Lyžařský kurz - Vrchlabí

Ve dnech 5. 2. - 8. 2. 2019 se naši chlapci zúčastnili lyžařského výcviku.

Ten probíhal ve Vrchlabí na skvěle upravených závodních tratích. Všech pět hochů si sportování užívalo, zvlášť, když si vyzkoušeli i večerní jízdu na osvětlených tratích. Snad jim tento výcvik pomůže při zdolávání tratí na ZO na Šumavě. Za dobré chování i sportovní nadšení byli chlapci odměněni adrenalinovým zážitkem v podobě snowtubingové jízdy.

Všem se pobyt líbil a těšíme se na příští rok.

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


Výběr střední školy

Budu mechanikem nebo lékařem, řemeslo má zlaté dno nebo devatero řemesel a desátá bída? To je těžké rozhodování každého mladého člověka vycházejícího že základní školy. Každým rokem jezdíme s žáky po středních školách, učilištích, aby si mohli prohlédnout všechna zajímavá řemesla, střední školy, učební nebo maturitní obory. Nabídka je opravdu široká a projet školy Moravy nám zabralo dva měsíce. Kluci si mohli na každé z návštěv vyzkoušet nabízená řemesla, studijní obory a ze všech návštěv se vraceli nadšení. Jednou to byla ozdobená kremrole kterou snědli, jindy zase postavená zeď nebo vykované zábradlí. U studijních oborů je lákadlem vyšší výdělek nebo více spolužaček. Pro někoho je výhodou řidičské oprávnění zdarma, jiný zase ocení žádaný obor pro trh práce, nebo školu blízko bydliště. Velmi nás těší zájem žáků o studium maturitních oborů, kterých každým rokem přibývá. Těšíme se na návštěvu našich letos vycházejících žáků, až budou mít v ruce vysněný doklad o dosažené vzdělání a přejeme úspěšné zdolání této první životní zkoušky.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Kometa Expres vyjel do Ostravy - Vítkovic

V pátek 18. 1. 2019 ráno se 6 vybraných žáků našeho zařízení společně s pedagogickým doprovodem vydalo na celodenní akci, jejíž cílem byla kromě návštěvy extraligového hokejového utkání oblíbené Komety Brno a současně návštěva multifunkční haly v Ostravě - Vítkovicích, kde se toto utkání hrálo.

Zpestřením celé této akce bylo, že k tomuto utkání jsme cestovali společně s hráči a jinými vybranými dětmi speciálně vypraveným Kometa Expresem, tak jako před 13 měsíci, kdy jsme zažili premiérovou vánoční jízdu tohoto vlaku do Prahy.

Na palubě Kometa Expresu se svezlo přes 1000 pasažérů, z toho přes tři sta dětí z celé Jižní Moravy. Lokomotiva v modrobílých barvách s emblémem Komety zahoukala a ve 12.30 hod. vyrazila směr Vítkovice.

Po příjezdu do Ostravy jsme se přesunuli do Ostravar areny a shlédli velmi napínavé utkání před téměř vyprodanou halou. Nakonec zvítězilo domácí mužstvo, ale to nám nemohlo pokazit ten krásný zážitek z tohoto výletu.

Po celém únavném dni jsme byli rádi, že jsme zpátky ve vlaku a zpáteční cestu jsme si užili i s hráči, kteří procházeli vlakem, podepisovali se a fotili se s fanoušky. Jsme rádi, že jsme se mohli takovéto unikátní akce zúčastnit a již teď se těšíme na další podobné akce.

Mgr. Beran Jan (učitel)


VÁNOČNÍ PRAHA A PRAŽSKÝ HRAD

Týden před vánočními svátky jsme se vydali na dlouhou cestu přes celou republiku. Mnozí nemohli dospat, tak i odjezd ve čtvrtek brzy ráno nebyl problém a přes mrazivé počasí jsme za pár hodin byli ve Dvoře Králové. Navštívili jsme našeho bývalého spolužáka Pavla a společně zašli do místní krásné zoologické zahrady. Nachystali jsme ve škole ozdoby na vánoční stromečky pro zvířátka a návštěvníky zoo a díky tomu měli vstupné téměř zdarma (děkujeme pořadatelům této akce!). Prohlídka a čas strávený s kamarádem rychle utekla a vydali jsme se k Praze. Noční prohlídka Prahy a stromečku byla neopakovatelným zážitkem. Všechno nazdobeno, svítící stromeček a spousta barev a atrakcí nás tak nabila energií na hlavní program následujícího dne - návštěvu Pražského hradu, Prezidentské kanceláře a prohlídku hradu, kam se běžně nedá dostat. V pátek ráno jsme dojeli k nábřeží Vltavy. Ve dne je vánoční Praha mnohem zajímavější, tolik památek a ty výhledy a panorama Hradčan... Na Hradě jsme si prohlédli katedrálu, nádvoří a už na nás čekala naše průvodkyně před vchodem do Prezidentské kanceláře. Společně jsme navštívili zákoutí, kde pracuje prezident, kde uvítá své návštěvy státníků, kam si chodí číst a kde relaxuje. Prohlédli jsme si obrazy na chodbách, nábytek a oblíbené vybavení každého z prezidentů. Dověděli jsme se o stavebních úpravách hradu a zodpovídali na otázky naší průvodkyně, kdy naší kluci předvedli perfektní znalosti o našem státu, historii a dokonce i práci prezidenta. Odměnou nám byla pochvala průvodkyně a následná slavnostní výměna stráže na nádvoří. Hradní stráž, kapela v oknech, úžasná choreografie, to vše v nás zanechalo hluboké zážitky, že jsme ani nechtěli odejít a to nás ještě čekala procházka na Karlově mostě a Staré město. Příjemně unavení jsme večer dorazili domů. Rád bych poděkoval všem klukům za výbornou reprezentaci naší školy a především paní etopedce za realizaci tak úžasného výletu do Prahy a Prezidentské kanceláři za tento zážitek.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Hroší hry 2018 Chrudim

Rok se sešel s rokem a naše tři chlapce a dva vychovatele opět čekala dlouhá cesta do Chrudimi. Vůbec to nevadilo, protože na jejím konci byl další ročník oblíbených Hroších her. Po příjezdu do Chrudimi jsme po krátkém přivítání již tradičně odjeli na bazén, kde se odehrálo první kolo her. Naši chlapci i pan Frélich si vedli zdatně a bojovali jako lvi. Po závodech ,výborné večeři a po soutěžích v dovednostech v tělocvičně se všichni odebrali ke spánku, aby byli plni sil na další den. Po snídani jsme se přesunuli na zimní stadion kde probíhaly soutěže na ledě a poté na bowling. Při vyhlášení výsledků naši chlapci zjistili, že v tvrdé konkurenci skončili jako šestnáctí z osmnácti družstev. Nebyli však z výsledku smutní, protože si užili pěkné dva dny plné sportu a skvělé zábavy.

Za spokojený tým

Bc. Vladimír Lang (vychovatel) 


Mikulášská stezka

V letošním roce jsme pro chlapce uspořádali tradiční Mikulášskou stezku spojenou s pobytem v přírodě. Letos byla tato Mikulášská akce situována do lomu v nedalekém Chvalčově, kde se chlapci postupně vydávali na trasu označenou rozsvícenými lampami. Tento světelný had je postupně vedl noční lesní cestou do nedalekého opuštěného lomu. Chlapci prošli okolo hořícího ohniště, kde se čertům předvedli básní či písní, podepsali se na "čertovský seznam", a následně pokračovali po lanem zajištěném svahu na vrchol lomu na jehož konci čekali na chlapce andělé s Mikulášem, od kterých dostali sladkou odměnu. Noční turistickou vycházkou se chlapci dostali zpět do domova, kde na ně čekaly Mikulášské balíčky.

