Ozdravně-turistický pobyt ve Valašské Senici.

Pobyt se uskutečnil v krásném prostředí Valašska. V pátek ráno jsme vyrazili. První zastávkou bylo lázeňské město Luhačovice. Kluci se zde mohli projít po nově zrekonstruované kolonádě s celou řadou Jurkovičových domů. Po prohlídce a obědě, jsme zamířili na Kohútku, kde chlapci po hřebenové procházce, bobovali a sáňkovali. Bylo zde 30 cm sněhu, takže podmínky úžasné. Cestou do Valašské Senice jsme se ještě stavili na Čertových kamenech u Lidečka. Večer jsme se ubytovali v penzionu U Dorňáků, kde jsme měli výborné zázemí v podobě domácí kuchyně, pěkného ubytování a krásné přírody. Večer byli chlapci tak unavení, že někteří šli spát ještě před večerkou. V sobotu ráno po vydatné snídani jsme vyrazili do ZOO Lešná. Nejvíce se všem líbilo akvárium s rejnoky, na které si kluci mohli sáhnout a krmit je. Z Lešné jsme zamířili do našeho domova.

Celá akce se všem velmi líbila a myslím, že byla jak ozdravná, tak i poučná. Kluci navštívili a poznali mnoho nových koutů naší krásné České republiky.

Mgr. Pavel Janošík (vychovatel)


Ochrana přírody a pracovní vyučování

Žáci devátých tříd v rámci pracovního vyučování vyrábějí i z technických materiálů. Odpolední vyučování věnovali péči o naši přírodu a po měsíci příprav mohli udělat radost obyvatelům parku. Dlouhá byla cesta od nákresu k hotovému výrobku, od přířezu až po hotovou budku. Nejdříve si kluci museli zjistit, jaké ptactvo chtějí ubytovat, následně nakreslili budky a upravili rozměry podle nároků každého z pernatců. Samotná výroba byla plná nástrah, přířezy zase plné třísek, ale vše se povedlo. Řezání pilou, pilování i broušení a na řadu přišla i vrtačka a ukázka práce pokrývače. Úžasný pocit z dobré práce ještě umocnil pohled na umístěné budky v přírodě. Všichni se plni očekávání těšíme na jaro, kdy z budek uvidíme vylétávat první obyvatele, kteří nám snad i zazpívají. Děkuji klukům i učitelům pracovního vyučování za mimořádný výkon a věřím, že práce byla přínosem i pro kluky a jejich rozhodování ve volbě budoucího povolání.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Lyžařský kurz 3. 2. - 6. 2. 2020 Krkonoše

Vzhledem ke špatným sněhovým podmínkám v okolí Bystřice pod Hostýnem se naši chlapci, kteří by měli reprezentovat naše zařízení na zimní olympiádě, přesunuli na čtyři dny do Vrchlabí, kde si mohli vyzkoušet a také se zdokonalit v běžeckém lyžování. Pro některé z nich to bylo poprvé.

V pondělí, hned po příjezdu, jsme se přesunuli do areálu Vejsplachy, kde si chlapci poprvé vyzkoušeli, jak jim jde lyžování. I přes deštivé počasí si první sníh užívali.

Od úterního rána jsme již lyžovali na běžeckých tratích na Benecku. Počasí nám přálo a v areálu bylo dostatečné množství sněhu, takže kluci mohli pořádně trénovat. Ve čtvrtek, před odjezdem domů, jsme mohli být spokojeni s tím, jak se kluci naučili jezdit a moc se těšíme na zimní olympiádu, která se uskuteční na stejném místě..

Za spokojený tým

Vladimír Lang (vychovatel)


Kometa Expres vyjel do třetice - cíl - Pardubice

V pátek 24. 1. 2020 dopoledne se vybraní žáci našeho zařízení společně s pedagogickým doprovodem vydali na celodenní akci, jejíž cílem byla kromě návštěvy extraligového hokejového utkání oblíbené Komety Brno také návštěva multifunkční haly v Pardubicích, kde se utkání odehrálo.

Zpestřením celé této akce bylo, že k tomuto utkání jsme cestovali společně s hráči a jinými vybranými dětmi speciálně vypraveným vlakem - Kometa Expresem.

Na palubě Kometa Expresu se svezlo přes 1300 pasažérů, z toho přes pět set dětí z celé Jižní Moravy. Lokomotiva v modrobílých barvách s emblémem Komety zahoukala a ve 13.00 hod. vyrazila směr Pardubice.

Po příjezdu do Pardubic jsme se přesunuli do Enteria Areny a shlédli velmi napínavé utkání před téměř vyprodanou halou. Nakonec zvítězilo domácí mužstvo, ale to nám nemohlo pokazit ten krásný zážitek z tohoto výletu.

Po velmi únavném dni jsme byli rádi, že jsme zpátky ve vlaku a zpáteční cestu jsme si užili i s hráči, kteří procházeli vlakem, podepisovali se a fotili s fanoušky. Jsme rádi, že jsme se mohli takovéto unikátní akce zúčastnit a již teď se těšíme na další podobné akce.

Vladimír Vinklárek (vychovatel)    


Zdravé je drogy nebrat

Existuje řada přednášek na různá témata. Některé jsou zajímavé, jiné naopak natolik nudné, že jsou již zpočátku odsouzeny k tomu, aby byly jen "odsezeny". Pak jsou však setkání, která doslova vtáhnou jak do děje, tak i do případné diskuze, z které vyplyne spousta otázek a odpovědí a také následného zamyšlení a snad i poučení.

Přesně tak to bylo v případě návštěvy pana Romana Povaly, který kromě pro chlapce zajímavého tématu "přivezl" nejen sám sebe, ale především i velmi účinnou zbraň - svůj silný životní příběh. Příběh člověka, který propadl drogám, příběh člověka, který si přestal vážit sám sebe, příběh člověka, který se však nechtěl vzdát a nakonec vyhrál, příběh člověka, který založil rodinu, stal se dokonce i farářem a pomáhá dalším lidem, aby opět nalezli správnou cestu životem.

Cílem pana Povaly bylo ukázat chlapcům, jak důležité je v životě převzít zodpovědnost za své činy a také se umět správně rozhodovat. Jak důležité je mít správné kamarády a koníčky. I na svém životním příběhu chtěl poukázat, jak nebezpečné je pouštět se do "hry" s ďáblem, jemuž se nakonec stanou jen otroky a z jehož područí je pak velmi těžké se vymanit a odhodit okovy.

Přednáška byla umocněna i diskuzí a dotazy našich chlapců, na které pan Povala odpovídal velmi zkušeně a krom toho, že dokázal pootevřít i svůj soukromý život, uměl svou odpověď nakonec zakončit i naopak trefnou otázkou k zamyšlení. Bylo patrné, že si chlapci uvědomovali, že mnohem těžší, než vyhrát nad drogou samotnou, je vyhrát sám nad sebou, že za své hříchy nemohou obviňovat druhé, ale umět ukázat sám na sebe, snažit se opět postavit na nohy a mít také štěstí, aby potkali i správné lidi, kteří jim pomohou.

A takovou pomocí do životů našich chlapců rozhodně bylo i setkání s panem Romanem Povalou, kterému tímto velmi děkujeme a zároveň mu přejeme pevné zdraví a mnoho úspěchů.

