Hurá prázdniny!!!

Prázdniny - doba, na kterou se těší všechny děti! Skončila škola, povinnosti a školáci se těší na koupání, hry, výlety, volno - prostě pohodičku v létě!!! V dětském domově to mají chlapci stejně, avšak ne všichni mají tu možnost trávit léto u svých rodičů či rodin, zůstávají v našem domově. Pedagogové jim připravují bohatý program se vším, co k letním radovánkám patří.

Začátek léta tradičně chlapci prožili v Krkonoších, na hřebeni hor v Jičínské boudě. Dny na horách trávili turistikou, výlety do Podkrkonoší, poznáváním zajímavých míst. Po návratu domova si chlapci díky krásnému počasí užili náš bazén a zahradu, s vychovateli podnikli několik výletů do okolí našeho malebného města.

V srpnu se vydali chlapci na táborový pobyt - spali ve stanech, vařili v kotlíku, chystali a udržovali oheň, drželi hlídky, chodili na koupaliště, hráli hry v přírodě a soutěžili v rozličných dovednostech. Po návratu je čekal náš domov, kde pod vedením vedoucích pracovníků probíhaly přípravy na nový školní rok. Chlapci se zapojili do úklidů, prací na zahradě, výzdoby.

Prázdniny - tak jak to bývá, rychle utekly - všichni se už těší na další školní rok!!!

Ladislava Marešová (etoped)


Školní výlety aneb prázdniny se blíží

Jak už bývá zvykem, červnový měsíc je vyhrazen školním výletům.

Ve středu jsme tedy vyrazili k cíli, na kterém se shodla většina kluků - Pustevny. Toto místo, je turisticky věhlasné a v letošní sezóně se otevřela nová atrakce - stezka korunami stromů.

Další výlet byl do ZOO Lešná . Kolem poledne jsme se přesunuli do osvěžujícího aquaparku s tobogány, saunou či vířivkami. V neposlední řadě jsme podnikli výlet do teplického krasu, kde jsme navštívili Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranickou propast.

Mgr. Jan Beran (učitel)


DEN DĚTÍ 2019

Kdo si hraje, určitě nezlobí. Také si hrajeme, často a rádi. Den dětí roku 2019 jsme v tomto smyslu naplnili. Oslavy připadly na úterý dne 4. června od 14:45 hod. Počasí přálo, tudíž jsme využili našich krásných prostor u obou pergol v areálu DDŠ. Přijel nás navštívit a pobavit pan Jiří Sadila alias Cirkusák Jirka z Fryštáku. Přivezl s sebou skvělou náladu a plné auto her a zábavy. Úvodem nám Cirkusák Jirka představil a názorně ukázal všechny hry a atrakce, které na nás čekaly. Není přeci možné točit talířem na hůlce či žonglovat s kuželkami. Když to zvládne Jirka, tak my přeci také. A tak chlapci zkoušeli všechny tyto interaktivní atrakce např. žonglování, točící se talíře, šátky, kuželky, kruhy, diaboly, flowersticky, balanční desky, šlapadla, pedala, minikolo, poggo-stick, lano, slack-line, kendama, levistick, trubky, švihadla, jednokolky a dvoukolky.

Ke konci programu následovalo závěrečného vystoupení, kde chlapci předvedli ostatním, čemu se věnovali - naučili. Akce velmi vydařená, chlapci nadmíru spokojeni. Není nic krásnějšího, než úsměv na tváři dětí.

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele a etoped)

Jitka Vlasta Konečná (vychovatelka) 


Víkendový pobyt

Ve dnech 14.6. a 15.6. proběhl v letošním školním roce poslední víkendový terapeutický pobyt. Chlapci s etopedkou a panem vychovatelem zavítali do okolí Pardubic, kde navštívili několik zajímavých míst. V pátek vystoupali na Kunětickou horu, nádherné rozhledové místo, hrad s historickými expozicemi v pohádkovém prostředí Rumburaka. Poznávací cesta dále vedla do Obřího akvária v Hradci Králové, které je v současné době největší v naší zemi. Pro všechny zajímavé pozorovat obrovské sladkovodní ryby v podzemním tunelu. Poslední zastávkou dne byla rozhledna Barborka s okolním sportovištěm a dětským hřištěm, kde se chlapci vydováděli. Ubytování v rodinném penzionu s večerním opékáním bylo příjemným završením dne. V sobotu chlapci navštívili Slatiňany, prohlédli si romantický zámek s reprezentačními pokoji, unikátní prostory kuchyně, umývárny a kotelnu. Závěrečná procházka v anglickém parku završila dvoudenní putování ve východních Čechách. Těšíme se na další putování v příštím školním roce.

