Kdo si hraje nezlobí - svět pohádek

V sobotu 24. září uspořádal Spolek žen Rouské na fotbalovém stadionu Dukly Hranice 15. ročník zábavného odpoledne pro děti z dětských domovů. Tentokrát se do Hranic sjelo 18 domovů z celé Moravy. Tématem setkání byly pohádky a pohádkové postavy.

Soutěž dětských domovů začala pozvánkou, kde nás organizátoři vyzvali k výrobě pohádkové postavy. Malí chlapci z první skupiny vyrobili krásného Krakonoše. Po příjezdu na stadion se kluci ihned zapojili do soutěží. Velmi opatrně vystavili na určené místo našeho Krakonoše a vyrazili luštit připravenou křížovku. Museli najít zadání na lístcích v areálu hřiště, vyluštit pohádkové postavičky z Večerníčků. Rychlost luštění určitě přispěla k závěrečnému úspěchu týmu. Pak se chlapci věnovali prohlídce areálu, zapojili se do soutěží s Besipem, do zábavného kreslení, prohlédli si vystavenou vojenskou techniku, někteří si na obličej nechali nakreslit ornamenty. Po celé odpoledne k dobré náladě všech zúčastněných přispíval poslech písní ze známých pohádek. Kluky zaujalo nápadité vystoupení kouzelníka a tanečních skupin. Odpoledne uteklo jako voda, přiblížilo se závěrečné hodnocení soutěže dětských domovů. Malí kluci netrpělivě očekávali svůj výsledek. Přišlo obrovské překvapení a velká radost! Získali jsme pro náš dětský domov 1.místo! Pohár s diplomem a ceny předal dětem hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek. Velkou radost z úspěchu měl i náš pan ředitel Mgr. Jiří Vodák.

Děkujeme všem pořadatelkám ze Spolku žen Rouské za krásné soutěžní odpoledne! Těšíme se na další ročník - Kro si hraje nezlobí...?

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)     


 Podzimní fotbalový turnaj v Hamru na Jezeře 2022

Dětský domov se školou v Hamru na Jezeře, uspořádal tradiční každoroční podzimní turnaj v malé kopané. Pro velký počet účastníků se všechna družstva rozdělila do dvou skupin po šesti týmech. My jsme byli zařazeni do skupiny "A", která hrála na travnatém hřišti. První dva zápasy jsme vyhráli 2:0 a 1:0, třetí remizovali 1:1 a čtvrtý prohráli 0:1 vlastní brankou. Pátý zápas se hrál v pátek ráno a ten jsme i přes velkou snahu chlapců nakonec prohráli 0:1. Ze skupiny jsme postupovali jako třetí a narazili na druhý tým skupiny "B". To byl tým domácího Hamru na Jezeře. Ty jsme porazili poměrně hladce 3:0 a dostali se tak do nejlepší čtveřice. Další překážkou na cestě do finále bylo mužstvo z Liberce, které jsme porazili 2:0. Ve finále jsme se střetli s týmem z Hostouně. Byli jsme po celou dobu lepším týmem ale nedokázali jsme bohužel bezpočet vyložených šancí proměnit. Jeden nešťastný gól po autovém vhazování nás tedy nakonec odsunul na celkové druhé místo.

Chlapci hráli na hraně svých možností. Svojí bojovností a kolektivním výkonem dokázali vybojovat krásné druhé místo z dvanácti týmů. Musím také vyzvednou dobré chování našeho týmu v průběhu celého turnaje. Budeme se všichni těšit na další ročník tohoto Podzimního turnaje.

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)


 Dny NATO v Ostravě + Dny Vzdušných sil AČR 2022

Dne 17. září 2022 jsme se s našimi chlapci zúčastnili přehlídky bojové techniky, pozemních a vzdušných sil. Byly tu k vidění vrtulníky, stíhačky, nákladní přepravní letouny, bezpilotní letadla, radarové systémy, tanky, obrněná vozidla BVP, hasičská technika.

Velmi zajímavá byla ukázka Protiteroristické jednotky, která předvedla zneškodnění a zadržení dvou teroristů. Zásah proběhl během jedné minuty a byla zde předvedena technika, která se používá při akcích jednotky. Švýcarská letka předvedla let stíhaček GRIPEN ve formaci s akrobatickými prvky. Zajímavá byla také prohlídka nejmodernějšího vrtulníku, kterým disponuje naše armáda. Chlapci si mohli vše osahat a vyslechli si odborný výklad od pilota tohoto vrtulníku. Obrovský zájem návštěvníků byl o nejmodernější stíhačku F35, která bude v následujícím roce součástí našich vzdušných sil. Závěr programu patřil společnému symbolickému průletu stíhaček Finska, Švédska, Česka, Maďarska a Polska. Finsko a Švédsko mají podanou žádost o přijetí do NATO. Tato akce naše chlapce velmi nadchla a vidět vše z blízka a osahat si tuto techniku, pro ně byl opravdový zážitek.

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)


 Střelecká soutěž o pohár ředitele Dětského domova

V úterý se uskutečnilo velké klání, konala se totiž střelecká soutěž o putovní pohár ředitele. Nepříznivé počasí nás netrápilo, všechna kola soutěže se odstřílela v naší tělocvičně za velkého povzbuzování všech týmů, které dorazily i z jiných zařízení. Soutěžilo se ve třech disciplínách a to v jednotlivcích, družstvech a střeleckém souboji. Naši borci se výborně připravili a ovládli stupně vítězů. V jednotlivcích jsme obsadili 1. a 2. místo, ve střeleckém souboji rovněž zvítězili a třešinkou na dortu byl nejlepší součet bodu za tým. Tým Střílky obsadil 2. místo a Dřevohostice 3. místo. Tímto jsme obhájili loňské prvenství a pohár zůstává domácímu týmu i pro další rok. Závodníci byli odměněni věcnými cenami. Děkuji závodníkům za výbornou atmosféru a skvělé výsledky, hlavnímu rozhodčímu a realizačnímu týmu za perfektní průběh.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


 Úklid parku "ukliďme Česko"

Po vydatných deštích jsme ráno vyrazili do městského parku. Namísto školy, to se kluci těšili... Půda byla rozmočená, z keřů kapalo, ale kluky to nezastavilo. Procházeli poctivě každý kousek a zákoutí parku. Tradiční místa, kde jsme dříve nacházeli nejvíce odpadků, byla prázdná, asi velká vše voda spláchla. Okolí domova bylo také uklizené, ale dále do lesa, mimo civilizaci, to už bylo jiné. Kluci nacházeli tradiční nedopalky, obaly od cukrovinek, PET láhve, několik sklenic aj.. Největším úlovkem byl rozbitý invalidní vozík, který je nejspíše důkazem dalšího "pod Hostýnského" zázraku, neboť majitel v okolí nebyl. Celkem jsme sesbírali asi 70Kg odpadků, které jsme roztřídili. Nejlepší sběrači byli sladce odměněni.

Děkujeme organizátorům projektu "Ukliďme Česko" za poskytnutý materiál, našim žákům a učitelům za obětavou práci.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Děkujeme Nadaci Albert!

Nadační fond Albert vypsal prázdninovou výzvu! Motivujte děti ke sportu, hýbejte se a vyhrajte finanční odměny! Výzva spočívala ve sbírání kilometrů pohybem pomocí jakékoli aplikace a trvala téměř celé letní prázdniny! Kilometry se sbíraly během, turistikou nebo na kole.

Sport patří k pravidelným, vyhledávaným aktivitám v našem dětském domově. Rozhodnutí k přihlášení se tedy nabízelo! Stačilo stáhnout aplikaci, přeposílat a registrovat záznamy. Díky výzvě, se letos zaměřili naši sportovci na cyklistiku, kterou si oblíbili. Zlepšili se v rychlosti a jízdě do kopce. Celkem se jim podařilo za prázdniny najezdit 330km. Výzva byla pro naše děti inspirující, podpořila je k překonání sebe sama.

Velkou radostí pro všechny bylo pozvání k ocenění! V Olomouci si kluci užili krásné sportovní odpoledne, ochutnali připravené dobroty. Setkali se s milými pracovníky prodejen Albert z celé Moravy, kteří s nimi také společně sportovali. Hezké počasí a dobrá nálada podpořily výborný výkon všech sportovců.

Vybrané domovy netrpělivě čekaly na závěr akce - vyhlášení - sečtení hlasování zúčastněných sportovců. Náš tým zažil obrovskou radost - získali jsme pro náš dětský domov 41 200Kč. Peníze použijeme na sportovní vybavení a canisterapii pro naše děti. Rádi bychom i na vícedenní výlet, kde nové věci vyzkoušíme.

Děkujeme Nadačnímu fondu Albert za získané finanční prostředky, které nám moc pomohou v této nelehké době!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Léto v dětském domově

Letní prázdniny jsou doba odpočinku, relaxace, výletů a hlavně nových zážitků a dobrodružství. Tohle všechno zažívají i děti v dětských domovech. Šikovní vychovatelé jim od jarních měsíců připravují na léto nápaditý program.

Naši kluci v létě prožili dva dnes již tradiční pobyty. První v Krkonoších, kde absolvují několik turistických a poznávacích výletů. Letos navštívili pevnost Stachelberg, Adršpašské skály, hrad Kost, Labskou boudu a pramen Labe. Nejlepší výlet byl do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, kde viděli opice, žirafy tučňáky, tygry...a projeli se safaribusem mezi volně žijícími divokými zvířaty.

V druhé půlce prázdnin starší kluci netrpělivě očekávali pobyt v přírodě, ve stanovém táboře TYMY Holešov, který na samém začátku léta s našimi pedagogy postavili. Stanování v Podhradní Lhotě přináší klukům velká dobrodružství. Zažijí stezku odvahy, olympiádu sportovních dovedností, naučí se základy přežití v přírodě, navštíví koupaliště v Osíčku, rozhledny v blízkém okolí a hlavně zdatní kluci podniknou řadu cyklovýletů.

Letní prázdniny má každý rád. Škoda, že končí, ale školní rok přinese jiné zážitky. Už se těšíme!!!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


         Prázdninový výlet do Krkonoš

Jako každý rok i tentokrát jsme začali prázdniny poznávacím pobytem v Krkonoších na Jičínské boudě. Mnozí z chlapců byli v této krásné lokalitě poprvé a již od prvopočátku se jim velmi líbila. Opět jsme absolvovali několik poznávacích a turistických výletů. Hned v pondělí se chlapci dozvěděli něco o historii při návštěvě pevnosti Stachelberg. Další den jsme se byli podívat ve Dvoře Králové do safari, kde se dětem velmi líbily nejen klasické výběhy se zvířaty, ale i projížďka safaribusem. Další den byla turistika v podobě návštěvy Adršpašských skal. Ve čtvrtek si chlapci odpočinuli, byli si zasportovat a prohlédnout Vrchlabí a v pátek opět zabrousili do historie, tentokrát návštěvou hradu Kost. Pobyt jsme zakončili sobotním výstupem k prameni Labe. Přesto že bal program nabitý, chlapcům se líbil a při odjezdu zpět se ptali zda se další rok opět vrátíme.

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


 Školní výlety a konec školního roku

Výletem do ZOO Lešná započaly přípravy na prázdniny. Děti se moc těšily na konec školního roku a školní výlety s třídním učitelem plánovaly už od května. Sázkou na jistotu byl výlet na Lešnou, prohlídka zvířat a nově vybudované části prohlídky. Zmrzlina nesměla chybět ani na výletech dalších tříd, turistické vycházce a poznávání krás Zlínského kraje. Ke konci roku neodmyslitelně patří i turnaj v kopané mezi žáky a učiteli. Horké počasí přálo dobré fyzické kondici a tak po dopoledni na hřišti padlo celkem 16 gólů. Všechna 4 družstva si sportovní den náramně užily a nakonec se ještě všichni zchladili v bazénu a se zmrzlinou. Nejlepší bojovníci byli odměněni věcnou cenou. Poslední společnou akcí závěrečného týdne byla turistika, kde si žáci s učiteli rozdělili Hostýnské vrchy a společně hledali místní hrady, partyzánské bunkry a hned několik výškových značek místních vrcholů. Už nám zbývá jen předat vysvědčení, ceny za nejlepší prospěch a rozejít se prázdniny.

Přeji všem krásné prázdniny, sluníčko a odpočinek.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Divadelní představení Zlín

Dne 9. 6. 2022 se skupinka šesti chlapců z našeho domova vydala v doprovodu paní etopedky a asistenta pedagoga na divadelní představení do nedalekého Zlína. Chlapci se velmi těšili a byli v očekávání, jaké zážitky jim dané představení přinese. Jednalo se o známou hru Doktor Faust, kterou v rámci projektu ,,Festival setkání "stretnutie" nazkoušel soubor herců od našich sousedů z Nitry. V průběhu nás obklopilo tajemno, humor i životní ponaučení ,,Memento Mori", které jsme si jistě vzali k srdci.

Byli jsme velmi spokojeni a těšíme se na další divadelní zážitky.

Mgr. Jindřich Pánek (asistent pedagoga)


 Planetárium Brno

Ve středu 25. 5. 2022 se vydala skupina chlapců z našeho zařízení v doprovodu dvou učitelů do Hvězdárny a planetária Brno. Počasí nám příliš nepřálo, sluníčko jsme si od rána neužili, celou cestu hustě pršelo. To nám ale nevadilo, neboť zanedlouho jsme se vydali na Cestu sluneční soustavou a hledali jsme odpovědi na spoustu otázek Co je to Slunce? Jakou má teplotu? Jak je staré? Jak vypadá aktuální noční obloha? Náš průvodce nám představil každou planetu. S údivem v očích a otevřenou pusou jsme prolétli i mléčnou dráhou. Chvílemi to vypadalo, že nám některá z planet, hvězda, meteorit nebo kometa spadnou z nebe na hlavu. A Venuše? Je Jitřenkou i Večernicí. To je jako v pohádce. Zajímavostí také bylo, jak asi vyhynuli dinosauři - při srážce Země s malou planetkou. Malou znamená průměr několika kilometrů. A bylo to už hodně dávno asi před 66 miliony let. Všem se nám výlet moc líbil. Cesty ke hvězdám jsou lákavé a čtení noční oblohy také.

Mgr. Ondřej Hynčica (učitel)


 Prohlídka hasičské zbrojnice

PÁTEK 13.!? SMŮLA!? ANI NÁHODOU! "My jsme si dopoledne parádně užili," jásali chlapci.