Karel Bednařík (asistent pedagoga)Volba budoucího povolání

Konec prvního pololetí je pro vycházející žáky velmi důležité období, musejí se rozhodnout, kam se vydají po základní škole. Jako každým rokem se snažíme zprostředkovat co nejvíce poznání všech oborů, maturitního i učebního směru. Pro většinu je těžké odhadnout, co by je v životě bavilo, jaké mají předpoklady a v jakém oboru by si mohli zajistit slušné výdělky. Proto s kluky navštěvujeme různé střední školy, výchovné ústavy a učiliště, aby si udělali představu, co každé studium obnáší. Vybrat správnou školu není jednoduché, vyžaduje mnohdy výborné studijní výsledky, souhlas lékaře a v neposlední řadě také rozhoduje vzdálenost od bydliště a možnosti ubytování na internátu školy. Na školách se seznámili s prostředím školy a požadavky na studium. Kluci si vyzkoušeli práci zedníka, kuchaře, truhláře, zámečníka, lesního technika, seřizovače CNC strojů a spousty dalších. Dlouhé rozhodování vyvrcholí podáním přihlášky na střední školu. Přejeme všem vycházejícím žákům, aby byli přijati na zvolené obory a následně se uplatnili na trhu práce.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Vánoční besídka

Cinkání rolniček i zpěv koled se linul z tělocvičny a po dlouhém nacvičování se zúročily hodiny příprav. Stromeček, dárky a rozveselené tváře kluků nenechávají nikoho na pochybách, že jsou tady Vánoce, i když o pět dní dříve. Na vánoční besídku jsou zváni i rodinní příslušníci dětí, aby se mohli potěšit připravenými výstupy svých ratolestí. Kluci se chtěli vytáhnout nejen koledami, ale také scénkami, tancem, recitací hned v několika světových jazycích a neuvěřitelným pásmem pohádek. Mezi jednotlivými vystoupeními byly vyhlášeny výsledky soutěží o nejlepší výzdobu třídy, pokoje, bytu a sportovních utkání, které proběhly v průběhu prosince a posledních dnů ve škole. Cenami nebyly jen sladkosti, ale také hodnotné balíčky, takže snaha opravdu stála za to. Největším překvapením večera bylo vystoupení dětí prvního stupně, kde všichni společně přednesli básně, zazpívali koledy a vše proložili Mrazíkem s oblíbenými scénami. Všichni se moc bavili, kluci tleskali a učitelé jen nevěřícně obdivovali výkony. Celé vystoupení zakončil zpěv a hra na kytaru jednoho z "malochů", který si vysloužil i potlesk ve stoje. Po-té se začaly rozdávat dárky, kdy si každý od stromečku odnesl dárek a to byl jen začátek večera. Tyto dárečky kluci dostali od sponzorů a dárců přes internet. Od stromečku a besídky pokračovala zábava na bytech, kde čekala slavnostní večeře, nazdobené pokoje a další stromeček s dárky, tentokrát s těmi, které si kluci pořídili společně s vychovateli. Po večeři jsme se společně radovali z rozbalování dárků, prohlížení knih, hraček ale i netradičních dárků jako byla krabička poslední záchrany nebo kniha o Birlibánovi. Krásný večer brzy skončil, mnozí kluci odjeli následující den domů slavit i své vánoce s rodinou. Ti, kdo zůstávají v domově však nemusí být zklamaní, 24. 12. mají opět "Štědrý večer" s dárky a kaprem a celé prázdniny s nabitým programem kulturou i zábavou, nebo odpočinkem. Tento rok se besídka opravdu povedla a děkuji všem, kteří se podíleli na tak neuvěřitelném večeru a výkonech dětí, také děkuji za chlapce všem dárcům. Moc se těšíme na další rok a věřím, že si všichni i za několik let vzpomenou na tento výjimečný večer.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Krkonoše 2019

Ve dnech 9. 12. 2019 až 15. 12. 2019 se vydala skupina šesti chlapců za doprovodu tří pedagogů na ozdravně-turistický pobyt do Krkonoš, konkrétně na Benecko. Plán pobytu byl velmi přitažlivý - návštěva přírodních zajímavostí, okolních obcí a dominant Krkonoš.

První den z nadcházejícího týdne jsme téměř celý strávili na velmi dlouhé a náročné cestě na místo, kde jsme byli ubytovaní - chata Na Špici. V odpoledních hodinách jsme se jen krátce prošli po okolí, aby nám před večeří pěkně vyhládlo. Hned druhý den po snídani jsme vyrazili na výlet do nedalekého Vrchlabí a po obědě jsme ještě navštívili lyžařské středisko Horní Mísečky.

Další den ráno, hned po snídani, kdy předpověď hlásila dobré počasí, jsme se všichni vydali do Janských Lázní, kde je stezka korunami stromů a pak jsme si prohlédli samotné Janské Lázně a pokusili se o částečný výstup na Černou horu. Po třech náročných dnech jsme si dali jednodenní pauzu, abychom nabrali nové síly. Další výlet jsme podnikli do Obřího dolu pod nejvyšší horou ČR, Sněžkou. Se stoupající nadmořskou výškou se začalo ochlazovat a nakonec jsme se dočkali i souvislé sněhové pokrývky. Odpolední slunce krásně ozářilo Sněžku a pohled to byl vskutku úžasný. Další výlet jsme podnikli do Špindlerova Mlýna. Vydali jsme se proti proudu řeky Labe po naučné stezce.

Celý týden byl velice zajímavý, naši chlapci se podívali na místa, na kterých ještě nikdy předtím nebyli a myslím, že všem se tam moc líbilo.

Velké poděkování patří organizaci MSDU OS, díky které jsme se mohli pobytu zúčastnit.

Mockrát děkujeme!!!

Mgr. Jan Beran (učitel)        

Hroší hry 2019 Chrudim

Rok se s rokem sešel a naše tři chlapce a dva vychovatele opět čekala dlouhá cesta do Chrudimi. Vůbec to nevadilo, protože na jejím konci byl další ročník oblíbených Hroších her. Po příjezdu do Chrudimi jsme po krátkém přivítání již tradičně odjeli na bazén, kde se odehrálo první kolo her. Naši chlapci i pan Frélich si vedli zdatně a bojovali jako lvi. Po závodech ,výborné večeři a po soutěžích v dovednostech v tělocvičně se všichni odebrali ke spánku, aby byli plni sil na další den. Po snídani jsme se přesunuli na zimní stadion kde probíhaly soutěže na ledě a poté na bowling. Při vyhlášení výsledků naši chlapci zjistili, že v tvrdé konkurenci skončili jako poslední z patnácti družstev. Nebyli však z výsledku smutní, protože si užili pěkné dva dny plné sportu a skvělé zábavy.

Za spokojený tým

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


Víkend v Jeseníkách 2019

Ve dnech 29.11.a 30.11.2019 se vydala skupina šesti chlapců za doprovodu dvou pedagogů na terapeutický víkendový pobyt do Jeseníků. Plán výletu byl velmi přitažlivý - návštěva přírodních zajímavostí a dominant Jeseníků. K tomu jedno malé přání - letošní první setkání se sněhem!!!

První den pobytu si chlapci krátce prohlédli lázně Karlova Studánka, vyfotili se u vodopádu, ochutnali místní minerálku a prošli se lázeňským parkem. Po přejezdu do obce Rejvíz se vydali za sychravého, nepříjemného počasí k Mechovému jezírku. Zde si pozorně prohlédli rašeliniště, přečetli informační cedule a odpověděli na několik zvídavých otázek pedagogů. Odtud už zamířili na ubytování. Všichni se těšili na večeři a teplý čaj. Ubytování na Ovčárně v chatě Barborka v nadmořské výšce je vždycky pro kluky zážitek. Večerní krátká vycházka se stavěním malých sněhuláků, klouzačkou na ledu, s pozorováním zimní oblohy byla super.

Druhý den ráno, hned po snídani, kdy předpověď hlásila dobré počasí, se všichni vydali na Praděd. Vyráželi brzy, žádní turisté, foukal vítr, viditelnost téměř žádná, mrzlo. Se stoupající nadmořskou výškou, s postupujícím časem se začalo oteplovat, mraky mizely a začala se odkrývat okolní krásná krajina. Z mraků vystoupilo slunce, oteplilo se. Za dobré viditelnosti dorazili na Praděd, odměnou za náročný výstup byl výborný čaj. Cestou zpět k autu potkávali hodně turistů, které nalákalo dobré počasí. Poslední krátké zastavení na výletě bylo v lázních Jeseník, kde si kluci užili zábavný přírodní park.