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele a etoped)


DEN S POLICIÍ ČR

Modré majáky, kvílení pneumatik a naprosto výjimečná ukázka zásahové jednotky Zlín, dokonalá souhra záchranářů a hasičů při vyprošťování osob z vraku vozidla způsobenou dopravní nehodou - tak začal DEN S POLICIÍ. Konal se 14.6. v zámeckém parku v Bystřici pod Hostýnem. Představily se zde všechny složky integrovaného záchranného systému. A bylo se na co dívat. Naši chlapci byli nadšeni ze všech ukázek. Vyzkoušeli si i sezení v policejním autě, čtyřkolce a motorce. Nejvíce je však zaujala ukázka zbraní s odborným výkladem. Do školy si pak kromě zážitků odnášeli i malou pozornost.

Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka)


Velké Meziříčí

Je to neuvěřitelné, ale naši nejmenší opět bodovali ve výtvarné soutěži. Ve velké konkurenci obsadili krásné 3. místo se svou skupinovou prací. Výtvarnou soutěž pořádal VÚ Velké Meziříčí na téma Stopy mého života. Díla jsme odeslali a už ani nedoufali, že uspějeme. O to větší překvapení a radosti bylo, když přišlo vyhodnocení soutěže. Vydali jsme se tedy na výlet převzít si krásné ceny.

A aby toho nebylo málo, rovnou jsme se zúčastnili branného závodu, který v rámci Sportovního dne toto zařízení pořádalo. Vybráno bylo tříčlenné družstvo, které kromě zdolání náročné trati, předvedlo dovednosti ve střelbě ze vzduchovky, hodu granátem, jízdy zručnosti na kole, topografii a zdravotní přípravy. Tentokrát se chlapci na "bedně" neumístili, přesto však někteří překonali sami sebe. Šťastni a unaveni jsme odjížděli domů.

Děkujeme organizátorům za příjemně strávený den a těšíme se na další ročník soutěže.

Mgr. M. Vodáková (učitelka)


Letní olympiáda chlapců DDŠ Děčín 

Jako každý rok i letos se naši chlapci zúčastnili sportovního klání na letní olympiádě dětí, kterou tentokrát pořádali kolegové z Boletic. Našich šest chlapců se snažilo obstát v tvrdé konkurenci patnácti družstev z celé republiky. Bojovali tradičně v atletice, minikopané, nohejbalu , stolním tenise a přespolním běhu. Jejich dílčí úspěchy sice nestačily na přední příčky, ale snažili se i přes nepřízeň počasí udělat dobré jméno našemu domovu. Což se jim podařilo a já jim za toto děkuji a věřím, že v příštím roce se bude dařit lépe.

Bc. Lang Vladimír (vychovatel)


Fotbalový turnaj v Hranicích

Již poněkolikáté se žáci našeho zařízení zúčastnili sportovně zábavné akce, kterou pořádal FC Dukla Hranice ve spolupráci s velením vojenské posádky v Hranicích a jejíž název zněl: " Dukla a vojáci baví dětské domovy".

Ve sportovně laděném dopoledni si žáci dětských domovů z celé Moravy poměřily síly ve fotbalovém turnaji, který byl proložen dalšími zábavnými hrami v podobě hodu na cíl, šipkami, hodem na koš, atd. Tento soutěživý program pokračoval do oběda, po kterém se všichni účastníci přesunuli do kasáren, kde byl pro ně připraven program neméně zajímavý a poutavý, v podobě ukázek činnosti Policie ČR, ukázek vojenské techniky, bojového umění Musado a spousty dalších, pro žáky velmi atraktivních a zábavných činností.

Bohužel jsme opětovně "sportovně" neuspěli a skončili jsme v poli poražených. I přesto se nám všem v Hranicích líbilo a již teď se těšíme na příští rok, kdy se, jak doufám, znova se všemi družstvy sportovně "popereme" o naši čest.

Mgr. Vít Valter (učitel)


ATLETICKÝ ČTYŘBOJ

Dne 16. května 2019 se konal v areálu DDŠ, ZŠ a ŠJ Bystřice pod Hostýnem atletický čtyřboj žáků základních škol. Těchto závodů se zúčastnilo 19 sportovců a sportovkyň ze čtyř týmů, konkrétně z Bystřice pod Hostýnem, Kroměříže, Otrokovic a Veselíčka.

Utkali se v disciplínách: hod kriketovým míčkem, sprint na 60 m, běh 1500 m a 800m a skok daleký. Závodníci byli velmi dobře připraveni a podávali kvalitní výkony. Nejlépe se však vedlo chlapcům z Veselíčka, kteří v celkovém hodnocení zvítězili, druzí byli naši chlapci a třetí místo obsadilo Veselíčko B.