Hned zrána se vydali žáci 1. stupně na prohlídku nové hasičské zbrojnice v Bystřici pod Hostýnem. Za doprovodu "houkaček a blikaček" nás přivítali usměvaví hasiči. Po odborném výkladu a vyčerpávajících odpovědí, na neustále se množící dotazy, se naši chlapci zapojili i aktivně. Vyzkoušeli si přilby, obleky, ochranné masky aj. Největším lákadlem bylo usednout a vyzkoušet si volant v opravdovém hasičském autě. Kluci si vše náramně užívali a do školy se jim moc nechtělo.

Hasičům děkujeme za trpělivost a vstřícnost a těšíme se na další zajímavou akci.

A na závěr ještě jedna dobrá zpráva. Po dnešním dni budou hasičské sbory posíleny. Všichni chtějí být hasiči!

Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka)


 Atletické závody

Dne 13. 5. 2022 se naši chlapci zúčastnili závodů dětských domovů v lehké atletice, pořádaných dětským domovem v Uherském Ostrohu. Závody se konaly za krásného počasí na atletickém stadionu v Uherském Hradišti. Naši školu reprezentovali tři sportovci. Hoši si vedli velice dobře. Získali jsme 3 zlaté medaile, ve skoku do výšky a do dálky, jednu stříbrnou medaili v běhu na 60 metrů a 3 bronzové medaile ve skoku do dálky. Celkem jsme tedy získali 7 cenných kovů. Chlapci odjížděli spokojeni se svými výkony i krásnými cenami, kterými byli odměněni.

Mgr. David Valter (učitel)


 Plavecké závody Zlín

Krásné čtvrteční ráno jsme se vydali na plavecké závody do Zlína. Kluci byli sportovně naladěni, mírně nervózní z velké konkurence plavců, ale po první rozplavbě se obavy rozplynuly. Hned po prvním závodě bylo jasné, že náš reprezentant bude na bedně. S každým dalším závodem jsme se zlepšovali. Disciplína prsa na 25m byla našimi závodníky ve dvou kategoriích odměněna prvním, dvěma druhými a jedním třetím místem. Znak na 25m přinesla první a druhé místo, volný způsob 25m první a druhé místo, volný způsob 50m druhé místo. Jako třešinka na dortu byl štafetový závod. Nastoupili jsme v oslabení a tak jeden závodník v každé kategorii musel uplavat dvojnásobnou vzdálenost, i tak jsme vyhráli obě první místa 😊. Jedenáct medailí za jedno dopoledne jen tak někdo nepřekoná a kluci se těší na další podobnou soutěž. Děkuji pořadatelům Městské lázně Zlín - Plavecká škola za pozvání a našim klukům za výbornou reprezentaci naší školy.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Hokejový zápas české reprezentace

V sobotu 30. 4. 2022 se pětičlenná skupina chlapců z našeho zařízení zúčastnila zájezdu do Ostravy na hokejové utkání reprezentantů Švédska a České republiky. Zápas byl odehrán v rámci Českých hokejových her. Jednalo se o druhý zápas našeho týmu na tomto turnaji. Věděli, že na zápas našich reprezentantů se mohou podívat hlavně díky našemu panu řediteli, který zajistil vstupenky. Už příjezd k hale naznačoval, že zájem o zápas ze strany diváků, bude velký, protože u vstupů do Ostravar Arény se tvořily dlouhé řady čekajících. Vzduchem zněl pokřik: "Česko, Česko", doprovázený máváním šál s hokejovými motivy.

Po pár minutách od úvodního vhazování, padl první gól do branky švédského týmu. První třetina skončila 3:1 ve prospěch našich hráčů. Oslavy každé další branky našeho týmu byly hlasitější a bouřlivější. I naši kluci se osmělovali a u šesté a sedmé branky ve druhé třetině už skandovali naplno a atmosféra zápasu je úplně pohltila. Stadion burácel hesly: "Češi do toho!" a "Ještě jeden!". Vždy, když tento zápas bude vzpomínán, mohou si říct: "Tam jsem tehdy byl."

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)


 Netradičně v divadle!

Výlet na Den otevřených dveří do Městského divadla Zlín byl velkým překvapením! Kluci mají divadlo rádi, ale teď ho poznali jinak. Průvodcem po zákulisí nám byl Gustav Řezníček, kterého všichni známe z několika představení. Bylo velmi zajímavé vidět velmi rozsáhlé zázemí divadla. Prohlídka začala pod jevištěm, ve strojovně a točně jeviště, pokračovala v šatnách herců, kostymérně, skladu kostýmů ženských a mužských. V nejvyšším patře budovy jsme navštívili režii a osvětlovače a přes malou scénu jsme prohlídku končili v dílnách stolařů, malířů, kde se vyrábějí kulisy. Všechny nás překvapilo, jak je zázemí divadla rozsáhlé. Taky jsme si uvědomili, kolik práce různých odborníků tvoří jedno představení, které nás pobaví. Děkujeme panu Řezníčkovi za milé provedení divadlem. Těšíme se na další setkání, kdy on bude na jevišti a my v hledišti.

Druhou část výletu jsme odpočívali v Luhačovicích. Krásné slunečné počasí dodalo tomuto lázeňskému městu tu pravou odpočinkovou atmosféru. Procházka kolonádou, rozkvetlým parkem, zpěv ptáků a následný pobyt na dětském hřišti se nám všem moc líbil. Výlet byl opět super! S dobrou náladou jsme se vrátili zpět do domova.

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Hostýnské stezky

Jaro je obdobím, kdy se probouzí příroda a lidé o to intenzivněji vnímají krásy nejen kolem svých domovů, ale vyráží i do přírody, neboť jaro je také obdobím optimismu a radosti. Aby však byl tento zážitek co nejkrásnější, chtěli jsme i my přispět naší snahou a tak jsme s chlapci vyrazili na Tesák s cílem uklidit odpadky podél stezek. Měli jsme štěstí, neboť za doprovodu jarního sluníčka se šlo opravdu radostně a přitom jsme splnili slib, který jsme si dali.

Naše aktivita se však nesla i v duchu přírodopisném a zeměpisném, neboť kromě poznávání části hostýnských vrchů jsme se zabývali také otázkou rostlin a živočichů. Ostatně, pan učitel David Valter je také myslivec a tak mohl chlapcům předat znalosti o pobytových znacích zvěře a jejich zvycích. Součástí byla také přednáška o aktuální situaci kolem kůrovce s ohledem na budoucnost.

A jaká byla naše odměna? Kromě dobrého pocitu z dobře vykonané práce a pobytu v přírodě jsme si po návratu dopřáli výborné špekáčky s posezením u ohně v přátelské atmosféře. S chlapci jsme si zpětně pohovořili o všem, co se jim během dne líbilo a co by případně i sami navrhli pro příště. A tak jsme si dali další slib, který zcela jistě brzy opět naplníme. Ale o tom zase až příště...

Bc. Karel Bednařík (asistent pedagoga)


 Úklid parku

I letos jsme se zapojili do projektu "Ukliďme svět", jež pořádá Český svaz ochránců přírody. V rámci školy jsme vyhradili první páteční hodiny úklidu městského parku Zahájené, který sousedí naší školou abychom také svou pomocí přispěli ke krásnému prostředí. Park byl na první pohled uklizený, ale stačilo zajít do keřů a na břehy potoka a pytle se rychle plnily. Pět skupinek žáků se svými učiteli a asistenty nasbírali 11 pytlů odpadků, převážně papírků a plastových obalů, i několik skleněných láhví. Největší úlovek byl nezralý plod stromu Velocipedníku, na kterém dozrávalo jízdní kolo. Kluci jej ale utrhli dříve, tak mu nestačily dorůst kola... nebo je to jinak? Nejvíce odpadků jsme nalezli v okolí fotbalového hřiště za tribunou a v okolí potoka. Děkuji všem pomocníkům naší přírody za výbornou práci a také pořadateli za poskytnutý materiál. Těšíme se na další, i neorganizovanou akci spojenou s péčí o přírodu.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Projektový den

Velká rána, to byl velký třesk v učebně, kde kluci rozmísťovali planety Sluneční soustavy. Projektový den začal tedy slibně a to byl teprve začátek. Planety byly jen bílé koule a navíc jsme si nebyli jistí, jestli zvítězí Ptolemaios nebo Koperník. Pan učitel byl Slunce a kluci pobíhali okolo něj: "a přece se točí". Bylo rozhodnuto, tak již stačilo jen podle obrázků namalovat věrné kopie planet a umístit je na připravené oběžné dráhy. Vedlejší učebna byla o dost vážnější. Počáteční úsměv se časem vytratil a kluci zvážněli. Tématem byl nikotin a další návykové látky, jejich důsledky na zdraví a peněženky. Úsměv se vrátil při svačině, jejíž součástí byla čokoláda (jedna z probíraných látek). Myslím si, že jednu kapitolu z knihy "My děti ze stanice ZOO" si kluci budou dlouho pamatovat - kluci si vyzkoušeli hrát hlavní postavy. V jiném patře školy zněla hudba, žánry na sebe navazovaly, ale nejzábavnější část byla s úryvkem filmu "Amadeus" a jeho srovnání s dnešními rockovými hvězdami v podání Simpsonových. Kluci tak prošli dějinami hudební tvorby od pravěku až po současnost. Nejmenší žáci vymýšleli nejlepší povolání, avšak kosmonauta nebo učitele nikdo z kluků dělat nechce. Velký úspěch měli kuchaři, ale třeba i zahradníci. Děkuji učitelům za krásně připravený den a dětem za jejich tvorbu a nové nápady do další výuky.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Výlet na rozhledny

Jarní počasí, probouzející se příroda inspirovala pedagogy k dalšímu terapeutickému výletu. Cílem cesty byly rozhledny jižní Moravy. Které rozhledny a výhledová místa kluci navštívili? Byla to Slunečná u Pavlovic, Maják u Přítluk, Vyšicko u Mutěnic, Soudek u Šardice a vyhlídková lávka na Kobylím vrchu. Všechny tyto stavby odměnily výletníky rozhledem do širokého okolí. Kluci prohlíželi z ptačí perspektivy vesnice, města, kvetoucí stromy, ale i stáda srn či běžící zajíce. Do domova se vraceli v podvečer spokojení, s řadou nových vzpomínek. Už teď se kluci těší na další výlet!

Mgr.Ladislava Marešová (etopedka)


Zimní zážitkový pobyt v Krkonoších

Po vynucené pauze jsme opět zavítali na tradiční výlet spojený s běžkami. Cílem byly Krkonoše.

I když u nás už bylo téměř jaro, naše největší hory nás nezklamaly a my jsme si mohli s chlapci užít příjemné čtyři dny naplněné pohybem na běžkách a procházkami přírodou.

Kluci si užili parádně upravené tratě a i když mnozí stáli na běžkách poprvé, snažili se naučit alespoň něco z tohoto krásného sportu. Mimo to si užili i výlet do Špindlerova Mlýna, kde se nejenom kochali množstvím sněhu, ale i krásným výhledem na panorama Krkonoš a naše nejznámější sjezdovky.

Klukům se výlet líbil a i dospělí si jej díky sportovní snaze s dobrému chování chlapců užili.

Už teď se těšíme na další ročník.

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


 3D tiskárna

Díky programu "Průša do školy" si můžeme hrát na nové 3D tiskárně! Po měsících čekání a nejistoty k nám dorazila krabice od české firmy Prusa3D, která se zabývá výrobou a vývojem 3D tiskových technologií. Když se na stránkách objevila výzva pro školy, že mohou dostat k zapůjčení tuto oranžovou krasavici, neváhal jsem. Kluci se zájmem pozorovali krabici plnou součástek a na internetu sledovali videa, o co vlastně jde, jak to funguje a co všechno lze tisknout. Po třech dnech strávených s nářadím a gumovými medvídky byla tiskárna připravena na první spuštění. Již první hodinu informatiky jsme zkoušeli první výrobky - modely od výrobce. Zkušební kousky se povedly, kluci nadšení a doufám, že je to bude bavit i nadále. Čeká nás totiž modelování vlastních výrobků. Děkuji Prusa Resarch za zapůjčení a udělám vše proto, aby tiskárna zůstala i v naší škole.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)

Vedoucí učitel


 Lyžařský kurz - Pustevny

Po dvou letech, kdy nám situaci ztěžovala nepříznivá situace, jsme se opět vydali na Pustevny s cílem naučit několik vybraných chlapců jezdit na běžkách. Někteří z nich byli na horách poprvé v životě a bylo na nich vidět překvapení, jak krásné hory mohou být. Většina z nich nikdy před tímto lyžařským kurzem nestála na běžkách a jejich první kontakt se sněhem a lyžemi vypadal jako zápas kdo z koho....

Po prvních minutách ukrutného zápolení, se všem podařilo zvládnout základní postoj a pohyb na těchto zrádných prkýnkách, která tak hrozně kloužou.....a to dopředu, ale k jejich velkému údivu i dozadu.....

Další výzvou bylo zvládnout jízdu směrem dolů....Všichni se snažili, jak mohli, ale většinu z nich přemohla gravitace.

Všichni si to moc užili a budeme doufat, že příští zimu si to znovu zopakujeme.

