Hroší hry

Po dvouleté odmlce způsobené pandemií jsme se mohli opět zúčastnit milé sportovní akce pořádané DDŠ Chrudim - Hroší hry. Letošní 22 ročník byl opět velmi dobře organizován a naši chlapci i dospěláci si hry výborně užili. Soutěžilo se tradičně v bazénu, na ledě i v tělocvičně. Klukům se setkání moc líbilo a těší se na další ročník.

Za spokojený tým

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


 Mikulášská stezka odvahy

V letošním roce jsme pro naše chlapce uspořádali "Mikulášskou stezku odvahy" na nedalekém Hostýně. Chlapci se zde museli vydat zasněženou noční krajinou vstříc strachu a dobrodružství. Jeden po druhém šli po tajemné stezce lemované rozsvícenými lucernami, až došli k andělovi, kterému řekli básničku či zazpívali písničku. Poté se vydali dál za Mikulášem... ale tu a tam na ně z lesa vyskočil nějaký ten čert, kterého zajímalo, jaké mají v domově a ve škole chování. Chlapci si tajemnou atmosféru Hostýna užili a po návratu do domova na ně čekaly Mikulášské balíčky se sladkou odměnou.

Bc. Lukáš Rapčan (zástupce ředitele pro výchovu)


Rozhovor s našimi sportovci

V listopadu 2022 se v kongresovém centru hotelu Hilton Prague uskutečnilo ICN Mistrovství světa 2022 v naturální kulturistice a fitness. Českou republiku reprezentovali naši asistenti pedagoga Jaromír Janečka a Jindřich Nesrsta z dětského domova se školou Bystřice pod Hostýnem. Jejich výsledek v soutěži J. Janečka 4.místo a J. Nesrsta 6.místo, mě vedl k napsání krátkého rozhovoru.

Jakému sportu se věnujete?

Naturální kulturistice.

Co je to naturální kulturistika?

Je kulturistika bez zakázaných steroidních látek, stojí na striktní stravě, dietě a pravidelném cvičení. Jíme pravidelně, ve stanovený čas. Nepoužíváme žádné návykové látky.

Jaký je váš největší úspěch?

p. Janečka: 3x mistr Evropy 2014,3017,2018. Vicemistr světa 2012,2022. Letos mistrovství světa 4. místo

p. Nesrsta. Mistr republiky opakovaně, letos mistrovství světa 6. místo.

Jak dlouho děláte kulturistiku?

p. Janečka: od 15 let.

p. Nesrsta: od 15 let. V 19. letech začal závodit.

Jak často trénujete?

p. Nesrsta: 5x až 6x týdně.

p. Janečka: 4x až 5x + cyklistika, tenis.

Jak ten trénink vypadá?

Tělo je rozdělené na různých partií, ty se posilují. Trénink trvá hodinu a půl. Zvedání činek, cvičení na strojích.

Co na to říká rodina?

Podporuje nás, manželkám se to líbí, věděli, že si berou sportovce.

Dělá někdo z rodiny ten samý sport?

p. Janečka: Dcery chodí pravidelně 1x až 2x týdně cvičit.

p. Nesrsta: Syn cvičí doma rekreačně a dcera sportuje taky.

Vadí vám jako kamarádům spolu závodit?

Ne, vůbec to nevadí, spíše nás to více motivuje.

Měli jste chuť s tím skončit?

Vůbec, nikdy! Zastaví nás jedině onemocnění, budeme cvičit až do hrobu a i závodit!

p. Janečka: Když byly zdravotní potíže snažil jsem se co nejrychleji vrátit zpátky do

do posilovny, kterou mám rád a mezi kamarády.

Pomáhá vám ten sport v DDŠ?

Ano, jsme klukům vzorem. Někdy kluci přijdou, co mají dělat za cviky. Diky sportu máme dobré charakterové vlastnosti, například - zodpovědnost, čestnost, zásadovost, pracovitost, atd.. Jsme zvyklí ze sportu na dodržování pravidel a pořádku, to nám pomáhá při práci v DDŠ.

Byl by to vhodný sport pro děti v DDŠ?

Určitě ano, kdyby měli trochu odborný vedení. Do 18 let se nesmí zvedat těžká břemena. Malý kulturista nesmí ponocovat, pít alkohol, musí přestat kouřit. Udělat si dobrý jídelníček.

Jak to máte s nakupováním oblečení?

Trochu problém byl v minulosti. Ale dneska už to takový velký problém ani není.

Kdy se připravujete na závody?

Tři měsíce před závody se zahajuje přísnější dieta. Jíme 5x denně, jíme více bílkovin a méně tuku, sacharidů.

Kam chodíte?

Jsme členy Zekon klubu, staráme se i o údržbu a úklid naší posilovny.

Kde jste pracovali než jste nastoupili do DDŠ?

Než jsme se stali pracovníky DDŠ, tak jsme předtím 13 let pracovali v továrně TON. Jsme rádi že jsme začali pracovat v DDŠ.

Jaké jste dělali ještě sporty?

p. Nesrsta: stolní tenis, fotbal

p. Janečka: tenis, lyžování a hokej.

Děkuji za rozhovor!

Přeji Vám hodně sportovních úspěchů do dalších let!

David K. 


 Pobyt v Ostravě

Dne 19. listopadu jsme se vydali na dvoudenní pobyt do Ostravy. V sobotu ráno jsme navštívili lázně Klimkovice a Lesní park pro děti. V Ostravě jsme navštívili rozhlednu Hošťálkovice, kde jsme pozorovali zapadající slunce nad Ostravou. Byla velká zima, fučel studený vítr. Proto byl pobyt na rozhledně velmi krátký. Spěchali jsme na hlavní program dne - akci Ostrava se baví, na kterou nás pozval KLUBsten Karviná! Akce se nám hodně líbila - sledovali jsme exhibici stolního tenisu, vystoupení imitátora M. Jacksona, zpěváka D. Mattioliho a youtuberku Terysu. V průběhu programu probíhala tombola, ve které jsme získali 1.cenu - rádio s mikrofonem, což je super!!! Přenocovali jsme v hotelu Zlatá éra. Po dobrém vyspání a skvělé snídani jsme vyrazili do ZOO Ostrava. Byla zima, zvířata byla aktivní, my jsme měli co prohlížet. Viděli jsme žirafy, šimpanze, klauny, lva, hrochy, žraloky, opice, velbloudy, slony a další zvířata. Po odchodu ze zahrady už jsme směřovali do domova. Zpáteční cestou jsme jeli zimní krajinou. Poslední zastávka výletu byla v Obůrce Bílá, kde jsme viděli jeleny, muflony, sovy. Výlet se moc podařil, všem se nám líbil. Děkujeme za pozvání na akci Ostrava se baví a výhru v tombole!!!

Aleš K.   


 SCHŮZKA S OSPODY 15.11.2022

Dne 15.listopadu 2022 proběhla v našem zařízení schůzka s pracovníky OSPOD. V úvodní části programu se kurátoři seznámili s novinkami v našem zařízení - vstupem a účastí starších dětí do programu DofE, zapojení do soutěže s nadací Albert a získání sponzorského daru. Hlavní část programu byla věnována problematice připravovaných změn ve školství. Kurátoři byli seznámeni s přípravou změn školského zákona, návrhem změn financování asistentů pedagoga v regionálním školství a procesem úpravy rámcových vzdělávacích programů. Závěrem schůzky proběhla bohatá diskuse, kde si kurátoři vyměňovali praktické zkušenosti z oblasti ústavní výchovy.

Mgr. Ladislava Marešová (zástupce ředitele)


 Projektový den ve škole

Podzimní nevlídné počasí přímo vybízelo k zahřátí nějakou teplou dobrotou. Učitelé připravili pro děti netradičně pojatý den ve škole - projektový den. Nejmenší žáci neměli tušení, co se chystá a hodně se divili, když namísto učebny zašli do jídelny. "Jablkobraní, co to jen může být?" a hurá do akce. Hromádka jablíček se zmenšovala, bříška potajnu plnila, ale hotové suroviny i tak přibývalo. Děti si rozmyslely postup práce a pod vedením paní učitelky dokázaly vyrobit úhledné jablkové záviny. To bylo pochutnáníčko. Další skupinka žáků lezla na nejvyšší vrcholky světa. Cepíny, mačky, lano i přilby, to vše měli kluci k dispozici a také vše vyzkoušeli. Třešinkou na dortu bylo cvičné slanění v tělocvičně. Adrenalinový zážitek měli i šesťáci. Dostali koloběžky a zkoušeli jízdu bez dopravních předpisů. Byl to ohromný zmatek a všichni se shodli, že takto by to nešlo. Dali tedy hlavy dohromady a zkusili si sepsat dopravní předpisy, namalovali značky. Další jízdy proběhly zcela hladce a kluci si to pěkně užili. Ani nechtěli odcházet a tak hezké hřiště uklidit. Poslední skupinka žáků se stala novináři. Pod vedením statného "pana Pisálka" publikovali svá díla různými komunikačními kanály. Velkou zábavou byl telegraf, ale jedno slovo jim zabralo stejně, jako A4 ve Wordu 😊

Projektový den byl skutečně vydařený. Děkuji všem učitelům za náročnou přípravu a také děti se ptají, kdy bude další.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


 Strašidelná stezka

V úterý večer jsme se vypravili za svitu měsíce na HRŮZOSTRAŠNOU STEZKU ODVAHY do SVČ Včelín. Zaplatili jsme vstupné a vydali jsme se na cestu odvahy po světýlkách. Našim úkolem bylo navštívit šest stanovišť, poblíž kterých se pohybovala strašidla: DĚSIVÝ KLAUN SE SEKEROU, ČERT KRAMPUS, VLKODLAK, ČARODĚJNICE, KOSTLIVEC, VODNÍK, SAMARA, JEPTIŠKA, ČERT SE SVÍTÍCÍMA OČIMA a další. S kamarády jsme si to moc užili! Děkujeme všem za super zážitek!

Aleš K.     


 Canisterapie - návštěva čtyřnohých kamarádek

Staré známé čtyřnohé kamarádky fenky Cien, Achly a Anička těsně před začátkem podzimních prázdnin 25 října 2022 opět navštívily náš DDŠ. Děti si mohly s nimi zaběhat, popřetahovat se, vyzkoušet některé společné cviky. Pejskové předvedli dětem, že i oni umí po ukončení hry uklidit svoje hračky na místo. Nejlepší nakonec bylo společné mazlení s odpočinkem na trávě.

Vít Kravec (asistent pedagoga)


 Kdo si hraje nezlobí - svět pohádek

V sobotu 24. září uspořádal Spolek žen Rouské na fotbalovém stadionu Dukly Hranice 15. ročník zábavného odpoledne pro děti z dětských domovů. Tentokrát se do Hranic sjelo 18 domovů z celé Moravy. Tématem setkání byly pohádky a pohádkové postavy.