Cestou zpět se chlapci shodli, že výlet byl dobrodružný, zajímavý, ale i trochu naučný. Už teď se těší na další cestu s dobrodružstvím, která je čeká za několik týdnů

Mgr. Ladislava Marešová             


Mikulášská nadílka

Sluníčko zapadalo za kopec Bedlina u Hostýna, mrazivý večer začínal a z blízkého houští se ozývalo zlověstné vrčení. Asi čert a nebyl jen jeden, podle toho, jak se pak chechtali. Pro naše děti jsme přichystali večer s Mikulášem a čerty a jako každým rokem to byla veliká legrace. Cestička od lesa byla lemována svíčkami, které lehounce osvětlovaly cestu ke sladké odměně u ohně. Tam stál Mikuláš se svými pomocníky a čekali na svou chvíli, jak je děti potěší básničkou, písničkou a pochlubí se, jak byli celý rok hodní. Všichni se úžasně bavili, kluci i vyčerpaní čerti s Mikulášem se těší na další rok, snad budou všichni stejně hodní a čerti si nebudou muset nikoho odnést s sebou do pekla. Děkuji všem zúčastněným za povedenou akci a těším se na příští rok.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Popelka na ledě

Nádherné představení plné pohádkové fantazie a kouzel vzhlédli chlapci v hokejové hale ve Zlíně za doprovodu dvou pedagogů. Pro všechny to bylo poprvé, co viděli muzikál na ledě - vlastně spatřili velkolepou show. Od prvních okamžiků představení ani nedýchali, všechny zaujala velkolepá výpravná scéna s dokonalou filmovou projekcí, překrásné kostýmy, fascinující světelná kompozice se spoustou efektů a úžasná choreografie. Chlapci obdivovali skvělé výkony krasobruslařů a herců, které je vtáhli do kouzelného příběhu plného lásky a kouzel. Viděli na vlastní oči herce z televize, které jsou pro ně často vzorem - Tomáše Savku, Vlastimila Harapese, Danu Morávkovou a další. No prostě super zážitek!!!!

Super zážitek vybraným dětem umožnil charitativní spolek Korunka Luhačovice, kterému tímto mnohokrát děkujeme!!!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)                                                                                                    


15. 11. 2019 Planetárium Brno

Sluníčko nám přálo a od rána svítilo na cestu, ale to jsme netušili, že jej uvidíme ještě jednou a hodně blízko. Jeli jsme totiž do Planetária Brno, kde byl připraven pořad Astronaut pro menší děti. Vyjeli jsme brzy ráno abychom stihli navštívit i Mohylu míru. Bojiště tří císařů nás ohromilo velikostí a sledem událostí v multimediální projekci. Kluci si se zájmem prohlíželi dobové oblečení vojáků a nálezy z bojiště. Už jsme si mysleli, že tento zážitek nemůže nic překonat, ale lety do vesmíru v planetáriu byly úžasné. Nejdříve nás průvodce seznámil s aktuální noční oblohou, ukázal planety naší soustavy a nadcházející zimní souhvězdí. Všem se točila hlava při průletu Mléčnou dráhou. Po takových zážitcích se nám domů ani nechtělo. Kluci celou cestu sledovali program planetária a vybírají další zážitkový den. Moc se těšíme.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Poznávání přírody v ZOO Ostrava 12. 11. 2019

Úterní dopoledne bylo pro vybrané žáky příjemným zpestřením - vyměnili jsme školní lavice za ZOO Ostrava. Pro všechny to bylo velké překvapení, protože do poslední chvíle netušili, že by mohli někam odjet. Nálada v autě byla výborná a všichni se moc těšili na zvířata. Úkolem v ZOO bylo nalézt ukrytého klauna. Bystřejší pochopili, že ZOO není cirkus a že mají hledat v pavilonech. Po necelých dvou hodinách všichni úspěšně splnili úkol, Nema nalezli vedle Dori v barevné expozici korálů. Mezi hledáním uvnitř budov kluci nakrmili pávy, proběhli se kozami, posloužili jako cíl v ornitologické expozici a zdolali všechny lanové prolézačky. Celou cestu zpět jsme si povídali zážitky, jen příště si musíme lépe prohlédnout velikost uší slonů, neboť já jsem viděl slony indické a kluci africké. Kdo má pravdu se dovíme při další návštěvě.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Projektový den 22. 10. 2019

Kdo to kdy viděl, aby ráno ve škole "voněl" česnek, cibule a zelí. Opravdu jsme nenakládali zelí, jako tradiční podzimní činnost hospodyněk, ale chystal se projektový den. Učitelé se opět vytáhli a dva dny příprav vyvrcholily v úterní ráno, kdy se žáci rozešli do různých tříd podle zájmů a vůní. Témata u jednotlivých skupin se lišila, od první pomoci přes podnikání a zaměstnanost až po lidské smysly. Větší děti spíše zajímala první pomoc, kdy si na interaktivní tabuli vyzkoušeli různé kvízy a zahráli si hry proti počítači, aby odlehčili vážné téma. Podnikání se jevilo jako snadná cesta k bohatství, avšak nastíněné povinnosti a placení daní mnohé účastníky odradilo, takže se spíše zamýšleli nad volbou devatera řemesel. Poslední voňavé třídy se věnovaly poznávání svých smyslů kdy kolegyně a kolegové na to šli přes jídlo. Děti se zavázanýma očima určovaly potraviny podle hmatu, čichu a dokonce i zvídavá ouška poznala sypající se čočku. Ke konci se dostala na řadu i chuť a vše jedlé (mango, ananas, jablko, oříšky...) zmizelo v okamžiku z misek. Nevím proč, zůstala cibule i zelí, pepř mletý, chili a česnek. Bylo to nádherné dopoledne, plné nevšedních zážitků a těšíme se na další projektový den ve škole.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Výšlap na Kelčský Javorník

V úterý 15. 10. 2019 jsme využili nádherného počasí babího léta a vyrazili na výlet. V rámci předmětu Člověk a jeho svět jsme se rozhodli poznávat okolní krajinu. Naším cílem se stala rozhledna na Kelčském Javorníku. Pod Šaumburk jsme se dopravili autem a pak po svých, v docela rychlém tempu, až na samý vrchol. Cestou jsme poznávali rostliny, stromy, opakovali orientaci na mapě a turistické značky. Pod rozhlednou jsme chvíli odpočívali, snědli dobrou svačinu a řekli si několik technických údajů o rozhledně. A pak vzhůru do oblak! Naskytl se nám úchvatný pohled na naši krajinu. Bylo vidět široko daleko a my jsme si užívali té nádhery. Cesta zpátky nám ubíhala podstatně rychleji. Obdivovali jsme pestrou paletu barev podzimní přírody a rozeznávali jedlé a nejedlé houby, které jsme našli. Domů jsme přijeli příjemně unaveni. Výlet se nám moc líbil a už se těšíme na další.

Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka)


Návštěva kvalifikačního utkání o postup na ME v kopané hráčů do 21 let v Uherském Hradišti

V pondělí 14. 10. 2019 se 6 vybraných žáků našeho DDŠ, ZŠ a ŠJ zúčastnilo návštěvy a shlédnutí kvalifikačního utkání v kopané o postup na Mistrovství Evropy hráčů do 21 let.

V tomto velmi dobrém zápase kvalifikace evropského šampionátu 2021 se Skotskem branka bohužel nepadla a utkání skončilo remízou 0:0. Přesto to byl pro nás všechny velmi pěkný emotivní zážitek a těšíme se na další podobné zápasy.

Na závěr bych chtěl poděkovat FAČR za možnost shlédnout tohle utkání naší reprezentace a popřát hodně úspěchů našim mladým reprezentantům v boji o postup na ME 2021

Vinklárek Vladimír (vychovatel)


Akce 72 hodin - vysazení stromů v areálu Dětského domova

Po mnoha letech bychom rádi obnovili ovocný sad v areálu dětského domova, který byl zrušen při stavebních úpravách Dětského domova. Sad ustoupil sportovnímu hřišti, ale v okolí hřiště zůstala dostatečná plocha, kde by se stromy mohly opět vrátit. Potěšila nás proto akce "72 hodin - společně pečujeme o přírodu", která nabízí i možnost sázení stromků. Účastníci projektu dostanou stromečky dle vlastního výběru a nás zaujaly třešně a jabloně, které zde dříve byly. V pátek ráno nás vítalo sluníčko, kluci se těšili na práci a stromečky na své nové místo. S takovým pracovním nasazením, jakého se všichni zhostili, bylo za jedno dopoledne hotovo. Pohled je to nádherný a těšíme se, jak se na jaře všechny krásně zazelenají. Přejeme jim dlouhá léta a bohatou úrodu. Děkujeme organizátorům za vydařenou akci na obnovu přírody a možnosti se jí zúčastnit.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Turnaj v sálové kopané

" Zelená je tráva, fotbal to je hra......", jsme si společně notovali, když jsme plni nadšení a optimismu nastupovali na zahájení letošního podzimního turnaje v sálové kopané. Jak by také ne, když jsme se celé prázdniny systematicky připravovali a veškeré naše herní kombinace, v tělocvičně stále dokolečka opakované, měly na tomto turnaji slavit úspěch. Však se nám taky od začátku turnaje dařilo velmi dobře a první dvě družstva jsme "spláchli" bez sebevětší námahy. Bohužel, pak jsme narazili na družstvo z Veselíčka, které nám bylo velmi zdatným a rovnocenným soupeřem a my jsme v souboji o první místo o jednu branku prohráli.