Mgr. Jan Beran (učitel)


 Výlet na Pustevny

V závěru měsíce ledna se skupina dětí vydala na celodenní výlet do Moravskoslezských Beskyd na Pustevny. Cesta do Trojanovic k lanovce uběhla rychle. V Bystřici bylo místy bílo, teplota kolem nuly, na kopci to bylo jinak! Po vystoupení z auta bylo venku více sněhu a větší mráz, tak se kluci na radu pedagogů dooblékli a vyrazili. U lanovky krátce čekali, kluci hodnotili lanovku, že je pomalá, sedačky vysoko, že se jim na lanovku nechce. Byly to obavy, zda cestu nahoru zvládnou! Překonali se a celkem promrzlí vyjeli na hřeben. Na Pustevnách byla opravdová zima! Padal sníh, mrzlo, mlha, foukal silnější vítr. Prohlédli si Jurkovičovy stavby, opravený Libušín a rozhodli se, že půjdou k Radegastovi. U Radegasta se společně vyfotili a zahřáli se u stánku výborným horkým čajem s tatrankami. Poté pokračovali cestou ke sjezdovkám a kapličce. Na turistické stezce bylo hodně lidí, rodiče s dětmi, běžkaři, pejskaři. Po výstupu na volný terén však vítr zesílil a zima byla ještě větší. Proto se společně rozhodli vrátit, všichni se těšili do tepla auta. Poslední zastávkou výletu byla obůrka v Bílé, kde si kluci prohlédli zblízka muflony, jelena, daňky, srny, bažanty. Klukům se výlet hodně líbil, i přes to, že bylo opravdu hodně zima!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Tvořivá dílna

Když není venku hezké počasí, hrajeme si v dílně. Žáci se seznamují s různými materiály a pracovními postupy a přitom si ještě hrají. Starali se o naše broučky a berušky a vyráběli hmyzí domečky, ptáčci dostali budky a krmítka (i ten hmyz se jim bude jistě líbit). Jakmile se oteplí, vyzkoušíme novou flotilu závodních parníků. Kluci se vážně vyblbli, z původních nehoblovaných prken vykřesali luxusní jachty. Vyzkoušeli si práci s technickou dokumentací, navrhli pracovní postupy a vlastníma rukama vše dotáhli do konce. Devátý ročník měl práci o něco složitější, nejdříve načrtli, co chtějí vyrábět, následně narýsovali výkres a podle něj vyráběli srdíčka, jmenovky, prkýnka na maso a krabičky na hřebíky. Ty se budou náramně hodit při letní stavbě pergoly. Práce s kovem dopadla také na výbornou. Řezání i pilování kovu však bylo náročnější a práce neubíhala tak rychle. Malé zoubky se zakusovaly do materiálu jen pomalu, pilník si vesele pohvizdoval a po dvou hodinách byly i přívěsky hotové. Dřevěné polotovary domečků vyráběli starší kluci pro menší, ti je pak v hodině výtvarné výchovy pomalovali a věnovali oblíbeným vychovatelům. Děkuji dětem i učitelům (a asistentům) za krásné výrobky a všichni se těšíme na další pracovky.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Mikulášská stezka odvahy

Jak již je v našem dětském domově tradicí, tak i v letošním roce k nám do domova zavítal anděl doprovázený skupinkou hodných čertů... Na stezku odvahy se naši chlapci vydali večer, za svitu měsíce, po stezce lemované svitem svíček... Na stezce potkávali jednotlivé čerty, které zajímalo chování chlapců v uplynulém roce. Všichni chlapci došli až na konec stezky, kde je vyčkával anděl, který je po odrecitované básničce či zazpívané písničce odměnil adventním kalendářem a mikulášským balíčkem.

Bc. Lukáš Rapčan (vedoucí vychovatel)


 Relaxační výlety - Ostrava a Brno

Osmdesát metrů výšky a 1200 tun železa denně, takové výkony jsme mohli vidět v Ostravě, kam jsme se vydali na celodenní výlet. A tím počty ještě zdaleka nekončily... 345 metrů nad mořem a 235 metrů adrenalinu s výhledem na celou Ostravu, to byl nezapomenutelný zážitek pro všechny. Počáteční mírná panika z výšek cesta proskleným výtahem ještě podpořila a na vrcholu věže to bylo jako v balónu. Kluci se nestačili divit, město jako na dlani a díky krásnému počasí jsme viděli Beskydy jako z letadla. Průvodce nám povídal o historii Vítkovických železáren, ale také zajímavosti z města. Vždycky jsem si myslel, že hrad stojí jen na kopci 😊 Kluky zajímala výroba železa a obdivovali řídící centrum, odpich i přepravu tekutého kovu ve vagónech. Po takové technické náloži už chyběla jen zvířátka. ZOO Ostrava nám poskytla pohled do světa zvířat a v neposlední řadě i chutný oběd a něco sladkého. Domů jsme se vraceli za tmy, kluci unavení, ale spokojení, takový byl první den.

Další atraktivní zážitkový den byl určen starším klukům. Jiný den a jiné krajské město, které mnozí znali důvěrně - je jejich domovem. Díky neuvěřitelným navigačním schopnostem řidiče jsme se mohli projít pěšky centrem Brna až do míst, ze kterých není úniku. Bez důvtipu a přemýšlení by se kluci ze dvou skupinek nedostali ani z první místnosti. Byli totiž součástí únikové hry. Během hodiny museli rozluštit desítky úkolů, které jim znesnadňovaly nástrahy v podobě strašidel, zombie, tekoucí vody i zhasnutého světla. Naštěstí se všichni v pořádku vrátili a mohli jsme si odpočinout ve světě fyziky a přírodních jevů. VIDA centrum bylo jen naše. V době našeho příchodu jsme byli v centru sami a mohli si tak vše nerušeně vyzkoušet. Kluci létali na kole, stvořili tsunami, oživili lidské srdce a na vše si posvítili opakováním Ohmova zákona. Takový byl den druhý. Nevím, který výlet jsme si užili více - je těžké vybírat z bonboniéry nejlepší kousek, všechny jsou úžasné.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Návštěva Valašska

V druhé polovině listopadu se naši nejmenší chlapci vydali na pobyt do Rožnova, centra Valašska. Cílem prvního dne výletu bylo Valašské muzeum v přírodě. Dopoledne prožili v Dřevěném městečku, kde se jim moc líbil kostel, městský dům s vybavením, hostinec a hlavně nápadité dětské hřiště - točící ovečky, vozíček, překážková dráha a dřevěné luštěnky. Odpoledne kluci navštívili Mlýnskou dolinu, kde viděli mlýn, valchu a kovárnu. V kovárně je velmi zaujalo povídání kováře, jak se využívá síla vody k provozu kladiv. Procházka do kopce Valašskou dědinou byla zajímavá, nahlíželi do chalup, dvorků, stodoly, školy, prohlédli si poorané pole, potkali ovce, husy i slepice. Na kopci chlapci obdivovali barevnost Jurkovičovy rozhledny.

Druhý den se malí kluci těšili na cestu do nebe. Počasí nebylo přívětivé, o to byla cesta zajímavější. Vyjeli na Pustevny, kde padal sníh s deštěm, ale neodradilo je to od návštěvy Stezky v korunách stromů. Chodili v mracích, výhledy nebyly, ale možnost prolézaček, houpacích sítí a trampolín byla super, využili je, jak jen to šlo. Druhou část odpoledne navštívili ZOO v Ostravě, kde viděli exotická zvířata - slony, papoušky, lvy, opice, hady .... Byly to krásné dva dny i přes nepřízeň počasí. Kluci se už dnes těší na další cestování!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)  


 Poznávací výlet do Prahy

Ve dnech 16.-17. října byla etopedka našeho zařízení, paní Ladislava Marešová, pozvána do Prahy na slavnostní předání ceny udělené našemu DDŠ za výborně zvládnuté období v době covidové (viz. článek "Poděkování" níže). Využila této situace a uspořádala při této příležitosti pro šest vybraných chlapců a dva vychovatele poznávací výlet. Pro některé zúčastněné byl tento výlet jejich vůbec první návštěvou našeho hlavního města. Spolehlivým řidičem nám byl pan Kravec, který využil své dlouholeté průvodcovské zkušenosti a hluboké znalosti Prahy a svým zasvěceným výkladem nás přímo nadchnul. Hned po příjezdu jsme začali prohlídkou Pražského hradu, potom prošli Malou Stranou do Senátu a Valdštejnské zahrady a unášeni davem turistů dorazili na Staroměstské náměstí. Po zasloužené přestávce, kterou chlapci využili k prohlídce butiků světoznámých značek na Pařížské ulici, pokračovala komentovaná prohlídka směrem k Václavskému náměstí. Všichni účastníci zájezdu byli přímo nadšeni z návštěvy Muzea iluzí. Odtud vedla naše cesta na hotel, kde každého čekala výborná velká pizza a protože Praha žije i večer, vyrazili jsme po večeři i my do Karlína na laserovou show v rámci Signal festivalu. Vyčerpáni náročným programem, ale plni úžasných zážitků jsem se dostali do peřin až před půlnocí. Neděle potom začala procházkou na Petříně a návštěvou tamního zrcadlového bludiště. Po přepočítání se a ujištění, že opravdu nikdo nechybí, následovala další zastávka na vyhlídkové plošině na letišti v Ruzyni. Odtud směřovala naše cesta na obhlídku fotbalového stadionu Sinobo Stadium, kde své zápasy hraje Slavie Praha. Posledním místem dvoudenního výletu bylo nové multifunkční hřiště v Holešovicích, kde se chlapci dostatečně vydováděli před zpáteční cestou.

Velké poděkování za organizaci poznávacího výletu patří paní Marešové, která pro chlapce připravila zajímavý a bohatý program, který se všem velmi líbil.

Mgr. Jiří Maťa (vychovatel)


 Turnaj v minikopané

Soutěživá nálada, 3 skupiny a celé dopoledne pěkného počasí slibovalo úžasné sportovní zážitky. Proběhl každoroční turnaj v minikopané, tentokrát však v rámci naší školy. Chlapci byli poctěni, neboť turnaj se mohl odehrát na fotbalovém hřišti FK Bystřice pod Hostýnem, což umocnilo jejich prožitek.

Turnaj se odehrál systémem "každý s každým" a každý tým měl svého kapitána. Na chlapcích bylo vidět, s jakým zápalem se pustili do každého zápasu. Snažili se přihrávat, kombinovat, avšak touha vstřelit gól byla někdy silnější a tak došlo i na pohledné sólo. Každý zápas měl stanovený čas 2 x 15 minut, což dávalo velký prostor si hru patřičně užít.

Turnaj byl zakončen nástupem a vyhodnocením. Kapitáni předstoupili před pana učitele a každý pro svůj tým dostal sladkou cenu. Chlapci si společně zatleskali a ocenili tak i možnost zúčastnit se této akce. Velké díky patří panu učiteli Valterovi a panu Vinklárkovi, kteří turnaj zajistili i po materiální stránce. Ještě jednou tímto děkujeme a příště opět:"sportu zdar!"

Bc. Karel Bednařík (asistent pedagoga)


Konečně zase na ledě

Po náročné, nenáviděné suché letní přípravě jsme mohli s našimi chlapci opět na led. Jelikož je tato sezóna olympijská, nechceme ponechat nic náhodě. Makáme na sobě s vidinou, že si nás třeba všimne trenér Hrouzek a je jedno, který nároďák povede. Jsou totiž jen dva hokeje. S Hrouzkem a bez Hrouzka. A my bychom chtěli hrát s Hrouzkem. Snažíme se připravovat podle jeho tréninkových metod a nic si neodpustíme.

To video z tréninku, které jsme umístili na náš web jsme museli zpomalit, aby se dalo sledovat. V nohách máme dynamit a naše střely pářou sítě v brankách. Držte nám palce. My si je také držíme.

Mgr. Jiří Vodák (ředitel)


Poděkování

V neděli 17.října 2021 jsem se zúčastnila nezapomenutelného odpoledne, které připravil pro zástupce dětských domovů Tomáš Slavata a jeho Hromová parta. Tomáš je sportovec, filantrop, mecenáš dětských domovů, společně se svou Hromovou partou pravidelně organizuje sportovní akce pro děti. V době pandemie se stal se svými přáteli pro ředitele velkou oporou, zásoboval dětské domovy dezinfekcí, rouškami, respirátory a dalšími hygienickými pomůckami.

V prostorách divadla Jatka78 Tomáš se svými přáteli připravil velmi milé poděkování za zvládnutí období pandemie v dětských domovech. Slavnostní odpoledne v podobě krátkých ukázek představení Cirku La Putyka a ocenění, které předávali přátelé Tomáše ze sportovního a filmového prostředí. Skleněná soška jejímž autorem je David Šípek bude v našem dětském domově připomínat nelehké období pandemie COVID. Jsem moc ráda, že u nás jsme tuto nelehkou dobu zvládli výborně, bez nařízené karantény a nemocných dětí.

Děkuji za náš dětský domov Tomáši Slavatovi a jeho Hromové partě za poskytnutou pomoc a milé ocenění našeho domova!!!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Memoriál Tomáše Šedého

Dne 1. 10. 2021 se chlapci z našeho dětského domova zúčastnili tradičního 18. ročníku v malé kopané. Do turnaje se přihlásilo celkem 12 družstev z dětských domovů a základních škol. Po rozlosování do dvou skupin, se v 9 h. začalo hrát a každý zápas trval 10 minut. Každé družstvo hrálo 5 zápasů ve skupině a po určení pořadí ve skupinách se střetly v posledním zápase o konečné pořadí. Naši chlapci byli ve skupině na 3. místě a hráli o celkové pořadí s týmem ZŠ Chrastava. Ty jsme nakonec udolali v penaltovém rozstřelu 2 : 1. Tato výhra, nám nakonec vynesla pěkné 5. místo. Celá akce byla velmi době zorganizovaná. Důraz byl kladen především na chování dětí a férovou hru. Kluci, kteří naše zařízení reprezentovali, splnili tato náročná kritéria se ctí.

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)


 Turnaj v malé kopané

Tento turnaj proběhl ve dnech 23.-24. 2021 v Hamru na Jezeře. Naši žáci byli přihlášeni pouze do turnaje v kopané. Do tohoto turnaje se přihlásilo celkem 9 družstev z dětských domovů a jedné místní ZŠ. Byly vytvořeny dvě skupiny, kde se hrálo systémem každý s každým. Naši chlapci dva zápasy prohráli a tři vyhráli. Celkově tak obsadili 7. místo. Nutno kluky pochválit za velkou snahu, protože nám k lepšímu umístění chybělo trochu štěstí v jednom z prohraných zápasů. To je ale sport, snad se to příště obrátí. Pořadatelé měli vše dobře připravené, včetně ubytování v kempu, kde bylo všechno nově opravené a čisté. Večerní táborák všechny příjemně překvapil. Děti i dospělí měli možnost opéci si špekáčky.

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)  


 Kdo si hraje nezlobí, aneb ať žije retro.

V sobotu 25. 9. 2021 uspořádal Spolek žen Rouské další ročník zábavného odpoledne pro děti z dětských domovů. Tématem setkání byly 70. až 80. léta neboli retro - návrat do nedávné historie. Akce se konala v Hranicích v areálu fotbalového hřiště Dukly Hranice. Chlapci na akci připravili soutěžní retro zákusek, mávátka a samozřejmě kostýmy v retro stylu. Slunečné počasí podtrhlo příjemné sobotní odpoledne plné soutěží, zážitků, vystoupení a ukázek věcí denní potřeby z nedávné historie.