Soutěž dětských domovů začala pozvánkou, kde nás organizátoři vyzvali k výrobě pohádkové postavy. Malí chlapci z první skupiny vyrobili krásného Krakonoše. Po příjezdu na stadion se kluci ihned zapojili do soutěží. Velmi opatrně vystavili na určené místo našeho Krakonoše a vyrazili luštit připravenou křížovku. Museli najít zadání na lístcích v areálu hřiště, vyluštit pohádkové postavičky z Večerníčků. Rychlost luštění určitě přispěla k závěrečnému úspěchu týmu. Pak se chlapci věnovali prohlídce areálu, zapojili se do soutěží s Besipem, do zábavného kreslení, prohlédli si vystavenou vojenskou techniku, někteří si na obličej nechali nakreslit ornamenty. Po celé odpoledne k dobré náladě všech zúčastněných přispíval poslech písní ze známých pohádek. Kluky zaujalo nápadité vystoupení kouzelníka a tanečních skupin. Odpoledne uteklo jako voda, přiblížilo se závěrečné hodnocení soutěže dětských domovů. Malí kluci netrpělivě očekávali svůj výsledek. Přišlo obrovské překvapení a velká radost! Získali jsme pro náš dětský domov 1.místo! Pohár s diplomem a ceny předal dětem hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek. Velkou radost z úspěchu měl i náš pan ředitel Mgr. Jiří Vodák.

Děkujeme všem pořadatelkám ze Spolku žen Rouské za krásné soutěžní odpoledne! Těšíme se na další ročník - Kro si hraje nezlobí...?

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)     


 Podzimní fotbalový turnaj v Hamru na Jezeře 2022

Dětský domov se školou v Hamru na Jezeře, uspořádal tradiční každoroční podzimní turnaj v malé kopané. Pro velký počet účastníků se všechna družstva rozdělila do dvou skupin po šesti týmech. My jsme byli zařazeni do skupiny "A", která hrála na travnatém hřišti. První dva zápasy jsme vyhráli 2:0 a 1:0, třetí remizovali 1:1 a čtvrtý prohráli 0:1 vlastní brankou. Pátý zápas se hrál v pátek ráno a ten jsme i přes velkou snahu chlapců nakonec prohráli 0:1. Ze skupiny jsme postupovali jako třetí a narazili na druhý tým skupiny "B". To byl tým domácího Hamru na Jezeře. Ty jsme porazili poměrně hladce 3:0 a dostali se tak do nejlepší čtveřice. Další překážkou na cestě do finále bylo mužstvo z Liberce, které jsme porazili 2:0. Ve finále jsme se střetli s týmem z Hostouně. Byli jsme po celou dobu lepším týmem ale nedokázali jsme bohužel bezpočet vyložených šancí proměnit. Jeden nešťastný gól po autovém vhazování nás tedy nakonec odsunul na celkové druhé místo.

Chlapci hráli na hraně svých možností. Svojí bojovností a kolektivním výkonem dokázali vybojovat krásné druhé místo z dvanácti týmů. Musím také vyzvednou dobré chování našeho týmu v průběhu celého turnaje. Budeme se všichni těšit na další ročník tohoto Podzimního turnaje.

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)


 Dny NATO v Ostravě + Dny Vzdušných sil AČR 2022

Dne 17. září 2022 jsme se s našimi chlapci zúčastnili přehlídky bojové techniky, pozemních a vzdušných sil. Byly tu k vidění vrtulníky, stíhačky, nákladní přepravní letouny, bezpilotní letadla, radarové systémy, tanky, obrněná vozidla BVP, hasičská technika.

Velmi zajímavá byla ukázka Protiteroristické jednotky, která předvedla zneškodnění a zadržení dvou teroristů. Zásah proběhl během jedné minuty a byla zde předvedena technika, která se používá při akcích jednotky. Švýcarská letka předvedla let stíhaček GRIPEN ve formaci s akrobatickými prvky. Zajímavá byla také prohlídka nejmodernějšího vrtulníku, kterým disponuje naše armáda. Chlapci si mohli vše osahat a vyslechli si odborný výklad od pilota tohoto vrtulníku. Obrovský zájem návštěvníků byl o nejmodernější stíhačku F35, která bude v následujícím roce součástí našich vzdušných sil. Závěr programu patřil společnému symbolickému průletu stíhaček Finska, Švédska, Česka, Maďarska a Polska. Finsko a Švédsko mají podanou žádost o přijetí do NATO. Tato akce naše chlapce velmi nadchla a vidět vše z blízka a osahat si tuto techniku, pro ně byl opravdový zážitek.

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)


 Střelecká soutěž o pohár ředitele Dětského domova

V úterý se uskutečnilo velké klání, konala se totiž střelecká soutěž o putovní pohár ředitele. Nepříznivé počasí nás netrápilo, všechna kola soutěže se odstřílela v naší tělocvičně za velkého povzbuzování všech týmů, které dorazily i z jiných zařízení. Soutěžilo se ve třech disciplínách a to v jednotlivcích, družstvech a střeleckém souboji. Naši borci se výborně připravili a ovládli stupně vítězů. V jednotlivcích jsme obsadili 1. a 2. místo, ve střeleckém souboji rovněž zvítězili a třešinkou na dortu byl nejlepší součet bodu za tým. Tým Střílky obsadil 2. místo a Dřevohostice 3. místo. Tímto jsme obhájili loňské prvenství a pohár zůstává domácímu týmu i pro další rok. Závodníci byli odměněni věcnými cenami. Děkuji závodníkům za výbornou atmosféru a skvělé výsledky, hlavnímu rozhodčímu a realizačnímu týmu za perfektní průběh.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


 Úklid parku "ukliďme Česko"

Po vydatných deštích jsme ráno vyrazili do městského parku. Namísto školy, to se kluci těšili... Půda byla rozmočená, z keřů kapalo, ale kluky to nezastavilo. Procházeli poctivě každý kousek a zákoutí parku. Tradiční místa, kde jsme dříve nacházeli nejvíce odpadků, byla prázdná, asi velká vše voda spláchla. Okolí domova bylo také uklizené, ale dále do lesa, mimo civilizaci, to už bylo jiné. Kluci nacházeli tradiční nedopalky, obaly od cukrovinek, PET láhve, několik sklenic aj.. Největším úlovkem byl rozbitý invalidní vozík, který je nejspíše důkazem dalšího "pod Hostýnského" zázraku, neboť majitel v okolí nebyl. Celkem jsme sesbírali asi 70Kg odpadků, které jsme roztřídili. Nejlepší sběrači byli sladce odměněni.

Děkujeme organizátorům projektu "Ukliďme Česko" za poskytnutý materiál, našim žákům a učitelům za obětavou práci.

PhDr. Jaroslav Solař (zástupce ředitele pro školu)


Děkujeme Nadaci Albert!

Nadační fond Albert vypsal prázdninovou výzvu! Motivujte děti ke sportu, hýbejte se a vyhrajte finanční odměny! Výzva spočívala ve sbírání kilometrů pohybem pomocí jakékoli aplikace a trvala téměř celé letní prázdniny! Kilometry se sbíraly během, turistikou nebo na kole.

Sport patří k pravidelným, vyhledávaným aktivitám v našem dětském domově. Rozhodnutí k přihlášení se tedy nabízelo! Stačilo stáhnout aplikaci, přeposílat a registrovat záznamy. Díky výzvě, se letos zaměřili naši sportovci na cyklistiku, kterou si oblíbili. Zlepšili se v rychlosti a jízdě do kopce. Celkem se jim podařilo za prázdniny najezdit 330km. Výzva byla pro naše děti inspirující, podpořila je k překonání sebe sama.

Velkou radostí pro všechny bylo pozvání k ocenění! V Olomouci si kluci užili krásné sportovní odpoledne, ochutnali připravené dobroty. Setkali se s milými pracovníky prodejen Albert z celé Moravy, kteří s nimi také společně sportovali. Hezké počasí a dobrá nálada podpořily výborný výkon všech sportovců.

Vybrané domovy netrpělivě čekaly na závěr akce - vyhlášení - sečtení hlasování zúčastněných sportovců. Náš tým zažil obrovskou radost - získali jsme pro náš dětský domov 41 200Kč. Peníze použijeme na sportovní vybavení a canisterapii pro naše děti. Rádi bychom i na vícedenní výlet, kde nové věci vyzkoušíme.

Děkujeme Nadačnímu fondu Albert za získané finanční prostředky, které nám moc pomohou v této nelehké době!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Léto v dětském domově

Letní prázdniny jsou doba odpočinku, relaxace, výletů a hlavně nových zážitků a dobrodružství. Tohle všechno zažívají i děti v dětských domovech. Šikovní vychovatelé jim od jarních měsíců připravují na léto nápaditý program.

Naši kluci v létě prožili dva dnes již tradiční pobyty. První v Krkonoších, kde absolvují několik turistických a poznávacích výletů. Letos navštívili pevnost Stachelberg, Adršpašské skály, hrad Kost, Labskou boudu a pramen Labe. Nejlepší výlet byl do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, kde viděli opice, žirafy tučňáky, tygry...a projeli se safaribusem mezi volně žijícími divokými zvířaty.

V druhé půlce prázdnin starší kluci netrpělivě očekávali pobyt v přírodě, ve stanovém táboře TYMY Holešov, který na samém začátku léta s našimi pedagogy postavili. Stanování v Podhradní Lhotě přináší klukům velká dobrodružství. Zažijí stezku odvahy, olympiádu sportovních dovedností, naučí se základy přežití v přírodě, navštíví koupaliště v Osíčku, rozhledny v blízkém okolí a hlavně zdatní kluci podniknou řadu cyklovýletů.

Letní prázdniny má každý rád. Škoda, že končí, ale školní rok přinese jiné zážitky. Už se těšíme!!!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


         Prázdninový výlet do Krkonoš

Jako každý rok i tentokrát jsme začali prázdniny poznávacím pobytem v Krkonoších na Jičínské boudě. Mnozí z chlapců byli v této krásné lokalitě poprvé a již od prvopočátku se jim velmi líbila. Opět jsme absolvovali několik poznávacích a turistických výletů. Hned v pondělí se chlapci dozvěděli něco o historii při návštěvě pevnosti Stachelberg. Další den jsme se byli podívat ve Dvoře Králové do safari, kde se dětem velmi líbily nejen klasické výběhy se zvířaty, ale i projížďka safaribusem. Další den byla turistika v podobě návštěvy Adršpašských skal. Ve čtvrtek si chlapci odpočinuli, byli si zasportovat a prohlédnout Vrchlabí a v pátek opět zabrousili do historie, tentokrát návštěvou hradu Kost. Pobyt jsme zakončili sobotním výstupem k prameni Labe. Přesto že bal program nabitý, chlapcům se líbil a při odjezdu zpět se ptali zda se další rok opět vrátíme.

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


 Školní výlety a konec školního roku

Výletem do ZOO Lešná započaly přípravy na prázdniny. Děti se moc těšily na konec školního roku a školní výlety s třídním učitelem plánovaly už od května. Sázkou na jistotu byl výlet na Lešnou, prohlídka zvířat a nově vybudované části prohlídky. Zmrzlina nesměla chybět ani na výletech dalších tříd, turistické vycházce a poznávání krás Zlínského kraje. Ke konci roku neodmyslitelně patří i turnaj v kopané mezi žáky a učiteli. Horké počasí přálo dobré fyzické kondici a tak po dopoledni na hřišti padlo celkem 16 gólů. Všechna 4 družstva si sportovní den náramně užily a nakonec se ještě všichni zchladili v bazénu a se zmrzlinou. Nejlepší bojovníci byli odměněni věcnou cenou. Poslední společnou akcí závěrečného týdne byla turistika, kde si žáci s učiteli rozdělili Hostýnské vrchy a společně hledali místní hrady, partyzánské bunkry a hned několik výškových značek místních vrcholů. Už nám zbývá jen předat vysvědčení, ceny za nejlepší prospěch a rozejít se prázdniny.