Bc. Lukáš Rapčan (vedoucí vychovatel)


Návštěva hokejového utkání HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera

V pátek 30. 11. 2018 se 6 žáků našeho DDŠ vydalo na zápas hokejové extraligy HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera, na který jsme byli pozváni prostřednictvím p. Markéty Hofírkové (koordinátorky sportovního, charitativního a integračního projektu ,,BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC").
Tento zápas byl dalším utkáním letošního probíhajícího ročníku extraligy 2018/2019 a hlavně oslavou 65 let HC Kometa Brno.

Narozeninovou náladu si Kometa nenechala pokazit a vylepšila ji další extraligovou výhrou. V dramatickém duelu po brankách Barinky, Malleta a Hrušky porazila celek z Ostravy 3:2. Pro Kometu to byla nad tímto soupeřem už osmá výhra v řadě.

Děti i dospělí byli velmi nadšení, protože tento hokejový tým má jedny z nejlepších fanoušků v celé soutěži. To dokázali i v tomto utkání a od začátku vyprodaný stadion svým hlasitým povzbuzováním hnal své mužstvo za vítězstvím. Shlédnout tohle hokejové utkání bylo pro všechny velmi emotivním zážitkem.

Na závěr bych chtěl za všechny kluky i za celou naší DDŠ, ZŠ a ŠJ poděkovat p. M. Hofírkové za pozvání a popřát do dalších let hodně úspěchů nejen jí a jejímu kolektivu spolupracovníků, ale také celému mužstvu HC Komety Brno a jejím věrným fanouškům.

Bc. Logaj Petr (vychovatel)


Projektový den

"Kruháč v tělocvičně?", to byl první dotaz ve středeční ráno. Zvuky motoru a smích z tělocvičny dal tušit, že je dnes něco jinak a to byla pouze jedna skupinka žáků pestrého projektového dne. Středeční dopoledne bylo věnováno projektovému vyučování, témata jako dopravní výchova, Země a vesmír, 100 let ČR z pohledu sportu a recyklohraní vzbuzovaly u kluků obavy, co se bude dít. Pestrý příděl aktivit, interaktivní tabule, pohybové hry a pracovní činnosti se mísily s novými zážitky a poznatky. Učitelé se opět překonali a připravili nezapomenutelné chvíle pro různorodé skupinky žáků v celé škole. Kluci si vyzkoušeli řešení dopravních situací, umisťovali značky na závodní dráhu a hledali rizikové situace v dopravě a ani ty nejmenší to nenechalo v klidu při tvorbě plakátu. Poznatky z planetária zase využili žáci pro dotvoření Země a vesmíru na interaktivní tabuli a halloweenská dýně jako Slunce? No paráda. Větší žáci chystali práci pro menší a společně vytvářeli z odpadů dárkové taštičky v recyklohraní, které pak darovali učitelům. Výročí vzniku ČR si připomenuli kluci i díky sportu. Nikdo z nich netušil, jakým dlouhým vývojem prošla nejen samostatná Česká republika, ale také sport. Sokol, Skaut, Junák, Olympiády, to bylo vše k vidění u projektu 100 let sportu a ČR.

Těšíme se na další netradiční den ve škole.

PhDr. Jaroslav Solař (učitel)


Země v pohybu - planetárium Brno

Poslední říjnový den, po návratu z podzimních prázdnin, nás čekal výlet na Měsíc. Ranní probuzení a hurá do Brna, z Brna pak směrem k Měsíci a na Mars. Poprvé jsme viděli odvrácenou tvář našeho přírodního satelitu, užili si start rakety a hurá hlouběji do vesmíru. Venuše byla horká, ale ne tak jako Slunce a ochlazení nastalo až na Jupiteru. Zmrzlí na kost jsme se ponořili zpět na Zemi do Karibiku, ale hurikán nás vytáhl do mraků a pěkně roztočil. Velryba s námi plavala k pobřeží s hejnem rybek a mořských potvor. Občas se někdo bál, přeci jen, žraločí zuby anebo chapadla chobotnice nejsou nic příjemného, když měří přes deset metrů a míří na vás. Hodina utekla neskutečně brzy, plní zážitků jsme se vraceli domů a moc se těšíme na další pořad v brněnském planetáriu.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Víkend v Jeseníkách

Ve dnech 27. a 28. října se vydala skupina pěti chlapců za doprovodu dvou pedagogů na terapeutický víkendový pobyt do Jeseníků. Plán výletu byl přitažlivý - návštěva přírodních dominant Hrubého Jeseníku. V sobotu si chlapci krátce prohlédli lázně Karlova Studánka, po výjezdu na Ovčárnu se vydali za vydatného sněžení na horu Praděd. Výstup byl náročný - hustě sněžilo, mrzlo. Chlapci si cestou užili letošní první radovánky na sněhu. Návrat na chatu po západu slunce byl pro všechny zážitkem - opravdové ticho, tma se sněžením byly stezkou odvahy. V neděli se probudili do opravdové zimy, napadlo třináct centimetrů sněhu, mrzlo. Cesta do údolí byla ukázkou umění řidičských dovedností na ledu a sněhu. Pan vychovatel ji s přehledem zvládl. Cílem jízdy byl Rejvíz s návštěvou Mechového jezírka. Trasa vedla nádhernou přírodou, pěší tůra však probíhala za hustého deště, dřevěné chodníky byly pokryty zbytky sněhu, klouzaly. Jezírko bylo krásné. Návrat k autu byl pro všechny náročný, byli úplně promoklí. K návratu sil pomohlo suché oblečení a horký čaj. Cestou do domova se ještě krátce zastavili v lázních Jeseník. Cestou zpět se chlapci shodli, že výlet byl zajímavý, plný zážitků. Již dnes se těší na další dobrodružství, které bude za několik týdnů.

Mgr. Ladislava Marešová (etoped)


Projekt 72 hodin - sázení ovocných stromů

Má to smysl, shodli se všichni účastníci sázení ovocných stromů v rámci projektu 72 hodin. 12. října, namísto výuky v lavicích, se učitelé a žáci naší školy sešli na nádvoří. O několik dní dříve jsme dovezli sazenice ovocných stromů a dorazil k nám i balíček s náramky a odznáčky projektu 72 hodin, aby vše proběhlo v plné parádě. Před měsícem jsme pořádali úklid parku a najednou byla možnost registrovat podobný projekt. Úklidu není nikdy dost, ale když se vyskytla možnost výsadby stromů, zajásali jsme. V okolí vidíme neustálé ubývání zeleně i díky kůrovci a suchu a tak, přispět svou "troškou do mlýna", byla výzva. Nádherné sazenice jabloní i hrušní, nadšení kluci... co více jsme si mohli přát. Počasí nám přálo, práce šla pěkně od ruky a na konci dne bylo hotovo. Nový sad úžasně zpříjemnil prostředí sterilní atletické dráhy a navíc, zelené stromy přinesou i šťavnaté plody, na které se všichni těšíme. Děkuji všem zúčastněným a organizátorům projektu 72 hodin!