Po příjezdu se chlapci s vervou zapojili do soutěží. První byla křížovka, kdy děti hledaly zadání na lístcích v areálu hřiště. Rychlé vyluštění tajenky určitě dopomohlo závěrečnému úspěchu týmu. Chlapci se také velmi rádi zapojili do malování kamínků, navlékání těstovin, prohlížení historických věcí. Pozorně také sledovali jednotlivá vystoupení kapel, zpěváků a tanečnic.

Vyvrcholením zábavného programu byl průvod, do kterého se zapojili všichni kostýmovaní účastníci. Pro naše kluky byl velkým zážitkem!!! Pak už následovalo vyhlášení výsledků soutěže dětských domovů - podařilo se nám navázat na loňský úspěch - získali jsme krásné 2. místo!!!!!

Děkujeme organizátorům za velmi pěkně prožité odpoledne!!!

Těšíme se na další ročník!!!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


Napsali o nás...


 Střelecká soutěž

Po dlouhé době, bez možnosti setkávání, jsme si konečně pořádně zasoutěžili. Po celý minulý týden probíhal výběr nejlepších střelců ze všech tříd, abychom dnes uspořádali finále školní střelecké soutěže. Od rána byli kluci mírně nervózní, ale nástup v tělocvičně rozptýlil obavy a všichni se soustředili na nejlepší výkony. Mířená střelba vleže na 4 terče byla jen ochutnávka většího dramatu, který následoval v souboji dvojic. Nejlepší výsledek na mířenou střelbu měl David (179 bodů z 200), následován Pavlem a Ronaldem (160 a 142 bodů). Ve střeleckém souboji na sklopné terče, kdy se projevila největší nervozita, zvítězil Pavel. Střelecká soutěž byla také přípravou na chystanou zimní olympiádu v biatlonu a tak všichni věříme, že dovezeme cenné kovy i z této soutěže, kde se utkáme i s dalšími borci z celé republiky. Všichni ocenění si odnesli hodnotné ceny, ale největší úspěch si připsal trenér střelců, který se dětem dva týdny věnoval a nyní se nadšení a snaha vrátila v nebývalých nástřelech. Děkuji dětem i učitelům za úžasné dopoledne, byla to trefa do černého.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Ukliďme svět a Ukliďme Česko

Rozmary zářiového počasí nám přidělaly vrásky na čele, ale nevzdali jsme se. Původní páteční termín úklidu nám propršelo, pondělí však bylo přívětivější a tak mohla proběhnout oblíbená akce "Úklid parku" v rámci projektů "Ukliďme svět" a "Ukliďme Česko". V blízkém okolí naší školy je městský park, který rádi využíváme a tak jsme se rozhodli jej zvelebit. Na první pohled je park uklizen, ale stačilo se šikovnými chlapci projít keře a skrytá zákoutí a pytle na odpad se rychle plnily. Čekali jsme tradiční sortiment obalů od cukrovinek, ale letošní akce byla ve znamení roušek, PET láhví a pytlíků. Vytřídili jsme přibližně 15 Kg papíru, 8 Kg plastů, 1 Kg kovů. Největší úlovek získala skupina našich nejmenších, kteří objevili pravděpodobně hnízdo stonožky, neboť se pod jedním keřem nacházelo 12 párů botiček dětské velikosti a spousta plyšáků (stonožka nenalezena). Velké ocenění také zaslouží skupinka vycházejících žáků, kteří vyčistili břeh rybníčku a vodní hladinu od pytlíků a roušek. Dopoledne se nám opravdu vydařilo. Děkujeme pořadatelům za poskytnutý materiál, děkuji dětem a učitelům za úžasný výkon. Snad se ostatní nepořádníci zamyslí a příště nebudeme mít co uklízet.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Jeseníky


Ve dnech 4. -10. září se uskutečnil zájezd z dětského domova Bystřice pod Hostýnem do Jeseníků. Rekreačně ozdravného pobytu se zúčastnily děti s lepším chováním a děti, které z různých důvodů neměly možnost o letních prázdninách strávit čas se svými rodiči. Výletníci se ubytovali v samém středu Jeseníků, na chatě Barborka na svahu nejvyšší moravské hory Praděd. V hotelové restauraci se výborně vařilo. Také po celý pobyt bylo pro venkovní aktivity ideální počasí. Měli zajištěný různorodý, bohatý program s odpočinkem, zábavou a s poznávací turistkou.

Cestou do Jeseníku děti měly zastávku ve městě Šternberk, kde se zabavily koncertem na řemeslných trzích na náměstí a potom navštívily jedinečné Muzeum času. Nejvíc je zaujala interaktivní část výstavy o počátcích vesmíru a velké hodinové mechanismy. První den v horách se šlo na túru po hřebenu na Červenohorské sedlo. Další den se děti seznámily s městem a s lázněmi Jeseník. V druhé polovině dne se vyřádily na hřišti s bludištěm, trenažéry, prolézačkami a pily léčivou vodu z pramenů v přilehlém lese. Podobná, i když menší hřiště navštěvovaly každý den. Na třetí den byl vyšlap na nejvyšší horu Moravy - Praděd. Z rozhledny vysílače ve výšce 73 m nad vrcholem byl nádherný výhled na celé Jeseníky. Po obědě všichni sestoupili do údolí Bílé Opavy a cestou kolem vodopádů do lázeňského města Karlova Studánka. Další den jsme navštívili jeskyni Na Pomezí a soukromou Zoo v Lipová Lázně. V Zoo si prohlédli tygry, želvy, různé druhy opic a exotických ptáků. Některým provozovatelé zoo dovolili pohladit mluvicího papouška kakadu. V poslední den pobytu jsme šli podívat na Velké mechové jezírko na Rejvízu, navštívili vyhlídku na Čertových skalách a zkoušeli rýžovat zlato ve zlatokopeckém skanzenu ve Zlatých Horách. Na cestě zpátky jsme měli zastávku v zámeckém parku ve Velkých Losinách s příjemným posezením u jezírka.

I když program rekreačně ozdravného pobytu byl různorodostí akcí srovnatelný s plnohodnotným zájezdem cestovních kanceláří (3 pěší tury, 3 lázeňská města, skály, jeskyně, zoo, muzeum zlata aj.), během pobytu se nezapomínalo na učení, protože už začal školní rok. Denně před odjezdem na túry a po návratu z nich všichni žáci měli splnit úkoly, které učitelé připravili a podle předmětů roztřídili do složek. Ale s takovými zážitky se i úkoly dělaly s radostí.


Vít Kravec (asistent pedagoga)


 Prázdniny v DDŠ

Prázdniny jsou u konce, proto mi dovolte se za nimi ohlédnout a připomenout, co jsme s našimi dětmi zažili. Někteří kluci trávili prázdniny nebo jejich část u svých rodin. Pro ty ostatní, co neměli štěstí být s rodinou, naplánovali bohatý program vychovatelé. Stejně jako v předchozích letech se chlapci nenudili a užili si léta se vším, co k němu patří - voda, sluníčko, výlety, hry a sport.

Chlapci měli dva týdenní pobyty s výlety do okolí. V červenci prožili týden v Krkonoších, kde navštívili známá místa nejvyšších českých hor - Výrovku, Labskou boudu, Luční boudu, Pančavský vodopád, Medvědín, Špindlerův Mlýn, Harrachov a zdolali Sněžku. V srpnu kluci strávili týden tábořením, při kterém se převážně věnovali cykloturistice. Navštívili řadu turistických míst v podhůří Kelčského Javorníka - Šamburk, Marušku, Tesák, Troják, koupaliště Osíčko. Volné dny v dětském domově byly plné her, koupání, zábavných aktivit, ale i práce v areálu dětského domova.

Nyní opět začíná škola a s ní mnoho povinností a radostí. Proto přeji všem úspěšný nový školní rok.

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)           


Školní výlety aneb prázdniny se blíží

Předposlední červnový týden je vždy vyhrazen školním výletům do blízkých, ale i vzdálenějších koutů naší republiky. Chlapci už dlouho dopředu vymýšlejí a plánují, kam by se chtěli podívat.

V pondělí se jedna skupinka vydala na pěší výlet po známé Hostýnské magistrále - cíl byl jasný - Svatý Hostýn. Cestou se zastavili v trampské osadě Jelení louky, kde se občerstvili opečenými špekáčky a pokračovali k cíli.

Další výlet byl do Rožnova pod Radhoštěm a návštěva skanzenu a muzea v přírodě. Kluci se mohli podívat, jak žili naši předkové. Jaké měli zvyky a obyčeje, jak hospodařili a jak třeba vypadala škola.

V neposlední řadě jsme podnikli výlety do ZOO Lešná a ZOO Ostrava.

Všechny výlety proběhly v předprázdninové pohodě a velké poděkování patří všem pedagogickým pracovníkům, kteří tyto akce připravili.

Mgr. Jan Beran (učitel)


 Pohlazení od psích kamarádů

V letošním školním roce proběhlo poslední setkání s canisterapeutkou Andreou, která opět dovezla své pejsky, naše kamarády - Cien, Agnes a Aničku. Připravila si pro naše chlapce nápaditý program s prvky fitness. Cviky chlapcům předváděli pejsci a následně si je odvážní zkoušeli. V závěru setkání nesmělo chybět dlouhé mazlení a tulení se čtyřnohými chlupáči. Rozloučili jsme se na dobu prázdnin.

Těšíme se na další školní rok - na nová setkání a překvapení od Andrey a jejich krásných čtyřnohých chlupáčů.

Mgr. Ladislava Marešová  (etopedka)


 Brněnské putování

Závěrečný terapeutický výlet zavedl naše děti do rekreační části Brna - městské části Bystrc. Prvním cílem cesty byla zoologická zahrada nacházející se na zalesněných stráních kopce Mniší hora. Setkání s lemury, medvědy, velbloudy, opicemi, lvy, klokany, hady, ... bylo pro všechny výletníky moc zajímavé. Největší zážitek však přináší vždy osobní kontakt, možnost pohlazení a krmení zvířat, které umožnilo setkání s ovcemi a kozami. Kluci velmi ocenili také skluzavky, prolézačky a vystavený exponát džípu.

Druhou část dne trávila skupina na Brněnské přehradě. V přístavišti Bystrc nastoupili na loď a pluli k hradu Veveří. Hrad je dominantou pravého břehu přehrady, od upraveného přístaviště k němu vede příjemná cesta. Po vstupu do areálu zvědaví kluci prozkoumali jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů v ČR, zvědavě nahlíželi do stánků s rukodělnými výrobky a pozorovali šikovnost kováře. Venkovní stánek se zmrzlinou a občerstvením poskytl výletníkům osvěžení a získání sil na cestu zpět. Podvečerní plavba mezi plavci, loďkami, šlapadly a plachetnicemi byla romantická. Do domova přijeli výletníci plni zážitků a nových poznání.

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Dětský den 2021

V rámci oslavy "Mezinárodního dne dětí" jsme pro chlapce našeho dětského domova pozvali do našeho areálu pana Jiřího Sadilu - "cirkusáka a žongléra" z nedalekého Fryštáku. Pan Jirka nejdříve seznámil naše chlapce se všemi netradičními pomůckami, které si pro ně na tento den připravil a přivezl, předvedl chlapcům, jak se které náčiní používá, a následně měli chlapci dostatek času si vše sami nebo pod dozorem vyzkoušet.

Chlapci zkoušeli chůzi na chůdách, jízdu na jednokolkách, minikolech, dvoukolech, dále pak balanční desky, žonglování s kužely, kruhy, točící talíře, diabola, flowersticky, slack-line, kendama, levistick a další...

Návštěva pana Jirky a možnost vyzkoušet si všechny tyto netradiční interaktivní pomůcky zaujala nejen všechny chlapce ale i personál. Počasí nám tento den naštěstí také přálo, tak už nic nebránilo tomu, aby se program zdařil a chlapci si odpolední program náležitě užili.

Bc. Lukáš Rapčan (vedoucí vychovatel)

Nenasytný křikloun

Před pár týdny jsme Vás informovali o tom, že v areálu našeho dětského domova zahnízdila strakapoudí rodinka. Nejdříve se paní strakapoudová s panem strakapoudem střídali v sezení na vejcích. Nevěděli jsme kolik vajíček mají. Po vylíhnutí jim začal veliký shon s krmením.

Až teprve teď jsme zjistili, že je v hnízdě jen jedno mládě. Jedno, které vydá za deset. Neustálým křikem pobízí své rodiče ke krmení. Stále hladový křikloun nenechá paní strakapoudovou a pana strakapouda ani na chvíli odpočinout.

J.V.


Výtvarná soutěž - Výprava dětských domovů s badatelem Brábkem

Ekologické centrum Orlov o.p.s. našemu dětskému domovu zaslalo darem dva výtisky knihy " Expedice Věnceslava Brábka do Svrchní Křídy nad Černými lesy" od Jana Sováka.

Malíř a spisovatel Jan Sovák se věnuje rekonstrukcím pravěkého života, tvoří ve spolupráci s paleontology z celého světa, jeho práce jsou považovány za jedny z nejlepších. Jeho díla jsou součástí expozic významných muzeí v Evropě, Americe i v Asii. Rozsáhlá sbírka rekonstrukcí vznikla také ve spolupráci s Národním muzeem v Praze. Ilustroval přes tři sta knih vydaných v patnácti jazycích, byl ilustrátorem Crichtonova Jurského parku.

Jana Sováka k práci na dětské knize "Expedice badatele Věnceslava Brábka" inspiroval nález skutečného deníku, který byl objeven při stěhování sbírek v Národním muzeu. V deníku si badatel zaznamenával každodenní aktivity, ty doplňoval kresbami i fotografiemi. Kniha s krásnými ilustracemi popustila fantazii našim chlapcům, kteří s radostí kreslili a vyráběli práce do výtvarné soutěže. Uvidíme, zda-li budou úspěšní!!!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Vaření v době pandemie

V Dětském domově se školou v Bystřici pod Hostýnem každé úterní odpoledne probíhají zájmové činnosti - vaření, sport, pracovní terapie nebo canisterapie. Mezi nejoblíbenější patří kroužek vaření s paní vychovatelkou. O tento kroužek je mezi chlapci velký zájem, protože si vždy něco dobrého připraví a snědí. Chlapci se učí nejen jídlo připravit, ale i správně a slušně stolovat.