Přeji všem krásné prázdniny, sluníčko a odpočinek.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Divadelní představení Zlín

Dne 9. 6. 2022 se skupinka šesti chlapců z našeho domova vydala v doprovodu paní etopedky a asistenta pedagoga na divadelní představení do nedalekého Zlína. Chlapci se velmi těšili a byli v očekávání, jaké zážitky jim dané představení přinese. Jednalo se o známou hru Doktor Faust, kterou v rámci projektu ,,Festival setkání "stretnutie" nazkoušel soubor herců od našich sousedů z Nitry. V průběhu nás obklopilo tajemno, humor i životní ponaučení ,,Memento Mori", které jsme si jistě vzali k srdci.

Byli jsme velmi spokojeni a těšíme se na další divadelní zážitky.

Mgr. Jindřich Pánek (asistent pedagoga)


 Planetárium Brno

Ve středu 25. 5. 2022 se vydala skupina chlapců z našeho zařízení v doprovodu dvou učitelů do Hvězdárny a planetária Brno. Počasí nám příliš nepřálo, sluníčko jsme si od rána neužili, celou cestu hustě pršelo. To nám ale nevadilo, neboť zanedlouho jsme se vydali na Cestu sluneční soustavou a hledali jsme odpovědi na spoustu otázek Co je to Slunce? Jakou má teplotu? Jak je staré? Jak vypadá aktuální noční obloha? Náš průvodce nám představil každou planetu. S údivem v očích a otevřenou pusou jsme prolétli i mléčnou dráhou. Chvílemi to vypadalo, že nám některá z planet, hvězda, meteorit nebo kometa spadnou z nebe na hlavu. A Venuše? Je Jitřenkou i Večernicí. To je jako v pohádce. Zajímavostí také bylo, jak asi vyhynuli dinosauři - při srážce Země s malou planetkou. Malou znamená průměr několika kilometrů. A bylo to už hodně dávno asi před 66 miliony let. Všem se nám výlet moc líbil. Cesty ke hvězdám jsou lákavé a čtení noční oblohy také.

Mgr. Ondřej Hynčica (učitel)


 Prohlídka hasičské zbrojnice

PÁTEK 13.!? SMŮLA!? ANI NÁHODOU! "My jsme si dopoledne parádně užili," jásali chlapci.

Hned zrána se vydali žáci 1. stupně na prohlídku nové hasičské zbrojnice v Bystřici pod Hostýnem. Za doprovodu "houkaček a blikaček" nás přivítali usměvaví hasiči. Po odborném výkladu a vyčerpávajících odpovědí, na neustále se množící dotazy, se naši chlapci zapojili i aktivně. Vyzkoušeli si přilby, obleky, ochranné masky aj. Největším lákadlem bylo usednout a vyzkoušet si volant v opravdovém hasičském autě. Kluci si vše náramně užívali a do školy se jim moc nechtělo.

Hasičům děkujeme za trpělivost a vstřícnost a těšíme se na další zajímavou akci.

A na závěr ještě jedna dobrá zpráva. Po dnešním dni budou hasičské sbory posíleny. Všichni chtějí být hasiči!

Mgr. Miroslava Vodáková (učitelka)


 Atletické závody

Dne 13. 5. 2022 se naši chlapci zúčastnili závodů dětských domovů v lehké atletice, pořádaných dětským domovem v Uherském Ostrohu. Závody se konaly za krásného počasí na atletickém stadionu v Uherském Hradišti. Naši školu reprezentovali tři sportovci. Hoši si vedli velice dobře. Získali jsme 3 zlaté medaile, ve skoku do výšky a do dálky, jednu stříbrnou medaili v běhu na 60 metrů a 3 bronzové medaile ve skoku do dálky. Celkem jsme tedy získali 7 cenných kovů. Chlapci odjížděli spokojeni se svými výkony i krásnými cenami, kterými byli odměněni.

Mgr. David Valter (učitel)


 Plavecké závody Zlín

Krásné čtvrteční ráno jsme se vydali na plavecké závody do Zlína. Kluci byli sportovně naladěni, mírně nervózní z velké konkurence plavců, ale po první rozplavbě se obavy rozplynuly. Hned po prvním závodě bylo jasné, že náš reprezentant bude na bedně. S každým dalším závodem jsme se zlepšovali. Disciplína prsa na 25m byla našimi závodníky ve dvou kategoriích odměněna prvním, dvěma druhými a jedním třetím místem. Znak na 25m přinesla první a druhé místo, volný způsob 25m první a druhé místo, volný způsob 50m druhé místo. Jako třešinka na dortu byl štafetový závod. Nastoupili jsme v oslabení a tak jeden závodník v každé kategorii musel uplavat dvojnásobnou vzdálenost, i tak jsme vyhráli obě první místa 😊. Jedenáct medailí za jedno dopoledne jen tak někdo nepřekoná a kluci se těší na další podobnou soutěž. Děkuji pořadatelům Městské lázně Zlín - Plavecká škola za pozvání a našim klukům za výbornou reprezentaci naší školy.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Hokejový zápas české reprezentace

V sobotu 30. 4. 2022 se pětičlenná skupina chlapců z našeho zařízení zúčastnila zájezdu do Ostravy na hokejové utkání reprezentantů Švédska a České republiky. Zápas byl odehrán v rámci Českých hokejových her. Jednalo se o druhý zápas našeho týmu na tomto turnaji. Věděli, že na zápas našich reprezentantů se mohou podívat hlavně díky našemu panu řediteli, který zajistil vstupenky. Už příjezd k hale naznačoval, že zájem o zápas ze strany diváků, bude velký, protože u vstupů do Ostravar Arény se tvořily dlouhé řady čekajících. Vzduchem zněl pokřik: "Česko, Česko", doprovázený máváním šál s hokejovými motivy.

Po pár minutách od úvodního vhazování, padl první gól do branky švédského týmu. První třetina skončila 3:1 ve prospěch našich hráčů. Oslavy každé další branky našeho týmu byly hlasitější a bouřlivější. I naši kluci se osmělovali a u šesté a sedmé branky ve druhé třetině už skandovali naplno a atmosféra zápasu je úplně pohltila. Stadion burácel hesly: "Češi do toho!" a "Ještě jeden!". Vždy, když tento zápas bude vzpomínán, mohou si říct: "Tam jsem tehdy byl."

Mgr. Pavel Janoštík (vychovatel)


 Netradičně v divadle!

Výlet na Den otevřených dveří do Městského divadla Zlín byl velkým překvapením! Kluci mají divadlo rádi, ale teď ho poznali jinak. Průvodcem po zákulisí nám byl Gustav Řezníček, kterého všichni známe z několika představení. Bylo velmi zajímavé vidět velmi rozsáhlé zázemí divadla. Prohlídka začala pod jevištěm, ve strojovně a točně jeviště, pokračovala v šatnách herců, kostymérně, skladu kostýmů ženských a mužských. V nejvyšším patře budovy jsme navštívili režii a osvětlovače a přes malou scénu jsme prohlídku končili v dílnách stolařů, malířů, kde se vyrábějí kulisy. Všechny nás překvapilo, jak je zázemí divadla rozsáhlé. Taky jsme si uvědomili, kolik práce různých odborníků tvoří jedno představení, které nás pobaví. Děkujeme panu Řezníčkovi za milé provedení divadlem. Těšíme se na další setkání, kdy on bude na jevišti a my v hledišti.

Druhou část výletu jsme odpočívali v Luhačovicích. Krásné slunečné počasí dodalo tomuto lázeňskému městu tu pravou odpočinkovou atmosféru. Procházka kolonádou, rozkvetlým parkem, zpěv ptáků a následný pobyt na dětském hřišti se nám všem moc líbil. Výlet byl opět super! S dobrou náladou jsme se vrátili zpět do domova.

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Hostýnské stezky

Jaro je obdobím, kdy se probouzí příroda a lidé o to intenzivněji vnímají krásy nejen kolem svých domovů, ale vyráží i do přírody, neboť jaro je také obdobím optimismu a radosti. Aby však byl tento zážitek co nejkrásnější, chtěli jsme i my přispět naší snahou a tak jsme s chlapci vyrazili na Tesák s cílem uklidit odpadky podél stezek. Měli jsme štěstí, neboť za doprovodu jarního sluníčka se šlo opravdu radostně a přitom jsme splnili slib, který jsme si dali.

Naše aktivita se však nesla i v duchu přírodopisném a zeměpisném, neboť kromě poznávání části hostýnských vrchů jsme se zabývali také otázkou rostlin a živočichů. Ostatně, pan učitel David Valter je také myslivec a tak mohl chlapcům předat znalosti o pobytových znacích zvěře a jejich zvycích. Součástí byla také přednáška o aktuální situaci kolem kůrovce s ohledem na budoucnost.

A jaká byla naše odměna? Kromě dobrého pocitu z dobře vykonané práce a pobytu v přírodě jsme si po návratu dopřáli výborné špekáčky s posezením u ohně v přátelské atmosféře. S chlapci jsme si zpětně pohovořili o všem, co se jim během dne líbilo a co by případně i sami navrhli pro příště. A tak jsme si dali další slib, který zcela jistě brzy opět naplníme. Ale o tom zase až příště...

Bc. Karel Bednařík (asistent pedagoga)


 Úklid parku

I letos jsme se zapojili do projektu "Ukliďme svět", jež pořádá Český svaz ochránců přírody. V rámci školy jsme vyhradili první páteční hodiny úklidu městského parku Zahájené, který sousedí naší školou abychom také svou pomocí přispěli ke krásnému prostředí. Park byl na první pohled uklizený, ale stačilo zajít do keřů a na břehy potoka a pytle se rychle plnily. Pět skupinek žáků se svými učiteli a asistenty nasbírali 11 pytlů odpadků, převážně papírků a plastových obalů, i několik skleněných láhví. Největší úlovek byl nezralý plod stromu Velocipedníku, na kterém dozrávalo jízdní kolo. Kluci jej ale utrhli dříve, tak mu nestačily dorůst kola... nebo je to jinak? Nejvíce odpadků jsme nalezli v okolí fotbalového hřiště za tribunou a v okolí potoka. Děkuji všem pomocníkům naší přírody za výbornou práci a také pořadateli za poskytnutý materiál. Těšíme se na další, i neorganizovanou akci spojenou s péčí o přírodu.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Projektový den

Velká rána, to byl velký třesk v učebně, kde kluci rozmísťovali planety Sluneční soustavy. Projektový den začal tedy slibně a to byl teprve začátek. Planety byly jen bílé koule a navíc jsme si nebyli jistí, jestli zvítězí Ptolemaios nebo Koperník. Pan učitel byl Slunce a kluci pobíhali okolo něj: "a přece se točí". Bylo rozhodnuto, tak již stačilo jen podle obrázků namalovat věrné kopie planet a umístit je na připravené oběžné dráhy. Vedlejší učebna byla o dost vážnější. Počáteční úsměv se časem vytratil a kluci zvážněli. Tématem byl nikotin a další návykové látky, jejich důsledky na zdraví a peněženky. Úsměv se vrátil při svačině, jejíž součástí byla čokoláda (jedna z probíraných látek). Myslím si, že jednu kapitolu z knihy "My děti ze stanice ZOO" si kluci budou dlouho pamatovat - kluci si vyzkoušeli hrát hlavní postavy. V jiném patře školy zněla hudba, žánry na sebe navazovaly, ale nejzábavnější část byla s úryvkem filmu "Amadeus" a jeho srovnání s dnešními rockovými hvězdami v podání Simpsonových. Kluci tak prošli dějinami hudební tvorby od pravěku až po současnost. Nejmenší žáci vymýšleli nejlepší povolání, avšak kosmonauta nebo učitele nikdo z kluků dělat nechce. Velký úspěch měli kuchaři, ale třeba i zahradníci. Děkuji učitelům za krásně připravený den a dětem za jejich tvorbu a nové nápady do další výuky.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Výlet na rozhledny

Jarní počasí, probouzející se příroda inspirovala pedagogy k dalšímu terapeutickému výletu. Cílem cesty byly rozhledny jižní Moravy. Které rozhledny a výhledová místa kluci navštívili? Byla to Slunečná u Pavlovic, Maják u Přítluk, Vyšicko u Mutěnic, Soudek u Šardice a vyhlídková lávka na Kobylím vrchu. Všechny tyto stavby odměnily výletníky rozhledem do širokého okolí. Kluci prohlíželi z ptačí perspektivy vesnice, města, kvetoucí stromy, ale i stáda srn či běžící zajíce. Do domova se vraceli v podvečer spokojení, s řadou nových vzpomínek. Už teď se kluci těší na další výlet!