Výsledky:

Celkové hodnocení družstev - chlapci

  • Veselíčko A
  • Bystřice pod Hostýnem
  • Veselíčko B

Celkové hodnocení družstev - dívky

  • Otrokovice
  • Kroměříž

Mgr. David Valter (učitel)


Projektový den 9. 5. 2019

Čtvrteční ráno po státním svátku bylo ospalé, avšak po příchodu do školy bylo jasné, že bude všechno jinak. Tradiční rozdělení kluků do tříd se změnilo na 4 skupinky a každá z nich měla jinou náplň dne. Jedna ze tříd se změnila v atomový reaktor, jiná v hluboký les, varhany z reproduktoru rozeznívaly náboženství světa a bučení krav se štěkotem psa naznačovaly život na statku. Tato 4 témata prožívali vyučující se žáky tak živě, že se až nechtělo žákům opouštět dvorek s (plyšovými) mláďaty, nebo listnatý les. Naopak horko rektoru a nárazy neutronů rádi vyměnili za tvorbu plakátu s plánem elektrárny a názornými příklady nemocí z ozáření a bezpečným využitím této energie. Nejobsáhlejším tématem byla náboženství světa a pochopení významu různých kulturních odlišností. Naše školní chodba se bude pyšnit novými plakáty, které žáci vyrobili a vylisovanými listy stromů a bylin. Těšíme se na další neobvyklý den ve škole - projektový den.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Návštěva hokejového turnaje Carlson Hockey Games v Brně

V sobotu 4. 5. 2019 se díky pozvání p. Markéty Hofírkové ( koordinátorky sportovního, charitativního a integračního projektu ,,BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC") a HC Kometa Brno naskytla hokejovému kroužku našeho dětského domova možnost navštívit jeden z posledních přípravných zápasů naší hokejové reprezentace před blížícím se MS v hokeji 2019, které se uskuteční na začátku května na Slovensku.

Byli jsme pozváni ke shlédnutí dvou utkání, která byli součástí probíhajícího hokejového turnaje Carlson Hockey Games. Obě utkání se hrála v DRFG aréně v Brně.

V prvním utkání proti sobě nastoupila mužstva Finska a Ruska. V sestavě Ruska jsme mohli vidět hvězdy NHL jako je Ovečkin, Malkin, Kovalčuk, Kuzněcov, Kučerov

Utkání lépe zvládli Finové a zvítězili 3:1.

Po menší přestávce pokračoval turnaj zápasem Švédska a naší reprezentace. Všichni jsme se na tento zápas těšili, protože vidět hrát na vlastní oči reprezentační družstvo České republiky se často nenaskytne. Navíc naše reprezentace byla doplněna o hvězdy NHL a KHL. Vidět hrát hráče jako je R.Gudas, J.Voráček, F. Chytil, D. Jaškin, M. Frolík, J. Kovář a další je snem snad každého hokejového fanouška.

Od úvodního buly se hrál hokej ve vynikající atmosféře vyprodané brněnské arény. Šance se střídaly na obou stranách a naši hráči zvítězili po brankách D. Jaškina, O. Paláta a kapitána J. Voráčka 3:0. Atmosféra v hale byla úžasná, strhla všechny do ohromného kotle plného bojovnosti, emocí a hrdosti. Bubeníci vybubnovávali jeden chorál za druhým a jedna mexická vlna střídala druhou.

Závěrem mi dovolte poděkovat a popřát. Děkujeme p. Markétě Hofírkové a HC Kometě Brno, která nám zajistila vstupenky a umožnila navštívit zápasy tohoto turnaje v ledním hokeji.
Naši hokejové reprezentaci přejeme mnoho vítězství v blížícím se turnaji Mistrovství světa 2019, medaile by jim určitě slušela. 
Děkuji všem, kteří nás podporují v naší práci, děkuji těm, kteří nám umožnili tento úžasný nezapomenutelný zážitek, který zřejmě dlouho nic nepřekoná.

Vladimír Vinklárek (vychovatel)


Výstava Myslivost a příroda 12.4.2019

Začátkem roku byla vyhlášena soutěž pro naše nejmenší a to na téma "Zvířecí mláďata a les". Této atraktivní akce se zúčastnili žáci prvního stupně. Tvorba byla volná, technika také, takže se pod vedením učitelky a asistenta učitele pustili do tvůrčí činnosti. Na podzim děti posbíraly listí, které se jim nyní hodilo k lepení koláží zvířat, kartové krabice byly jako těla zvířátek či nory a papíry ze skartovačky zase tvořily hnízda čápům. Náramná podívaná se naskytla každému návštěvníkovi třídy v hodinách výtvarné výchovy. Nejtěžší úkol ale zbyl na odbornou komisi, která musela vybrat jen 5 nejlepších děl a tato odeslat do soutěže, kterou pořádalo výstaviště Floria v Kroměříži. Výstava s názvem "Myslivost a příroda" nás lákala návštěvou v pátek 12.4., kde nás měl již ráno očekávat osobní průvodce. Nervozita byla veliká, neboť nikdo do poslední chvíle netušil, jestli naše díla byla oceněna. Cestou necestou jsme dojeli na místo, překvapením byly vystavené trofeje ulovené zvěře a zapálený průvodce by mohl mluvit celé hodiny o myslivosti, avšak pořadatelka výstavy si nás zavolala, aby klukům předala ocenění za jejich díla. Úspěch to byl nebývalý, čtyři z pěti zaslaných uměleckých děl získala cenu. Šťastné děti dostaly poukázky na knihy a sladkosti. Takový happyend nikdo nečekal a to ještě nebyl konec dne. V plánu jsme měli, i přes nepřízeň počasí, výstup na nedalekou rozhlednu Brdo, poznávání stromů a dokonce i nějaká lesní zvěř se nám ukázala. Cestou zpět jsme potkali i čápa, kterého děti tvořily. Těšíme se na další podobnou akci a slibujeme, že to opět vyhrajeme! Děkujeme pořadatelům z výstaviště v Kroměříži.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Úklid parku 5. 4. 2019