Někteří kluci se chtějí vyučit kuchařem. Přípravou na kuchaře u nás v domově je nejen kroužek vaření, ale i víkendové vaření jen tak pro radost! Co jsme všechno letos vařili a pekli? Dort, bábovku, štrůdl, velikonočního beránka, ořechové hřebeny, slané tyčinky, pizzu, bramboráky, banán v čokoládě, fondu, marikle, kuřecí čínu a další dobroty!

Jak se říká "bez práce nejsou koláče", tak toto přísloví platí u nás dvojnásob.

Chlapci 2.skupiny DDŠ Bystřice p. H.            


  Trojmezí

V sobotu 15.května proběhlo další terapeutické putování. Tentokrát v okolí nejvýchodnější obce naší země - Hrčavy. V blízkosti vesnice jsme navštívili místo, kde se stýkají území tří států - Polska, Slovenska a Česka. Turistická cesta vedla krásnou jarní přírodou, mezi pastvinami koz, ovcí a koní k upravenému Trojmezí. Hraniční místo je označeno třemi žulovými monolity v jejichž blízkosti jsme využili stánek "U mě" a zakoupili si menší občerstvení. Cesta zpět k autu uběhla rychle. Před odjezdem jsme ještě v Hrčavě prozkoumali Lurdskou jeskyňku se studánkou, jejíž voda je podle pověsti léčivá. Cestou zpět do dětského domova jsme ještě navštívili sportovní hřiště, kde kluci vyzkoušeli několik překážek a menší horolezeckou stěnu. Posledním zastavením dne byla Obůrka v Bílé. Setkali jsme se s muflony, laněmi, jeleny a jezevcem, které jsme krmili a fotili na památku výletu!

Jedním krokem ve třech státech bylo super! Těšíme se na další výlet!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)  


Strakapoud

Tady někdo řezal motorovou pilou?

Ne, to pan strakapoud stavěl hnízdo pro paní strakapoudovou, aby mohla snést svá vajíčka.

V areálu našeho dětského domova zahnízdila strakapoudí rodinka. Paní od pana strakapouda snesla vajíčka a teď se oba střídají na jejich sezení - zahřívání. Kolik vajíček mají? Nevíme. Nechceme je vyplašit. To se dozvíme, až podle toho, kolik hladových krků se bude z hnízda při krmení natahovat.

J.V.


Psí kamarádi!

Pandemie nemoci COVID 19 omezila možnosti návštěv v našem dětském domově. Po uvolnění bezpečnostních hygienických opatření nás navštívila canisterapeutka paní Šťastná a dovezla naše kamarády - Aničku, Agnesku a Klaudii . Chlapci z první, druhé a čtvrté skupiny se s pejsky znali z dřívějších návštěv. Opravdu se velmi těšili na psí kamarády! Při setkání zažili nová dobrodružství!!!   

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 ZOO Ostrava a Obůrka v Bílé

O prvním víkendu po částečném uvolnění protiepidemických opatření se uskutečnil první celodenní výlet z dětského domova přesahující hranice okresu. Cílem výletu byla zvolena místa, umožňující poznávání a relaxaci v kontaktu s živou přírodou. Dopoledne strávili kluci v ostravské Zoo. Hodně času věnovali průchozímu pavilónu s papoušky a ještě více výběhu s domácími zvířaty. Využili možnosti krmit z ruky mladá kůzlátka a kozičky. Ještě zajímavější byla odpolední část dne. V obci Bílá v Beskydských horách se na chvíli vrátili do zimy s dvaceticentimetrovým sněhem. Dokonce v altánku na parkovišti uprostřed lesa ještě teď po velikonocích stál ozdobený vánoční stromeček. V přírodní oboře Bílá bylo vzrušující blízké setkání se zvířaty, zvyklými na lidskou přítomnost, žijícími v naších lesích. Nejvíc kluky pobavilo, když zvědavý jelen přišel až ke stezce, aby si ze své strany také prohlédl návštěvníky obory. Na konec výletu si chlapci sami připravili pochoutku pro občerstvení: rozpálili ohniště a opekli si na špejlích klobásky. Po nervozitě ze zdlouhavých protiepidemických omezeni příjemný výlet do přírody pomohl všem k uvolnění a uklidnění.

Vít Kravec (asistent vychovatele)


 Úklid parku

Počasí nám přálo, pytle a rukavice nachystané, kluci s učiteli natěšení na dobrodružství - čeká nás úklid parku v rámci projektu "Ukliďme svět". Namísto dopoledního vyučování jsme se vydali uklidit park v okolí našeho domova. Po nezbytném vybavení dětí pomůckami a pokyny, šlo pět skupinek dětí do parku a všichni hledali ztracené poklady a odpadky. Netrvalo dlouho a první úlovky vršily pytle. Obaly od cukrovinek, papírky a největší úlovek - koš na prádlo v rybníce, patrně někdo lovil ryby. Skupinka nejmenších nalezla zimní bundu, další uklízeli pozůstatky párty u prolézaček. Osm pytlů s odpadem a dobrý pocit z pomoci přírodě, takový úspěch s radostí zopakujeme i při dalším úklidu parku v Bystřici pod Hostýnem. Děkuji dětem i učitelům za skvělou práci a organizátorům projektu za dodaný materiál k úklidu.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


PŘÍBĚH MARTINA - PREVENCE KYBERŠIKANY!

Nezisková organizace Nadání a dovednosti, o.p.s. zprostředkovala našim chlapcům zhlédnutí neobvyklého filmu, který původně vznikl jako webový seriál #martyisdead. Tvůrce seriálu inspirovaly skutečné příběhy kyberšikany.

Hrdinou tohoto silného příběhu je patnáctiletý chlapec Martin - Marty. Na samém začátku filmu přijde o život, po jeho smrti otec v počítači objeví překvapivé věci, díky kterým postupně přichází na to, co se vlastně synovi stalo. Co prožívají rodiče po smrti syna, co pro chlapce znamenalo stát se obětí šikany a jak to brali kamarádi, je hlavním tématem filmu.

Tento silný příběh byl pro naše chlapce velkým poučením. V příběhu dochází k překvapivým zvratům, při nichž se divák zamýšlí nad svým chováním na internetu. Získání ceny EMMY od Mezinárodní akademie televizních umění a věd tomuto původně internetovému seriálovému thrilleru, je velkým úspěchem jeho tvůrců. Ti dnes připravují pokračování seriálu pod názvem #annaismissing ( Anna se pohřešuje), která bude o ztracených dětech. Už dnes se těšíme na její zhlédnutí, které nás opět donutí k zamyšlení.  

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)

 DESATERO BEZPEČNÉHO INTERNETU

Drž se zásad bezpečnosti na internetu a zbytečně neriskuj!

Pro bezpečí na internetu ti postačí dodržet jen pár důležitých, ale přitom jednoduchých zásad.

 1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem na druhé straně.

 2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a až vůbec ne intimní. Svou intimní fotku neposílej ani kamarádovi - nikdy nevíš, co s ní někdy může udělat.

 3. Udržuj hesla v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.

 4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy. Ignoruj je.

 5. Nedomlouvej si schůzku přes internet, aniž bys o tom řekl někomu jinému.

 6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.

 7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky nebo něčí vzkazy uvedou do rozpaků nebo tě dokonce vyděsí.

 8. Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.

 9. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.

 10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.      


 Den vody 2021

Voda je náš nejcennější přírodní zdroj. Jak je důležitá si většinou uvědomíme až v okamžiku, kdy přestane být samozřejmostí. Význam životodárné vody tradičně připomíná 22.březen - SVĚTOVÝ DEN VODY.

Den vody si děti v dětském domově připomínají tradičně ve spolupráci se studenty UTB Zlín. V letošním roce proběhla tato akce netradičně. Z důvodu epidemiologických opatření nebyla možnost obvyklého setkání v Lázních Zlín, kde se konává plavecké soutěžení a hry v bazénu.

Z důvodu nemoci COVID se hry a soutěže tentokrát přesunuly do jednotlivých dětských domovů. Studenti UTB zaslali spolupracovníkům v dětském domově aktivity, hry a soutěže. Inspirovali se animovaným seriálem SPONGEBOB V KALHOTÁCH vytvořeným mořským biologem. Tím naše chlapce přivedli do mořského světa. Chlapci si s chutí zasoutěžili, zahráli hry, vyluštili tajenky, hlavolamy, křížovky.

Studentům UTB Zlín tímto mnohokrát děkujeme! Snad se za rok sejdeme s kamarády z dětských domovů v Lázních Zlín na tradiční plavecké soutěži ke SVĚTOVÉNU DNI VODY!!!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


Nový příbytek v našem domově

O jarních prázdninách Filip K. nezahálel a společně se svým strejdou vyrobili ptačí budku. A dílo se jim skutečně podařilo! Pevná konstrukce, střecha s termoizolační vrstvou, menší předsíň, hladké bidýlko a uvnitř prostorný obývací pokoj. Za odborného dohledu byla budka instalována na pěkně vzrostlý strom, který máme přímo před okny naší třídy. Filip ještě přisypal ptačí dobroty a teď každou přestávku vyhlížíme nové obyvatele našeho příbytku.

V pracovním vyučování jsme si tak vyzkoušeli přibít budku a zároveň si nenápadně zopakovali vyjmenovaná slova po B (přibít, bidýlko, obyvatel, příbytek, obývací ...).

Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka)


 Projektový den

Ze středu Země po stavbu pyramid a hru králů - takový byl projektový den v půli března ve škole. Učitelé zpestřili den výuky projekty, kde se žáci mohli dostatečně vydovádět a ještě vyrobit pomůcky pro další výuku. Putovali ze středu Země a ve stylu Minecraftu těžili horniny, určovali drahé kameny, dávali je do skupin a na konec si vyrobili šperk. Drahé kameny byly oblíbené také v době faraónů, ale dostat se k nim, to byl úkol pro přemýšlející hlavičky v Egyptě. Hieroglyfy, stavba pyramidy a spousty písku na hraní... ale jak tu pyramidu postavit? Model z papíru zvládl každý, ale přemístit mnohatunový kámen na vrcholek pyramidy, to chce velkou sílu. Nebo ne? Tento nelehký úkol řešili fyzici ve skupince sedmé třídy. Navrhnout jednoduchý stroj nebyl problém (od nafukovacího balónu po teleport), ale vyrobit funkční model, to je jiná písnička. Z hromádky dřevěných hranolů, válců, měděného drátu a provázku se podařilo za dopoledne vyrobit všechny jednoduché stroje a co více, ony vážně fungují. A co by to byla za výroba, kdybychom po sobě nedokázali uklidit? To měli za úkol nejmenší. Třídění odpadu, jeho další využití a nejzábavnější část - výroba kontejneru a popelnice. Kdo z kluků by se rád stal popelářem? Nyní mají možnost si to vyzkoušet. To je výzva hodná tvořivé skupiny prvního stupně. Poslední náročný úkol měli osmáci. Na první pohled jen hráli hru, ale zdání klame. Krásné dřevěné figurky, šachovnice, to přímo svádí si zahrát. První krůčky ve hře šachu se podařily všem a na konci dne si tři dvojice daly turnaj. Mnohdy úsměvné tahy po šachovnici na začátku brzy následovaly zkušené hlášky: "šach a mat", což jsme po tak krátké době ani nečekali. Moc jsme si všichni projektový den užili a na další již sbíráme od dětí náměty.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Výlet do Sluňákova

Končí zima, oteplilo se, svítí sluníčko - příroda nás láká k návštěvě. Chlapci ze čtvrté rodinné skupiny se s pedagogy vydali na výlet do Chráněné krajinné oblasti Litovelského Pomoraví. Navštívili Sluňákov, přírodní galerii s díly známých českých výtvarníků M. Fekara, M. Šejna a M. Hubáčka. Procházka v rozsáhlém areálu je vedla přes mokřady, lužním lesem a rozsáhlou loukou.

Trasa začíná u nízkoenergetického domu Sluňákov, který získal cenu "GRAND PRIX ARCHITEKT". Je to zvláštní, velká budova přirozeně začleněná do krajiny. Škoda, že nebylo možné ji navštívit a blíže prozkoumat vevnitř. Opodál domu Sluňákov je ohniště obkroužené kamennou zdí s půdorysem spirály budované na principu zlatého řezu. Zeď slouží k posezení, postupně se zvedá, na konci směřuje ke kořenům zasazené lípy. Přes mokřady, kolem rybníku chlapci došli k přístřešku U zuhelnatělého stromu. Kmen stromu byl objeven při hloubení rybníka v říčních náplavech. Z přístřešku je vyhlídka na okolní tůně a nedalekou Sluneční horu. Sluneční hora překrývá potok, je to větší umělý krajinný útvar, na který lze vystoupat. Nad vrcholem hory jsou zavěšeny dva zvony, vnitřní věnovaný zemi a vodě, horní odkazující ke slunci a větru. Kluci je s chutí rozezněli.

Nejzajímavější místa navštívili chlapci v lužním lese za Sluneční horou. Prvním místem byl Kouzelný les pocitů tvořený tunelem z ohýbaných stromků. Následoval Kouzelný les zvuků, kde kluci rozezněli kuličkový vibrafon, poslouchali zvuk větru v kovových píšťalách. Posledním byl Kouzelný les poznání, kde měli možnost zkoumat běh vody v krajině a blíže poznávat dřeviny Litovelského Pomoraví - stáří stromů, rozpad hmoty...

Posledním objektem k prozkoumání byl Lesní chrám z dubových sloupů s vrcholovou vyhlídkou na okolní les i louku. Otevřený vnitřní prostor chrámu propojuje dráhu slunce s životními osudy a povahou každého z nás. Zde chlapci hledali svá znamení zvěrokruhu a povahový rys, který ji náleží.

Přírodní galerie Sluňákov nás všechny okouzlila. Líbily se nám zajímavé stavby s citem zakomponované do krajiny, četná místa k prozkoumání a poznávání. Určitě toto místo navštívíme ještě několikrát a využijeme služeb průvodce i možnosti navštívit také vnitřní prostory staveb. Snad nám to epidemiologická situace dovolí. Už dnes se všichni těšíme na další výlet!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)   


Kometo děkujeme!!!

Ještě neuplynuly ani 2 měsíce od Vánoc a v našem dětském domově se již opět nadělovalo. Ptáte se jak je to možné? Tentokrát se o nadělování postaral organizační tým Komety Brno v čele s koordinátorkou projektu ("Jižní Morava - Království Komety") paní Markétou Hofírkovou.