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)KDO SI HRAJE NEZLOBÍ ANEB ČARODĚJŮV UČEŇ

To byl název letošní akce pořádané Spolkem žen v Rouském. Samozřejmě jsme zde, jako každý rok, nemohli chybět. S pěti chlapci jsme vyrazili do Hranic na Moravě na hřiště Dukly. Čekala nás spousta zajímavých aktivit - kouzelník a mág "RADEKR", tajemná komnata, čarodějná tajenka, soutěž o nejlepší kostým čaroděje a čarodějnice, malování na obličej a další atrakce pro děti. Měli jsme možnost se alespoň na chvíli přenést do tajů čar a kouzel. Během celého odpoledne hrála k poslechu a tanci skupina TRUMF. Na závěr jsme si vysloužili celkově 2. místo, na což jsme náležitě hrdí. Záštitu nad celou akcí převzal hejtman Olomouckého kraje.

Jitka Vlasta Konečná (vychovatelka)


XI. Ročník střeleckého závodu

Dne 25. září 2018 proběhl na biatlonové střelnici v Bystřici pod Hostýnem 11. ročník střeleckého závodu o putovní pohár ředitele školy. Závodu se zúčastnila dvě družstva z Bystřice pod Hostýnem a Střílek. Počasí celému závodu moc nepřálo, ale našim hochům se ve střelbě velmi dařilo a nakonec putovní pohár obhájili. Na druhém místě se umístilo družstvo ze Střílek. Všichni střelci si naplno užili krásné střelecké dopoledne.

Mgr. David Valter (učitel)


Úklid parku v rámci akce "Ukliďme Česko"

"Jen ať vydrží počasí", heslo dnešní akce v rámci projektu Ukliďme Česko. Čím více se blížil konec týdne, tím více v nás rostlo napětí spojené s předpovědí počasí na pátek 14. září, kdy měla akce probíhat. V pátek ráno je vše nachystáno, balíček od propagátora akce vybalený a nachystaný pro pět skupinek žáků se svými učiteli a asistenty, hromada rukavic, pytlů na odpad, ale hlavně bojovná nálada (ta v balíčku nebyla). Po tradičním nástupu proběhlo rychlé seznámení s náplní naší práce a dodržování zásad pro naši bezpečnost a když jeden žák na pokyn zavelel: "hurá do parku", následovalo rozmístění skupinek na určená místa. "Včera jsem to procházel a nikde nic není", říká kolega. Skutečně, park vypadal na první pohled čistě a uklizeně. Klukům se však těžko vysvětluje, že je již uklizeno, někdo je předběhl. Rozběhli se tedy všemi směry, do křoví, pod lavečku, za dětské hřiště... A netrvalo ani dvě minuty a vraceli se zpět, v rukou odpad, PET láhve, krabičky, papírky, igelitové pytlíky. Vše ukládali do pytlů, dokonce se snažili i třídit některé druhy odpadu. Po dvou hodinách práce máme nasbíráno několik pytlů s odpadem. Krásná práce a úžasný pocit. Na první pohled se nic nezměnilo, ale my víme, že ano. Těšíme se na další podobnou zábavu namísto výuky v lavicích.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Aqualand cup 2018

Sportovní akcí, na kterou se naši chlapci již dlouho dopředu velmi těší, bývá v měsíci září již tradiční " Aqualand cup" v Pasohlávkách. Tento sportovní den je určený dětem z dětských domovů a středisek výchovné péče. Pořadatelem je Diagnostický ústav a SVP Brno, ve spolupráci s Aqualandem Moravia. Zábavně soutěžní den nabízel dětem celé dopoledne a odpoledne různé soutěživé hry, ve kterých měli soutěžící možnost uplatnit nejenom svoji sportovní zdatnost, ale taky obratnost a šikovnost. Nevedli jsme si špatně a v celkovém množství šestnácti družstev jsme nakonec obsadili hezké šesté místo. Poděkování patří nejenom všem našim žákům, ale především pořadatelům, za bezchybně organizačně zvládnutou akci.

Mgr. Vít Valter (učitel)


S vůní prázdnin v dětském domově

Na prázdniny všechny děti netrpělivě čekají a chystají plány, jak je prožijí se svými rodiči a kamarády. Je to pro ně samozřejmost, která jim dává pocit svobody, uvolnění a nových zážitků. Ne všechny děti u nás, bohužel díky dysfunkčním rodinám tu možnost mají.  Abychom těmto chlapcům prázdniny a prázdninové zážitky zajistili, připravujeme pro ně pestrý a zajímavý prázdninový program. Začínáme na horské chatě Jičínská bouda v Krkonoších. Díky pěknému počasí jsme bohatě využívali nabídku našich nejvyšších hor k turistice a výletům na známá místa v tomto regionu: Sněžka, Luční bouda, Hospital Kuks se sochami M. Brauna, rozhlednu Štěpánka, zámek Dětenice, koupaliště Pecka a zaujal nás nádherný pohled z Ještědu na Liberec a přilehlé okolí. Další pobyt plný zážitků je plánován v druhé polovině srpna ve stanovém táboře, který pomáháme stavět na začátku července v podhůří Kelčského Javorníka. K oblíbeným a tradičním aktivitám patří cykloturistika, výlety a koupání na koupališti v Osíčku. Po celotýdenním pobytu ve volné přírodě jsme si užili zajímavý program, krásného počasí, nových sociálních a praktických zkušeností. K naprosté spokojenosti chlapců přispěla velkou měrou i paní kuchařka se svým nápaditým a chutným jídelníčkem. Oba turnusy byly plné zážitků , zábavy a poučení, za což patří dík i všem organizátorům a vedoucím.

Jaroslav Frélich (vychovatel)


Planetárium Brno - "Úžasné planety"

Výlety do vesmíru, to naše škola ještě neměla. Blíží se konec školního roku a kluci přemýšlejí, kam by se rádi podívali na školní výlet, aby si den všichni pěkně užili. Tak co třeba na Proxima Centauri, je údajně nejblíže naší planetě Zemi? Pak to můžeme vzít kolem Halleyovy komety na měsíce Jupitera. Všem brzy dochází, že to nebude tak jednoduché. Školní vybavení neobsahuje skafandry, ani vozidla nemají patřičný výkon na 1. kosmickou rychlost, která na řadící páce chybí. Nezbývá, než si nechat tento výlet zorganizovat někým, kdo má zkušenosti a tím je Planetárium v Brně. Zadání splnili přesně. V úterý ráno jsme se přesunuli do Brna a zasedli na místa v planetáriu. Po zhasnutí světel se začaly dít věci. Někomu se točila hlava, jiní létali, taková to byla podívaná. Byli jsme jen krůček od skutečnosti, stačilo by natáhnout ruku a sáhnout si na Slunce, nebo se vykoupat v ledovém gejzíru zmrzlého metanu. Po skončení pořadu se nám domů vůbec nechtělo, objednáme tedy další představení a budeme se těšit na příští návštěvu vesmíru.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Den bez drog VÚ Višňové 2018

Poznání a zábava se staly skutečností na akci "Den bez drog" pořádané VÚ Višňové. Každoroční akce se pyšní krásným počasím a pořadatelé se i letos překonali. Úvodní beseda a workshopy byly tématicky laděné do ponuré šedi drogově závislých, kdy jsme viděli uživatele drog, dealery a "vařiče". Jejich životní příběhy končily vždy mrazením v zádech a ponaučením, že podobným zkušenostem je se lépe v osobním životě vyhnout. Po tomto úvodu následovaly workshopy a soutěže o ceny v zámeckém parku. Na mnoha zastaveních si mohli kluci vyzkoušet relaxační techniky, bludiště pro slepce, skládačky, zorbing a velmi oblíbenou atrakcí byla udírna plná voňavých dobrot. Toto zastavení nikdy nemělo nouzi o zájemce. Odpolední program zpříjemnil hudební program a vystoupení zpěváka se světovým repertoárem. Po cestě parkem jsme také potkali broučka Roháče, uchvátil nás svými rozměry. Sice jsme strávili 4 hodiny cestování a 30 minut neplaceným stáním na D1, ale den se skutečně vydařil. Pořadatelům děkujeme a těšíme se na další den bez drog ve Višňovém.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


LO Moravský Krumlov 2018

Stejně jako v minulých letech se i letos naši chlapci zúčastnili letních olympijských her, které tentokrát pořádal DDŠ Moravský Krumlov v krásném prostředí kempu v Biskupicích.