Zklamání, jaké bylo možno z jednotlivých tváří našich hráčů vyčíst, bylo obrovské. Bohužel, tak už to ve sportu bývá, musí zvítězit ten lepší a Veselíčko lepší protentokrát skutečně bylo. Takže nás po této zkušenosti čeká ještě více tréninkového úsilí, ještě více propocených dresů a ještě více herní dravosti a herní zarputilosti.

Mgr. Vít Valter (učitel)


Máchovo jezero 2019

Stalo se již tradicí, že se žáci našeho zařízení účastní týdenního terapeutického pobytu ve Starých Splavech na Máchově jezeře. Nejinak tomu bylo i letos a tak se šestice žáků v doprovodu dvou pedagogických pracovníků vydala poznávat historii, kulturu, či přírodu, na tyto věci tak bohatého regionu.

Při tomto týdenním pobytu se nám postupně podařilo navštívit oblast Hřenska, kde jsme byli všichni okouzleni přírodním výtvorem v podobě Pravčické brány, či následnou jízdou na loďkách v pískovcové soutěsce řeky Kamenice. Nesmírně zajímavý a značně vědomostně obohacující byl pak výlet na Trojmezí, spojený s následnou návštěvou Panské skály u Kamenického Šenova, či sklárny v Novém Boru. Historie pak na všechny účastníky zájezdu dýchala z prohlídek skalního hradu ve Sloupu v Čechách, hradu Housce, či při prohlídce zámku v Kuksu. Ve Dvoře Králové si žáci prohlédli a seznámili se se životem zvířat z různých částí světa, aby se poté zamysleli nad pohnutým osudem Židů při prohlídce židovské čtvrti a synagogy ve městě Úštěk. Stejné zamyšlení nad pomíjivostí života všechny žáky napadlo při návštěvě barokní kostnice v Sedlci u Kutné Hory.

Hezky prožitý týden všichni žáci hodnotili velmi pozitivně a slíbili, že všechny nově získané vědomostní poznatky uplatní ve vyučovacích hodinách.

Mgr. Vít Valter (učitel)


Kdo si hraje nezlobí, ...

Aneb "Z Pekla Štěstí". To bylo motto zábavného odpoledne v Hranicích na Moravě 21. 9. 2019

Spolek žen Rouské ve spolupráci se 7. mechanizovanou brigádou Dukelskou uspořádali 12. ročník charitativní akce pro děti z dětských domovů i veřejnosti. Po slavnostním zahájení následoval pestrý a příjemný program, kde děti shlédly ohňovou show, pěvecké vystoupení Honzy Mlčocha, imitátora Karla Gotta, ukázku práce s chrty v nouzi a jiné sportovní a pohybové aktivity. Po celou dobu programu se konala autogramiáda Sabiny Laurinové a Míši Kuklové, které besedovaly s dětmi a ty dostaly příležitost si užít blízkosti známých hereček. Program byl zakončen vyhlášením výsledků v trojrozměrném ztvárnění draka Bucifala. Z tohoto klání si naši chlapci odvezli krásné 2. místo.

Akce byla organizačně velmi dobře připravená. Děkujeme za krásné zážitky a péči organizátorům o nás. Už teď se těšíme na následující ročník.

Jaroslav Frélich (vychovatel)


Úklid parku 20. 9. 2019

Na konci týdne nás čekala, dlouhodobě zaběhlá akce projektu: "Ukliďme svět, ukliďme Česko" a všechny čekal úklid parku v okolí školy. Počasí nám přeje, sluníčko svítí a přes počáteční ranní zimu se vše dobře rozběhlo. Park vypadá na první pohled uklizeně, ale zvídavé pohledy dětí do keřů odhalily jisté nedostatky. Pět skupinek dětí se přemístilo na stanovená místa v parku a začal boj o nejvíce nasbíraných pytlů. Nejrozšířenějším sortimentem, který lze v takovém parku najít jsou PET lahve a obaly od brambůrků. Největší znečištění bylo kolem laviček a cest. Tam byly nalezeny 2 pytle PET láhví, pytlíků a dalšího odpadu. Nejlepším týmem sběračů byla skupinka dětí ze 6. třídy, která objevila velký koberec. Děkujeme pořadatelům celonárodní akce za podporu, dodané pytle a rukavice. Těšíme se na další akci ke zvelebení našeho okolí.

Mgr. Jan Beran (učitel)


Dřevosochání 2019

Motorové pily, dláta, hoblíky, pilky, vrtačky a hlavně zlaté české ručičky jsme mohli sledovat na Dřevosochání 2019. Letos probíhal již 7. ročník tohoto dřevařského sympozia, který pořádá Střední škola nábytkářská a obchodní v Bystřici pod Hostýnem.

Celý týden řezbáři, mistři i studenti pracují na svých dílech, která jsou k vidění na výstavě a zdobí i město. Naši chlapci s velkým zájmem pozorovali, jak tato díla vznikají a obdivovali dřevěné sochy i reliéfy. Nejvíce je však zaujal středověký prak, který si mohli prakticky vyzkoušet. Žáci z 1. stupně si ještě vyrobili, za asistence studentů, z dřevěných kostek a dřívek postavu robota. Domů pak odcházeli s pěknými zážitky a vlastnoručně vyrobeným dárkem.

Děkujeme pořadatelům za pěkně strávené dopoledne a těšíme se na další ročník.

Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka)


Střelecká soutěž 17. 9. 2019

Veliká událost - letošní 12. střelecká soutěž "O pohár ředitele Dětského domova se školou v Bystřici pod Hostýnem" se uskutečnila v úterý 17. září. Tradiční závod trojčlenných družstev z okolních dětských domovů a diagnostického ústavu, se těšil účasti 5 týmů, kde v zastoupení byly tentokrát i dívky. Sportovci navnaděni hodnotnými cenami soupeřili ve střelbě na terče, nejdříve v kategorii jednotlivců, družstev a na konec i střeleckém souboji. V závodu jednotlivců vyhráli tři střelci z Bystřice pod Hostýnem, ale velkým překvapením byla děvčata ve střeleckém souboji. Kluci si byli jistí svým vítězstvím, avšak děvčata překvapila chladnou hlavou a zvítězila. V celkovém hodnocení vyhráli pohár naši střelci a obhájili tak loňský skvělý výsledek. Všechna družstva si odvezla diplomy a všichni se těšíme na další ročník. Děkuji všem účastníkům i pořadatelům za vydařené sportovní dopoledne na střelnici Bedlina v Bystřici pod Hostýnem.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Hurá prázdniny!!!

Prázdniny - doba, na kterou se těší všechny děti! Skončila škola, povinnosti a školáci se těší na koupání, hry, výlety, volno - prostě pohodičku v létě!!! V dětském domově to mají chlapci stejně, avšak ne všichni mají tu možnost trávit léto u svých rodičů či rodin, zůstávají v našem domově. Pedagogové jim připravují bohatý program se vším, co k letním radovánkám patří.

Začátek léta tradičně chlapci prožili v Krkonoších, na hřebeni hor v Jičínské boudě. Dny na horách trávili turistikou, výlety do Podkrkonoší, poznáváním zajímavých míst. Po návratu domova si chlapci díky krásnému počasí užili náš bazén a zahradu, s vychovateli podnikli několik výletů do okolí našeho malebného města.

V srpnu se vydali chlapci na táborový pobyt - spali ve stanech, vařili v kotlíku, chystali a udržovali oheň, drželi hlídky, chodili na koupaliště, hráli hry v přírodě a soutěžili v rozličných dovednostech. Po návratu je čekal náš domov, kde pod vedením vedoucích pracovníků probíhaly přípravy na nový školní rok. Chlapci se zapojili do úklidů, prací na zahradě, výzdoby.

Prázdniny - tak jak to bývá, rychle utekly - všichni se už těší na další školní rok!!!

Ladislava Marešová (etoped)


Školní výlety aneb prázdniny se blíží

Jak už bývá zvykem, červnový měsíc je vyhrazen školním výletům.

Ve středu jsme tedy vyrazili k cíli, na kterém se shodla většina kluků - Pustevny. Toto místo, je turisticky věhlasné a v letošní sezóně se otevřela nová atrakce - stezka korunami stromů.