I v této nelehké "době covidové" se podařilo Kometě v rámci dobré spolupráce se sponzory zajistit krásnou sportovní výbavu a doplňky pro chlapce našeho dětského domova. Díky tomuto krásnému a hodnotnému sponzorskému daru se našim chlapcům krásně rozšířil jejich šatník nejen o oblečení na sport a navštěvované sportovní akce ale i o oblečení fanouškovské a fandící, protože díky Kometě Brno se několikrát do roka můžeme zúčastnit hokejových zápasů, či jiných akcí, které pro veřejnost pořádají či pořádali (EKO den s Kometou, Drakometiáda, Dortiáda s Kometou, atd...). Bohužel jsou v dnešní "době covidové" všechny tyto akce pozastaveny, tak nezbývá než si přát a doufat, aby se tato neblahá situace snad brzy vrátila do normálu...

Kometě za vše moc a moc děkujeme!

Bc. Lukáš Rapčan (vedoucí vychovatel)


Hurá, užíváme si sněhu!

Zima je v letošním roce k dětem velmi štědrá! V únoru náš dětský domov zasypal sníh, který vylákal chlapce i pedagogy k rozmanitým zimním aktivitám na zahradě. Naši nejmenší kluci z první skupiny s pedagogy začali tradičně, stavbou sněhuláka, který se letos obzvlášť povedl. Je velmi netradiční - připomíná malého kluka, stojí před domovem a láká k bližšímu prozkoumání i kolemjdoucí občany města. Kousek opodál, před vstupem do domova, vyrostl díky velkým klukům umělý kopec, který svádí k bobování, sáňkování i jízdě na lopatě. Divoké sjezdy si užívají menší i starší děti každý den. Opodál od vchodu do budovy vyrostlo eskymácké iglú. Sněhový domeček s podporou vzrostlého dubu stál kluky spoustu práce, nabízí úkryt a hry nejmenším chlapcům. Samozřejmě nechyběly koulovačky a kreslení ve sněhu. Pobyt na naší zasněžené zahradě je prostě super - hurá - užíváme si sněhu!!!   

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)   


 Pracovní vyučování

Bytovou politiku našeho ptactva jsme v pracovním vyučování řešili v minulých měsících, kdy kluci vyráběli ptačí budky a krmítka. Ptáčci nás potěšili svým zpěvem a pravidelná vysoká návštěvnost krmítek veverkami dala tušit, že nejen pernatcům se naše práce líbí. Kolegové se v pracovním vyučování nevěnují jen přírodě, ale také zkrášlení našeho okolí v areálu školy. V zimních měsících neusnuli na pomyslných vavřínech, ale již nyní chystají zázemí pro teplejší počasí. Kluci pomáhají s úklidem spadaných větví po vichřici odměněné opékáním špekáčků a několik měsíců chystají akci desetiletí - nové posezení u krbu. Původní přístřešek vzal věkem za své, tak se rozhodli vlastními silami o rekonstrukci. Z dílny se pravidelně ozývá řezání, broušení a šustění štětců, nádherná vůně smrkového řeziva a hrdí chlapci na svou práci = nejlepší odměna a hlavně motivace pro ostatní. Do pracovního vyučování nepatří jen práce, aby si vše řádně vyzkoušeli než se rozhodnou pro budoucí povolání, ale také diskuze, která jim s volbou pomůže. Na jejich budoucí cestě životem čeká mnoho překážek, nástrah a pokušení, které je nutné co nejvíce odhalit a připravit se na ně. Poslední odpolední vyučování jsme tedy věnovali i této přípravě, rozebráním současných rizik i těm budoucím za zdmi školy a hlavně nastavením cest pro případnou pomoc. Věřím, že dětem takto pojaté pracovní vyučování pomůže dobře se rozhodnout pro budoucí povolání nebo studium a když půjdou někdy okolo "své" školy, s hrdostí ukážou třeba na stojící pergolu se slovy: "to jsem vyrobil já".

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Vánoce 2020

Vánoční nálada v dětském domově začala o něco dříve, než ukazoval kalendář. Výzdoba oken byla viditelná již z dálky, ale to nejkrásnější čekalo na bytech dětí a ve třídách školy. Probíhala totiž soutěž o nejlépe vyzdobený byt, pokoj a učebnu. Hodiny pracovní a výtvarné výchovy ve škole a spousta času přípravy bytů s vychovateli přinesly kýžené výsledky, až oči přecházely. Tolik barev, druhů výrobků a těch nápadů... nebylo jednoduché vybrat vítěze, tím byli přece všichni. Vše bylo připraveno, aby se večer děti sešly u vánočního stromečku, mohly prožít atmosféru svátků a dočkali se vysněných dárků. Všechen shon a zápolení byly pryč. Stoly se prohýbaly pod dobrotami a slavnostní večeří, zpívaly se koledy a pak nastal čas na rozbalování. Spousta hraček, sportovního vybavení a dobrot vykouzlily úsměvy všem a trvalo ještě dlouho do večera, než šli všichni spokojeně spát se svou novou hračkou, se kterou se navzájem chlubili. Skutečný Štědrý den bude za pár dní, některé děti mohou odjet k rodinám a pro ty, které takové štěstí nemají, již připravujeme stejný zážitek ještě jednou společně s bohatým programem po celé svátky.

Děkuji za děti všem dárcům, kteří splnili vánoční přání dětem a zaměstnancům dětského domova za tak nádherný večer, na který budeme dlouho vzpomínat.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Mikuláš v DDŠ

Mezi chlapce i v letošním roce zavítal Mikuláš a čerti. Někdo se bál - asi měl proč, ale nakonec se všichni pobavili. Úspěšně prošli čertovskou stezkou, přednesli krátkou říkanku a dostali balíček od přívětivého Mikuláše.

Říkanka kluků pro Mikuláše:

Mikuláši, Mikuláši,

kdo to tady děti straší,

kdo tu řinčí řetězem

a proč s tebou přišel sem?

Rohatý, rohatý,

s kožichem až na paty,

rohatý, černý, střapatý - čert!!!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Zážitkové dopoledne

"Jídlo, hry a zábava proti trudomyslnosti", to by mohl být slogan dnešního dopoledne. Zprvu se zdálo nemožné vyhovět všem omezujícím nařízením, ale dobrá věc se podařila. Soutěžní klání se rozpoutalo u nejmenších dětí, které vzpomínaly na nejlepší pokrmy, co nemají rády a jaké jídlo je prospěšnější pro naše tělo. Nejoblíbenějšími jídly byla ta smažená a sladká, na opačném konci se umístila ryba a květák. Jiná skupinka dětí se musela soustředit ještě více a prověřila všechny smysly. Každý ze soutěžících měl nachystán svůj tác s různými pokrmy a se zavázanýma očima musel dobrotu popsat a následně určit. Velkým problémem bylo určit pomelo, nebo granátové jablko pro svůj exotický původ, ale naše třešeň bez pecky také zůstala v anonymitě. Taková čokoláda, nebo sardinka, to je sázka na jistotu, tak i méně zdatní kuchaři dosáhli na bodové hodnocení. Rybám se věnovala i další skupinka, která lovila v českém rybníku i řekách a tahali na udici jednoho sumce za druhým. Vyzkoušeli si navázat háček, otestovali pruty s navijáky a své znalosti prověřili soutěží v poznávání ryb. Méně veselé téma, avšak dětmi velmi bouřlivě diskutované, se týkalo kouření. Starší děti mnohdy mají zkušenost s tabákovými výrobky, ale pozadí chemických reakcí v těle a patologických změn si nepřipouštějí. Nejpůsobivější byla část těhotenství a účinků nikotinu jak na reprodukční soustavu, tak i na plod. Děsivé obrázky z krabiček všichni znají, ale nemít své děti zapůsobilo více. Zážitkové dopoledne se skutečně vydařilo a těšíme se další, nejlépe opět jedlé.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Výlet za sněhem

V pátek se vydala skupina malých kluků za velkým dobrodružstvím - vidět první sníh a vyzkoušet boby. V posledním týdnu silně pršelo, hodně se ochladilo a na vrcholcích nejvyšších hor se objevil první sníh. Vidět a zažít zimu se stalo pro všechny velkou výzvou.

Vydali jsme do Jeseníků na nejvyšší horu Moravy - Praděd. Cestou na Ovčárnu nebylo dobré počasí, pršelo a foukal silný vítr. Před koncem cesty autem se za okny objevil sníh a čím více jsme stoupali, tím více ho přibývalo až tvořil souvislou vrstvu. Po vystoupení z auta překvapila kluky velká zima, ale neohroženě se vydali na vrchol hory. Se stoupající nadmořskou výškou sílil vítr, do očí nepříjemně píchaly zmrzlé krystaly sněhu. Těsně pod vrcholem byla většina dětí prochladlá a unavená, proto se vrátili k autu. Cestou zpět potkali otevřený bufet, kde se prohřáli čajem a drobným občerstvením. Tím získali sílu ke krátkému bobování a hrátkám na sněhu. Cestou zpět do domova jsme se krátce zastavili v Karlově Studánce k pozdní svačině. Do Bystřice se všichni vrátili odpočinutí a se spoustou zážitků a vzpomínek. Už teď se těšíme na další zajímavé dobrodružství.

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Vzpoura úrazům

Sychravé počasí úterního dopoledne nám zpříjemnili ambasadoři projektu "Vzpoura úrazům", kteří k nám dojeli povyprávět své životní příběhy. Projekt je zaštítěn zdravotní pojišťovnou a má dětem ukázat možné následky v životě po úrazu. Stále usměvaví Radomír a Jarmila přijeli před kluky na invalidních vozících, kluci ztichli, čekali nějaké překvapení, divadlo, ale příběh obou aktérů je ujistil, že je to realita. Stačila malá nepozornost, únava a lidem se změnil dosavadní život. Kluci se poutavými příběhy dověděli, jak probíhá rehabilitace po úrazu a následný návrat do života, možnosti práce i sportu. Nejpůsobivější okamžiky však přinesly videa z každodenních činností - obyčejné oblékání, nebo hygiena, nákupy, dojíždění a dopady na rodinný život. Přesto všechno z ambasadorů vyzařovala veselá nálada a rádi odpovídali na dotazy kluků, popisovali konkrétní situace a to vše proto, aby si uvědomili, že zdraví máme jen jedno. Moc děkujeme za poutavou přednášku a všichni si přejeme pevné zdraví.


 Úklid parku 19. 9. 2020

I v této náročné době jsme se účastnili celostátní akce "Ukliďme Česko". Pořadatel nás vybavil rukavicemi, pytli na odpad a zbytek zůstal na nás. Ráno bylo chladivé, avšak nadšení zvítězilo a tak jsme vyrazili do parku. Naším úkolem bylo uklidit městský park Zahájené od odpadků. Skupiny kluků se seřadily na nádvoří dětského domova a namísto vyučování ve třídách vyrazily do parku se svými učiteli. Kluci zodpovědně chodili po parku a hledali odhozené odpadky. Po cestách toho moc nenašli, když ale sešli z cesty do zákoutí parku, pytle se rychle plnily. V okolí laviček, pod keři, u atrakcí, tam všude nacházeli obaly a láhve, papírky a dokonce oblečení. Pracovní dopoledne završilo vyhodnocení nejlepšího sběrače jednotlivce i nejlepší skupinu. Děkujeme pořadatelům za vybavení pro úklid, technickým službám za odvoz pytlů a hlavně chlapcům za vynikající práci.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Kdo si hraje nezlobí

V sobotu 12.září se děti našeho dětského domova zúčastnily 13.ročníku akce " Kdo si hraje nezlobí aneb Království ledu ". Na hřišti Dukly Hranice se všichni ocitli v pohádce Ledové království. Výzdoba, kostýmy pořadatelů kluky burcovali k dobrému výkonu. Hlavním úkolem dětského domova bylo luštění křížovky se zimní tématikou. Najít zadání, správně vyplnit křížovku a co nejrychleji odevzdat tajenku pořadatelům, to vše bylo v soutěži hodnoceno. K luštění, dobré náladě a tanci hrál DJ - DALIS. Následovala nejzajímavější část programu - vystoupení hudební skupiny Maxim Turbulenc, autogramiáda a tance skupiny ZIZI. Program byl tak přitažlivý a zajímavý, že čas běžel jako voda. Najednou pořadatelé začali připravovat vyhlášení soutěže dětských domovů. Na improvizované pódium donesli všechny sněhuláky, které domovy přivezli do soutěže. Náš byl největší a nejvíc se podobal Olafovi z pohádky Ledové království. Radost to byla veliká!!! Náš dětský domov zvítězil - získali jsme pohár a diplom za 1.místo!!!

Mnohokrát děkujeme pořadatelům za krásně prožité odpoledne. Těšíme se na další ročník - Kdo si hraje nezlobí....

Mgr.Ladislava Marešová (etopedka)                


 Canisterapie

je léčba lidské duše psí láskou

V letošním školním roce se naše nejmenší děti budou pravidelně potkávat s výbornou canisterapeutkou Andreou a její parťačkou Cienn. Chlapci tak získají novou netradiční psí kamarádku, která je bude mít ráda. Budou se s ní mazlit, hrát si s ní, procvičovat povely, cviky, triky, které zná. Naučí se pomáhat terapeutce Andree s péčí o Cienn, tím se u chlapců podpoří vytváření pocitu odpovědnosti, zvýší se jejich sebevědomí. V průběhu her a soutěží s Cienn někteří z chlapců získají nové znalosti a dovednosti o pejscích a jejich životě. Kamarádka Cienn pomůže některým chlapcům překonat jejich strach či úzkost při zdolání některých překážek při hrách a soutěžích. V průběhu roku se chlapci naučí povely, cviky, triky, které umí Cienn a Andrea jim předá část svých dovedností.

Andrea a Cienn obohatí nejmenším chlapcům život v našem domově.

Těšíme se na společné chvíle!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)  


 Hurá prázdniny 2020


Na prázdniny všechny děti netrpělivě čekají. Ne všichni naši chlapci mají tu možnost na ně odjet domů. Takovým připravujeme pestrý program, aby si i oni prázdniny užili a rádi na ně vzpomínali.