Po sportovně vydatném týdnu nás čekala poslední akce týdne. Říká se: "nejlepší na konec" a skutečně tomu tak bylo. Počasí nám přeje, krásné teplíčko a ptáčkové zpívají, takže jdeme na to! Účastníme se projektu "Ukliďme svět, ukliďme Česko" a nás čeká úklid parku v okolí školy. Park vypadá na první pohled uklizeně, ale zvídavé pohledy dětí do keřů odhalily jisté nedostatky. Pět skupinek dětí se přemístilo na stanovená místa v parku a začal boj o nejvíce nasbíraných pytlů. Nejvíce děti nacházely plastové pytlíky a PET láhve, přičemž největší znečištění nebylo kolem laviček a cest, ale v korytu říčky Bystřičky. Tam byly nalezeny 2 pytle PET láhví, pytlíků a dalšího odpadu. Na počet kusů nasbíraného odpadu vedly obaly od cukrovinek a nedopalky cigaret. Nejlepším týmem sběračů byla pětice ze tříd 6-7. a 9. ročníku, kteří se nebáli koryta říčky a dravých ryb. Děkujeme pořadatelům celonárodní akce za podporu, dodané pytle a rukavice. Těšíme se na další akci ke zvelebení našeho okolí.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Plavecké závody Zlín 3. 4. 2019

Soutěživost a bojovná nálada nás provázela celé středeční dopoledne, i když jsme vyjeli nezvykle brzy ráno. Čekal nás totiž boj o stupně vítězů v tradičním plaveckém závodě ve Zlíně. Jako každým rokem jsme vybrali 6 chlapců ze tří věkových kategorií a ti reprezentovali naši školu. Souboj to byl veliký, neboť letošní účast byla rekordní a nikdo ze sedmdesáti účastníků nám nedal nic zadarmo. Borci se utkali ve třech plaveckých disciplínách, různých plaveckých stylech a předvedli úžasné výkony. Posbírali jsme 9 drahých kovů, z toho nejdramatičtější průběh měla poslední štafeta. Naši borci nejdříve mazaně hnali soupeře před sebou, ale závěrečný finiš byl náš a statný závodník (nejmenší vzrůstem) dohnal ztrátu na skvělé první místo. Borci, děkujeme! Těšíme se na další ročník a děkujeme pořadatelům za perfektní závodní dopoledne.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Dvoudenní putování

Ve dnech 22. 3 a 23. 3. 2019 zavedlo chlapce dvoudenní putování na Zlínsko a Vsetínsko. Terapeutický pobyt začal nezvykle soutěžením v bazénu u příležitosti světového dne vody. Závody dětských domovů organizoval zdatný tým studentů UTB Zlín. Tři hodiny soutěží ve vodě, velká snaha zvítězit, týmový duch mužstva " Bystřičáci " přinesl výborný výsledek! Ve velké konkurenci šesti týmů z dětských domovů Zlínského kraje kluci vybojovali krásné 2.místo. Odpoledne strávené v lázeňském parku v Luhačovicích, který září novotou umožnil nabrání nových sil. V podvečer ještě všichni vystoupali na rozhlednu Královka. Zapadající slunce a rozhled na Vsetínské vrchy, Bílé Karpaty, Slovensko byl nezapomenutelný. Po náročném programu se všichni těšili na večeři a ubytování, které bylo zajištěno v penzionu U Dorňáků ve Valašské Senici. Druhý den výletu ráno kluci navštívili Čertovu stěnu, kde bylo velmi zajímavé pozorovat horolezce. Hlavním cílem dne byl výstup na Pulčínské skály, při kterém se všichni hodně zapotili. Odměnou byl opět nádherný výhled do širokého okolí. Pak už následovala cesta zpět do domova, s krátkou zastávkou v Lačnově u louky kvetoucích šafránů. Kluci se vrátili do domova spokojení, plni zážitků a dojmů z nových míst.

L. Marešová (etoped)


Lyžařský kurz - Vrchlabí

Ve dnech 5. 2. - 8. 2. 2019 se naši chlapci zúčastnili lyžařského výcviku.