Letní olympiády se zúčastnilo šest chlapců v doprovodu dvou pedagogických pracovníků.

V pěti olympijských dnech se chlapci zapojili do sportovního klání, které bylo sportovně velmi náročné. Letošní rok se nám dařilo, uspěli jsme v několika disciplínách a dokonce jsme dovezli i několik ocenění. Celkově jsme získali krásné osmé místo a to z 24 zařízení. Velkou měrou k tomuto výsledku přispělo třetí místo ve štafetě 4x60 m, dále druhé místo ve vrhu koulí, druhé místo v plavání 50 m volným způsobem a konečně skvělé druhé místo v malé kopané.

Odjížděli jsme s dobrým pocitem. Chlapci byli po celou dobu disciplinovaní a při odjezdu se již těšili na příští letní olympiádu.

Bc. Vladimír Lang + Jaroslav Frélich (vychovatelé) 


Den s armádou

Dne 31. května se naši žáci zúčastnili v Hranicích sportovní akce : "Dukla a vojáci baví dětské domovy". Během dopoledního programu byl pro žáky naplánován turnaj v kopané a souběžně s ním pak na fotbalovém hřišti probíhal program soutěží, zaměřených na procvičení obratnosti a dovednosti soutěžících účastníků. Odpolední program poté pokračoval v Hranických kasárnách, kde byl pro žáky připraven zajímavý program s ukázkami atraktivních vojenských činností. Poté následovalo vyhodnocení jednotlivých sportovních soutěží, přičemž byla nejlepší družstva odměněna diplomy a věcnými cenami.

Celá akce měla vysokou organizační úroveň a žákům se po všech stránkách velmi líbila. Bohužel, i přes veškerou snahu našich žáků podat co nejlepší výkon, jsme nakonec skončili hluboko v poli poražených. Na dobré náladě nám tato skutečnost však nic neubrala.

Vít Valter (učitel)  


Mezinárodní den dětí aneb kdo si hraje, nezlobí

V úterý 29. 5. 2018 odpoledne proběhla v našem zařízení za krásného letního počasí oslava Mezinárodního dne dětí.

Na žáky, ale i přítomné dospělé čekala různá sportovní a herní stanoviště, za jejichž splnění byli odměněni různými sladkostmi. Soutěžilo se v skákání v pytlích, kuželky, shazování plechovek, přetahování lanem, petangue,....Také proběhla soutěž v malování křídami o nejhezčí obrázek. Každý, kdo se zúčastnil oslav, dostal zmrzlinu, nechybělo opékání špekáčků a také plavání v bazénu našeho domova.

Celá akce se velmi vydařila a už teď se těšíme na příští rok, protože pořadatelé vždy připraví něco nového.

Vinklárek Vladimír (vychovatel)


Atletický čtyřboj - Krajské kolo

Krajské kolo v Bystřici pod Hostýnem

Dne 25. května 2018 se za krásného počasí konalo v areálu DDŠ, ZŠ a ŠJ Bystřice pod Hostýnem krajské kolo Atletického čtyřboje žáků základních škol. Těchto závodů se zúčastnilo 24 sportovců a sportovkyň ze čtyř okresů, Vsetín, Kroměříž, Uherské Hradiště a Zlín.

Utkali se v disciplínách: hod kriketovým míčkem, sprint na 60 m, běh 1500 m a 800 m a skok daleký. Závodníci byli velmi dobře připraveni a podávali kvalitní výkony. Nejlépe se však vedlo chlapcům a dívkám z okresu Vsetín, kteří v celkovém hodnocení obsadili první příčky a tím se také nominovali na celonárodní kolo, které se letos koná v Karlových Varech.

Naši hoši také dobře reprezentovali a v jednotlivých disciplínách obsadili druhé a čtvrté místo.

Výsledky krajského kola Atletického čtyřboje - kategorie hoši

Celkové hodnocení družstev

  • Okres Vsetín
  • Okres Kroměříž
  • Okres Uherské Hradiště
  • Okres Zlín

Mgr. David Valter (učitel)


Projektový den

Několikrát za školní rok pořádáme projektový den, kdy výuka neprobíhá jako obvykle. Již ráno jsou žáci vybráni z různých tříd a tyto skupinky žáků se rozejdou do připravených učeben. Podle vůně na chodbách lze usoudit, že to nebude obvyklá výuka, pomůcky učitelů a rozmístění lavic dává vědět, že to bude zážitek pro všechny. V jedné třídě se koná divadelní představení, v další učebně cinkají příbory, v jiné vrčí závodní motor a poslední bude pro mlsné jazýčky peklem. Učebna s interaktivní tabulí se věnuje fyzice a žáci prošli od sil ke spalovacím motorům v závodních automobilech. Vedlejší učebna hrozila kručícími žaludky sladkomilů, avšak i kluci poznali, že zdravá výživa neznamená hlad a i mlsný jazýček může jíst zdravě. Podobně to měla i další třída, tam však učitelé nachystali i soutěž v ochutnávání různých druhů zelenin a ovoce a škola voněla ještě odpoledne po limetce a kokosu. Poslední skupinka žáků se věnovala divadlu. Kluci postupně sehráli několik scének zaměřených za řešení šikany a prevence soc. pat. jevů a to vše ve stylu filmu "Jáchyme, hoď ho do stroje", všichni se moc nasmáli a ještě se něco dověděli.

Těšíme se na další projektový den a neobvyklou výuku.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Napsali o nás...

(Zpravodaj města Bystřice pod Hostýnem 5/2018)


Napsali o nás... 

(Učitelské noviny 17/2018)


Oslavy 110 let výročí budovy DDŠ

U příležitosti 110 let výročí budovy DDŠ proběhly dne 26.4.2018 oslavy za účasti ředitelů spřátelených organizací, výchovných ústavů, dětských domovů se školou, zástupců MŠMT, města Bystřice pod Hostýnem, policie a paní senátorky Š. Jelínkové. Hosté byli seznámeni s historií, současností i plánem do budoucnosti našeho dětského domova. V Učitelských novinách a Zpravodaji města Bystřice pod Hostýnem byly publikovány články, s kterými se zde můžete seznámit...

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka) 


Festival ZUČ 2018

Děti ze zařízení náhradní rodinné péče umělecky nadané, věnující se zpěvu, tanci, hře na hudební nástroje, recitaci, divadlu, se v letošním roce sešli v Kolíně na Festivalu zájmové umělecké činnosti ve dnech 19.4. a 20.4.2018. Konkurence v jednotlivých soutěžních disciplínách byla velká, soutěží se zúčastnilo 150 dětí z 19 zařízení.