Další výlet byl do ZOO Lešná . Kolem poledne jsme se přesunuli do osvěžujícího aquaparku s tobogány, saunou či vířivkami. V neposlední řadě jsme podnikli výlet do teplického krasu, kde jsme navštívili Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranickou propast.

Mgr. Jan Beran (učitel)


DEN DĚTÍ 2019

Kdo si hraje, určitě nezlobí. Také si hrajeme, často a rádi. Den dětí roku 2019 jsme v tomto smyslu naplnili. Oslavy připadly na úterý dne 4. června od 14:45 hod. Počasí přálo, tudíž jsme využili našich krásných prostor u obou pergol v areálu DDŠ. Přijel nás navštívit a pobavit pan Jiří Sadila alias Cirkusák Jirka z Fryštáku. Přivezl s sebou skvělou náladu a plné auto her a zábavy. Úvodem nám Cirkusák Jirka představil a názorně ukázal všechny hry a atrakce, které na nás čekaly. Není přeci možné točit talířem na hůlce či žonglovat s kuželkami. Když to zvládne Jirka, tak my přeci také. A tak chlapci zkoušeli všechny tyto interaktivní atrakce např. žonglování, točící se talíře, šátky, kuželky, kruhy, diaboly, flowersticky, balanční desky, šlapadla, pedala, minikolo, poggo-stick, lano, slack-line, kendama, levistick, trubky, švihadla, jednokolky a dvoukolky.

Ke konci programu následovalo závěrečného vystoupení, kde chlapci předvedli ostatním, čemu se věnovali - naučili. Akce velmi vydařená, chlapci nadmíru spokojeni. Není nic krásnějšího, než úsměv na tváři dětí.

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele a etoped)

Jitka Vlasta Konečná (vychovatelka) 


Víkendový pobyt

Ve dnech 14. 6. a 15. 6. proběhl v letošním školním roce poslední víkendový terapeutický pobyt. Chlapci s etopedkou a panem vychovatelem zavítali do okolí Pardubic, kde navštívili několik zajímavých míst. V pátek vystoupali na Kunětickou horu, nádherné rozhledové místo, hrad s historickými expozicemi v pohádkovém prostředí Rumburaka. Poznávací cesta dále vedla do Obřího akvária v Hradci Králové, které je v současné době největší v naší zemi. Pro všechny zajímavé pozorovat obrovské sladkovodní ryby v podzemním tunelu. Poslední zastávkou dne byla rozhledna Barborka s okolním sportovištěm a dětským hřištěm, kde se chlapci vydováděli. Ubytování v rodinném penzionu s večerním opékáním bylo příjemným završením dne. V sobotu chlapci navštívili Slatiňany, prohlédli si romantický zámek s reprezentačními pokoji, unikátní prostory kuchyně, umývárny a kotelnu. Závěrečná procházka v anglickém parku završila dvoudenní putování ve východních Čechách. Těšíme se na další putování v příštím školním roce.

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele a etoped)


DEN S POLICIÍ ČR

Modré majáky, kvílení pneumatik a naprosto výjimečná ukázka zásahové jednotky Zlín, dokonalá souhra záchranářů a hasičů při vyprošťování osob z vraku vozidla způsobenou dopravní nehodou - tak začal DEN S POLICIÍ. Konal se 14.6. v zámeckém parku v Bystřici pod Hostýnem. Představily se zde všechny složky integrovaného záchranného systému. A bylo se na co dívat. Naši chlapci byli nadšeni ze všech ukázek. Vyzkoušeli si i sezení v policejním autě, čtyřkolce a motorce. Nejvíce je však zaujala ukázka zbraní s odborným výkladem. Do školy si pak kromě zážitků odnášeli i malou pozornost.

Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka)


Velké Meziříčí

Je to neuvěřitelné, ale naši nejmenší opět bodovali ve výtvarné soutěži. Ve velké konkurenci obsadili krásné 3. místo se svou skupinovou prací. Výtvarnou soutěž pořádal VÚ Velké Meziříčí na téma Stopy mého života. Díla jsme odeslali a už ani nedoufali, že uspějeme. O to větší překvapení a radosti bylo, když přišlo vyhodnocení soutěže. Vydali jsme se tedy na výlet převzít si krásné ceny.

A aby toho nebylo málo, rovnou jsme se zúčastnili branného závodu, který v rámci Sportovního dne toto zařízení pořádalo. Vybráno bylo tříčlenné družstvo, které kromě zdolání náročné trati, předvedlo dovednosti ve střelbě ze vzduchovky, hodu granátem, jízdy zručnosti na kole, topografii a zdravotní přípravy. Tentokrát se chlapci na "bedně" neumístili, přesto však někteří překonali sami sebe. Šťastni a unaveni jsme odjížděli domů.

Děkujeme organizátorům za příjemně strávený den a těšíme se na další ročník soutěže.

Mgr. M. Vodáková (učitelka)


Letní olympiáda chlapců DDŠ Děčín 

Jako každý rok i letos se naši chlapci zúčastnili sportovního klání na letní olympiádě dětí, kterou tentokrát pořádali kolegové z Boletic. Našich šest chlapců se snažilo obstát v tvrdé konkurenci patnácti družstev z celé republiky. Bojovali tradičně v atletice, minikopané, nohejbalu , stolním tenise a přespolním běhu. Jejich dílčí úspěchy sice nestačily na přední příčky, ale snažili se i přes nepřízeň počasí udělat dobré jméno našemu domovu. Což se jim podařilo a já jim za toto děkuji a věřím, že v příštím roce se bude dařit lépe.

Bc. Lang Vladimír (vychovatel)


Fotbalový turnaj v Hranicích

Již poněkolikáté se žáci našeho zařízení zúčastnili sportovně zábavné akce, kterou pořádal FC Dukla Hranice ve spolupráci s velením vojenské posádky v Hranicích a jejíž název zněl: " Dukla a vojáci baví dětské domovy".

Ve sportovně laděném dopoledni si žáci dětských domovů z celé Moravy poměřily síly ve fotbalovém turnaji, který byl proložen dalšími zábavnými hrami v podobě hodu na cíl, šipkami, hodem na koš, atd. Tento soutěživý program pokračoval do oběda, po kterém se všichni účastníci přesunuli do kasáren, kde byl pro ně připraven program neméně zajímavý a poutavý, v podobě ukázek činnosti Policie ČR, ukázek vojenské techniky, bojového umění Musado a spousty dalších, pro žáky velmi atraktivních a zábavných činností.

Bohužel jsme opětovně "sportovně" neuspěli a skončili jsme v poli poražených. I přesto se nám všem v Hranicích líbilo a již teď se těšíme na příští rok, kdy se, jak doufám, znova se všemi družstvy sportovně "popereme" o naši čest.

Mgr. Vít Valter (učitel)


ATLETICKÝ ČTYŘBOJ

Dne 16. května 2019 se konal v areálu DDŠ, ZŠ a ŠJ Bystřice pod Hostýnem atletický čtyřboj žáků základních škol. Těchto závodů se zúčastnilo 19 sportovců a sportovkyň ze čtyř týmů, konkrétně z Bystřice pod Hostýnem, Kroměříže, Otrokovic a Veselíčka.

Utkali se v disciplínách: hod kriketovým míčkem, sprint na 60 m, běh 1500 m a 800m a skok daleký. Závodníci byli velmi dobře připraveni a podávali kvalitní výkony. Nejlépe se však vedlo chlapcům z Veselíčka, kteří v celkovém hodnocení zvítězili, druzí byli naši chlapci a třetí místo obsadilo Veselíčko B.

Výsledky:

Celkové hodnocení družstev - chlapci

  • Veselíčko A
  • Bystřice pod Hostýnem
  • Veselíčko B

Celkové hodnocení družstev - dívky

  • Otrokovice
  • Kroměříž

Mgr. David Valter (učitel)


Projektový den 9. 5. 2019

Čtvrteční ráno po státním svátku bylo ospalé, avšak po příchodu do školy bylo jasné, že bude všechno jinak. Tradiční rozdělení kluků do tříd se změnilo na 4 skupinky a každá z nich měla jinou náplň dne. Jedna ze tříd se změnila v atomový reaktor, jiná v hluboký les, varhany z reproduktoru rozeznívaly náboženství světa a bučení krav se štěkotem psa naznačovaly život na statku. Tato 4 témata prožívali vyučující se žáky tak živě, že se až nechtělo žákům opouštět dvorek s (plyšovými) mláďaty, nebo listnatý les. Naopak horko rektoru a nárazy neutronů rádi vyměnili za tvorbu plakátu s plánem elektrárny a názornými příklady nemocí z ozáření a bezpečným využitím této energie. Nejobsáhlejším tématem byla náboženství světa a pochopení významu různých kulturních odlišností. Naše školní chodba se bude pyšnit novými plakáty, které žáci vyrobili a vylisovanými listy stromů a bylin. Těšíme se na další neobvyklý den ve škole - projektový den.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Návštěva hokejového turnaje Carlson Hockey Games v Brně

V sobotu 4. 5. 2019 se díky pozvání p. Markéty Hofírkové ( koordinátorky sportovního, charitativního a integračního projektu ,,BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC") a HC Kometa Brno naskytla hokejovému kroužku našeho dětského domova možnost navštívit jeden z posledních přípravných zápasů naší hokejové reprezentace před blížícím se MS v hokeji 2019, které se uskuteční na začátku května na Slovensku.