Ten probíhal ve Vrchlabí na skvěle upravených závodních tratích. Všech pět hochů si sportování užívalo, zvlášť, když si vyzkoušeli i večerní jízdu na osvětlených tratích. Snad jim tento výcvik pomůže při zdolávání tratí na ZO na Šumavě. Za dobré chování i sportovní nadšení byli chlapci odměněni adrenalinovým zážitkem v podobě snowtubingové jízdy.

Všem se pobyt líbil a těšíme se na příští rok.

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


Výběr střední školy

Budu mechanikem nebo lékařem, řemeslo má zlaté dno nebo devatero řemesel a desátá bída? To je těžké rozhodování každého mladého člověka vycházejícího že základní školy. Každým rokem jezdíme s žáky po středních školách, učilištích, aby si mohli prohlédnout všechna zajímavá řemesla, střední školy, učební nebo maturitní obory. Nabídka je opravdu široká a projet školy Moravy nám zabralo dva měsíce. Kluci si mohli na každé z návštěv vyzkoušet nabízená řemesla, studijní obory a ze všech návštěv se vraceli nadšení. Jednou to byla ozdobená kremrole kterou snědli, jindy zase postavená zeď nebo vykované zábradlí. U studijních oborů je lákadlem vyšší výdělek nebo více spolužaček. Pro někoho je výhodou řidičské oprávnění zdarma, jiný zase ocení žádaný obor pro trh práce, nebo školu blízko bydliště. Velmi nás těší zájem žáků o studium maturitních oborů, kterých každým rokem přibývá. Těšíme se na návštěvu našich letos vycházejících žáků, až budou mít v ruce vysněný doklad o dosažené vzdělání a přejeme úspěšné zdolání této první životní zkoušky.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Kometa Expres vyjel do Ostravy - Vítkovic

V pátek 18. 1. 2019 ráno se 6 vybraných žáků našeho zařízení společně s pedagogickým doprovodem vydalo na celodenní akci, jejíž cílem byla kromě návštěvy extraligového hokejového utkání oblíbené Komety Brno a současně návštěva multifunkční haly v Ostravě - Vítkovicích, kde se toto utkání hrálo.

Zpestřením celé této akce bylo, že k tomuto utkání jsme cestovali společně s hráči a jinými vybranými dětmi speciálně vypraveným Kometa Expresem, tak jako před 13 měsíci, kdy jsme zažili premiérovou vánoční jízdu tohoto vlaku do Prahy.

Na palubě Kometa Expresu se svezlo přes 1000 pasažérů, z toho přes tři sta dětí z celé Jižní Moravy. Lokomotiva v modrobílých barvách s emblémem Komety zahoukala a ve 12.30 hod. vyrazila směr Vítkovice.

Po příjezdu do Ostravy jsme se přesunuli do Ostravar areny a shlédli velmi napínavé utkání před téměř vyprodanou halou. Nakonec zvítězilo domácí mužstvo, ale to nám nemohlo pokazit ten krásný zážitek z tohoto výletu.

Po celém únavném dni jsme byli rádi, že jsme zpátky ve vlaku a zpáteční cestu jsme si užili i s hráči, kteří procházeli vlakem, podepisovali se a fotili se s fanoušky. Jsme rádi, že jsme se mohli takovéto unikátní akce zúčastnit a již teď se těšíme na další podobné akce.

Mgr. Beran Jan (učitel)


VÁNOČNÍ PRAHA A PRAŽSKÝ HRAD

Týden před vánočními svátky jsme se vydali na dlouhou cestu přes celou republiku. Mnozí nemohli dospat, tak i odjezd ve čtvrtek brzy ráno nebyl problém a přes mrazivé počasí jsme za pár hodin byli ve Dvoře Králové. Navštívili jsme našeho bývalého spolužáka Pavla a společně zašli do místní krásné zoologické zahrady. Nachystali jsme ve škole ozdoby na vánoční stromečky pro zvířátka a návštěvníky zoo a díky tomu měli vstupné téměř zdarma (děkujeme pořadatelům této akce!). Prohlídka a čas strávený s kamarádem rychle utekla a vydali jsme se k Praze. Noční prohlídka Prahy a stromečku byla neopakovatelným zážitkem. Všechno nazdobeno, svítící stromeček a spousta barev a atrakcí nás tak nabila energií na hlavní program následujícího dne - návštěvu Pražského hradu, Prezidentské kanceláře a prohlídku hradu, kam se běžně nedá dostat. V pátek ráno jsme dojeli k nábřeží Vltavy. Ve dne je vánoční Praha mnohem zajímavější, tolik památek a ty výhledy a panorama Hradčan... Na Hradě jsme si prohlédli katedrálu, nádvoří a už na nás čekala naše průvodkyně před vchodem do Prezidentské kanceláře. Společně jsme navštívili zákoutí, kde pracuje prezident, kde uvítá své návštěvy státníků, kam si chodí číst a kde relaxuje. Prohlédli jsme si obrazy na chodbách, nábytek a oblíbené vybavení každého z prezidentů. Dověděli jsme se o stavebních úpravách hradu a zodpovídali na otázky naší průvodkyně, kdy naší kluci předvedli perfektní znalosti o našem státu, historii a dokonce i práci prezidenta. Odměnou nám byla pochvala průvodkyně a následná slavnostní výměna stráže na nádvoří. Hradní stráž, kapela v oknech, úžasná choreografie, to vše v nás zanechalo hluboké zážitky, že jsme ani nechtěli odejít a to nás ještě čekala procházka na Karlově mostě a Staré město. Příjemně unavení jsme večer dorazili domů. Rád bych poděkoval všem klukům za výbornou reprezentaci naší školy a především paní etopedce za realizaci tak úžasného výletu do Prahy a Prezidentské kanceláři za tento zážitek.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Hroší hry 2018 Chrudim