Náš dětský domov se účastnil soutěží v pěti disciplínách - výtvarné prezentaci, filmu, beatboxu, recitaci a hudebních skupinách. Kluci se snažili, při vystoupeních podali opravdu velmi dobré výkony. Bohužel na medaili to tentokrát nestačilo, medaile unikla o jeden bod a obsadili dvě čtvrtá místa a to ve výtvarné prezentaci a beatboxu.

Z Festivalu ZUČ se kluci vraceli plni dojmů, zážitků, s novými zkušenostmi, navázali přátelství a získali inspiraci k dalším uměleckým aktivitám. Už teď se těší na další ročník!    

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)O Jihlavský stříbrný míč 2018

V pátek 20. dubna 2018 brzy ráno se skupina 7 žáků našeho zařízení spolu se dvěma pedagogy vydala do Jihlavy, kde se odehrál již 24. ročník turnaje v malé kopané ,,O Jihlavský stříbrný míč". Turnaj probíhal ve sportovní hale Evžena Rošického a je určen jak pro děti z dětských domovů se školou, tak i pro děti z jihlavských základních škol.

Celkem se turnaje zúčastnilo 8 mužstev a hrálo se systémem každý s každým. Naše mužstvo 2x prohrálo, 3x remizovalo a 2x vyhrálo. Nakonec jsme obsadili 5. místo. Celá akce se velmi vydařila, děkujeme organizátorům za pozvání a organizaci celého turnaj a již dnes se těšíme na příští, jubilejní 25. ročník tohoto turnaje, kterého se určitě zúčastníme.

Konečné pořadí týmů:

1. DDŠ Chrudim
2. DDŠ Jihlava
3. DDŠ Šindlovy Dvory
4. DDŠ Veselíčko
5. DDŠ Bystřice pod Hostýnem
6. ZŠ Demlova Jihlava
7. DDÚ Praha Krč
8. ZŠ Jungmanova Jihlava

Vinklárek Vladimír (vychovatel)


Plavecké závody Zlín

Krásné úterní ráno přímo vybízelo ke zlomení školního rekordu v obdržených medailích v jeden den. Vydali jsme se do Zlína na plavecké soutěžení hendikepovaných žáků Zlínského kraje. Účast škol a jejich obsazení bylo nevídané. Spousta natrénovaných závodníků z celého kraje byla natěšena podat maximální výkony pro zisk nějaké medaile. Příležitostí bylo mnoho, neboť disciplíny byly tři pro každou věkovou kategorii a pro dívky a chlapce. Reprezentanti škol se utkali ve věkových kategoriích 4.-6. Třída a 7.-9. Třída a disciplínách 25 a 50 metrů znak nebo volný způsob. Poslední disciplínou byla štafeta 4x 25m. Naši závodníci byli zprvu nervózní z tak velké konkurence, ale po chvíli povzbuzování se dali do boje. Po skončení klání jsme se nestačili divit, kolikrát se dostali na "bednu":

2 třetí místa za 50m VZ a znak v kategorii starších,
2 druhá místa za 25m volný způsob a znak mladších,
2 první místa za 25m VZ a znak mladších,
1 první místo za štafetu našeho družstva.

Moc děkujeme pořadatelům za krásnou akci a těšíme se za rok na shledanou.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Den vody 2018

U příležitosti Světového dne vody proběhlo dne 6.4.2018 soutěžní zábavné dopoledne plné her a soutěží v bazénu pro děti z dětských domovů Zlínského kraje. S radostí jsme přijali pozvání od studentů Univerzity Tomáše Bati, kteří jsou již tradičními organizátory této skvělé akce. 
Soutěžilo se v Lázních Zlín v týmových hrách ve vodě. Naši chlapci si vedli opravdu skvěle. Prokázali výborné plavecké dovednosti, schopnost spolupráce i strategie týmu. Po sečtení získaných bodů náš tým obsadil výborné 2.místo za Dětským domovem Kroměříž!!! Mnohokrát děkujeme pořadatelům za pozvání! 


PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel) 


XX. Býchorské nestandardní hry

Dne 27. 3. - 28. 3. 2018 se naši žáci zúčastnili v doprovodu paní vychovatelky Bc. Dagmar Rudelové a pana vychovatele Jaroslava Frélicha nestandardních her. Jednalo se již o 20. ročník pořádaný Dětským domovem se školou v Býchorech u Kolína.
Náš domov reprezentoval: Dominik, Pavel, Nikolas, Šimon, Jan a Jiří. Tyto hry jsou určeny dětem z dětských domovů se školou z celé ČR. Celkově se zúčastnilo 16 týmů z rozdílných koutů republiky. Chlapci si tak mohli porovnat síly na opičí dráze, ve zdravovědě, v běhu se stavebním kolečkem, ve střelbě ze vzduchové pistole i luku. Naši chlapci ve všech disciplínách projevili nesmírnou bojovnost, odhodlanost a radost z podaného výkonu. Na závěr prvního dne jim bylo odměnou vybojované krásné 3. místo v přetahování lanem. Celkově jsme nasbírali nové zkušenosti a hezky si zasportovali. Druhý den se odehrával v kempu ve Zbraslavicích, kde celé hry byly završeny paintballem, slavnostním ukončením a vyhlášením vítězů.  Hry byly velmi dobře organizované. Naši chlapci úspěšně reprezentovali nejen sebe, ale i naše zařízení a dokázali sobě i nám, že ve spolupráci a disciplíně lze uspět i v konkurenčním boji čestným způsobem. 
Děkujeme organizátorům za velmi povedenou sportovní akci a těšíme se na další ročník.

Jaroslav Frélich (vychovatel)


Zimní olympiáda 2018

Tak jako každý rok i letos se uskutečnila tradiční Zimní olympiáda zařízení náhradní rodinné péče. Byl to již čtyřicátý pátý ročník, který se uskutečnil 19.3. - 22.3.2018 v Krkonoších na Benecku. Pořadatelem této akce, které se zúčastnilo patnáct zařízení z celé České republiky a sedmdesát osm závodníků, byl Dětský domov se školou Vrchlabí. Naše zařízení úspěšně reprezentovalo pět chlapců. Po příjezdu všech účastníků se v pondělí večer konalo slavnostní zahájení, kterého se zúčastnil i starosta Benecka, který všechny účastníky pozdravil a popřál jim hodně sportovních úspěchů. 
V úterý dopoledne proběhl závod v běhu klasickou technikou starších žáků, kde se naši závodníci umístili na čtvrtém, sedmém, devátém a osmnáctém místě z dvaceti pěti startujících. V mladších dorostencích se našemu jedinému zástupci nedařilo a skočil hluboko v poli poražených. V odpoledním závodě volnou technikou (závod s hromadným startem) starších žáků jsme získali páté, osmé, desáté a šestnácté místo, v mladších dorostencích se náš jediný běžec na lyžích po několika pádech umístil ke konci startovního pole. 
Ve středu po snídani se za slunného a mrazivého počasí konal biatlonový závod jednotlivců. V kategorii starších žáků získalo naše zařízení první medaili a to bronzovou, ostatní závodníci skončili v poli poražených. Odpoledne proběhl štafetový závod v biatlonu, v němž se chlapcům nedařila střelba, a proto skončili na pátém místě z osmi štafet.
Poslední den dopoledne se uskutečnil štafetový běh volnou technikou, ve kterém se podařilo vybojovat čtvrté místo z osmi štafet. V celkovém hodnocení dětských domovů se školou se naše zařízení umístilo na pěkném čtvrtém místě. Závěrem bych chtěl poděkovat všem pracovníkům našeho zařízení, kteří se podíleli na celoroční přípravě našich závodníků, a také chlapcům za jejich vzorné chování a výbornou reprezentaci našeho dětského domova se školou po dobu konání této akce.