Mgr.Ladislava Marešová (etopedka)


Zimní zážitkový pobyt v Krkonoších

Po vynucené pauze jsme opět zavítali na tradiční výlet spojený s běžkami. Cílem byly Krkonoše.

I když u nás už bylo téměř jaro, naše největší hory nás nezklamaly a my jsme si mohli s chlapci užít příjemné čtyři dny naplněné pohybem na běžkách a procházkami přírodou.

Kluci si užili parádně upravené tratě a i když mnozí stáli na běžkách poprvé, snažili se naučit alespoň něco z tohoto krásného sportu. Mimo to si užili i výlet do Špindlerova Mlýna, kde se nejenom kochali množstvím sněhu, ale i krásným výhledem na panorama Krkonoš a naše nejznámější sjezdovky.

Klukům se výlet líbil a i dospělí si jej díky sportovní snaze s dobrému chování chlapců užili.

Už teď se těšíme na další ročník.

Bc. Vladimír Lang (vychovatel)


 3D tiskárna

Díky programu "Průša do školy" si můžeme hrát na nové 3D tiskárně! Po měsících čekání a nejistoty k nám dorazila krabice od české firmy Prusa3D, která se zabývá výrobou a vývojem 3D tiskových technologií. Když se na stránkách objevila výzva pro školy, že mohou dostat k zapůjčení tuto oranžovou krasavici, neváhal jsem. Kluci se zájmem pozorovali krabici plnou součástek a na internetu sledovali videa, o co vlastně jde, jak to funguje a co všechno lze tisknout. Po třech dnech strávených s nářadím a gumovými medvídky byla tiskárna připravena na první spuštění. Již první hodinu informatiky jsme zkoušeli první výrobky - modely od výrobce. Zkušební kousky se povedly, kluci nadšení a doufám, že je to bude bavit i nadále. Čeká nás totiž modelování vlastních výrobků. Děkuji Prusa Resarch za zapůjčení a udělám vše proto, aby tiskárna zůstala i v naší škole.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)

Vedoucí učitel


 Lyžařský kurz - Pustevny

Po dvou letech, kdy nám situaci ztěžovala nepříznivá situace, jsme se opět vydali na Pustevny s cílem naučit několik vybraných chlapců jezdit na běžkách. Někteří z nich byli na horách poprvé v životě a bylo na nich vidět překvapení, jak krásné hory mohou být. Většina z nich nikdy před tímto lyžařským kurzem nestála na běžkách a jejich první kontakt se sněhem a lyžemi vypadal jako zápas kdo z koho....

Po prvních minutách ukrutného zápolení, se všem podařilo zvládnout základní postoj a pohyb na těchto zrádných prkýnkách, která tak hrozně kloužou.....a to dopředu, ale k jejich velkému údivu i dozadu.....

Další výzvou bylo zvládnout jízdu směrem dolů....Všichni se snažili, jak mohli, ale většinu z nich přemohla gravitace.

Všichni si to moc užili a budeme doufat, že příští zimu si to znovu zopakujeme.

Mgr. Jan Beran (učitel)


 Výlet na Pustevny

V závěru měsíce ledna se skupina dětí vydala na celodenní výlet do Moravskoslezských Beskyd na Pustevny. Cesta do Trojanovic k lanovce uběhla rychle. V Bystřici bylo místy bílo, teplota kolem nuly, na kopci to bylo jinak! Po vystoupení z auta bylo venku více sněhu a větší mráz, tak se kluci na radu pedagogů dooblékli a vyrazili. U lanovky krátce čekali, kluci hodnotili lanovku, že je pomalá, sedačky vysoko, že se jim na lanovku nechce. Byly to obavy, zda cestu nahoru zvládnou! Překonali se a celkem promrzlí vyjeli na hřeben. Na Pustevnách byla opravdová zima! Padal sníh, mrzlo, mlha, foukal silnější vítr. Prohlédli si Jurkovičovy stavby, opravený Libušín a rozhodli se, že půjdou k Radegastovi. U Radegasta se společně vyfotili a zahřáli se u stánku výborným horkým čajem s tatrankami. Poté pokračovali cestou ke sjezdovkám a kapličce. Na turistické stezce bylo hodně lidí, rodiče s dětmi, běžkaři, pejskaři. Po výstupu na volný terén však vítr zesílil a zima byla ještě větší. Proto se společně rozhodli vrátit, všichni se těšili do tepla auta. Poslední zastávkou výletu byla obůrka v Bílé, kde si kluci prohlédli zblízka muflony, jelena, daňky, srny, bažanty. Klukům se výlet hodně líbil, i přes to, že bylo opravdu hodně zima!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Tvořivá dílna

Když není venku hezké počasí, hrajeme si v dílně. Žáci se seznamují s různými materiály a pracovními postupy a přitom si ještě hrají. Starali se o naše broučky a berušky a vyráběli hmyzí domečky, ptáčci dostali budky a krmítka (i ten hmyz se jim bude jistě líbit). Jakmile se oteplí, vyzkoušíme novou flotilu závodních parníků. Kluci se vážně vyblbli, z původních nehoblovaných prken vykřesali luxusní jachty. Vyzkoušeli si práci s technickou dokumentací, navrhli pracovní postupy a vlastníma rukama vše dotáhli do konce. Devátý ročník měl práci o něco složitější, nejdříve načrtli, co chtějí vyrábět, následně narýsovali výkres a podle něj vyráběli srdíčka, jmenovky, prkýnka na maso a krabičky na hřebíky. Ty se budou náramně hodit při letní stavbě pergoly. Práce s kovem dopadla také na výbornou. Řezání i pilování kovu však bylo náročnější a práce neubíhala tak rychle. Malé zoubky se zakusovaly do materiálu jen pomalu, pilník si vesele pohvizdoval a po dvou hodinách byly i přívěsky hotové. Dřevěné polotovary domečků vyráběli starší kluci pro menší, ti je pak v hodině výtvarné výchovy pomalovali a věnovali oblíbeným vychovatelům. Děkuji dětem i učitelům (a asistentům) za krásné výrobky a všichni se těšíme na další pracovky.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Mikulášská stezka odvahy

Jak již je v našem dětském domově tradicí, tak i v letošním roce k nám do domova zavítal anděl doprovázený skupinkou hodných čertů... Na stezku odvahy se naši chlapci vydali večer, za svitu měsíce, po stezce lemované svitem svíček... Na stezce potkávali jednotlivé čerty, které zajímalo chování chlapců v uplynulém roce. Všichni chlapci došli až na konec stezky, kde je vyčkával anděl, který je po odrecitované básničce či zazpívané písničce odměnil adventním kalendářem a mikulášským balíčkem.

Bc. Lukáš Rapčan (vedoucí vychovatel)


 Relaxační výlety - Ostrava a Brno

Osmdesát metrů výšky a 1200 tun železa denně, takové výkony jsme mohli vidět v Ostravě, kam jsme se vydali na celodenní výlet. A tím počty ještě zdaleka nekončily... 345 metrů nad mořem a 235 metrů adrenalinu s výhledem na celou Ostravu, to byl nezapomenutelný zážitek pro všechny. Počáteční mírná panika z výšek cesta proskleným výtahem ještě podpořila a na vrcholu věže to bylo jako v balónu. Kluci se nestačili divit, město jako na dlani a díky krásnému počasí jsme viděli Beskydy jako z letadla. Průvodce nám povídal o historii Vítkovických železáren, ale také zajímavosti z města. Vždycky jsem si myslel, že hrad stojí jen na kopci 😊 Kluky zajímala výroba železa a obdivovali řídící centrum, odpich i přepravu tekutého kovu ve vagónech. Po takové technické náloži už chyběla jen zvířátka. ZOO Ostrava nám poskytla pohled do světa zvířat a v neposlední řadě i chutný oběd a něco sladkého. Domů jsme se vraceli za tmy, kluci unavení, ale spokojení, takový byl první den.

Další atraktivní zážitkový den byl určen starším klukům. Jiný den a jiné krajské město, které mnozí znali důvěrně - je jejich domovem. Díky neuvěřitelným navigačním schopnostem řidiče jsme se mohli projít pěšky centrem Brna až do míst, ze kterých není úniku. Bez důvtipu a přemýšlení by se kluci ze dvou skupinek nedostali ani z první místnosti. Byli totiž součástí únikové hry. Během hodiny museli rozluštit desítky úkolů, které jim znesnadňovaly nástrahy v podobě strašidel, zombie, tekoucí vody i zhasnutého světla. Naštěstí se všichni v pořádku vrátili a mohli jsme si odpočinout ve světě fyziky a přírodních jevů. VIDA centrum bylo jen naše. V době našeho příchodu jsme byli v centru sami a mohli si tak vše nerušeně vyzkoušet. Kluci létali na kole, stvořili tsunami, oživili lidské srdce a na vše si posvítili opakováním Ohmova zákona. Takový byl den druhý. Nevím, který výlet jsme si užili více - je těžké vybírat z bonboniéry nejlepší kousek, všechny jsou úžasné.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Návštěva Valašska

V druhé polovině listopadu se naši nejmenší chlapci vydali na pobyt do Rožnova, centra Valašska. Cílem prvního dne výletu bylo Valašské muzeum v přírodě. Dopoledne prožili v Dřevěném městečku, kde se jim moc líbil kostel, městský dům s vybavením, hostinec a hlavně nápadité dětské hřiště - točící ovečky, vozíček, překážková dráha a dřevěné luštěnky. Odpoledne kluci navštívili Mlýnskou dolinu, kde viděli mlýn, valchu a kovárnu. V kovárně je velmi zaujalo povídání kováře, jak se využívá síla vody k provozu kladiv. Procházka do kopce Valašskou dědinou byla zajímavá, nahlíželi do chalup, dvorků, stodoly, školy, prohlédli si poorané pole, potkali ovce, husy i slepice. Na kopci chlapci obdivovali barevnost Jurkovičovy rozhledny.