Rok se sešel s rokem a naše tři chlapce a dva vychovatele opět čekala dlouhá cesta do Chrudimi. Vůbec to nevadilo, protože na jejím konci byl další ročník oblíbených Hroších her. Po příjezdu do Chrudimi jsme po krátkém přivítání již tradičně odjeli na bazén, kde se odehrálo první kolo her. Naši chlapci i pan Frélich si vedli zdatně a bojovali jako lvi. Po závodech ,výborné večeři a po soutěžích v dovednostech v tělocvičně se všichni odebrali ke spánku, aby byli plni sil na další den. Po snídani jsme se přesunuli na zimní stadion kde probíhaly soutěže na ledě a poté na bowling. Při vyhlášení výsledků naši chlapci zjistili, že v tvrdé konkurenci skončili jako šestnáctí z osmnácti družstev. Nebyli však z výsledku smutní, protože si užili pěkné dva dny plné sportu a skvělé zábavy.

Za spokojený tým

Bc. Vladimír Lang (vychovatel) 


Mikulášská stezka

V letošním roce jsme pro chlapce uspořádali tradiční Mikulášskou stezku spojenou s pobytem v přírodě. Letos byla tato Mikulášská akce situována do lomu v nedalekém Chvalčově, kde se chlapci postupně vydávali na trasu označenou rozsvícenými lampami. Tento světelný had je postupně vedl noční lesní cestou do nedalekého opuštěného lomu. Chlapci prošli okolo hořícího ohniště, kde se čertům předvedli básní či písní, podepsali se na "čertovský seznam", a následně pokračovali po lanem zajištěném svahu na vrchol lomu na jehož konci čekali na chlapce andělé s Mikulášem, od kterých dostali sladkou odměnu. Noční turistickou vycházkou se chlapci dostali zpět do domova, kde na ně čekaly Mikulášské balíčky.

Bc. Lukáš Rapčan (vedoucí vychovatel)


Návštěva hokejového utkání HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera

V pátek 30. 11. 2018 se 6 žáků našeho DDŠ vydalo na zápas hokejové extraligy HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera, na který jsme byli pozváni prostřednictvím p. Markéty Hofírkové (koordinátorky sportovního, charitativního a integračního projektu ,,BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC").
Tento zápas byl dalším utkáním letošního probíhajícího ročníku extraligy 2018/2019 a hlavně oslavou 65 let HC Kometa Brno.

Narozeninovou náladu si Kometa nenechala pokazit a vylepšila ji další extraligovou výhrou. V dramatickém duelu po brankách Barinky, Malleta a Hrušky porazila celek z Ostravy 3:2. Pro Kometu to byla nad tímto soupeřem už osmá výhra v řadě.

Děti i dospělí byli velmi nadšení, protože tento hokejový tým má jedny z nejlepších fanoušků v celé soutěži. To dokázali i v tomto utkání a od začátku vyprodaný stadion svým hlasitým povzbuzováním hnal své mužstvo za vítězstvím. Shlédnout tohle hokejové utkání bylo pro všechny velmi emotivním zážitkem.

Na závěr bych chtěl za všechny kluky i za celou naší DDŠ, ZŠ a ŠJ poděkovat p. M. Hofírkové za pozvání a popřát do dalších let hodně úspěchů nejen jí a jejímu kolektivu spolupracovníků, ale také celému mužstvu HC Komety Brno a jejím věrným fanouškům.