Stanislav Konečný (vychovatel)


Víkendový výlet - Adršpašsko

Ve dnech 16. 3. - 17. 3. 2018 proběhl poznávací výlet v okolí Adršpašských skal. Na cestu se vydalo pět chlapců a doprovod jim dělali dva pedagogičtí pracovníci. V pátek ráno jsme naložili do auta všechny potřebné věci a vyrazili jsme směr Dvůr Králové, kde byla plánována návštěva známé ZOO. Zhruba po třech hodinách jízdy jsme přijeli na místo, kde nás přivítalo vcelku nevlídné počasí, což nám nevadilo, protože většina zvířat přebývá zimní období v nádherných, vytápěných pavilonech. Největší úspěch měla návštěva pavilonu opic a pavilon slonů, kde jsme byli svědci krmení a omývání slonů vodou ošetřovatelem. Po prohlídce jsme se přesunuli do restaurace, která byla v africkém stylu a dali jsme si čaj.
V pozdních odpoledních hodinách jsme se přesunuli do Zdoňova, který se nachází v podhůří adršpašských skal, kde jsme se ubytovali.
Druhý den jsme zahájili bohatou snídaní. Po snídani jsme uklidili pokoje a vydali se do nedalekých Adršpašských skal. Venku panovalo zimní počasí což mělo za následek neopakovatelnou atmosféru ve skalním městě. Celý pobyt se chlapcům velmi líbil. Už teď se těší na další víkendový pobyt!


Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)
Aqualand cup - Pasohlávky

V pondělí 22. 1. 2018 vyrazilo družstvo našeho DDŠ na další ročník akce zvané Aqualand Cup, tj. soutěže družstev v tzv. "vodních" disciplínách. Jedná se o dovednostní i vědomostní soutěže, konané převážně v bazénu. Akce byla pořádána jako každý rok v Aqualandu Moravia v Pasohlávkách. 

Pětičlenná družstva kluků i děvčat zápolila celkem ve 12 disciplínách, každé družstvo bylo navíc doplněno o 2 sportovce - v našem případě se jednalo o extraligovou basketbalistku a ligového volejbalistu, kteří do družstva dobře zapadli a dokázali naše kluky vyhecovat k maximálním výkonům. Po vyhlášení výsledků jsme měli možnost v aquaparku zůstat a užít si jednotlivé vodní atrakce. Kluci dováděli především na toboganech, takže zpět jsme se vraceli plni krásných zážitků. 

Mgr. Jan Rychlý (učitel)Výlet do Prahy

Na konci měsíce ledna se skupina pěti dětí se dvěma pedagogy vydala na dvoudenní výlet do Prahy a jejího blízkého okolí. V samotném začátku výletu navštívili Dětský domov se školou Slaný, kde dva z chlapců prožili čtyři roky. Přivítání, prohlídka domova a pozvání na komunitu bylo příjemným a milým zážitkem. Další zajímavou zastávkou bylo pozorování letiště V. Havla u Hostivice. Výšlap na pozorovací val byl náročný, bylo nutné zdolat velmi bahnitý klouzavý terén, velký vítr a zimu. Pro všechny byla překvapením vysoká četnost přistávání a startování letadel. Další cesta vedla na ubytování v Praze.
Druhý den byl vyvrcholením výletu. Vydali se na procházku Královskou cestou centrem Prahy. Prohlédli si Pražský hrad, prošli se Malou stranou přes Karlův most, Staroměstské náměstí na Václavské náměstí. Zážitkem byla i cesta metrem, setkání s cizinci, prohlídka obchůdků a suvenýrů. Výlet do Prahy byl pro všechny velkým zážitkem. Kluci se už teď těší na další dobrodružství při příštím dvoudenním pobytu. 

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


Vánoce 2017

Vánoční čas je jedním z nejkrásnějších období v dětském domově. Celý prosinec probíhají přípravy na vánoční besídku, všichni se těší, a proto věnují přípravám velkou pozornost. Slavnostní náladu všem přináší krásná výzdoba ve třídách, na bytech i pokojích chlapců. Z bytů i kuchyně voní vánoční cukroví. Někteří chlapci si připravují překvapení na vánoční besídku. 
Těšení na dárky předcházelo malování přání. V prosinci chlapci napjatě sledovali webové stránky "Daruj hračku" zda-li se jim splní. V předvečer slavnostního večera byly dárky z Havlíčkova Brodu dovezeny obětavými pedagogy. 
Vánoční besídka byla slavnostní. Hodinový program v tělocvičně zahájil pan ředitel, následovalo pásmo básní, písní, scénka, hudební vystoupení, společný zpěv koled, vyhlášení soutěží. Vyvrcholením bylo předání dárků, každý odcházel z tělocvičny spokojen k štědrovečernímu stolu, všechny čekala výborná večeře - salát, ryba, cukroví. Všichni si moc pochutnali. 
Děkujeme našim sponzorům za možnost našim chlapcům obohatit vánoční nadílku.

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)Mikulášská stezka odvahy

Stejně jako v minulých letech jsme pro naše chlapce připravili i v letošním roce Mikulášskou stezku odvahy spojenou s pobytem v přírodě. V letošním roce se tato akce odehrála na nedalekém Hostýně. Chlapci se zde postupně po jednom vydávali na stezku označenou rozsvícenými lucernami. Tato stezka je postupně vedla zasněženou noční krajinou, okolo křížové cesty až ke schodišti, na jehož konci na chlapce čekal Mikuláš s Andělem a několik čertů. Chlapci na konci stezky přednesli či zazpívali nějakou báseň či píseň se zimní tématikou a na konci stezky se podepsali na pergamen. Všudypřítomná mlha a tma dodávala této stezce tajemnou atmosféru a chlapcům se líbila stejně jako balíčky se sladkostmi, které po návratu do domova dostali.


Bc. Lukáš Rapčan (vedoucí vychovatel)Hroší hry - Chrudim

Rok se sešel s rokem a naše tři chlapce a dva vychovatele opět čekala dlouhá cesta do Chrudimi. Vůbec to nevadilo, protože na jejím konci byl další ročník oblíbených Hroších her. Po příjezdu do Chrudimi jsme po krátkém přivítání již tradičně odjeli na bazén, kde se odehrálo první kolo her. Naši chlapci i pan Frélich si vedli zdatně a bojovali jako lvi. Po závodech ,výborné večeři a po soutěžích v dovednostech v tělocvičně se všichni odebrali ke spánku, aby byli plni sil na další den. Po snídani jsme se přesunuli na zimní stadion kde probíhaly soutěže na ledě a poté na bowling. Při vyhlášení výsledků naši chlapci zjistili, že v tvrdé konkurenci skončili jako šestnáctí z osmnácti družstev. Nebyli však z výsledku smutní, protože si užili pěkné dva dny plné sportu a skvělé zábavy. 


Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


Odpočinkový víkendový výlet - Pálava a okolí

O víkendu ve dnech 18.11. - 19.11.2017 se šest chlapců a dva pedagogové zúčastnili odpočinkového pobytu na Pálavě. V sobotu ráno jsme naložili do auta potřebné věci a vydali se na dlouho očekávaný pobyt. Asi po hodině a půl jízdy, jsme dorazili na zámek Valtice. Zde jsme navštívili zámek, zahradu a muzeum ve sklepení zámku se sbírkou prastarých mučících nástrojů. Prohlídka místa byla velmi zajímavá a poutavá. Po prohlídce zámku jsme navštívili Muzeum železné opony - vzpomínkové místo hraničního opevnění České republiky. Odtud naše cesta směřovala ke kolonádě s vyhlídkou - Reistna a na poznávací stezku okolo Valtic, která vedla po hranici s Rakouskem. Na trase byly různé zábavné atrakce, jako prolézačky a úkoly, které chlapci plnili po celou cestu. Za šera jsme byli v cíli této naučné stezky. Příjemně unaveni jsme sedli do auta a ujížděli na ubytování do Velkých Pavlovic. 
Další den začínal dobrou snídaní ve stylu švédských stolů. Po snídani jsme uklidili a vydali se na další cestu a to do Mikulova. Po prohlídce starobylého městečka a jeho památek jsme se vydali na poslední akci. Byl to aquapark v Pasohlávkách. 
Celý tento pobyt se chlapců velmi líbil. Byl nejen zajímavý, bohatý na relaxaci, ale hlavně poučný. Tímto bychom chtěli poděkovat všem sponzorům, kteří umožnili chlapcům tento dvoudenní pobyt absolvovat.

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


Planetárium Brno

Hvězdy jsou naše a cesty mezi planetami jsou běžnou součástí každodenního života. Tak začínala úžasná prezentace meziplanetárních letů v brněnském planetáriu. Pohodlně jsme se usadili do hlubokých křesel a s němým úžasem sledovali projekci, jako by jsme tam skutečně byli. 3D kino má své nedokonalosti, ale tady je to jako skutečnost. Točila se nám hlava, létali jsme v raketoplánech, potápěli se v neznámém oceánu na planetě jiné sluneční soustavy, sledovali měnící se podzimní oblohu a souhvězdí, viděli jsme z blízka ostatní planety naší soustavy. Ještě nikdy nám tak rychle hodina neuběhla. Brněnské planetárium je skutečným zážitkem. Po skončení pořadu jsme měli ještě čas na návštěvu Mohyly míru a připomněli si tak bitvu tří císařů. Krásný den jsme zakončili výborným hodnocením jak zážitků, tak chování kluků. Těšíme se na další vzdělávací výlet do planetária.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Salvador Dalí - "na vlastní oči" 

Několik chlapců z našeho domova bylo vybráno a mohlo na vlastní oči spatřit výstavu s názvem "Salvador Dalí - Žiji sen". Tato výstava se koná ve Filmovém uzlu ve Zlíně a nabízí přibližně tři sta originálů světoznámého surrealisty Salvadora Dalího, což činí svým rozsahem zatím největší výstavu Dalího v ČR. Na výstavě byly k vidění grafické listy, sochy, tapiserie, porcelán, keramické obklady a flakóny od parfémů, které prezentují průřez celoživotní tvorbou autora. Součástí výstavy je i minikino, ve kterém jsme měli možnost spatřit dokumentární film o životě umělce.
Výstavu doplňuje také kolekce fotografií Václava Chocholy, který Dalího nafotil v roce 1969 v Paříži. 

Bc. Lukáš Rapčan (vedoucí vychovatel)


Projektový den

Naši učitelé, první listopadový den, zpestřili svým žákům běžnou výuku. Namísto tradičního rozdělení do tříd byly vytvořeny 4 různorodé skupinky a ty se rozešly s učiteli do lavic, k interaktivní tabuli nebo počítačům. Byl totiž projektový den. Kluci i učitelé se těšili na změnu běžné vyučovací hodiny v souvislý blok, skládající se z přednášky učitele, diskuze mezi žáky, skupinové a individuální práce, řešení úkolů a vyhotovení plakátu s nabytými zkušenostmi. Tématem projektového dne byla "Mediální výchova". Sestavené týmy pojaly mediální výchovu z různých pohledů a v průběhu dne bylo k vidění i dětské televizní vysílání. Nejmenší účastnící vymýšleli pohádku. Na připravené "slepé osnově" doplňovali dílky příběhu, vymýšleli detaily zápletky, aby se příběh dostal do šťastného konce. Po pohádkovém závěru následovala televizní reportáž z příběhu, kdy každý tvůrce přednesl svou pohádku v podobě televizních novin. Jeden ze starších týmů řešil možnosti reklamy a její vliv na spotřebitele, další dva se věnovaly médiím z pohledu distribuce informací a jejich kritické vyhodnocení, možnosti manipulace a šíření desinformací. Bylo možné vidět různé druhy reklamních poutačů, novinových výstřižků, video ukázek a vlastních návrhů a kreseb žáků. Pracovité skupinky vytvořily i poutavé plakáty k danému tématu. Děkuji všem učitelům za vynikající přípravu projektového dne a nemenší díky patří i žákům, kteří se výborně zapojili do netradiční výuky.


PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Knihy pro nejmenší čtenáře

S velkým nadšením se naši nejmenší zakousli do knížek, které získali v soutěži básniček pořádané Nadačním fondem Albert. Stačilo vytvořit několik rýmů, objevit " básnické střevo", krasopisně báseň přepsat, poslat a čekat, zda se na nás štěstí usměje. A vyplatilo se. Děkujeme Nadačnímu fondu Albert za sérii krásných pohádkových knížek a těšíme se na další pokračování úspěšného projektu.


Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka),  Miroslav Vizner (asistent pedagoga)


Návštěva hokejového utkání
HC Kometa Brno - HC Olomouc 

V pátek 13. 10. 2017 se 6 žáků našeho DDŠ vydalo na zápas hokejové extraligy HC Kometa Brno - HC Olomouc, na který jsme byli pozváni prostřednictvím p. Markéty Hofírkové (koordinátory sportovního, charitativního a integračního projektu ,,BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC"). Tento zápas byl dalším utkáním letošního probíhajícího ročníku extraligy 2017/2018.Ještě dříve než extraligové utkání začalo, tak si naši kluci mohli prohlédnout hokejový stadion (DRFG Arenu), sledovat rozcvičení a rozbruslení hráčů před zápasem. 
Děti i dospělí byli velmi nadšení, protože tento hokejový tým má jedny z nejlepších fanoušků v celé soutěži. To dokázali i v tomto utkání a od začátku vyprodaný stadion svým hlasitým povzbuzováním hnal své mužstvo za vítězstvím. Celá choreografie při zápase byla naprosto úžasná. Shlédnout tohle hokejové utkání bylo pro všechny velmi emotivním zážitkem. Po velmi dramatickém průběhu celého utkání se nakonec podařilo domácím zvítězit. 
Na závěr bych chtěl za všechny kluky i za celý náš DDŠ, ZŠ a ŠJ poděkovat p. M. Hofírkové za pozvání a popřát do dalších let hodně úspěchů nejen jí a jejímu kolektivu spolupracovníků, ale také celému mužstvu HC Komety Brno a jejím věrným fanouškům.


Vladimír Vinklárek (vychovatel)


Úklid městského parku

Šťastný pátek třináctého jsme se všichni vydali na úklid parku. Brzy ráno jsme se sešli před školou a namísto vyučování v lavicích jsme mohli být na čerstvém vzduchu. Jako každým rokem jsme byli součásti projektu 72 hodin. Do projektu jsme se zapojili s cílem ochrany přírody, především v městském parku Zahájené, který obklopuje naší školu.
Úkolem všech žáků bylo posbírat veškeré odpadky do připravených pytlů a vyčistit tak městský park. Po nástupu před školou byli žáci seznámeni s úkolem a poučeni o chování a byla vyhlášena soutěž o nejlepší sběračský tým. Pracovní skupinky se rozmístily po parku a netrvalo dlouho a pytle s odpadky byly naplněné, ale hlavně náš park byl zase o něco krásnější. Děkuji tímto všem, kteří se starají o čistotou našeho okolí a všem zapojeným do tohoto projektu. 