Druhý den se malí kluci těšili na cestu do nebe. Počasí nebylo přívětivé, o to byla cesta zajímavější. Vyjeli na Pustevny, kde padal sníh s deštěm, ale neodradilo je to od návštěvy Stezky v korunách stromů. Chodili v mracích, výhledy nebyly, ale možnost prolézaček, houpacích sítí a trampolín byla super, využili je, jak jen to šlo. Druhou část odpoledne navštívili ZOO v Ostravě, kde viděli exotická zvířata - slony, papoušky, lvy, opice, hady .... Byly to krásné dva dny i přes nepřízeň počasí. Kluci se už dnes těší na další cestování!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)  


 Poznávací výlet do Prahy

Ve dnech 16.-17. října byla etopedka našeho zařízení, paní Ladislava Marešová, pozvána do Prahy na slavnostní předání ceny udělené našemu DDŠ za výborně zvládnuté období v době covidové (viz. článek "Poděkování" níže). Využila této situace a uspořádala při této příležitosti pro šest vybraných chlapců a dva vychovatele poznávací výlet. Pro některé zúčastněné byl tento výlet jejich vůbec první návštěvou našeho hlavního města. Spolehlivým řidičem nám byl pan Kravec, který využil své dlouholeté průvodcovské zkušenosti a hluboké znalosti Prahy a svým zasvěceným výkladem nás přímo nadchnul. Hned po příjezdu jsme začali prohlídkou Pražského hradu, potom prošli Malou Stranou do Senátu a Valdštejnské zahrady a unášeni davem turistů dorazili na Staroměstské náměstí. Po zasloužené přestávce, kterou chlapci využili k prohlídce butiků světoznámých značek na Pařížské ulici, pokračovala komentovaná prohlídka směrem k Václavskému náměstí. Všichni účastníci zájezdu byli přímo nadšeni z návštěvy Muzea iluzí. Odtud vedla naše cesta na hotel, kde každého čekala výborná velká pizza a protože Praha žije i večer, vyrazili jsme po večeři i my do Karlína na laserovou show v rámci Signal festivalu. Vyčerpáni náročným programem, ale plni úžasných zážitků jsem se dostali do peřin až před půlnocí. Neděle potom začala procházkou na Petříně a návštěvou tamního zrcadlového bludiště. Po přepočítání se a ujištění, že opravdu nikdo nechybí, následovala další zastávka na vyhlídkové plošině na letišti v Ruzyni. Odtud směřovala naše cesta na obhlídku fotbalového stadionu Sinobo Stadium, kde své zápasy hraje Slavie Praha. Posledním místem dvoudenního výletu bylo nové multifunkční hřiště v Holešovicích, kde se chlapci dostatečně vydováděli před zpáteční cestou.

Velké poděkování za organizaci poznávacího výletu patří paní Marešové, která pro chlapce připravila zajímavý a bohatý program, který se všem velmi líbil.

Mgr. Jiří Maťa (vychovatel)


 Turnaj v minikopané

Soutěživá nálada, 3 skupiny a celé dopoledne pěkného počasí slibovalo úžasné sportovní zážitky. Proběhl každoroční turnaj v minikopané, tentokrát však v rámci naší školy. Chlapci byli poctěni, neboť turnaj se mohl odehrát na fotbalovém hřišti FK Bystřice pod Hostýnem, což umocnilo jejich prožitek.

Turnaj se odehrál systémem "každý s každým" a každý tým měl svého kapitána. Na chlapcích bylo vidět, s jakým zápalem se pustili do každého zápasu. Snažili se přihrávat, kombinovat, avšak touha vstřelit gól byla někdy silnější a tak došlo i na pohledné sólo. Každý zápas měl stanovený čas 2 x 15 minut, což dávalo velký prostor si hru patřičně užít.

Turnaj byl zakončen nástupem a vyhodnocením. Kapitáni předstoupili před pana učitele a každý pro svůj tým dostal sladkou cenu. Chlapci si společně zatleskali a ocenili tak i možnost zúčastnit se této akce. Velké díky patří panu učiteli Valterovi a panu Vinklárkovi, kteří turnaj zajistili i po materiální stránce. Ještě jednou tímto děkujeme a příště opět:"sportu zdar!"

Bc. Karel Bednařík (asistent pedagoga)


Konečně zase na ledě

Po náročné, nenáviděné suché letní přípravě jsme mohli s našimi chlapci opět na led. Jelikož je tato sezóna olympijská, nechceme ponechat nic náhodě. Makáme na sobě s vidinou, že si nás třeba všimne trenér Hrouzek a je jedno, který nároďák povede. Jsou totiž jen dva hokeje. S Hrouzkem a bez Hrouzka. A my bychom chtěli hrát s Hrouzkem. Snažíme se připravovat podle jeho tréninkových metod a nic si neodpustíme.

To video z tréninku, které jsme umístili na náš web jsme museli zpomalit, aby se dalo sledovat. V nohách máme dynamit a naše střely pářou sítě v brankách. Držte nám palce. My si je také držíme.

Mgr. Jiří Vodák (ředitel)


Poděkování

V neděli 17.října 2021 jsem se zúčastnila nezapomenutelného odpoledne, které připravil pro zástupce dětských domovů Tomáš Slavata a jeho Hromová parta. Tomáš je sportovec, filantrop, mecenáš dětských domovů, společně se svou Hromovou partou pravidelně organizuje sportovní akce pro děti. V době pandemie se stal se svými přáteli pro ředitele velkou oporou, zásoboval dětské domovy dezinfekcí, rouškami, respirátory a dalšími hygienickými pomůckami.

V prostorách divadla Jatka78 Tomáš se svými přáteli připravil velmi milé poděkování za zvládnutí období pandemie v dětských domovech. Slavnostní odpoledne v podobě krátkých ukázek představení Cirku La Putyka a ocenění, které předávali přátelé Tomáše ze sportovního a filmového prostředí. Skleněná soška jejímž autorem je David Šípek bude v našem dětském domově připomínat nelehké období pandemie COVID. Jsem moc ráda, že u nás jsme tuto nelehkou dobu zvládli výborně, bez nařízené karantény a nemocných dětí.

Děkuji za náš dětský domov Tomáši Slavatovi a jeho Hromové partě za poskytnutou pomoc a milé ocenění našeho domova!!!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


Napsali o nás...


 Střelecká soutěž

Po dlouhé době, bez možnosti setkávání, jsme si konečně pořádně zasoutěžili. Po celý minulý týden probíhal výběr nejlepších střelců ze všech tříd, abychom dnes uspořádali finále školní střelecké soutěže. Od rána byli kluci mírně nervózní, ale nástup v tělocvičně rozptýlil obavy a všichni se soustředili na nejlepší výkony. Mířená střelba vleže na 4 terče byla jen ochutnávka většího dramatu, který následoval v souboji dvojic. Nejlepší výsledek na mířenou střelbu měl David (179 bodů z 200), následován Pavlem a Ronaldem (160 a 142 bodů). Ve střeleckém souboji na sklopné terče, kdy se projevila největší nervozita, zvítězil Pavel. Střelecká soutěž byla také přípravou na chystanou zimní olympiádu v biatlonu a tak všichni věříme, že dovezeme cenné kovy i z této soutěže, kde se utkáme i s dalšími borci z celé republiky. Všichni ocenění si odnesli hodnotné ceny, ale největší úspěch si připsal trenér střelců, který se dětem dva týdny věnoval a nyní se nadšení a snaha vrátila v nebývalých nástřelech. Děkuji dětem i učitelům za úžasné dopoledne, byla to trefa do černého.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Ukliďme svět a Ukliďme Česko

Rozmary zářiového počasí nám přidělaly vrásky na čele, ale nevzdali jsme se. Původní páteční termín úklidu nám propršelo, pondělí však bylo přívětivější a tak mohla proběhnout oblíbená akce "Úklid parku" v rámci projektů "Ukliďme svět" a "Ukliďme Česko". V blízkém okolí naší školy je městský park, který rádi využíváme a tak jsme se rozhodli jej zvelebit. Na první pohled je park uklizen, ale stačilo se šikovnými chlapci projít keře a skrytá zákoutí a pytle na odpad se rychle plnily. Čekali jsme tradiční sortiment obalů od cukrovinek, ale letošní akce byla ve znamení roušek, PET láhví a pytlíků. Vytřídili jsme přibližně 15 Kg papíru, 8 Kg plastů, 1 Kg kovů. Největší úlovek získala skupina našich nejmenších, kteří objevili pravděpodobně hnízdo stonožky, neboť se pod jedním keřem nacházelo 12 párů botiček dětské velikosti a spousta plyšáků (stonožka nenalezena). Velké ocenění také zaslouží skupinka vycházejících žáků, kteří vyčistili břeh rybníčku a vodní hladinu od pytlíků a roušek. Dopoledne se nám opravdu vydařilo. Děkujeme pořadatelům za poskytnutý materiál, děkuji dětem a učitelům za úžasný výkon. Snad se ostatní nepořádníci zamyslí a příště nebudeme mít co uklízet.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Jeseníky


Ve dnech 4. -10. září se uskutečnil zájezd z dětského domova Bystřice pod Hostýnem do Jeseníků. Rekreačně ozdravného pobytu se zúčastnily děti s lepším chováním a děti, které z různých důvodů neměly možnost o letních prázdninách strávit čas se svými rodiči. Výletníci se ubytovali v samém středu Jeseníků, na chatě Barborka na svahu nejvyšší moravské hory Praděd. V hotelové restauraci se výborně vařilo. Také po celý pobyt bylo pro venkovní aktivity ideální počasí. Měli zajištěný různorodý, bohatý program s odpočinkem, zábavou a s poznávací turistkou.

Cestou do Jeseníku děti měly zastávku ve městě Šternberk, kde se zabavily koncertem na řemeslných trzích na náměstí a potom navštívily jedinečné Muzeum času. Nejvíc je zaujala interaktivní část výstavy o počátcích vesmíru a velké hodinové mechanismy. První den v horách se šlo na túru po hřebenu na Červenohorské sedlo. Další den se děti seznámily s městem a s lázněmi Jeseník. V druhé polovině dne se vyřádily na hřišti s bludištěm, trenažéry, prolézačkami a pily léčivou vodu z pramenů v přilehlém lese. Podobná, i když menší hřiště navštěvovaly každý den. Na třetí den byl vyšlap na nejvyšší horu Moravy - Praděd. Z rozhledny vysílače ve výšce 73 m nad vrcholem byl nádherný výhled na celé Jeseníky. Po obědě všichni sestoupili do údolí Bílé Opavy a cestou kolem vodopádů do lázeňského města Karlova Studánka. Další den jsme navštívili jeskyni Na Pomezí a soukromou Zoo v Lipová Lázně. V Zoo si prohlédli tygry, želvy, různé druhy opic a exotických ptáků. Některým provozovatelé zoo dovolili pohladit mluvicího papouška kakadu. V poslední den pobytu jsme šli podívat na Velké mechové jezírko na Rejvízu, navštívili vyhlídku na Čertových skalách a zkoušeli rýžovat zlato ve zlatokopeckém skanzenu ve Zlatých Horách. Na cestě zpátky jsme měli zastávku v zámeckém parku ve Velkých Losinách s příjemným posezením u jezírka.

I když program rekreačně ozdravného pobytu byl různorodostí akcí srovnatelný s plnohodnotným zájezdem cestovních kanceláří (3 pěší tury, 3 lázeňská města, skály, jeskyně, zoo, muzeum zlata aj.), během pobytu se nezapomínalo na učení, protože už začal školní rok. Denně před odjezdem na túry a po návratu z nich všichni žáci měli splnit úkoly, které učitelé připravili a podle předmětů roztřídili do složek. Ale s takovými zážitky se i úkoly dělaly s radostí.