Prázdniny začínáme tradičně na horské chatě Jičínská bouda v Krkonoších. Po celou dobu pobytu bylo pěkné počasí, a proto si chlapci užili nejen turistiku, zajímavosti, ale i koupání. Navštívili jsme Mumlavské vodopády, kluci se prošli po hřebenech hor až do Špindlerova Mlýna, obdivovali krásu Adršpašských skal. Při návštěvě hradu Humprecht poznali jeho historii, po prohlídce hradu Pecka viděli zajímavou ukázku z pověstí hradu v podání šermířské skupiny. Po zážitku se mohli zchladit na koupališti v Pecce.

Další pobyt plný zážitků proběhl v druhé polovině srpna ve stanovém táboře, který pomáháme stavět na začátku července v podhůří Kelčského Javorníka. K oblíbeným a tradičním aktivitám našich dětí patří cykloturistika. Chlapci navštívili řadu turistických míst v okolí Rajnochovic - koupaliště v Osíčku, rozhlednu Marušku, zříceninu hradu Šamburk. Kluci si také osvojují techniky přípravy a udržování táborového ohně. Nezbytnou součástí obou pobytů je pomoc paní kuchařce s přípravou jídla, která se o děti svými nápaditými recepty po celou dobu stará.

Celé prázdniny děti prožily aktivně a zajímavě.

Jaroslav Frélich (vychovatel)

Bc. Vladimír Land (vychovatel)


 Sportovní den ve škole

Prázdniny se blíží a s tím i odjezdy některých kluků domů, proto jsme uspořádali poslední sportovní akci školy v tomto školním roce. Sportovci ze tříd, učitelé a vychovatelé s bojovným pokřikem obsadili halu, losováním určili skupiny a klání mohlo začít. První byl na řadě floorball, spousta elánu a energie závodníků byly znát. Míček se nestačil ani zastavit a už byl na jiné hokejce a letěl bráně, fandění nehrajících a jásot po gólu, taková to byla nádhera. Po vystřídání všech týmů byla znát únava, aby také ne, vždyť do toho dali vše. Po přestávce na občerstvení byl na řadě fotbal. Větší hřiště, volnější tempo, míč byl pomalejší úměrně k vyčerpání sportovců, avšak hra nebyla ospalá. Všechny zbylé síly se proměnily v hezkou hru plnou napětí a gólů. Celé sportovní dopoledne skončilo vyhlášením výsledků a drobnou odměnou. Škoda, že takové akce nemohou být celý týden namísto školy, posteskli si chlapci. Těšíme se na příští společné utkání, tentokrát však v novém školním roce.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Poznávací výlety jsou vždy předzvěstí letních prázdnin

Jak už bývá zvykem, červnový měsíc je vyhrazen poznávacím výletům.

Předposlední červnový týden je vždy vyhrazen výletům do blízkých, ale i vzdálenějších koutů naší republiky. Chlapci už dlouho dopředu vymýšlejí a plánují, kam by se chtěli podívat.

V pondělí se jedna skupinka vydala na pěší výlet po známé Hostýnské magistrále - cíl byl jasný - Svatý Hostýn. Cestou se zastavili v trampské osadě Jelení louky, kde se občerstvili dozlatova opečenými špekáčky a pokračovali k cíli.

Další den jsme vyrazili do místa, na kterém se shodla většina kluků ze třídy - Punkevní jeskyně a propast Macocha. Toto místo, je turisticky věhlasné. Kdo by odolal, projet se na lodičce po říčce Punkvě a z ní pozorovat krásnou krápníkovou výzdobu.

Další výlet byl do Rožnova pod Radhoštěm a návštěva skanzenu a muzea v přírodě. Kluci se mohli podívat, jak žili naši předkové. Jaké měli zvyky a obyčeje, jak hospodařili a jak třeba vypadala škola.

V neposlední řadě jsme podnikli výlet do ZOO Lešná, kde již tradičně proběhlo krmení rejnoků.

Všechny výlety proběhly v předprázdninové pohodě a velké poděkování patří všem pedagogickým pracovníkům, kteří tyto akce připravili.

Mgr. Jan Beran (učitel)


 Terapeutický výlet

V sobotu ráno tentokrát nemohli někteří malí kluci dospat jak se těšili na letošní poslední terapeutický výlet. Ten byl etopedkou zahalen velkým tajemstvím - pojede se lodí. Cesta lodí byla velká motivace, protože někteří nikdy nepluli.

V den odjezdu, ráno, po naložení nezbytných věcí, skupina vyjela směr Brněnská přehrada. Už prohlídka přístaviště byla zajímavá, následovalo nalodění, hodina cesty k hradu Veveří. Cesta lodí byla pro všechny velkým zážitkem - pozorování odvážných plavců, menších lodí, ryb, skal... Po hodině krásné cesty následovala pěší túra a prohlídka královského hradu Veveří, která byla pro všechny poučná. Cesta zpět do přístaviště v Bystrci proběhla na palubě lodi.

Bylo brzké odpoledne, ale my jsme ještě zamířili do Brněnské ZOO. Těšili jsme se, co nového uvidíme. Další super zážitek - medvědi, lachtani, opice, mořská akvária, velbloudi, žirafy, klokani a další zvířata. ... Pozorování zvířat a zkoušení atrakcí pro děti nás všechny pohltilo tak, že jsme odcházeli mezi posledními návštěvníky. Krátce po nastoupení do auta začala bouřka. Cestou zpět všichni seděli tiše, pozorovali blesky a vzpomínali.

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Dětský den se Zekonem

Den dětí jsme v letošním školním roce v dětském domově oslavili společně s valašským profesionálním silákem Železným Zekonem.

Držitel několika zápisů v Guinessově knize rekordů v úvodu krátce zavzpomínal na svá vrcholná čísla kariéry - tahání auta ušima, udržení dvou letadel od sebe startujících, táhnutí v zubech soutěžní Tatry Karla Lopraise a přešel ke svým oblíbeným odvážným kouskům.

Z publika si vybírá staršího chlapce, do důlku v klíční kosti si vkládá konec železné tyče, druhý opírá o kluka. Tlačí proti němu železnou tyč bez pomoci rukou tak, aby tyč ohnul. Chlapec couvá, z publika se k němu přidává druhý a třetí větší kluk. Ve třech se jim daří Zekonově síle vzdorovat a tyč se skutečně ohýbá. Publikum užasle tleská silákovi i odvážným z řad diváků.

Zekonův pomocník vytahuje z velké truhly železem obité dřevo ve tvaru soudku, které visí na dlouhém řetězu. Na jeho druhém konci je zvláštní úchyt, slouží k zaháknutí za lidské ucho. Silák upevňuje úchyt do ucha a zvedá soudek ze země a otáčí se kolem své osy. Publikum žasne a tleská.

Dále bere vozítko, ze kterého vede podobný řetěz i s úchytem. Vybírá si vychovatelku a dvě děti z publika, které postaví na vozítko. Vozítko s cestujícími bez obtíží táhne silou vlastního těla za ucho bez pomocí rukou. Následují další triky a dovednosti, ve kterých se odvážní na chvíli stali vystupujícími - přetlačování železem v kruhu, pojídání tyčinek, trhání katalogů..... .

Zekonova show strhla všechny děti, obdivovali sílu, odvahu a šikovnost valašského siláka. Fotografie se Zekonem na rozloučenou byla pro kluky krásnou památkou!

Všichni v Dětském domově Bystřice p. H. děkujeme za krásně prožité odpoledne! Zekonovi přejeme hodně sil do dalších vystoupení!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Projektový den

Nevšední ráno? Houkání sovy, zakleslé paroží, pískání selat volající po bachyni... Po budově školy se pohybují podivné bytosti z minulých století, Portáš hlídá u vchodu a kužely na chodbě vyznačují cestu. Co se to asi ve škole děje? Chystá se projektový den a tak témata ranní výuky mají netradiční podobu. Namísto běžných tříd jsou kluci vybrání do skupinek podle zájmů a namísto svých tříd jsou s vyučujícími rozptýleni po domově a jeho okolí. Skupinka starších kluků se podívá na zoubek strašákům posledních měsíců a srovná je s událostmi minulého století, rozluští záhadu spikleneckých teorií o šíření nemocí. Skupinka divočáků provede děti lesem, potkají další obyvatele naší přírody, zjistí, co se dá jíst a čemu se v lese raději vyhnout. K bližšímu prozkoumání mají nejrůznější trofeje lovné zvěře, vycpaná zvířata a ukázku flóry. Velmi povedené bylo vábení zvěře a používání vábniček. V jiné učebně a jiném století dohlíží na pořádek vystrojený portáš, světlý oblek, klobouk, skoro jako Jánošík, ale to by se hodně urazil. Tento portáš hlídá Valaško, je to horal, "drsnej týpek", jak říkali kluci. Zná okolí, jako nikdo jiný a svým poutavým příběhem nás provedl posledními třemi stoletími Hostýnských vrchů. Nejmenší děti měly možnost se vyřádit s paní učitelkou, která jim se svým kolegou připravila soubor pohybových her, jízdy na kole, koloběžce a soutěží na dopravním hřišti. Myslím, že nikdo z kluků ani nepostřehnul, že k aktivitám odříkává i logopedická cvičení, nebo že kužely stavějí jako neoblíbené násobky čísel. Jízda zručnosti na kole a koloběžce se stala soutěží a všichni se dobře bavili. Hravý den navázal na úterní "Den dětí", všichni se těšíme na další projektové dny ve škole a děkuji učitelům za krásně připravené zábavné dopoledne pro děti.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Ochrana přírody a pracovní vyučování

Žáci devátých tříd v rámci pracovního vyučování vyrábějí i z technických materiálů. Odpolední vyučování věnovali péči o naši přírodu a po měsíci příprav mohli udělat radost obyvatelům parku. Dlouhá byla cesta od nákresu k hotovému výrobku, od přířezu až po hotovou budku. Nejdříve si kluci museli zjistit, jaké ptactvo chtějí ubytovat, následně nakreslili budky a upravili rozměry podle nároků každého z pernatců. Samotná výroba byla plná nástrah, přířezy zase plné třísek, ale vše se povedlo. Řezání pilou, pilování i broušení a na řadu přišla i vrtačka a ukázka práce pokrývače. Úžasný pocit z dobré práce ještě umocnil pohled na umístěné budky v přírodě. Všichni se plni očekávání těšíme na jaro, kdy z budek uvidíme vylétávat první obyvatele, kteří nám snad i zazpívají. Děkuji klukům i učitelům pracovního vyučování za mimořádný výkon a věřím, že práce byla přínosem i pro kluky a jejich rozhodování ve volbě budoucího povolání.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Lyžařský kurz 3. 2. - 6. 2. 2020 Krkonoše

Vzhledem ke špatným sněhovým podmínkám v okolí Bystřice pod Hostýnem se naši chlapci, kteří by měli reprezentovat naše zařízení na zimní olympiádě, přesunuli na čtyři dny do Vrchlabí, kde si mohli vyzkoušet a také se zdokonalit v běžeckém lyžování. Pro některé z nich to bylo poprvé.

V pondělí, hned po příjezdu, jsme se přesunuli do areálu Vejsplachy, kde si chlapci poprvé vyzkoušeli, jak jim jde lyžování. I přes deštivé počasí si první sníh užívali.

Od úterního rána jsme již lyžovali na běžeckých tratích na Benecku. Počasí nám přálo a v areálu bylo dostatečné množství sněhu, takže kluci mohli pořádně trénovat. Ve čtvrtek, před odjezdem domů, jsme mohli být spokojeni s tím, jak se kluci naučili jezdit a moc se těšíme na zimní olympiádu, která se uskuteční na stejném místě..

Za spokojený tým

Vladimír Lang (vychovatel)


Kometa Expres vyjel do třetice - cíl - Pardubice

V pátek 24. 1. 2020 dopoledne se vybraní žáci našeho zařízení společně s pedagogickým doprovodem vydali na celodenní akci, jejíž cílem byla kromě návštěvy extraligového hokejového utkání oblíbené Komety Brno také návštěva multifunkční haly v Pardubicích, kde se utkání odehrálo.

Zpestřením celé této akce bylo, že k tomuto utkání jsme cestovali společně s hráči a jinými vybranými dětmi speciálně vypraveným vlakem - Kometa Expresem.

Na palubě Kometa Expresu se svezlo přes 1300 pasažérů, z toho přes pět set dětí z celé Jižní Moravy. Lokomotiva v modrobílých barvách s emblémem Komety zahoukala a ve 13.00 hod. vyrazila směr Pardubice.

Po příjezdu do Pardubic jsme se přesunuli do Enteria Areny a shlédli velmi napínavé utkání před téměř vyprodanou halou. Nakonec zvítězilo domácí mužstvo, ale to nám nemohlo pokazit ten krásný zážitek z tohoto výletu.

Po velmi únavném dni jsme byli rádi, že jsme zpátky ve vlaku a zpáteční cestu jsme si užili i s hráči, kteří procházeli vlakem, podepisovali se a fotili s fanoušky. Jsme rádi, že jsme se mohli takovéto unikátní akce zúčastnit a již teď se těšíme na další podobné akce.

Vladimír Vinklárek (vychovatel)    


Zdravé je drogy nebrat

Existuje řada přednášek na různá témata. Některé jsou zajímavé, jiné naopak natolik nudné, že jsou již zpočátku odsouzeny k tomu, aby byly jen "odsezeny". Pak jsou však setkání, která doslova vtáhnou jak do děje, tak i do případné diskuze, z které vyplyne spousta otázek a odpovědí a také následného zamyšlení a snad i poučení.

Přesně tak to bylo v případě návštěvy pana Romana Povaly, který kromě pro chlapce zajímavého tématu "přivezl" nejen sám sebe, ale především i velmi účinnou zbraň - svůj silný životní příběh. Příběh člověka, který propadl drogám, příběh člověka, který si přestal vážit sám sebe, příběh člověka, který se však nechtěl vzdát a nakonec vyhrál, příběh člověka, který založil rodinu, stal se dokonce i farářem a pomáhá dalším lidem, aby opět nalezli správnou cestu životem.

Cílem pana Povaly bylo ukázat chlapcům, jak důležité je v životě převzít zodpovědnost za své činy a také se umět správně rozhodovat. Jak důležité je mít správné kamarády a koníčky. I na svém životním příběhu chtěl poukázat, jak nebezpečné je pouštět se do "hry" s ďáblem, jemuž se nakonec stanou jen otroky a z jehož područí je pak velmi těžké se vymanit a odhodit okovy.