Byli jsme pozváni ke shlédnutí dvou utkání, která byli součástí probíhajícího hokejového turnaje Carlson Hockey Games. Obě utkání se hrála v DRFG aréně v Brně.

V prvním utkání proti sobě nastoupila mužstva Finska a Ruska. V sestavě Ruska jsme mohli vidět hvězdy NHL jako je Ovečkin, Malkin, Kovalčuk, Kuzněcov, Kučerov

Utkání lépe zvládli Finové a zvítězili 3:1.

Po menší přestávce pokračoval turnaj zápasem Švédska a naší reprezentace. Všichni jsme se na tento zápas těšili, protože vidět hrát na vlastní oči reprezentační družstvo České republiky se často nenaskytne. Navíc naše reprezentace byla doplněna o hvězdy NHL a KHL. Vidět hrát hráče jako je R.Gudas, J.Voráček, F. Chytil, D. Jaškin, M. Frolík, J. Kovář a další je snem snad každého hokejového fanouška.

Od úvodního buly se hrál hokej ve vynikající atmosféře vyprodané brněnské arény. Šance se střídaly na obou stranách a naši hráči zvítězili po brankách D. Jaškina, O. Paláta a kapitána J. Voráčka 3:0. Atmosféra v hale byla úžasná, strhla všechny do ohromného kotle plného bojovnosti, emocí a hrdosti. Bubeníci vybubnovávali jeden chorál za druhým a jedna mexická vlna střídala druhou.

Závěrem mi dovolte poděkovat a popřát. Děkujeme p. Markétě Hofírkové a HC Kometě Brno, která nám zajistila vstupenky a umožnila navštívit zápasy tohoto turnaje v ledním hokeji.
Naši hokejové reprezentaci přejeme mnoho vítězství v blížícím se turnaji Mistrovství světa 2019, medaile by jim určitě slušela. 
Děkuji všem, kteří nás podporují v naší práci, děkuji těm, kteří nám umožnili tento úžasný nezapomenutelný zážitek, který zřejmě dlouho nic nepřekoná.

Vladimír Vinklárek (vychovatel)


Výstava Myslivost a příroda 12.4.2019

Začátkem roku byla vyhlášena soutěž pro naše nejmenší a to na téma "Zvířecí mláďata a les". Této atraktivní akce se zúčastnili žáci prvního stupně. Tvorba byla volná, technika také, takže se pod vedením učitelky a asistenta učitele pustili do tvůrčí činnosti. Na podzim děti posbíraly listí, které se jim nyní hodilo k lepení koláží zvířat, kartové krabice byly jako těla zvířátek či nory a papíry ze skartovačky zase tvořily hnízda čápům. Náramná podívaná se naskytla každému návštěvníkovi třídy v hodinách výtvarné výchovy. Nejtěžší úkol ale zbyl na odbornou komisi, která musela vybrat jen 5 nejlepších děl a tato odeslat do soutěže, kterou pořádalo výstaviště Floria v Kroměříži. Výstava s názvem "Myslivost a příroda" nás lákala návštěvou v pátek 12.4., kde nás měl již ráno očekávat osobní průvodce. Nervozita byla veliká, neboť nikdo do poslední chvíle netušil, jestli naše díla byla oceněna. Cestou necestou jsme dojeli na místo, překvapením byly vystavené trofeje ulovené zvěře a zapálený průvodce by mohl mluvit celé hodiny o myslivosti, avšak pořadatelka výstavy si nás zavolala, aby klukům předala ocenění za jejich díla. Úspěch to byl nebývalý, čtyři z pěti zaslaných uměleckých děl získala cenu. Šťastné děti dostaly poukázky na knihy a sladkosti. Takový happyend nikdo nečekal a to ještě nebyl konec dne. V plánu jsme měli, i přes nepřízeň počasí, výstup na nedalekou rozhlednu Brdo, poznávání stromů a dokonce i nějaká lesní zvěř se nám ukázala. Cestou zpět jsme potkali i čápa, kterého děti tvořily. Těšíme se na další podobnou akci a slibujeme, že to opět vyhrajeme! Děkujeme pořadatelům z výstaviště v Kroměříži.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Úklid parku 5. 4. 2019

Po sportovně vydatném týdnu nás čekala poslední akce týdne. Říká se: "nejlepší na konec" a skutečně tomu tak bylo. Počasí nám přeje, krásné teplíčko a ptáčkové zpívají, takže jdeme na to! Účastníme se projektu "Ukliďme svět, ukliďme Česko" a nás čeká úklid parku v okolí školy. Park vypadá na první pohled uklizeně, ale zvídavé pohledy dětí do keřů odhalily jisté nedostatky. Pět skupinek dětí se přemístilo na stanovená místa v parku a začal boj o nejvíce nasbíraných pytlů. Nejvíce děti nacházely plastové pytlíky a PET láhve, přičemž největší znečištění nebylo kolem laviček a cest, ale v korytu říčky Bystřičky. Tam byly nalezeny 2 pytle PET láhví, pytlíků a dalšího odpadu. Na počet kusů nasbíraného odpadu vedly obaly od cukrovinek a nedopalky cigaret. Nejlepším týmem sběračů byla pětice ze tříd 6-7. a 9. ročníku, kteří se nebáli koryta říčky a dravých ryb. Děkujeme pořadatelům celonárodní akce za podporu, dodané pytle a rukavice. Těšíme se na další akci ke zvelebení našeho okolí.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Plavecké závody Zlín 3. 4. 2019

Soutěživost a bojovná nálada nás provázela celé středeční dopoledne, i když jsme vyjeli nezvykle brzy ráno. Čekal nás totiž boj o stupně vítězů v tradičním plaveckém závodě ve Zlíně. Jako každým rokem jsme vybrali 6 chlapců ze tří věkových kategorií a ti reprezentovali naši školu. Souboj to byl veliký, neboť letošní účast byla rekordní a nikdo ze sedmdesáti účastníků nám nedal nic zadarmo. Borci se utkali ve třech plaveckých disciplínách, různých plaveckých stylech a předvedli úžasné výkony. Posbírali jsme 9 drahých kovů, z toho nejdramatičtější průběh měla poslední štafeta. Naši borci nejdříve mazaně hnali soupeře před sebou, ale závěrečný finiš byl náš a statný závodník (nejmenší vzrůstem) dohnal ztrátu na skvělé první místo. Borci, děkujeme! Těšíme se na další ročník a děkujeme pořadatelům za perfektní závodní dopoledne.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Dvoudenní putování

Ve dnech 22. 3 a 23. 3. 2019 zavedlo chlapce dvoudenní putování na Zlínsko a Vsetínsko. Terapeutický pobyt začal nezvykle soutěžením v bazénu u příležitosti světového dne vody. Závody dětských domovů organizoval zdatný tým studentů UTB Zlín. Tři hodiny soutěží ve vodě, velká snaha zvítězit, týmový duch mužstva " Bystřičáci " přinesl výborný výsledek! Ve velké konkurenci šesti týmů z dětských domovů Zlínského kraje kluci vybojovali krásné 2.místo. Odpoledne strávené v lázeňském parku v Luhačovicích, který září novotou umožnil nabrání nových sil. V podvečer ještě všichni vystoupali na rozhlednu Královka. Zapadající slunce a rozhled na Vsetínské vrchy, Bílé Karpaty, Slovensko byl nezapomenutelný. Po náročném programu se všichni těšili na večeři a ubytování, které bylo zajištěno v penzionu U Dorňáků ve Valašské Senici. Druhý den výletu ráno kluci navštívili Čertovu stěnu, kde bylo velmi zajímavé pozorovat horolezce. Hlavním cílem dne byl výstup na Pulčínské skály, při kterém se všichni hodně zapotili. Odměnou byl opět nádherný výhled do širokého okolí. Pak už následovala cesta zpět do domova, s krátkou zastávkou v Lačnově u louky kvetoucích šafránů. Kluci se vrátili do domova spokojení, plni zážitků a dojmů z nových míst.