Vít Kravec (asistent pedagoga)


 Prázdniny v DDŠ

Prázdniny jsou u konce, proto mi dovolte se za nimi ohlédnout a připomenout, co jsme s našimi dětmi zažili. Někteří kluci trávili prázdniny nebo jejich část u svých rodin. Pro ty ostatní, co neměli štěstí být s rodinou, naplánovali bohatý program vychovatelé. Stejně jako v předchozích letech se chlapci nenudili a užili si léta se vším, co k němu patří - voda, sluníčko, výlety, hry a sport.

Chlapci měli dva týdenní pobyty s výlety do okolí. V červenci prožili týden v Krkonoších, kde navštívili známá místa nejvyšších českých hor - Výrovku, Labskou boudu, Luční boudu, Pančavský vodopád, Medvědín, Špindlerův Mlýn, Harrachov a zdolali Sněžku. V srpnu kluci strávili týden tábořením, při kterém se převážně věnovali cykloturistice. Navštívili řadu turistických míst v podhůří Kelčského Javorníka - Šamburk, Marušku, Tesák, Troják, koupaliště Osíčko. Volné dny v dětském domově byly plné her, koupání, zábavných aktivit, ale i práce v areálu dětského domova.

Nyní opět začíná škola a s ní mnoho povinností a radostí. Proto přeji všem úspěšný nový školní rok.

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)           


Školní výlety aneb prázdniny se blíží

Předposlední červnový týden je vždy vyhrazen školním výletům do blízkých, ale i vzdálenějších koutů naší republiky. Chlapci už dlouho dopředu vymýšlejí a plánují, kam by se chtěli podívat.

V pondělí se jedna skupinka vydala na pěší výlet po známé Hostýnské magistrále - cíl byl jasný - Svatý Hostýn. Cestou se zastavili v trampské osadě Jelení louky, kde se občerstvili opečenými špekáčky a pokračovali k cíli.

Další výlet byl do Rožnova pod Radhoštěm a návštěva skanzenu a muzea v přírodě. Kluci se mohli podívat, jak žili naši předkové. Jaké měli zvyky a obyčeje, jak hospodařili a jak třeba vypadala škola.

V neposlední řadě jsme podnikli výlety do ZOO Lešná a ZOO Ostrava.

Všechny výlety proběhly v předprázdninové pohodě a velké poděkování patří všem pedagogickým pracovníkům, kteří tyto akce připravili.

Mgr. Jan Beran (učitel)


 Pohlazení od psích kamarádů

V letošním školním roce proběhlo poslední setkání s canisterapeutkou Andreou, která opět dovezla své pejsky, naše kamarády - Cien, Agnes a Aničku. Připravila si pro naše chlapce nápaditý program s prvky fitness. Cviky chlapcům předváděli pejsci a následně si je odvážní zkoušeli. V závěru setkání nesmělo chybět dlouhé mazlení a tulení se čtyřnohými chlupáči. Rozloučili jsme se na dobu prázdnin.

Těšíme se na další školní rok - na nová setkání a překvapení od Andrey a jejich krásných čtyřnohých chlupáčů.

Mgr. Ladislava Marešová  (etopedka)


 Dětský den 2021

V rámci oslavy "Mezinárodního dne dětí" jsme pro chlapce našeho dětského domova pozvali do našeho areálu pana Jiřího Sadilu - "cirkusáka a žongléra" z nedalekého Fryštáku. Pan Jirka nejdříve seznámil naše chlapce se všemi netradičními pomůckami, které si pro ně na tento den připravil a přivezl, předvedl chlapcům, jak se které náčiní používá, a následně měli chlapci dostatek času si vše sami nebo pod dozorem vyzkoušet.

Chlapci zkoušeli chůzi na chůdách, jízdu na jednokolkách, minikolech, dvoukolech, dále pak balanční desky, žonglování s kužely, kruhy, točící talíře, diabola, flowersticky, slack-line, kendama, levistick a další...

Návštěva pana Jirky a možnost vyzkoušet si všechny tyto netradiční interaktivní pomůcky zaujala nejen všechny chlapce ale i personál. Počasí nám tento den naštěstí také přálo, tak už nic nebránilo tomu, aby se program zdařil a chlapci si odpolední program náležitě užili.

Bc. Lukáš Rapčan (vedoucí vychovatel)

Nenasytný křikloun

Před pár týdny jsme Vás informovali o tom, že v areálu našeho dětského domova zahnízdila strakapoudí rodinka. Nejdříve se paní strakapoudová s panem strakapoudem střídali v sezení na vejcích. Nevěděli jsme kolik vajíček mají. Po vylíhnutí jim začal veliký shon s krmením.

Až teprve teď jsme zjistili, že je v hnízdě jen jedno mládě. Jedno, které vydá za deset. Neustálým křikem pobízí své rodiče ke krmení. Stále hladový křikloun nenechá paní strakapoudovou a pana strakapouda ani na chvíli odpočinout.

J.V.


Výtvarná soutěž - Výprava dětských domovů s badatelem Brábkem

Ekologické centrum Orlov o.p.s. našemu dětskému domovu zaslalo darem dva výtisky knihy " Expedice Věnceslava Brábka do Svrchní Křídy nad Černými lesy" od Jana Sováka.

Malíř a spisovatel Jan Sovák se věnuje rekonstrukcím pravěkého života, tvoří ve spolupráci s paleontology z celého světa, jeho práce jsou považovány za jedny z nejlepších. Jeho díla jsou součástí expozic významných muzeí v Evropě, Americe i v Asii. Rozsáhlá sbírka rekonstrukcí vznikla také ve spolupráci s Národním muzeem v Praze. Ilustroval přes tři sta knih vydaných v patnácti jazycích, byl ilustrátorem Crichtonova Jurského parku.

Jana Sováka k práci na dětské knize "Expedice badatele Věnceslava Brábka" inspiroval nález skutečného deníku, který byl objeven při stěhování sbírek v Národním muzeu. V deníku si badatel zaznamenával každodenní aktivity, ty doplňoval kresbami i fotografiemi. Kniha s krásnými ilustracemi popustila fantazii našim chlapcům, kteří s radostí kreslili a vyráběli práce do výtvarné soutěže. Uvidíme, zda-li budou úspěšní!!!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Vaření v době pandemie

V Dětském domově se školou v Bystřici pod Hostýnem každé úterní odpoledne probíhají zájmové činnosti - vaření, sport, pracovní terapie nebo canisterapie. Mezi nejoblíbenější patří kroužek vaření s paní vychovatelkou. O tento kroužek je mezi chlapci velký zájem, protože si vždy něco dobrého připraví a snědí. Chlapci se učí nejen jídlo připravit, ale i správně a slušně stolovat.

Někteří kluci se chtějí vyučit kuchařem. Přípravou na kuchaře u nás v domově je nejen kroužek vaření, ale i víkendové vaření jen tak pro radost! Co jsme všechno letos vařili a pekli? Dort, bábovku, štrůdl, velikonočního beránka, ořechové hřebeny, slané tyčinky, pizzu, bramboráky, banán v čokoládě, fondu, marikle, kuřecí čínu a další dobroty!

Jak se říká "bez práce nejsou koláče", tak toto přísloví platí u nás dvojnásob.

Chlapci 2.skupiny DDŠ Bystřice p. H.            


Strakapoud

Tady někdo řezal motorovou pilou?

Ne, to pan strakapoud stavěl hnízdo pro paní strakapoudovou, aby mohla snést svá vajíčka.

V areálu našeho dětského domova zahnízdila strakapoudí rodinka. Paní od pana strakapouda snesla vajíčka a teď se oba střídají na jejich sezení - zahřívání. Kolik vajíček mají? Nevíme. Nechceme je vyplašit. To se dozvíme, až podle toho, kolik hladových krků se bude z hnízda při krmení natahovat.

J.V.


Psí kamarádi!

Pandemie nemoci COVID 19 omezila možnosti návštěv v našem dětském domově. Po uvolnění bezpečnostních hygienických opatření nás navštívila canisterapeutka paní Šťastná a dovezla naše kamarády - Aničku, Agnesku a Klaudii . Chlapci z první, druhé a čtvrté skupiny se s pejsky znali z dřívějších návštěv. Opravdu se velmi těšili na psí kamarády! Při setkání zažili nová dobrodružství!!!   

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Úklid parku

Počasí nám přálo, pytle a rukavice nachystané, kluci s učiteli natěšení na dobrodružství - čeká nás úklid parku v rámci projektu "Ukliďme svět". Namísto dopoledního vyučování jsme se vydali uklidit park v okolí našeho domova. Po nezbytném vybavení dětí pomůckami a pokyny, šlo pět skupinek dětí do parku a všichni hledali ztracené poklady a odpadky. Netrvalo dlouho a první úlovky vršily pytle. Obaly od cukrovinek, papírky a největší úlovek - koš na prádlo v rybníce, patrně někdo lovil ryby. Skupinka nejmenších nalezla zimní bundu, další uklízeli pozůstatky párty u prolézaček. Osm pytlů s odpadem a dobrý pocit z pomoci přírodě, takový úspěch s radostí zopakujeme i při dalším úklidu parku v Bystřici pod Hostýnem. Děkuji dětem i učitelům za skvělou práci a organizátorům projektu za dodaný materiál k úklidu.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Hurá, užíváme si sněhu!

Zima je v letošním roce k dětem velmi štědrá! V únoru náš dětský domov zasypal sníh, který vylákal chlapce i pedagogy k rozmanitým zimním aktivitám na zahradě. Naši nejmenší kluci z první skupiny s pedagogy začali tradičně, stavbou sněhuláka, který se letos obzvlášť povedl. Je velmi netradiční - připomíná malého kluka, stojí před domovem a láká k bližšímu prozkoumání i kolemjdoucí občany města. Kousek opodál, před vstupem do domova, vyrostl díky velkým klukům umělý kopec, který svádí k bobování, sáňkování i jízdě na lopatě. Divoké sjezdy si užívají menší i starší děti každý den. Opodál od vchodu do budovy vyrostlo eskymácké iglú. Sněhový domeček s podporou vzrostlého dubu stál kluky spoustu práce, nabízí úkryt a hry nejmenším chlapcům. Samozřejmě nechyběly koulovačky a kreslení ve sněhu. Pobyt na naší zasněžené zahradě je prostě super - hurá - užíváme si sněhu!!!   

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)   


 Vánoce 2020

Vánoční nálada v dětském domově začala o něco dříve, než ukazoval kalendář. Výzdoba oken byla viditelná již z dálky, ale to nejkrásnější čekalo na bytech dětí a ve třídách školy. Probíhala totiž soutěž o nejlépe vyzdobený byt, pokoj a učebnu. Hodiny pracovní a výtvarné výchovy ve škole a spousta času přípravy bytů s vychovateli přinesly kýžené výsledky, až oči přecházely. Tolik barev, druhů výrobků a těch nápadů... nebylo jednoduché vybrat vítěze, tím byli přece všichni. Vše bylo připraveno, aby se večer děti sešly u vánočního stromečku, mohly prožít atmosféru svátků a dočkali se vysněných dárků. Všechen shon a zápolení byly pryč. Stoly se prohýbaly pod dobrotami a slavnostní večeří, zpívaly se koledy a pak nastal čas na rozbalování. Spousta hraček, sportovního vybavení a dobrot vykouzlily úsměvy všem a trvalo ještě dlouho do večera, než šli všichni spokojeně spát se svou novou hračkou, se kterou se navzájem chlubili. Skutečný Štědrý den bude za pár dní, některé děti mohou odjet k rodinám a pro ty, které takové štěstí nemají, již připravujeme stejný zážitek ještě jednou společně s bohatým programem po celé svátky.