Bc. Logaj Petr (vychovatel)


Projektový den

"Kruháč v tělocvičně?", to byl první dotaz ve středeční ráno. Zvuky motoru a smích z tělocvičny dal tušit, že je dnes něco jinak a to byla pouze jedna skupinka žáků pestrého projektového dne. Středeční dopoledne bylo věnováno projektovému vyučování, témata jako dopravní výchova, Země a vesmír, 100 let ČR z pohledu sportu a recyklohraní vzbuzovaly u kluků obavy, co se bude dít. Pestrý příděl aktivit, interaktivní tabule, pohybové hry a pracovní činnosti se mísily s novými zážitky a poznatky. Učitelé se opět překonali a připravili nezapomenutelné chvíle pro různorodé skupinky žáků v celé škole. Kluci si vyzkoušeli řešení dopravních situací, umisťovali značky na závodní dráhu a hledali rizikové situace v dopravě a ani ty nejmenší to nenechalo v klidu při tvorbě plakátu. Poznatky z planetária zase využili žáci pro dotvoření Země a vesmíru na interaktivní tabuli a halloweenská dýně jako Slunce? No paráda. Větší žáci chystali práci pro menší a společně vytvářeli z odpadů dárkové taštičky v recyklohraní, které pak darovali učitelům. Výročí vzniku ČR si připomenuli kluci i díky sportu. Nikdo z nich netušil, jakým dlouhým vývojem prošla nejen samostatná Česká republika, ale také sport. Sokol, Skaut, Junák, Olympiády, to bylo vše k vidění u projektu 100 let sportu a ČR.

Těšíme se na další netradiční den ve škole.

PhDr. Jaroslav Solař (učitel)


Země v pohybu - planetárium Brno

Poslední říjnový den, po návratu z podzimních prázdnin, nás čekal výlet na Měsíc. Ranní probuzení a hurá do Brna, z Brna pak směrem k Měsíci a na Mars. Poprvé jsme viděli odvrácenou tvář našeho přírodního satelitu, užili si start rakety a hurá hlouběji do vesmíru. Venuše byla horká, ale ne tak jako Slunce a ochlazení nastalo až na Jupiteru. Zmrzlí na kost jsme se ponořili zpět na Zemi do Karibiku, ale hurikán nás vytáhl do mraků a pěkně roztočil. Velryba s námi plavala k pobřeží s hejnem rybek a mořských potvor. Občas se někdo bál, přeci jen, žraločí zuby anebo chapadla chobotnice nejsou nic příjemného, když měří přes deset metrů a míří na vás. Hodina utekla neskutečně brzy, plní zážitků jsme se vraceli domů a moc se těšíme na další pořad v brněnském planetáriu.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Víkend v Jeseníkách

Ve dnech 27. a 28. října se vydala skupina pěti chlapců za doprovodu dvou pedagogů na terapeutický víkendový pobyt do Jeseníků. Plán výletu byl přitažlivý - návštěva přírodních dominant Hrubého Jeseníku. V sobotu si chlapci krátce prohlédli lázně Karlova Studánka, po výjezdu na Ovčárnu se vydali za vydatného sněžení na horu Praděd. Výstup byl náročný - hustě sněžilo, mrzlo. Chlapci si cestou užili letošní první radovánky na sněhu. Návrat na chatu po západu slunce byl pro všechny zážitkem - opravdové ticho, tma se sněžením byly stezkou odvahy. V neděli se probudili do opravdové zimy, napadlo třináct centimetrů sněhu, mrzlo. Cesta do údolí byla ukázkou umění řidičských dovedností na ledu a sněhu. Pan vychovatel ji s přehledem zvládl. Cílem jízdy byl Rejvíz s návštěvou Mechového jezírka. Trasa vedla nádhernou přírodou, pěší tůra však probíhala za hustého deště, dřevěné chodníky byly pokryty zbytky sněhu, klouzaly. Jezírko bylo krásné. Návrat k autu byl pro všechny náročný, byli úplně promoklí. K návratu sil pomohlo suché oblečení a horký čaj. Cestou do domova se ještě krátce zastavili v lázních Jeseník. Cestou zpět se chlapci shodli, že výlet byl zajímavý, plný zážitků. Již dnes se těší na další dobrodružství, které bude za několik týdnů.

Mgr. Ladislava Marešová (etoped)


Projekt 72 hodin - sázení ovocných stromů

Má to smysl, shodli se všichni účastníci sázení ovocných stromů v rámci projektu 72 hodin. 12. října, namísto výuky v lavicích, se učitelé a žáci naší školy sešli na nádvoří. O několik dní dříve jsme dovezli sazenice ovocných stromů a dorazil k nám i balíček s náramky a odznáčky projektu 72 hodin, aby vše proběhlo v plné parádě. Před měsícem jsme pořádali úklid parku a najednou byla možnost registrovat podobný projekt. Úklidu není nikdy dost, ale když se vyskytla možnost výsadby stromů, zajásali jsme. V okolí vidíme neustálé ubývání zeleně i díky kůrovci a suchu a tak, přispět svou "troškou do mlýna", byla výzva. Nádherné sazenice jabloní i hrušní, nadšení kluci... co více jsme si mohli přát. Počasí nám přálo, práce šla pěkně od ruky a na konci dne bylo hotovo. Nový sad úžasně zpříjemnil prostředí sterilní atletické dráhy a navíc, zelené stromy přinesou i šťavnaté plody, na které se všichni těšíme. Děkuji všem zúčastněným a organizátorům projektu 72 hodin!