L. Marešová (etoped)


Lyžařský kurz - Vrchlabí

Ve dnech 5. 2. - 8. 2. 2019 se naši chlapci zúčastnili lyžařského výcviku.

Ten probíhal ve Vrchlabí na skvěle upravených závodních tratích. Všech pět hochů si sportování užívalo, zvlášť, když si vyzkoušeli i večerní jízdu na osvětlených tratích. Snad jim tento výcvik pomůže při zdolávání tratí na ZO na Šumavě. Za dobré chování i sportovní nadšení byli chlapci odměněni adrenalinovým zážitkem v podobě snowtubingové jízdy.

Všem se pobyt líbil a těšíme se na příští rok.

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


Výběr střední školy

Budu mechanikem nebo lékařem, řemeslo má zlaté dno nebo devatero řemesel a desátá bída? To je těžké rozhodování každého mladého člověka vycházejícího že základní školy. Každým rokem jezdíme s žáky po středních školách, učilištích, aby si mohli prohlédnout všechna zajímavá řemesla, střední školy, učební nebo maturitní obory. Nabídka je opravdu široká a projet školy Moravy nám zabralo dva měsíce. Kluci si mohli na každé z návštěv vyzkoušet nabízená řemesla, studijní obory a ze všech návštěv se vraceli nadšení. Jednou to byla ozdobená kremrole kterou snědli, jindy zase postavená zeď nebo vykované zábradlí. U studijních oborů je lákadlem vyšší výdělek nebo více spolužaček. Pro někoho je výhodou řidičské oprávnění zdarma, jiný zase ocení žádaný obor pro trh práce, nebo školu blízko bydliště. Velmi nás těší zájem žáků o studium maturitních oborů, kterých každým rokem přibývá. Těšíme se na návštěvu našich letos vycházejících žáků, až budou mít v ruce vysněný doklad o dosažené vzdělání a přejeme úspěšné zdolání této první životní zkoušky.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Kometa Expres vyjel do Ostravy - Vítkovic

V pátek 18. 1. 2019 ráno se 6 vybraných žáků našeho zařízení společně s pedagogickým doprovodem vydalo na celodenní akci, jejíž cílem byla kromě návštěvy extraligového hokejového utkání oblíbené Komety Brno a současně návštěva multifunkční haly v Ostravě - Vítkovicích, kde se toto utkání hrálo.

Zpestřením celé této akce bylo, že k tomuto utkání jsme cestovali společně s hráči a jinými vybranými dětmi speciálně vypraveným Kometa Expresem, tak jako před 13 měsíci, kdy jsme zažili premiérovou vánoční jízdu tohoto vlaku do Prahy.

Na palubě Kometa Expresu se svezlo přes 1000 pasažérů, z toho přes tři sta dětí z celé Jižní Moravy. Lokomotiva v modrobílých barvách s emblémem Komety zahoukala a ve 12.30 hod. vyrazila směr Vítkovice.

Po příjezdu do Ostravy jsme se přesunuli do Ostravar areny a shlédli velmi napínavé utkání před téměř vyprodanou halou. Nakonec zvítězilo domácí mužstvo, ale to nám nemohlo pokazit ten krásný zážitek z tohoto výletu.

Po celém únavném dni jsme byli rádi, že jsme zpátky ve vlaku a zpáteční cestu jsme si užili i s hráči, kteří procházeli vlakem, podepisovali se a fotili se s fanoušky. Jsme rádi, že jsme se mohli takovéto unikátní akce zúčastnit a již teď se těšíme na další podobné akce.

Mgr. Beran Jan (učitel)


VÁNOČNÍ PRAHA A PRAŽSKÝ HRAD

Týden před vánočními svátky jsme se vydali na dlouhou cestu přes celou republiku. Mnozí nemohli dospat, tak i odjezd ve čtvrtek brzy ráno nebyl problém a přes mrazivé počasí jsme za pár hodin byli ve Dvoře Králové. Navštívili jsme našeho bývalého spolužáka Pavla a společně zašli do místní krásné zoologické zahrady. Nachystali jsme ve škole ozdoby na vánoční stromečky pro zvířátka a návštěvníky zoo a díky tomu měli vstupné téměř zdarma (děkujeme pořadatelům této akce!). Prohlídka a čas strávený s kamarádem rychle utekla a vydali jsme se k Praze. Noční prohlídka Prahy a stromečku byla neopakovatelným zážitkem. Všechno nazdobeno, svítící stromeček a spousta barev a atrakcí nás tak nabila energií na hlavní program následujícího dne - návštěvu Pražského hradu, Prezidentské kanceláře a prohlídku hradu, kam se běžně nedá dostat. V pátek ráno jsme dojeli k nábřeží Vltavy. Ve dne je vánoční Praha mnohem zajímavější, tolik památek a ty výhledy a panorama Hradčan... Na Hradě jsme si prohlédli katedrálu, nádvoří a už na nás čekala naše průvodkyně před vchodem do Prezidentské kanceláře. Společně jsme navštívili zákoutí, kde pracuje prezident, kde uvítá své návštěvy státníků, kam si chodí číst a kde relaxuje. Prohlédli jsme si obrazy na chodbách, nábytek a oblíbené vybavení každého z prezidentů. Dověděli jsme se o stavebních úpravách hradu a zodpovídali na otázky naší průvodkyně, kdy naší kluci předvedli perfektní znalosti o našem státu, historii a dokonce i práci prezidenta. Odměnou nám byla pochvala průvodkyně a následná slavnostní výměna stráže na nádvoří. Hradní stráž, kapela v oknech, úžasná choreografie, to vše v nás zanechalo hluboké zážitky, že jsme ani nechtěli odejít a to nás ještě čekala procházka na Karlově mostě a Staré město. Příjemně unavení jsme večer dorazili domů. Rád bych poděkoval všem klukům za výbornou reprezentaci naší školy a především paní etopedce za realizaci tak úžasného výletu do Prahy a Prezidentské kanceláři za tento zážitek.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Hroší hry 2018 Chrudim

Rok se sešel s rokem a naše tři chlapce a dva vychovatele opět čekala dlouhá cesta do Chrudimi. Vůbec to nevadilo, protože na jejím konci byl další ročník oblíbených Hroších her. Po příjezdu do Chrudimi jsme po krátkém přivítání již tradičně odjeli na bazén, kde se odehrálo první kolo her. Naši chlapci i pan Frélich si vedli zdatně a bojovali jako lvi. Po závodech ,výborné večeři a po soutěžích v dovednostech v tělocvičně se všichni odebrali ke spánku, aby byli plni sil na další den. Po snídani jsme se přesunuli na zimní stadion kde probíhaly soutěže na ledě a poté na bowling. Při vyhlášení výsledků naši chlapci zjistili, že v tvrdé konkurenci skončili jako šestnáctí z osmnácti družstev. Nebyli však z výsledku smutní, protože si užili pěkné dva dny plné sportu a skvělé zábavy.

Za spokojený tým

Bc. Vladimír Lang (vychovatel) 


Mikulášská stezka

V letošním roce jsme pro chlapce uspořádali tradiční Mikulášskou stezku spojenou s pobytem v přírodě. Letos byla tato Mikulášská akce situována do lomu v nedalekém Chvalčově, kde se chlapci postupně vydávali na trasu označenou rozsvícenými lampami. Tento světelný had je postupně vedl noční lesní cestou do nedalekého opuštěného lomu. Chlapci prošli okolo hořícího ohniště, kde se čertům předvedli básní či písní, podepsali se na "čertovský seznam", a následně pokračovali po lanem zajištěném svahu na vrchol lomu na jehož konci čekali na chlapce andělé s Mikulášem, od kterých dostali sladkou odměnu. Noční turistickou vycházkou se chlapci dostali zpět do domova, kde na ně čekaly Mikulášské balíčky.