Děkuji za děti všem dárcům, kteří splnili vánoční přání dětem a zaměstnancům dětského domova za tak nádherný večer, na který budeme dlouho vzpomínat.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Zážitkové dopoledne

"Jídlo, hry a zábava proti trudomyslnosti", to by mohl být slogan dnešního dopoledne. Zprvu se zdálo nemožné vyhovět všem omezujícím nařízením, ale dobrá věc se podařila. Soutěžní klání se rozpoutalo u nejmenších dětí, které vzpomínaly na nejlepší pokrmy, co nemají rády a jaké jídlo je prospěšnější pro naše tělo. Nejoblíbenějšími jídly byla ta smažená a sladká, na opačném konci se umístila ryba a květák. Jiná skupinka dětí se musela soustředit ještě více a prověřila všechny smysly. Každý ze soutěžících měl nachystán svůj tác s různými pokrmy a se zavázanýma očima musel dobrotu popsat a následně určit. Velkým problémem bylo určit pomelo, nebo granátové jablko pro svůj exotický původ, ale naše třešeň bez pecky také zůstala v anonymitě. Taková čokoláda, nebo sardinka, to je sázka na jistotu, tak i méně zdatní kuchaři dosáhli na bodové hodnocení. Rybám se věnovala i další skupinka, která lovila v českém rybníku i řekách a tahali na udici jednoho sumce za druhým. Vyzkoušeli si navázat háček, otestovali pruty s navijáky a své znalosti prověřili soutěží v poznávání ryb. Méně veselé téma, avšak dětmi velmi bouřlivě diskutované, se týkalo kouření. Starší děti mnohdy mají zkušenost s tabákovými výrobky, ale pozadí chemických reakcí v těle a patologických změn si nepřipouštějí. Nejpůsobivější byla část těhotenství a účinků nikotinu jak na reprodukční soustavu, tak i na plod. Děsivé obrázky z krabiček všichni znají, ale nemít své děti zapůsobilo více. Zážitkové dopoledne se skutečně vydařilo a těšíme se další, nejlépe opět jedlé.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Výlet za sněhem

V pátek se vydala skupina malých kluků za velkým dobrodružstvím - vidět první sníh a vyzkoušet boby. V posledním týdnu silně pršelo, hodně se ochladilo a na vrcholcích nejvyšších hor se objevil první sníh. Vidět a zažít zimu se stalo pro všechny velkou výzvou.

Vydali jsme do Jeseníků na nejvyšší horu Moravy - Praděd. Cestou na Ovčárnu nebylo dobré počasí, pršelo a foukal silný vítr. Před koncem cesty autem se za okny objevil sníh a čím více jsme stoupali, tím více ho přibývalo až tvořil souvislou vrstvu. Po vystoupení z auta překvapila kluky velká zima, ale neohroženě se vydali na vrchol hory. Se stoupající nadmořskou výškou sílil vítr, do očí nepříjemně píchaly zmrzlé krystaly sněhu. Těsně pod vrcholem byla většina dětí prochladlá a unavená, proto se vrátili k autu. Cestou zpět potkali otevřený bufet, kde se prohřáli čajem a drobným občerstvením. Tím získali sílu ke krátkému bobování a hrátkám na sněhu. Cestou zpět do domova jsme se krátce zastavili v Karlově Studánce k pozdní svačině. Do Bystřice se všichni vrátili odpočinutí a se spoustou zážitků a vzpomínek. Už teď se těšíme na další zajímavé dobrodružství.

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


 Vzpoura úrazům

Sychravé počasí úterního dopoledne nám zpříjemnili ambasadoři projektu "Vzpoura úrazům", kteří k nám dojeli povyprávět své životní příběhy. Projekt je zaštítěn zdravotní pojišťovnou a má dětem ukázat možné následky v životě po úrazu. Stále usměvaví Radomír a Jarmila přijeli před kluky na invalidních vozících, kluci ztichli, čekali nějaké překvapení, divadlo, ale příběh obou aktérů je ujistil, že je to realita. Stačila malá nepozornost, únava a lidem se změnil dosavadní život. Kluci se poutavými příběhy dověděli, jak probíhá rehabilitace po úrazu a následný návrat do života, možnosti práce i sportu. Nejpůsobivější okamžiky však přinesly videa z každodenních činností - obyčejné oblékání, nebo hygiena, nákupy, dojíždění a dopady na rodinný život. Přesto všechno z ambasadorů vyzařovala veselá nálada a rádi odpovídali na dotazy kluků, popisovali konkrétní situace a to vše proto, aby si uvědomili, že zdraví máme jen jedno. Moc děkujeme za poutavou přednášku a všichni si přejeme pevné zdraví.


 Hurá prázdniny 2020


Na prázdniny všechny děti netrpělivě čekají. Ne všichni naši chlapci mají tu možnost na ně odjet domů. Takovým připravujeme pestrý program, aby si i oni prázdniny užili a rádi na ně vzpomínali.

Prázdniny začínáme tradičně na horské chatě Jičínská bouda v Krkonoších. Po celou dobu pobytu bylo pěkné počasí, a proto si chlapci užili nejen turistiku, zajímavosti, ale i koupání. Navštívili jsme Mumlavské vodopády, kluci se prošli po hřebenech hor až do Špindlerova Mlýna, obdivovali krásu Adršpašských skal. Při návštěvě hradu Humprecht poznali jeho historii, po prohlídce hradu Pecka viděli zajímavou ukázku z pověstí hradu v podání šermířské skupiny. Po zážitku se mohli zchladit na koupališti v Pecce.

Další pobyt plný zážitků proběhl v druhé polovině srpna ve stanovém táboře, který pomáháme stavět na začátku července v podhůří Kelčského Javorníka. K oblíbeným a tradičním aktivitám našich dětí patří cykloturistika. Chlapci navštívili řadu turistických míst v okolí Rajnochovic - koupaliště v Osíčku, rozhlednu Marušku, zříceninu hradu Šamburk. Kluci si také osvojují techniky přípravy a udržování táborového ohně. Nezbytnou součástí obou pobytů je pomoc paní kuchařce s přípravou jídla, která se o děti svými nápaditými recepty po celou dobu stará.

Celé prázdniny děti prožily aktivně a zajímavě.

Jaroslav Frélich (vychovatel)

Bc. Vladimír Land (vychovatel)


 Sportovní den ve škole

Prázdniny se blíží a s tím i odjezdy některých kluků domů, proto jsme uspořádali poslední sportovní akci školy v tomto školním roce. Sportovci ze tříd, učitelé a vychovatelé s bojovným pokřikem obsadili halu, losováním určili skupiny a klání mohlo začít. První byl na řadě floorball, spousta elánu a energie závodníků byly znát. Míček se nestačil ani zastavit a už byl na jiné hokejce a letěl bráně, fandění nehrajících a jásot po gólu, taková to byla nádhera. Po vystřídání všech týmů byla znát únava, aby také ne, vždyť do toho dali vše. Po přestávce na občerstvení byl na řadě fotbal. Větší hřiště, volnější tempo, míč byl pomalejší úměrně k vyčerpání sportovců, avšak hra nebyla ospalá. Všechny zbylé síly se proměnily v hezkou hru plnou napětí a gólů. Celé sportovní dopoledne skončilo vyhlášením výsledků a drobnou odměnou. Škoda, že takové akce nemohou být celý týden namísto školy, posteskli si chlapci. Těšíme se na příští společné utkání, tentokrát však v novém školním roce.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


 Dětský den se Zekonem

Den dětí jsme v letošním školním roce v dětském domově oslavili společně s valašským profesionálním silákem Železným Zekonem.

Držitel několika zápisů v Guinessově knize rekordů v úvodu krátce zavzpomínal na svá vrcholná čísla kariéry - tahání auta ušima, udržení dvou letadel od sebe startujících, táhnutí v zubech soutěžní Tatry Karla Lopraise a přešel ke svým oblíbeným odvážným kouskům.

Z publika si vybírá staršího chlapce, do důlku v klíční kosti si vkládá konec železné tyče, druhý opírá o kluka. Tlačí proti němu železnou tyč bez pomoci rukou tak, aby tyč ohnul. Chlapec couvá, z publika se k němu přidává druhý a třetí větší kluk. Ve třech se jim daří Zekonově síle vzdorovat a tyč se skutečně ohýbá. Publikum užasle tleská silákovi i odvážným z řad diváků.

Zekonův pomocník vytahuje z velké truhly železem obité dřevo ve tvaru soudku, které visí na dlouhém řetězu. Na jeho druhém konci je zvláštní úchyt, slouží k zaháknutí za lidské ucho. Silák upevňuje úchyt do ucha a zvedá soudek ze země a otáčí se kolem své osy. Publikum žasne a tleská.

Dále bere vozítko, ze kterého vede podobný řetěz i s úchytem. Vybírá si vychovatelku a dvě děti z publika, které postaví na vozítko. Vozítko s cestujícími bez obtíží táhne silou vlastního těla za ucho bez pomocí rukou. Následují další triky a dovednosti, ve kterých se odvážní na chvíli stali vystupujícími - přetlačování železem v kruhu, pojídání tyčinek, trhání katalogů..... .

Zekonova show strhla všechny děti, obdivovali sílu, odvahu a šikovnost valašského siláka. Fotografie se Zekonem na rozloučenou byla pro kluky krásnou památkou!

Všichni v Dětském domově Bystřice p. H. děkujeme za krásně prožité odpoledne! Zekonovi přejeme hodně sil do dalších vystoupení!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)


Ochrana přírody a pracovní vyučování

Žáci devátých tříd v rámci pracovního vyučování vyrábějí i z technických materiálů. Odpolední vyučování věnovali péči o naši přírodu a po měsíci příprav mohli udělat radost obyvatelům parku. Dlouhá byla cesta od nákresu k hotovému výrobku, od přířezu až po hotovou budku. Nejdříve si kluci museli zjistit, jaké ptactvo chtějí ubytovat, následně nakreslili budky a upravili rozměry podle nároků každého z pernatců. Samotná výroba byla plná nástrah, přířezy zase plné třísek, ale vše se povedlo. Řezání pilou, pilování i broušení a na řadu přišla i vrtačka a ukázka práce pokrývače. Úžasný pocit z dobré práce ještě umocnil pohled na umístěné budky v přírodě. Všichni se plni očekávání těšíme na jaro, kdy z budek uvidíme vylétávat první obyvatele, kteří nám snad i zazpívají. Děkuji klukům i učitelům pracovního vyučování za mimořádný výkon a věřím, že práce byla přínosem i pro kluky a jejich rozhodování ve volbě budoucího povolání.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Lyžařský kurz 3. 2. - 6. 2. 2020 Krkonoše

Vzhledem ke špatným sněhovým podmínkám v okolí Bystřice pod Hostýnem se naši chlapci, kteří by měli reprezentovat naše zařízení na zimní olympiádě, přesunuli na čtyři dny do Vrchlabí, kde si mohli vyzkoušet a také se zdokonalit v běžeckém lyžování. Pro některé z nich to bylo poprvé.

V pondělí, hned po příjezdu, jsme se přesunuli do areálu Vejsplachy, kde si chlapci poprvé vyzkoušeli, jak jim jde lyžování. I přes deštivé počasí si první sníh užívali.