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)KDO SI HRAJE NEZLOBÍ ANEB ČARODĚJŮV UČEŇ

To byl název letošní akce pořádané Spolkem žen v Rouském. Samozřejmě jsme zde, jako každý rok, nemohli chybět. S pěti chlapci jsme vyrazili do Hranic na Moravě na hřiště Dukly. Čekala nás spousta zajímavých aktivit - kouzelník a mág "RADEKR", tajemná komnata, čarodějná tajenka, soutěž o nejlepší kostým čaroděje a čarodějnice, malování na obličej a další atrakce pro děti. Měli jsme možnost se alespoň na chvíli přenést do tajů čar a kouzel. Během celého odpoledne hrála k poslechu a tanci skupina TRUMF. Na závěr jsme si vysloužili celkově 2. místo, na což jsme náležitě hrdí. Záštitu nad celou akcí převzal hejtman Olomouckého kraje.

Jitka Vlasta Konečná (vychovatelka)


XI. Ročník střeleckého závodu

Dne 25. září 2018 proběhl na biatlonové střelnici v Bystřici pod Hostýnem 11. ročník střeleckého závodu o putovní pohár ředitele školy. Závodu se zúčastnila dvě družstva z Bystřice pod Hostýnem a Střílek. Počasí celému závodu moc nepřálo, ale našim hochům se ve střelbě velmi dařilo a nakonec putovní pohár obhájili. Na druhém místě se umístilo družstvo ze Střílek. Všichni střelci si naplno užili krásné střelecké dopoledne.

Mgr. David Valter (učitel)


Úklid parku v rámci akce "Ukliďme Česko"

"Jen ať vydrží počasí", heslo dnešní akce v rámci projektu Ukliďme Česko. Čím více se blížil konec týdne, tím více v nás rostlo napětí spojené s předpovědí počasí na pátek 14. září, kdy měla akce probíhat. V pátek ráno je vše nachystáno, balíček od propagátora akce vybalený a nachystaný pro pět skupinek žáků se svými učiteli a asistenty, hromada rukavic, pytlů na odpad, ale hlavně bojovná nálada (ta v balíčku nebyla). Po tradičním nástupu proběhlo rychlé seznámení s náplní naší práce a dodržování zásad pro naši bezpečnost a když jeden žák na pokyn zavelel: "hurá do parku", následovalo rozmístění skupinek na určená místa. "Včera jsem to procházel a nikde nic není", říká kolega. Skutečně, park vypadal na první pohled čistě a uklizeně. Klukům se však těžko vysvětluje, že je již uklizeno, někdo je předběhl. Rozběhli se tedy všemi směry, do křoví, pod lavečku, za dětské hřiště... A netrvalo ani dvě minuty a vraceli se zpět, v rukou odpad, PET láhve, krabičky, papírky, igelitové pytlíky. Vše ukládali do pytlů, dokonce se snažili i třídit některé druhy odpadu. Po dvou hodinách práce máme nasbíráno několik pytlů s odpadem. Krásná práce a úžasný pocit. Na první pohled se nic nezměnilo, ale my víme, že ano. Těšíme se na další podobnou zábavu namísto výuky v lavicích.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Aqualand cup 2018

Sportovní akcí, na kterou se naši chlapci již dlouho dopředu velmi těší, bývá v měsíci září již tradiční " Aqualand cup" v Pasohlávkách. Tento sportovní den je určený dětem z dětských domovů a středisek výchovné péče. Pořadatelem je Diagnostický ústav a SVP Brno, ve spolupráci s Aqualandem Moravia. Zábavně soutěžní den nabízel dětem celé dopoledne a odpoledne různé soutěživé hry, ve kterých měli soutěžící možnost uplatnit nejenom svoji sportovní zdatnost, ale taky obratnost a šikovnost. Nevedli jsme si špatně a v celkovém množství šestnácti družstev jsme nakonec obsadili hezké šesté místo. Poděkování patří nejenom všem našim žákům, ale především pořadatelům, za bezchybně organizačně zvládnutou akci.

Mgr. Vít Valter (učitel)


Napsali o nás...

(Zpravodaj města Bystřice pod Hostýnem 5/2018)


Napsali o nás... 

(Učitelské noviny 17/2018)


Oslavy 110 let výročí budovy DDŠ

U příležitosti 110 let výročí budovy DDŠ proběhly dne 26.4.2018 oslavy za účasti ředitelů spřátelených organizací, výchovných ústavů, dětských domovů se školou, zástupců MŠMT, města Bystřice pod Hostýnem, policie a paní senátorky Š. Jelínkové. Hosté byli seznámeni s historií, současností i plánem do budoucnosti našeho dětského domova. V Učitelských novinách a Zpravodaji města Bystřice pod Hostýnem byly publikovány články, s kterými se zde můžete seznámit...

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)