Bc. Lukáš Rapčan (vedoucí vychovatel)


Návštěva hokejového utkání HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera

V pátek 30. 11. 2018 se 6 žáků našeho DDŠ vydalo na zápas hokejové extraligy HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera, na který jsme byli pozváni prostřednictvím p. Markéty Hofírkové (koordinátorky sportovního, charitativního a integračního projektu ,,BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC").
Tento zápas byl dalším utkáním letošního probíhajícího ročníku extraligy 2018/2019 a hlavně oslavou 65 let HC Kometa Brno.

Narozeninovou náladu si Kometa nenechala pokazit a vylepšila ji další extraligovou výhrou. V dramatickém duelu po brankách Barinky, Malleta a Hrušky porazila celek z Ostravy 3:2. Pro Kometu to byla nad tímto soupeřem už osmá výhra v řadě.

Děti i dospělí byli velmi nadšení, protože tento hokejový tým má jedny z nejlepších fanoušků v celé soutěži. To dokázali i v tomto utkání a od začátku vyprodaný stadion svým hlasitým povzbuzováním hnal své mužstvo za vítězstvím. Shlédnout tohle hokejové utkání bylo pro všechny velmi emotivním zážitkem.

Na závěr bych chtěl za všechny kluky i za celou naší DDŠ, ZŠ a ŠJ poděkovat p. M. Hofírkové za pozvání a popřát do dalších let hodně úspěchů nejen jí a jejímu kolektivu spolupracovníků, ale také celému mužstvu HC Komety Brno a jejím věrným fanouškům.

Bc. Logaj Petr (vychovatel)


Projektový den

"Kruháč v tělocvičně?", to byl první dotaz ve středeční ráno. Zvuky motoru a smích z tělocvičny dal tušit, že je dnes něco jinak a to byla pouze jedna skupinka žáků pestrého projektového dne. Středeční dopoledne bylo věnováno projektovému vyučování, témata jako dopravní výchova, Země a vesmír, 100 let ČR z pohledu sportu a recyklohraní vzbuzovaly u kluků obavy, co se bude dít. Pestrý příděl aktivit, interaktivní tabule, pohybové hry a pracovní činnosti se mísily s novými zážitky a poznatky. Učitelé se opět překonali a připravili nezapomenutelné chvíle pro různorodé skupinky žáků v celé škole. Kluci si vyzkoušeli řešení dopravních situací, umisťovali značky na závodní dráhu a hledali rizikové situace v dopravě a ani ty nejmenší to nenechalo v klidu při tvorbě plakátu. Poznatky z planetária zase využili žáci pro dotvoření Země a vesmíru na interaktivní tabuli a halloweenská dýně jako Slunce? No paráda. Větší žáci chystali práci pro menší a společně vytvářeli z odpadů dárkové taštičky v recyklohraní, které pak darovali učitelům. Výročí vzniku ČR si připomenuli kluci i díky sportu. Nikdo z nich netušil, jakým dlouhým vývojem prošla nejen samostatná Česká republika, ale také sport. Sokol, Skaut, Junák, Olympiády, to bylo vše k vidění u projektu 100 let sportu a ČR.

Těšíme se na další netradiční den ve škole.

PhDr. Jaroslav Solař (učitel)


Země v pohybu - planetárium Brno

Poslední říjnový den, po návratu z podzimních prázdnin, nás čekal výlet na Měsíc. Ranní probuzení a hurá do Brna, z Brna pak směrem k Měsíci a na Mars. Poprvé jsme viděli odvrácenou tvář našeho přírodního satelitu, užili si start rakety a hurá hlouběji do vesmíru. Venuše byla horká, ale ne tak jako Slunce a ochlazení nastalo až na Jupiteru. Zmrzlí na kost jsme se ponořili zpět na Zemi do Karibiku, ale hurikán nás vytáhl do mraků a pěkně roztočil. Velryba s námi plavala k pobřeží s hejnem rybek a mořských potvor. Občas se někdo bál, přeci jen, žraločí zuby anebo chapadla chobotnice nejsou nic příjemného, když měří přes deset metrů a míří na vás. Hodina utekla neskutečně brzy, plní zážitků jsme se vraceli domů a moc se těšíme na další pořad v brněnském planetáriu.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Víkend v Jeseníkách

Ve dnech 27. a 28. října se vydala skupina pěti chlapců za doprovodu dvou pedagogů na terapeutický víkendový pobyt do Jeseníků. Plán výletu byl přitažlivý - návštěva přírodních dominant Hrubého Jeseníku. V sobotu si chlapci krátce prohlédli lázně Karlova Studánka, po výjezdu na Ovčárnu se vydali za vydatného sněžení na horu Praděd. Výstup byl náročný - hustě sněžilo, mrzlo. Chlapci si cestou užili letošní první radovánky na sněhu. Návrat na chatu po západu slunce byl pro všechny zážitkem - opravdové ticho, tma se sněžením byly stezkou odvahy. V neděli se probudili do opravdové zimy, napadlo třináct centimetrů sněhu, mrzlo. Cesta do údolí byla ukázkou umění řidičských dovedností na ledu a sněhu. Pan vychovatel ji s přehledem zvládl. Cílem jízdy byl Rejvíz s návštěvou Mechového jezírka. Trasa vedla nádhernou přírodou, pěší tůra však probíhala za hustého deště, dřevěné chodníky byly pokryty zbytky sněhu, klouzaly. Jezírko bylo krásné. Návrat k autu byl pro všechny náročný, byli úplně promoklí. K návratu sil pomohlo suché oblečení a horký čaj. Cestou do domova se ještě krátce zastavili v lázních Jeseník. Cestou zpět se chlapci shodli, že výlet byl zajímavý, plný zážitků. Již dnes se těší na další dobrodružství, které bude za několik týdnů.

Mgr. Ladislava Marešová (etoped)


Projekt 72 hodin - sázení ovocných stromů

Má to smysl, shodli se všichni účastníci sázení ovocných stromů v rámci projektu 72 hodin. 12. října, namísto výuky v lavicích, se učitelé a žáci naší školy sešli na nádvoří. O několik dní dříve jsme dovezli sazenice ovocných stromů a dorazil k nám i balíček s náramky a odznáčky projektu 72 hodin, aby vše proběhlo v plné parádě. Před měsícem jsme pořádali úklid parku a najednou byla možnost registrovat podobný projekt. Úklidu není nikdy dost, ale když se vyskytla možnost výsadby stromů, zajásali jsme. V okolí vidíme neustálé ubývání zeleně i díky kůrovci a suchu a tak, přispět svou "troškou do mlýna", byla výzva. Nádherné sazenice jabloní i hrušní, nadšení kluci... co více jsme si mohli přát. Počasí nám přálo, práce šla pěkně od ruky a na konci dne bylo hotovo. Nový sad úžasně zpříjemnil prostředí sterilní atletické dráhy a navíc, zelené stromy přinesou i šťavnaté plody, na které se všichni těšíme. Děkuji všem zúčastněným a organizátorům projektu 72 hodin!

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Aqualand cup 2018

Sportovní akcí, na kterou se naši chlapci již dlouho dopředu velmi těší, bývá v měsíci září již tradiční " Aqualand cup" v Pasohlávkách. Tento sportovní den je určený dětem z dětských domovů a středisek výchovné péče. Pořadatelem je Diagnostický ústav a SVP Brno, ve spolupráci s Aqualandem Moravia. Zábavně soutěžní den nabízel dětem celé dopoledne a odpoledne různé soutěživé hry, ve kterých měli soutěžící možnost uplatnit nejenom svoji sportovní zdatnost, ale taky obratnost a šikovnost. Nevedli jsme si špatně a v celkovém množství šestnácti družstev jsme nakonec obsadili hezké šesté místo. Poděkování patří nejenom všem našim žákům, ale především pořadatelům, za bezchybně organizačně zvládnutou akci.

Mgr. Vít Valter (učitel)


Napsali o nás...

(Zpravodaj města Bystřice pod Hostýnem 5/2018)


Napsali o nás... 

(Učitelské noviny 17/2018)


Oslavy 110 let výročí budovy DDŠ

U příležitosti 110 let výročí budovy DDŠ proběhly dne 26.4.2018 oslavy za účasti ředitelů spřátelených organizací, výchovných ústavů, dětských domovů se školou, zástupců MŠMT, města Bystřice pod Hostýnem, policie a paní senátorky Š. Jelínkové. Hosté byli seznámeni s historií, současností i plánem do budoucnosti našeho dětského domova. V Učitelských novinách a Zpravodaji města Bystřice pod Hostýnem byly publikovány články, s kterými se zde můžete seznámit...

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)