Od úterního rána jsme již lyžovali na běžeckých tratích na Benecku. Počasí nám přálo a v areálu bylo dostatečné množství sněhu, takže kluci mohli pořádně trénovat. Ve čtvrtek, před odjezdem domů, jsme mohli být spokojeni s tím, jak se kluci naučili jezdit a moc se těšíme na zimní olympiádu, která se uskuteční na stejném místě..

Za spokojený tým

Vladimír Lang (vychovatel)


Kometa Expres vyjel do třetice - cíl - Pardubice

V pátek 24. 1. 2020 dopoledne se vybraní žáci našeho zařízení společně s pedagogickým doprovodem vydali na celodenní akci, jejíž cílem byla kromě návštěvy extraligového hokejového utkání oblíbené Komety Brno také návštěva multifunkční haly v Pardubicích, kde se utkání odehrálo.

Zpestřením celé této akce bylo, že k tomuto utkání jsme cestovali společně s hráči a jinými vybranými dětmi speciálně vypraveným vlakem - Kometa Expresem.

Na palubě Kometa Expresu se svezlo přes 1300 pasažérů, z toho přes pět set dětí z celé Jižní Moravy. Lokomotiva v modrobílých barvách s emblémem Komety zahoukala a ve 13.00 hod. vyrazila směr Pardubice.

Po příjezdu do Pardubic jsme se přesunuli do Enteria Areny a shlédli velmi napínavé utkání před téměř vyprodanou halou. Nakonec zvítězilo domácí mužstvo, ale to nám nemohlo pokazit ten krásný zážitek z tohoto výletu.

Po velmi únavném dni jsme byli rádi, že jsme zpátky ve vlaku a zpáteční cestu jsme si užili i s hráči, kteří procházeli vlakem, podepisovali se a fotili s fanoušky. Jsme rádi, že jsme se mohli takovéto unikátní akce zúčastnit a již teď se těšíme na další podobné akce.

Vladimír Vinklárek (vychovatel)    


Zdravé je drogy nebrat

Existuje řada přednášek na různá témata. Některé jsou zajímavé, jiné naopak natolik nudné, že jsou již zpočátku odsouzeny k tomu, aby byly jen "odsezeny". Pak jsou však setkání, která doslova vtáhnou jak do děje, tak i do případné diskuze, z které vyplyne spousta otázek a odpovědí a také následného zamyšlení a snad i poučení.

Přesně tak to bylo v případě návštěvy pana Romana Povaly, který kromě pro chlapce zajímavého tématu "přivezl" nejen sám sebe, ale především i velmi účinnou zbraň - svůj silný životní příběh. Příběh člověka, který propadl drogám, příběh člověka, který si přestal vážit sám sebe, příběh člověka, který se však nechtěl vzdát a nakonec vyhrál, příběh člověka, který založil rodinu, stal se dokonce i farářem a pomáhá dalším lidem, aby opět nalezli správnou cestu životem.

Cílem pana Povaly bylo ukázat chlapcům, jak důležité je v životě převzít zodpovědnost za své činy a také se umět správně rozhodovat. Jak důležité je mít správné kamarády a koníčky. I na svém životním příběhu chtěl poukázat, jak nebezpečné je pouštět se do "hry" s ďáblem, jemuž se nakonec stanou jen otroky a z jehož područí je pak velmi těžké se vymanit a odhodit okovy.

Přednáška byla umocněna i diskuzí a dotazy našich chlapců, na které pan Povala odpovídal velmi zkušeně a krom toho, že dokázal pootevřít i svůj soukromý život, uměl svou odpověď nakonec zakončit i naopak trefnou otázkou k zamyšlení. Bylo patrné, že si chlapci uvědomovali, že mnohem těžší, než vyhrát nad drogou samotnou, je vyhrát sám nad sebou, že za své hříchy nemohou obviňovat druhé, ale umět ukázat sám na sebe, snažit se opět postavit na nohy a mít také štěstí, aby potkali i správné lidi, kteří jim pomohou.

A takovou pomocí do životů našich chlapců rozhodně bylo i setkání s panem Romanem Povalou, kterému tímto velmi děkujeme a zároveň mu přejeme pevné zdraví a mnoho úspěchů.

Karel Bednařík (asistent pedagoga)Popelka na ledě

Nádherné představení plné pohádkové fantazie a kouzel vzhlédli chlapci v hokejové hale ve Zlíně za doprovodu dvou pedagogů. Pro všechny to bylo poprvé, co viděli muzikál na ledě - vlastně spatřili velkolepou show. Od prvních okamžiků představení ani nedýchali, všechny zaujala velkolepá výpravná scéna s dokonalou filmovou projekcí, překrásné kostýmy, fascinující světelná kompozice se spoustou efektů a úžasná choreografie. Chlapci obdivovali skvělé výkony krasobruslařů a herců, které je vtáhli do kouzelného příběhu plného lásky a kouzel. Viděli na vlastní oči herce z televize, které jsou pro ně často vzorem - Tomáše Savku, Vlastimila Harapese, Danu Morávkovou a další. No prostě super zážitek!!!!

Super zážitek vybraným dětem umožnil charitativní spolek Korunka Luhačovice, kterému tímto mnohokrát děkujeme!!!

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)                                                                                                    


Návštěva kvalifikačního utkání o postup na ME v kopané hráčů do 21 let v Uherském Hradišti

V pondělí 14. 10. 2019 se 6 vybraných žáků našeho DDŠ, ZŠ a ŠJ zúčastnilo návštěvy a shlédnutí kvalifikačního utkání v kopané o postup na Mistrovství Evropy hráčů do 21 let.

V tomto velmi dobrém zápase kvalifikace evropského šampionátu 2021 se Skotskem branka bohužel nepadla a utkání skončilo remízou 0:0. Přesto to byl pro nás všechny velmi pěkný emotivní zážitek a těšíme se na další podobné zápasy.

Na závěr bych chtěl poděkovat FAČR za možnost shlédnout tohle utkání naší reprezentace a popřát hodně úspěchů našim mladým reprezentantům v boji o postup na ME 2021

Vinklárek Vladimír (vychovatel)


Máchovo jezero 2019

Stalo se již tradicí, že se žáci našeho zařízení účastní týdenního terapeutického pobytu ve Starých Splavech na Máchově jezeře. Nejinak tomu bylo i letos a tak se šestice žáků v doprovodu dvou pedagogických pracovníků vydala poznávat historii, kulturu, či přírodu, na tyto věci tak bohatého regionu.

Při tomto týdenním pobytu se nám postupně podařilo navštívit oblast Hřenska, kde jsme byli všichni okouzleni přírodním výtvorem v podobě Pravčické brány, či následnou jízdou na loďkách v pískovcové soutěsce řeky Kamenice. Nesmírně zajímavý a značně vědomostně obohacující byl pak výlet na Trojmezí, spojený s následnou návštěvou Panské skály u Kamenického Šenova, či sklárny v Novém Boru. Historie pak na všechny účastníky zájezdu dýchala z prohlídek skalního hradu ve Sloupu v Čechách, hradu Housce, či při prohlídce zámku v Kuksu. Ve Dvoře Králové si žáci prohlédli a seznámili se se životem zvířat z různých částí světa, aby se poté zamysleli nad pohnutým osudem Židů při prohlídce židovské čtvrti a synagogy ve městě Úštěk. Stejné zamyšlení nad pomíjivostí života všechny žáky napadlo při návštěvě barokní kostnice v Sedlci u Kutné Hory.

Hezky prožitý týden všichni žáci hodnotili velmi pozitivně a slíbili, že všechny nově získané vědomostní poznatky uplatní ve vyučovacích hodinách.

Mgr. Vít Valter (učitel)


Letní olympiáda chlapců DDŠ Děčín 

Jako každý rok i letos se naši chlapci zúčastnili sportovního klání na letní olympiádě dětí, kterou tentokrát pořádali kolegové z Boletic. Našich šest chlapců se snažilo obstát v tvrdé konkurenci patnácti družstev z celé republiky. Bojovali tradičně v atletice, minikopané, nohejbalu , stolním tenise a přespolním běhu. Jejich dílčí úspěchy sice nestačily na přední příčky, ale snažili se i přes nepřízeň počasí udělat dobré jméno našemu domovu. Což se jim podařilo a já jim za toto děkuji a věřím, že v příštím roce se bude dařit lépe.

Bc. Lang Vladimír (vychovatel)


VÁNOČNÍ PRAHA A PRAŽSKÝ HRAD

Týden před vánočními svátky jsme se vydali na dlouhou cestu přes celou republiku. Mnozí nemohli dospat, tak i odjezd ve čtvrtek brzy ráno nebyl problém a přes mrazivé počasí jsme za pár hodin byli ve Dvoře Králové. Navštívili jsme našeho bývalého spolužáka Pavla a společně zašli do místní krásné zoologické zahrady. Nachystali jsme ve škole ozdoby na vánoční stromečky pro zvířátka a návštěvníky zoo a díky tomu měli vstupné téměř zdarma (děkujeme pořadatelům této akce!). Prohlídka a čas strávený s kamarádem rychle utekla a vydali jsme se k Praze. Noční prohlídka Prahy a stromečku byla neopakovatelným zážitkem. Všechno nazdobeno, svítící stromeček a spousta barev a atrakcí nás tak nabila energií na hlavní program následujícího dne - návštěvu Pražského hradu, Prezidentské kanceláře a prohlídku hradu, kam se běžně nedá dostat. V pátek ráno jsme dojeli k nábřeží Vltavy. Ve dne je vánoční Praha mnohem zajímavější, tolik památek a ty výhledy a panorama Hradčan... Na Hradě jsme si prohlédli katedrálu, nádvoří a už na nás čekala naše průvodkyně před vchodem do Prezidentské kanceláře. Společně jsme navštívili zákoutí, kde pracuje prezident, kde uvítá své návštěvy státníků, kam si chodí číst a kde relaxuje. Prohlédli jsme si obrazy na chodbách, nábytek a oblíbené vybavení každého z prezidentů. Dověděli jsme se o stavebních úpravách hradu a zodpovídali na otázky naší průvodkyně, kdy naší kluci předvedli perfektní znalosti o našem státu, historii a dokonce i práci prezidenta. Odměnou nám byla pochvala průvodkyně a následná slavnostní výměna stráže na nádvoří. Hradní stráž, kapela v oknech, úžasná choreografie, to vše v nás zanechalo hluboké zážitky, že jsme ani nechtěli odejít a to nás ještě čekala procházka na Karlově mostě a Staré město. Příjemně unavení jsme večer dorazili domů. Rád bych poděkoval všem klukům za výbornou reprezentaci naší školy a především paní etopedce za realizaci tak úžasného výletu do Prahy a Prezidentské kanceláři za tento zážitek.

PhDr. Jaroslav Solař (vedoucí učitel)


Napsali o nás...

(Zpravodaj města Bystřice pod Hostýnem 5/2018)


Napsali o nás... 

(Učitelské noviny 17/2018)


Oslavy 110 let výročí budovy DDŠ

U příležitosti 110 let výročí budovy DDŠ proběhly dne 26.4.2018 oslavy za účasti ředitelů spřátelených organizací, výchovných ústavů, dětských domovů se školou, zástupců MŠMT, města Bystřice pod Hostýnem, policie a paní senátorky Š. Jelínkové. Hosté byli seznámeni s historií, současností i plánem do budoucnosti našeho dětského domova. V Učitelských novinách a Zpravodaji města Bystřice pod Hostýnem byly publikovány články, s kterými se zde můžete seznámit...

Mgr. Ladislava Marešová (etopedka)