Přednáška byla umocněna i diskuzí a dotazy našich chlapců, na které pan Povala odpovídal velmi zkušeně a krom toho, že dokázal pootevřít i svůj soukromý život, uměl svou odpověď nakonec zakončit i naopak trefnou otázkou k zamyšlení. Bylo patrné, že si chlapci uvědomovali, že mnohem těžší, než vyhrát nad drogou samotnou, je vyhrát sám nad sebou, že za své hříchy nemohou obviňovat druhé, ale umět ukázat sám na sebe, snažit se opět postavit na nohy a mít také štěstí, aby potkali i správné lidi, kteří jim pomohou.

A takovou pomocí do životů našich chlapců rozhodně bylo i setkání s panem Romanem Povalou, kterému tímto velmi děkujeme a zároveň mu přejeme pevné zdraví a mnoho úspěchů.

Karel Bednařík (asistent pedagoga)Volba budoucího povolání

Konec prvního pololetí je pro vycházející žáky velmi důležité období, musejí se rozhodnout, kam se vydají po základní škole. Jako každým rokem se snažíme zprostředkovat co nejvíce poznání všech oborů, maturitního i učebního směru. Pro většinu je těžké odhadnout, co by je v životě bavilo, jaké mají předpoklady a v jakém oboru by si mohli zajistit slušné výdělky. Proto s kluky navštěvujeme různé střední školy, výchovné ústavy a učiliště, aby si udělali představu, co každé studium obnáší. Vybrat správnou školu není jednoduché, vyžaduje mnohdy výborné studijní výsledky, souhlas lékaře a v neposlední řadě také rozhoduje vzdálenost od bydliště a možnosti ubytování na internátu školy. Na školách se seznámili s prostředím školy a požadavky na studium. Kluci si vyzkoušeli práci zedníka, kuchaře, truhláře, zámečníka, lesního technika, seřizovače CNC strojů a spousty dalších. Dlouhé rozhodování vyvrcholí podáním přihlášky na střední školu. Přejeme všem vycházejícím žákům, aby byli přijati na zvolené obory a následně se uplatnili na trhu práce.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Krkonoše 2019

Ve dnech 9. 12. 2019 až 15. 12. 2019 se vydala skupina šesti chlapců za doprovodu tří pedagogů na ozdravně-turistický pobyt do Krkonoš, konkrétně na Benecko. Plán pobytu byl velmi přitažlivý - návštěva přírodních zajímavostí, okolních obcí a dominant Krkonoš.

První den z nadcházejícího týdne jsme téměř celý strávili na velmi dlouhé a náročné cestě na místo, kde jsme byli ubytovaní - chata Na Špici. V odpoledních hodinách jsme se jen krátce prošli po okolí, aby nám před večeří pěkně vyhládlo. Hned druhý den po snídani jsme vyrazili na výlet do nedalekého Vrchlabí a po obědě jsme ještě navštívili lyžařské středisko Horní Mísečky.

Další den ráno, hned po snídani, kdy předpověď hlásila dobré počasí, jsme se všichni vydali do Janských Lázní, kde je stezka korunami stromů a pak jsme si prohlédli samotné Janské Lázně a pokusili se o částečný výstup na Černou horu. Po třech náročných dnech jsme si dali jednodenní pauzu, abychom nabrali nové síly. Další výlet jsme podnikli do Obřího dolu pod nejvyšší horou ČR, Sněžkou. Se stoupající nadmořskou výškou se začalo ochlazovat a nakonec jsme se dočkali i souvislé sněhové pokrývky. Odpolední slunce krásně ozářilo Sněžku a pohled to byl vskutku úžasný. Další výlet jsme podnikli do Špindlerova Mlýna. Vydali jsme se proti proudu řeky Labe po naučné stezce.

Celý týden byl velice zajímavý, naši chlapci se podívali na místa, na kterých ještě nikdy předtím nebyli a myslím, že všem se tam moc líbilo.

Velké poděkování patří organizaci MSDU OS, díky které jsme se mohli pobytu zúčastnit.

Mockrát děkujeme!!!

Mgr. Jan Beran (učitel)        

Hroší hry 2019 Chrudim

Rok se s rokem sešel a naše tři chlapce a dva vychovatele opět čekala dlouhá cesta do Chrudimi. Vůbec to nevadilo, protože na jejím konci byl další ročník oblíbených Hroších her. Po příjezdu do Chrudimi jsme po krátkém přivítání již tradičně odjeli na bazén, kde se odehrálo první kolo her. Naši chlapci i pan Frélich si vedli zdatně a bojovali jako lvi. Po závodech ,výborné večeři a po soutěžích v dovednostech v tělocvičně se všichni odebrali ke spánku, aby byli plni sil na další den. Po snídani jsme se přesunuli na zimní stadion kde probíhaly soutěže na ledě a poté na bowling. Při vyhlášení výsledků naši chlapci zjistili, že v tvrdé konkurenci skončili jako poslední z patnácti družstev. Nebyli však z výsledku smutní, protože si užili pěkné dva dny plné sportu a skvělé zábavy.

Za spokojený tým

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


Popelka na ledě

Nádherné představení plné pohádkové fantazie a kouzel vzhlédli chlapci v hokejové hale ve Zlíně za doprovodu dvou pedagogů. Pro všechny to bylo poprvé, co viděli muzikál na ledě - vlastně spatřili velkolepou show. Od prvních okamžiků představení ani nedýchali, všechny zaujala velkolepá výpravná scéna s dokonalou filmovou projekcí, překrásné kostýmy, fascinující světelná kompozice se spoustou efektů a úžasná choreografie. Chlapci obdivovali skvělé výkony krasobruslařů a herců, které je vtáhli do kouzelného příběhu plného lásky a kouzel. Viděli na vlastní oči herce z televize, které jsou pro ně často vzorem - Tomáše Savku, Vlastimila Harapese, Danu Morávkovou a další. No prostě super zážitek!!!!

Super zážitek vybraným dětem umožnil charitativní spolek Korunka Luhačovice, kterému tímto mnohokrát děkujeme!!!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)                                                                                                    


15. 11. 2019 Planetárium Brno

Sluníčko nám přálo a od rána svítilo na cestu, ale to jsme netušili, že jej uvidíme ještě jednou a hodně blízko. Jeli jsme totiž do Planetária Brno, kde byl připraven pořad Astronaut pro menší děti. Vyjeli jsme brzy ráno abychom stihli navštívit i Mohylu míru. Bojiště tří císařů nás ohromilo velikostí a sledem událostí v multimediální projekci. Kluci si se zájmem prohlíželi dobové oblečení vojáků a nálezy z bojiště. Už jsme si mysleli, že tento zážitek nemůže nic překonat, ale lety do vesmíru v planetáriu byly úžasné. Nejdříve nás průvodce seznámil s aktuální noční oblohou, ukázal planety naší soustavy a nadcházející zimní souhvězdí. Všem se točila hlava při průletu Mléčnou dráhou. Po takových zážitcích se nám domů ani nechtělo. Kluci celou cestu sledovali program planetária a vybírají další zážitkový den. Moc se těšíme.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Výšlap na Kelčský Javorník

V úterý 15. 10. 2019 jsme využili nádherného počasí babího léta a vyrazili na výlet. V rámci předmětu Člověk a jeho svět jsme se rozhodli poznávat okolní krajinu. Naším cílem se stala rozhledna na Kelčském Javorníku. Pod Šaumburk jsme se dopravili autem a pak po svých, v docela rychlém tempu, až na samý vrchol. Cestou jsme poznávali rostliny, stromy, opakovali orientaci na mapě a turistické značky. Pod rozhlednou jsme chvíli odpočívali, snědli dobrou svačinu a řekli si několik technických údajů o rozhledně. A pak vzhůru do oblak! Naskytl se nám úchvatný pohled na naši krajinu. Bylo vidět široko daleko a my jsme si užívali té nádhery. Cesta zpátky nám ubíhala podstatně rychleji. Obdivovali jsme pestrou paletu barev podzimní přírody a rozeznávali jedlé a nejedlé houby, které jsme našli. Domů jsme přijeli příjemně unaveni. Výlet se nám moc líbil a už se těšíme na další.

Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka)


Návštěva kvalifikačního utkání o postup na ME v kopané hráčů do 21 let v Uherském Hradišti

V pondělí 14. 10. 2019 se 6 vybraných žáků našeho DDŠ, ZŠ a ŠJ zúčastnilo návštěvy a shlédnutí kvalifikačního utkání v kopané o postup na Mistrovství Evropy hráčů do 21 let.

V tomto velmi dobrém zápase kvalifikace evropského šampionátu 2021 se Skotskem branka bohužel nepadla a utkání skončilo remízou 0:0. Přesto to byl pro nás všechny velmi pěkný emotivní zážitek a těšíme se na další podobné zápasy.

Na závěr bych chtěl poděkovat FAČR za možnost shlédnout tohle utkání naší reprezentace a popřát hodně úspěchů našim mladým reprezentantům v boji o postup na ME 2021

Vinklárek Vladimír (vychovatel)


Máchovo jezero 2019

Stalo se již tradicí, že se žáci našeho zařízení účastní týdenního terapeutického pobytu ve Starých Splavech na Máchově jezeře. Nejinak tomu bylo i letos a tak se šestice žáků v doprovodu dvou pedagogických pracovníků vydala poznávat historii, kulturu, či přírodu, na tyto věci tak bohatého regionu.

Při tomto týdenním pobytu se nám postupně podařilo navštívit oblast Hřenska, kde jsme byli všichni okouzleni přírodním výtvorem v podobě Pravčické brány, či následnou jízdou na loďkách v pískovcové soutěsce řeky Kamenice. Nesmírně zajímavý a značně vědomostně obohacující byl pak výlet na Trojmezí, spojený s následnou návštěvou Panské skály u Kamenického Šenova, či sklárny v Novém Boru. Historie pak na všechny účastníky zájezdu dýchala z prohlídek skalního hradu ve Sloupu v Čechách, hradu Housce, či při prohlídce zámku v Kuksu. Ve Dvoře Králové si žáci prohlédli a seznámili se se životem zvířat z různých částí světa, aby se poté zamysleli nad pohnutým osudem Židů při prohlídce židovské čtvrti a synagogy ve městě Úštěk. Stejné zamyšlení nad pomíjivostí života všechny žáky napadlo při návštěvě barokní kostnice v Sedlci u Kutné Hory.

Hezky prožitý týden všichni žáci hodnotili velmi pozitivně a slíbili, že všechny nově získané vědomostní poznatky uplatní ve vyučovacích hodinách.

Mgr. Vít Valter (učitel)


Hurá prázdniny!!!

Prázdniny - doba, na kterou se těší všechny děti! Skončila škola, povinnosti a školáci se těší na koupání, hry, výlety, volno - prostě pohodičku v létě!!! V dětském domově to mají chlapci stejně, avšak ne všichni mají tu možnost trávit léto u svých rodičů či rodin, zůstávají v našem domově. Pedagogové jim připravují bohatý program se vším, co k letním radovánkám patří.

Začátek léta tradičně chlapci prožili v Krkonoších, na hřebeni hor v Jičínské boudě. Dny na horách trávili turistikou, výlety do Podkrkonoší, poznáváním zajímavých míst. Po návratu domova si chlapci díky krásnému počasí užili náš bazén a zahradu, s vychovateli podnikli několik výletů do okolí našeho malebného města.

V srpnu se vydali chlapci na táborový pobyt - spali ve stanech, vařili v kotlíku, chystali a udržovali oheň, drželi hlídky, chodili na koupaliště, hráli hry v přírodě a soutěžili v rozličných dovednostech. Po návratu je čekal náš domov, kde pod vedením vedoucích pracovníků probíhaly přípravy na nový školní rok. Chlapci se zapojili do úklidů, prací na zahradě, výzdoby.

Prázdniny - tak jak to bývá, rychle utekly - všichni se už těší na další školní rok!!!

Ladislava Marešová (etoped)


DEN S POLICIÍ ČR

Modré majáky, kvílení pneumatik a naprosto výjimečná ukázka zásahové jednotky Zlín, dokonalá souhra záchranářů a hasičů při vyprošťování osob z vraku vozidla způsobenou dopravní nehodou - tak začal DEN S POLICIÍ. Konal se 14.6. v zámeckém parku v Bystřici pod Hostýnem. Představily se zde všechny složky integrovaného záchranného systému. A bylo se na co dívat. Naši chlapci byli nadšeni ze všech ukázek. Vyzkoušeli si i sezení v policejním autě, čtyřkolce a motorce. Nejvíce je však zaujala ukázka zbraní s odborným výkladem. Do školy si pak kromě zážitků odnášeli i malou pozornost.

Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka)


Letní olympiáda chlapců DDŠ Děčín 

Jako každý rok i letos se naši chlapci zúčastnili sportovního klání na letní olympiádě dětí, kterou tentokrát pořádali kolegové z Boletic. Našich šest chlapců se snažilo obstát v tvrdé konkurenci patnácti družstev z celé republiky. Bojovali tradičně v atletice, minikopané, nohejbalu , stolním tenise a přespolním běhu. Jejich dílčí úspěchy sice nestačily na přední příčky, ale snažili se i přes nepřízeň počasí udělat dobré jméno našemu domovu. Což se jim podařilo a já jim za toto děkuji a věřím, že v příštím roce se bude dařit lépe.

Bc. Lang Vladimír (vychovatel)


ATLETICKÝ ČTYŘBOJ

Dne 16. května 2019 se konal v areálu DDŠ, ZŠ a ŠJ Bystřice pod Hostýnem atletický čtyřboj žáků základních škol. Těchto závodů se zúčastnilo 19 sportovců a sportovkyň ze čtyř týmů, konkrétně z Bystřice pod Hostýnem, Kroměříže, Otrokovic a Veselíčka.

Utkali se v disciplínách: hod kriketovým míčkem, sprint na 60 m, běh 1500 m a 800m a skok daleký. Závodníci byli velmi dobře připraveni a podávali kvalitní výkony. Nejlépe se však vedlo chlapcům z Veselíčka, kteří v celkovém hodnocení zvítězili, druzí byli naši chlapci a třetí místo obsadilo Veselíčko B.

Výsledky:

Celkové hodnocení družstev - chlapci

 • Veselíčko A
 • Bystřice pod Hostýnem
 • Veselíčko B

Celkové hodnocení družstev - dívky

 • Otrokovice
 • Kroměříž

Mgr. David Valter (učitel)