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Branný závod

Dne 4. 10. - 5.10. 2017 se žáci našeho zařízení zúčastnili již 30. ročníku branného závodu :" O pohár ředitele VÚ, SŠ a ŠJ Višňové" v Biskupicích.
Tato sportovní akce byla naplánována na dva dny, přičemž první den žáci v odpoledních hodinách absolvovali soutěž v nohejbalu trojic a příští den se od rána uskutečnil branný závod hlídek. Během tohoto závodu museli všichni účastníci projít zatěžkávacími zkouškami v podobě střelby ze vzduchovky, hodu granátem, jízdy zručnosti, či zdravovědy.
I přestože se naši žáci ze všech sil snažili, tak se jim bohužel v tomto závodě nepodařilo obsadit žádné z čelních míst. Byli z toho všichni trošičku rozladěni a zklamáni, ale slíbili jsme si, že po následné celoroční přípravě jim to všem příští rok náležitě "ukážeme".


Mgr. Vít Valter (učitel)


X. ročník střeleckého závodu

Dne 10. října 2017 proběhl na biatlonové střelnici v Bystřici pod Hostýnem 10. ročník střeleckého závodu o putovní pohár ředitele školy. Závodu se zúčastnila družstva z Veselíčka, Střílek, Nového Jičína a Bystřice pod Hostýnem. Počasí celému závodu moc nepřálo, ale našim hochům se ve střelbě velmi dařilo a nakonec obhájili putovní pohár. Na druhém místě se umístilo družstvo z Nového Jičína a na třetím opět naše družstvo - B. Všichni střelci si naplno užili krásné střelecké dopoledne.


Mgr. David Valter (učitel)"Pochod za Počáteckým puchýřem"

V sobotu brzy ráno se skupina šesti dětí vydala na poznávací a relaxační výlet na Vysočinu. Silnice byly prázdné, tak se panu vychovateli jelo výborně, s menším předstihem jsme dorazili na sobotní cíl cesty "Pochod za Počáteckým puchýřem". Trasa pochodu vedla z obce Klánovice na nejvyšší horu Vysočiny Javořinu, v průběhu cesty děti i pedagogové zdolávali různorodé vědomostní a dovednostní úkoly, které nás pobavily. Po zdolání 12km a Javořiny, jsme unaveni dorazili zpět do Klánovice. V celkovém hodnocení pochodu jsme se umístili na krásném 14. a 16. místě z 23 zařízení. 
Nedělní program výletu byl již rekreačně poznávací. Dopoledne jsme navštívili památku UNESCO ve Žďáru nad Sázavou - poutní místo Zelenou horu. Architektonicky zajímavá stavba nás všechny okouzlila. Poslední zastávkou výletu byla Jihlavská ZOO. Tady nás potěšil pavilon hadů, ještěrů a ryb, výběh medvědů, pozorování lenochoda nad našimi hlavami, krmení koz a jízda na skluzavce. 
Vrátili jsme se do našeho dětského domova ve večerních hodinách plni dojmů a zážitků. Všichni se těšíme na další víkendový výlet.


Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)19.ročník přeboru v malé kopané 

v DDŠ Hamr na Jezeře

Ve čtvrtek 21. 9. 2017 ráno vyrazili naši žáci na turnaj v malé kopané do Hamru na Jezeře. Letos to byl již 19. ročník tohoto turnaje. Po dlouhé a namáhavé cestě jsme v poledne dorazili na místo akce. Turnaj byl rozlosován do dvou 6ti členných skupin. Z těchto skupin postupovaly vždy čtyři nejlepší týmy do vyřazovacích bojů, které se hrály až druhý den turnaje. Asi únava z dlouhého cestování se podepsala na našich výkonech. Po třech zápasech, které jsme těsně prohráli, kluci zabojovali a dvě utkání vyhráli. Tím si vybojovali postup do vyřazovacích bojů. V pátek ráno jsme nastoupili proti silnému družstvu Hostouně a i když jsme bojovali, tak jsme těsně prohráli o jednu branku a tím jsme na turnaji skončili. Mrzet nás to nemusí, protože náš soupeř nakonec turnaj vyhrál. Naši žáci zaslouží pochvalu za reprezentaci našeho zařízení. Chtěl bych také touto cestou poděkovat všem pořadatelům za velmi podařenou akci a již se těšíme na jubilejní 20. ročník, kterého se jistě zúčastníme. 

Vinklárek Vladimír (vychovatel)Den se složkami IZS

V pátek 15. září jsme se se skupinou našich chlapců vypravili do centra města Bystřice pod Hostýnem, kde měly nachystaný program složky integrovaného záchranného systému - policie, hasiči, horská služba a rychlá záchranná pomoc. Na jednotlivých stanovištích byla k vidění technika, výstroj, výzbroj, která se používá v situacích, kdy je někdo z nás v nesnázích, nebo mu jde o život. Nejvíce času strávili chlapci na stanovišti, kde byli zástupci policie ČR. Mohli si zde vyzkoušet manipulaci s krátkými a dlouhými zbraněmi, neprůstřelnou vestou a přilbou nebo s ochranným štítem. Vše bylo poutavě doplněno o odborný výklad a názorné ukázky.
Chlapcům se takto strávené dopoledne líbilo a věřím, že v nich zanechalo ten nejlepší dojem.


Mgr. Jan Beran (učitel)


Kdo si hraje nezlobí, aneb Hranice na divokém západě 

V sobotu 16. 9. 2017 se skupina dětí zúčastnila 10. ročníku akce "Kdo si hraje nezlobí" pořádaného spolkem žen Rouské. Odpoledne na divokém západě se konalo ve sportovním areálu Dukla Hranice. 
Vstupem na hřiště se celá naše výprava přenesla na divoký západ, kde vládli kovbojové, indiáni a westernové tanečnice. Vstupem na hřiště začal zábavný program, odpoledne her a soutěží, vzhlédli jsme westernovou show, westernové tance, ukázky práce s bičem a lukostřelbu. Kluci si zkusili rýžování zlata, výrobu indiánské čelenky, lukostřelbu, korálkování. Všechny úkoly byly pozorně hodnoceny odbornou porotou, v samém závěru programu vyhodnoceny. Našim velkým a milým překvapením bylo získání v celkovém hodnocení 3.místa pro náš dětský domov. 
Děkujeme spolku žen Rouské za pozvání na tuto skvělou akci již dnes se těšíme na další ročník " Kdo si hraje nezlobí" - téma bude našim překvapením. 

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)VI. ročník Aqualand Cup

Plavecká, vědomostně dovednostní akce, které se naši žáci pravidelně a s oblibou účastní, se opětovně letos konala 11. 9. 2017 v Aqualandu Moravia v Pasohlávkách.
Během dopoledního zábavného programu, které pro ně organizátoři této akce připravili, žáci postupně absolvovali soutěžní program na jednotlivých stanovištích, rozmístěných ve vnitřním i venkovním areálu bazénu. Ve značně velkém počtu jiných zařízení si naši žáci nevedli vůbec špatně a celkově se umístili na devátém místě.
Domů jsme se vraceli naplněni dojmy z hezky stráveného dopoledne, které bylo navíc obohaceno o setkání s kamarády a přáteli. Již teď se všichni těšíme na příští AQUALAND CUP VII.
Mgr. Vít Valter (učitel)