlédli si Jurkovičovy stavby, opravený Libušín a rozhodli se, že půjdou k Radegastovi. U Radegasta se společně vyfotili a zahřáli se u stánku výborným horkým čajem s tatrankami. Poté pokračovali cestou ke sjezdovkám a kapličce. Na turistické stezce bylo hodně lidí, rodiče s dětmi, běžkaři, pejskaři. Po výstupu na volný terén však vítr zesílil a zima byla ještě větší. Proto se společně rozhodli vrátit, všichni se těšili do tepla auta. Poslední zastávkou výletu byla obůrka v Bílé, kde si kluci prohlédli zblízka muflony, jelena, daňky, srny, bažanty. Klukům se výlet hodně líbil, i přes to, že bylo opravdu hodně zima!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)